Τηλεοραση με λειτουργεια pap

skepdim

New member
7 January 2009
1
Θελω να παρω καινουρια τηλεοραση LCD και επειδη η παλια ειχε λειτουργια pap θα ηθελα να εχει και η καινουρια.

Ξερετε εσεις καπιο μοντελο που να εχει πλεον αυτη τη λειτουργεια;;;
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Στα τελευταία μοντελα ολο και πιο σπανια βλέπεις PaP ( PiP)…
Επειδή και γω ψάχνω τον τελευταίο καιρο για τηλεόραση από οσες εχω δει καμια δεν προσφέρει διπλο δέκτη για αυτή την λειτουργία .
Αυτό που υπαρχει είναι PaP μεταξύ των εισόδων video ( πχ dvd + bluray)
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
ΑΛΛΟ ΡΙΡ (SMALL PICTURE IN PICTURE) ΑΛΛΟ ΡΑΡ (PICTURE AND PICTURE) ΑΛΛΟ ΡΟΡ (3 PICTURE OUT OF PICTURE). Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΟ ΔΕΚΤΗ ΡΙΡ ΚΑΙ ΡΑΡ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΡΑΤ (PICTURE AND TEXT).
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Τηλεοραση με λειτουργεια pap

Κοίτα την KURO 5090H

H kouro όντως έχει PAP αλλά δεν έχει 2 δέκτες. Οπότε το κάνει σε τηλεοπτικό + μία άλλη πηγή (PC, δορυφορικός δέκτης κλπ). Δεν μπορείς να έχεις 2 τηλεοπτικά κανάλια δίπλα δίπλα.
 

panosaoua

New member
24 February 2007
64
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το θέμα που έθιξε ο φίλος;

Ποιος ο λόγος που διπλός δέκτης δεν έχει κάνει την εμφανισή του σε άλλες τηλεοράσεις πλην των Funai (ή και άλλων ελάχιστων εξαιρέσεων αν υπάρχουν) ;

Τόσο ακριβή ή δύσκολη είναι η υλοποίηση;

Για να το έχει ήδη κάνει η Funai δεν νομίζω να ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που μου διαφεύγει;
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Τηλεοραση με λειτουργεια pap

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το θέμα που έθιξε ο φίλος;

Ποιος ο λόγος που διπλός δέκτης δεν έχει κάνει την εμφανισή του σε άλλες τηλεοράσεις πλην των Funai (ή και άλλων ελάχιστων εξαιρέσεων αν υπάρχουν) ;

Τόσο ακριβή ή δύσκολη είναι η υλοποίηση;

Για να το έχει ήδη κάνει η Funai δεν νομίζω να ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που μου διαφεύγει;
ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΤΗΛ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΚΟΣΤΟΥΣ.
 

panosaoua

New member
24 February 2007
64
Συγγνώμη που συνεχίζω το off-topic

αλλά οι περισσότερες ακριβές και ποιοτικές CRT είχαν διπλό δέκτη.

Τώρα διπλό δέκτη δεν έχει ούτε η KURO, οπού εκεί δεν νομίζω να τίθεται και θέμα κόστους.

Αλλα και για τις τηλεοράσεις της τάξης των 1000-2000 ευρώ δεν νομίζω να είναι τόσο τραγική η αύξηση του 2ου δέκτη.
(Αλλωστε επαναλαμβάνω, για να το κάνει και η FUNAI δεν νομίζω να είναι θέμα κόστους. )

Δεδομένου ότι ο διπλός δέκτης είναι μεγάλη ευκολία και η αγορά των LCD -PLASMA έχει προχωρήσει πολύ γιατί μείναμε σε αυτό το σημείο στάσιμοι;

Υπάρχει κάποιος που γνωρίσει κάτι παραπάνω γιατί οι εταιρείες ακολούθησαν αυτήν την πολιτική;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Εγώ φαντάζομαι για να τον ξανα-εισάγουν όταν θα σταματήσουν οι "τεχνολογικές" βελτιώσεις στα επίπεδα πάνελ. Δηλαδή:
Την εποχή των κορυφαίων CRT που οι LCD/Plasma κάναν τα πρώτα βήματα, έρχονταν καλοεξοπλισμένες. Αυτή την περίοδο που δεν υπάρχει αντίπαλος, έρχονται υπο-εξοπλισμένες. Σταδιακά, εμφανίζονται ξανά δυνατότητες που οι πρώτες επίπεδες είχαν. Τώρα το παιχνίδι γίνεται σε χαρακτηριστικά τύπου "νέος επεξεργαστής 4 από 3" (ναι, αλλάξανε 2-3 βάρη σε μια ρουτίνα του αλγόριθμου που τρέχει σε κάποιον επεξεργαστή, αλλά γιατί να στο δώσουν σε firmware update αφού μπορούν να πουλήσουν νέα τηλεόραση...), πάμε στα 1200 Hz γιατί ξαφνικά οι LCD κρύσταλλοι μπορούν να ακολουθήσουν τέτοιες ταχύτητες και τόσο καιρό ήταν απλά θέμα επεξεργαστή αλλά το κρατούσαν κρυφό, φτιάξαμε επιτέλους τα 24Ηz, που τα είχαμε ξαναφτιάξει εδώ και 2-3 σειρές μοντέλων, αλά τώρα τα φτιάξαμε και παίζουν με εξαιρετικά σπασίματα (άσχετα που δεν φτιάχνουν ούτε με 8 8-πύρηνους icore-7 με HT on), βάλαμε επιτέλους υπότιτλους στα divx μέσω DLNA αλλά ξεχάσαμε τις ελληνικές γραμματοσειρές (αλλά στο επόμενο μοντέλο θα βάλουμε ελληνικά χωρίς τόνους), αλλάξαμε λάμπες που βγάζουν το 200% των χρωμάτων που βγάζανε πριν οι παλιές (και εγώ που νόμιζα ότι τα χρώματα εξαρτώταν από τα RGB ο χαζός), αλλά ταυτόχρονα καίνε 100% λιγότερο ρεύμα και το καλοκαίρι δεν θα θες 3 κλιματιστικά, 1 θα αρκεί. :flipout:

Με τόσα νέα χαρακτηριστικά, περιμένουμε να ασχοληθούν με "λεπτομέρειες" όπως διπλούς δέκτες, αξιοπρεπή ήχο, έξοδο ήχου σε HDMI που να περνά τα νέα ηχητικά φορμά με την σωστή καθυστέρηση, ή ενιαία λίστα καναλιών αναλογικό/ψηφιακό; Αυτά τα φυλάνε για αργότερα, μετά τα πάνελ των 6GHz, και το engine 2.127 που θα διορθώνει το κακό μακιγιάζ στα πρόσωπα των ηθοποιών που δυστυχώς στο HD φαίνεται και ενοχλεί και θα κάνει full HD τα βιντεάκια του yutube... :flipout:
Χώρια που ο διπλός δέκτης θέλει και 2ο αποκωδικοποιητή mpeg2/4, και πρέπει να πληρωθούν 0,0001 ευρώ παραπάνω σε δικαιώματα και 5-6 ευρώ για το δεύτερο τσιπάκι... Δεν βγαίνουν λέμε οι εταιρίες...

Εν ολίγοις, εγώ περιμένω διπλό δέκτη όταν μας τελειώσουν τα λοιπά τεχνολογικά καλούδια... Μέχρι τότε πρέπει δυστυχώς να ανεχτώ την philips 9731 με τον διπλό δέκτη PIP/PAP, με το mpeg1/mpeg2/mpeg4/divx/mp3 από usb και DLNA, ενιαία λίστα αναλογικών/ψηφιακών καναλιών χωρίς χωριστό κουμπί που βγήκε στα τέλη του 2005... :bigcry:
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
Εγώ φαντάζομαι για να τον ξανα-εισάγουν όταν θα σταματήσουν οι "τεχνολογικές" βελτιώσεις στα επίπεδα πάνελ. Δηλαδή:
Την εποχή των κορυφαίων CRT που οι LCD/Plasma κάναν τα πρώτα βήματα, έρχονταν καλοεξοπλισμένες. Αυτή την περίοδο που δεν υπάρχει αντίπαλος, έρχονται υπο-εξοπλισμένες. Σταδιακά, εμφανίζονται ξανά δυνατότητες που οι πρώτες επίπεδες είχαν. Τώρα το παιχνίδι γίνεται σε χαρακτηριστικά τύπου "νέος επεξεργαστής 4 από 3" (ναι, αλλάξανε 2-3 βάρη σε μια ρουτίνα του αλγόριθμου που τρέχει σε κάποιον επεξεργαστή, αλλά γιατί να στο δώσουν σε firmware update αφού μπορούν να πουλήσουν νέα τηλεόραση...), πάμε στα 1200 Hz γιατί ξαφνικά οι LCD κρύσταλλοι μπορούν να ακολουθήσουν τέτοιες ταχύτητες και τόσο καιρό ήταν απλά θέμα επεξεργαστή αλλά το κρατούσαν κρυφό, φτιάξαμε επιτέλους τα 24Ηz, που τα είχαμε ξαναφτιάξει εδώ και 2-3 σειρές μοντέλων, αλά τώρα τα φτιάξαμε και παίζουν με εξαιρετικά σπασίματα (άσχετα που δεν φτιάχνουν ούτε με 8 8-πύρηνους icore-7 με HT on), βάλαμε επιτέλους υπότιτλους στα divx μέσω DLNA αλλά ξεχάσαμε τις ελληνικές γραμματοσειρές (αλλά στο επόμενο μοντέλο θα βάλουμε ελληνικά χωρίς τόνους), αλλάξαμε λάμπες που βγάζουν το 200% των χρωμάτων που βγάζανε πριν οι παλιές (και εγώ που νόμιζα ότι τα χρώματα εξαρτώταν από τα RGB ο χαζός), αλλά ταυτόχρονα καίνε 100% λιγότερο ρεύμα και το καλοκαίρι δεν θα θες 3 κλιματιστικά, 1 θα αρκεί. :flipout:

Με τόσα νέα χαρακτηριστικά, περιμένουμε να ασχοληθούν με "λεπτομέρειες" όπως διπλούς δέκτες, αξιοπρεπή ήχο, έξοδο ήχου σε HDMI που να περνά τα νέα ηχητικά φορμά με την σωστή καθυστέρηση, ή ενιαία λίστα καναλιών αναλογικό/ψηφιακό; Αυτά τα φυλάνε για αργότερα, μετά τα πάνελ των 6GHz, και το engine 2.127 που θα διορθώνει το κακό μακιγιάζ στα πρόσωπα των ηθοποιών που δυστυχώς στο HD φαίνεται και ενοχλεί και θα κάνει full HD τα βιντεάκια του yutube... :flipout:
Χώρια που ο διπλός δέκτης θέλει και 2ο αποκωδικοποιητή mpeg2/4, και πρέπει να πληρωθούν 0,0001 ευρώ παραπάνω σε δικαιώματα και 5-6 ευρώ για το δεύτερο τσιπάκι... Δεν βγαίνουν λέμε οι εταιρίες...

Εν ολίγοις, εγώ περιμένω διπλό δέκτη όταν μας τελειώσουν τα λοιπά τεχνολογικά καλούδια... Μέχρι τότε πρέπει δυστυχώς να ανεχτώ την philips 9731 με τον διπλό δέκτη PIP/PAP, με το mpeg1/mpeg2/mpeg4/divx/mp3 από usb και DLNA, ενιαία λίστα αναλογικών/ψηφιακών καναλιών χωρίς χωριστό κουμπί που βγήκε στα τέλη του 2005... :bigcry:
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΣΤΟ 66ο ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ DOLBY 6.1- BLUE RAY-SAT RADIO ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ-ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΠΑΝΤΑ Μ------ΕΣ-. ΠΧ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ CRT PHILIPS 32PW9788. (ΠΑΛΙ Η ΦΙΛΙΠΣ. ΤΥΧΑΙΟ ΝΑΝΑΙ?)
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ HITACHI 50IN. ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΙΕΘΕΤΕ 2 ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΥΣ ΚΑΙ 2 ΕΠΙΓΕΙΟΥΣ ΔΕΚΤΕΣ. ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΗ ΒΕΒΑΙΑ (2,800-3,000 ΕΥΡΩ) ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Νομίζω ότι κάποιο περιοδικό του χώρου πρέπει να την είχε παρουσίαση. Δυστυχώς, δεν μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες. Μήπως κάνω λάθος όμως;
Πάντως γενικά LCD Hitachi δεν βρίσκεις εύκολα στην αγορά. Φτιάχνει η Hitachi ακόμα τηλεοράσεις; Μήπως είναι καμιά funai re-branded?

[Καλά, φαντάζεστε πλάκες άμα θα αρχίσουν να έρχονται funai->philips από Αμερική, και να πουλιούνται εδώ σαν "ευκαιρίες"; :flipout:]
 

lefte73

New member
27 December 2008
16
Απάντηση: Re: Τηλεοραση με λειτουργεια pap

[Καλά, φαντάζεστε πλάκες άμα θα αρχίσουν να έρχονται funai->philips από Αμερική, και να πουλιούνται εδώ σαν "ευκαιρίες"; :flipout:]

ΓΙΑΤΙ;
 

lefte73

New member
27 December 2008
16
Μέγεθος Οθόνης σε Ίντσες: 42 Ανάλυση Οθόνης: 1920X1080 Φορμά Εικόνας: 16:9 Colour system: PAL High Definition: Full HD Βελτίωση Εικόνας: Κτενοειδές φίλτρο εικόνας 3D Σύστημα Ήχου: 3D Panorama OSD:
tick.gif
Teletext :
tick.gif
Μνήμη Σελίδων Teletext: 1000
Tα χαρακτηριστικά της είναι καλά;
ΒΛΕΠΕΙΣ ή σου βγαίνουν τα μάτια;
δε λέει για αντίθεση!!
Full HD.Κτενοειδές φίλτρο εικόνας 3D.Ανάλυση 1920X1080 pixels.
· Σύστημα TV PAL SEC BG/DK/K/I/IL/L
· Βελτιστοποίηση ήχου 3D Panorama
· Κτενοειδές φίλτρο εικόνας 3D
· Λειτουργίες πολλαπλής εικόνας PIP/PAP/PAT
· Ελληνικό και πολύγλωσσο μενού οθόνης (OSD)
· Αυτόματη αναζήτηση και αποθήκευση σταθμών
· Δέκτης TV PLL με 100 μνήμες αποθήκευσης συχνοτήτων
· Συνδεσιμότητα: 2xHDMI, 2xSCART, Ακουστικών, Συνιστωσών, PC Audio-in, Audio-out