Film vs Digital

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Εάν ακόμη αναρωτιέστε πιό απο τα δύο κοιτάξτε εδώ.
Οι τύποι πήραν μια F5 με φιλμ 400iso και μια D700 στα 400 επίσης και τύπωσαν φωτογραφίες διαστάσεων 13Χ17 μέτρων.
Στην δοκιμή η D700 είναι ο καθαρός νικητής.......






Υ.Γ Έχω όμως τις επιφυλάξεις μου για την εγκυρότητα της δοκιμής αυτής!
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Εάν ακόμη αναρωτιέστε πιό απο τα δύο κοιτάξτε εδώ.
Οι τύποι πήραν μια F5 με φιλμ 400iso και μια D700 στα 400 επίσης και τύπωσαν φωτογραφίες διαστάσεων 13Χ17 μέτρων.
Στην δοκιμή η D700 είναι ο καθαρός νικητής.......






Υ.Γ Έχω όμως τις επιφυλάξεις μου για την εγκυρότητα της δοκιμής αυτής!




με προλαβανε οι ατιμοι.....


δε θα κανουν παιδια θα δουν τι σημαινει ελλειψη χρονου.

Θα επανελθω οσονουπω με ληψεις με ακριβως τον ιδιο φακο και φιλμ 100 ASA και ανταγωνιστη την σιγανοπαπαδια Sigma SD14.
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Ακόμη και αν δεν είναι τόσο έγκυρο το τέστ δεν θα αργήσει να έρθει το θετικό αποτέλεσμα προς το ψηφιακό. Είναι θέμα χρόνου κατά την γνώμη μου και τίποτα άλλο.
 

Greg61

Senior Member
Απάντηση: Re: Film vs Digital

:grandpa:
Ενδιαφέρον.
Πάντως, θά' θελα να δώ σύγκριση εκτύπωσης μεταξύ F5 και D3x.

μεταξυ φιλμ και D3X θα εννοεις....



Όχι. Εννοώ αυτό ακριβώς που γράφω. Το τί φίλμ θα βάλουμε στην F5 είναι άλλο θέμα.
 
Last edited:

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Το άν θα είναι η F2AS ή η F6 δέν έχει καμμία μα καμία απολύτως σημασία φίλε Greg την στιγμή που χρησιμοποιείται ο ίδιος φακός και σε συνθήκες ελεγχόμενου φωτισμού στο studio.
H ένστασή μου είναι αλλού.
Κατ'αρχήν γιατί 400 ISO? Kαι πιο φίλμ χρησιμοποιήθηκε;
Δέν είναι αντιπροσωπευτικό των δυνατοτήτων των δύο μέσων.
Κατ εμέ το τέστ έπρεπε να γίνει ως εξής:
1) Film slide 50 ISO
2) Film αρνητικό 100-160 ISO
3) H D700 στην χαμηλότερη ταχύτητα ISO που διαθέτει ( 200 iso νομίζω; )
Έτσι η αντιπαράθεση είναι πιο δίκαια, μπορούμε να αντιληφθούμε τα όρια του φίλμ και του αισθητήρα.

Tί scanner χρησιμοποιήθηκε; Η πρασινωπή χροιά που υπάρχει στα μαύρα ρούχα είναι για μένα απαράδεκτη και δέιχνει προχειροδουλειά, όλα τα σύγχρονα σκάννερς διαθέτουν χρωματικά προφίλς ώστε η απόδοσή τους να είναι άψογη.
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Film vs Digital

Όχι. Εννοώ αυτό ακριβώς που γράφω. Το τί φίλμ θα βάλουμε στην F5 είναι άλλο θέμα.

Σου απαντησε ο Βασιλης.

Ποτε δεν ειχε την παραμικρη σημασια στις μηχανες με φιλμ το σωμα που τραβας στο αποτελεσμα της φωτογραφιας.

Οποιος το υποστηριζει αυτο ειναι απλα κακοπληροφορημενος.

Ο φακος πρεπει να ειναι ακριβως ο ιδιος οπως και το φως.

Ειτε F5 ειτε FE ξεχαρβαλωμενη (πλην λειτουργικη ) το ιδιο αποτελεσμα θα βγαλει.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Film vs Digital

Κατ εμέ το τέστ έπρεπε να γίνει ως εξής:
1) Film slide 50 ISO
2) Film αρνητικό 100-160 ISO
3) H D700 στην χαμηλότερη ταχύτητα ISO που διαθέτει ( 200 iso νομίζω; )
Έτσι η αντιπαράθεση είναι πιο δίκαια, μπορούμε να αντιληφθούμε τα όρια του φίλμ και του αισθητήρα.

γιατι 200 asa?

δεν εχει 100 η D700 ?

Εγω παντως στα 100 θα το κανω τεστακι. Ειναι και το δυνατο της σημειο της sd14 (για την ακριβεια ολα τα αλλα ειναι τα αδυνατα της :flipout:).
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Film vs Digital

γιατι 200 asa?

δεν εχει 100 η D700 ?

Εγω παντως στα 100 θα το κανω τεστακι. Ειναι και το δυνατο της σημειο της sd14 (για την ακριβεια ολα τα αλλα ειναι τα αδυνατα της :flipout:).

Οχι, δεν έχει 100 iso. Από την άλλη με τη μικρή μου εμπειρία (στοιχειώδη) κατάλαβα ότι το αδύναμο στάδιο στη σύγκριση του φιλμ με το ψηφιακό ήταν πάντα το σκανάρισμα, η μετατροπή από το αναλογικό στο ψηφιακό. Κι εκεί το εγγενώς ψηφιακό αρχείο είναι πιο εύκολο να επικρατήσει. και να δώσει καλά αποτελέσματα σε όλους, κι όχι μόνο σε αυτούς που είναι master of command στο σκανάρισμα.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Γιατί δεν δοκίμασαν φίλμ 70mm?

Γιατί η δοκιμή ήταν ανάμεσα σε σώματα των 35mm.
Για να είναι δίκαιη η σύγκριση πρέπει τα 120άρια films να αναμετρηθούν με τις αντίστοιχες ψηφιακές πλάτες των μηχανών MF ή τις αμοιγώς ψηφιακές Hasselblad.
 
Last edited:

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Πειτε μου εσεις τωρα την διαφορα με τις παρακατω φωτογραφιες , η μια ειναι με την d200 & F5 Kodak portra 160 vc .






To film αν ξερεις τι κανεις και εχεις τα απαραιτητα μηχανηματα ειναι φοβερο και πολυ πιο καλο απο καθε ψηφιακη . Απο την αλλη η ψηφιακη σου δινει φοβερα αποτελεσματα και πιο φθηνα χωρις μεγαλο κοπο .

Οτι και να κανεις ασχετα φιλμ η ψηφιακη ηγνωμη μου ειναι αν ξερει καποιος τι κανει διαφορα δυσκολα βλεπεις σε ποιοτητα.
 

iosif_dig

New member
1 February 2009
55
Αν και η πρώτη μου φαίνεται καλύτερη εγώ δυστυχώς ακόμα τραβάω με φιλμ.
Είμαι στην σκέψη γενικα να αλλάξω σε ψηφιακά, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα ποιο
σώμα.
Πριν αλλάξω όμως, επειδή είμαι ευχαριστημένος με τον εξοπλισμό μου -και ίδιο σε
ψηφιακό- δεν θα μπορέσω να πάρω, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι ποιοτικά
αντάξιο των ψηφιακών, το να σκαναρω εγώ με ένα κάλο film scaner τα
φιλμακια μου. Ποσο χρονο χρειαζεται για καθε καρε και γενικα αν αξιζει αυτη η δουλεια.
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Αν και η πρώτη μου φαίνεται καλύτερη εγώ δυστυχώς ακόμα τραβάω με φιλμ.
Είμαι στην σκέψη γενικα να αλλάξω σε ψηφιακά, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα ποιο
σώμα.
Πριν αλλάξω όμως, επειδή είμαι ευχαριστημένος με τον εξοπλισμό μου -και ίδιο σε
ψηφιακό- δεν θα μπορέσω να πάρω, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι ποιοτικά
αντάξιο των ψηφιακών, το να σκαναρω εγώ με ένα κάλο film scaner τα
φιλμακια μου. Ποσο χρονο χρειαζεται για καθε καρε και γενικα αν αξιζει αυτη η δουλεια.

Αν ξερει να τραβα καλες φωτογραφιες καποιος με φιλματη μηχανη και εχεις καποιον καλο σκανερ τοτε μπορεις να εχεις εξισου αξια αποτελεσματα με μια ψηφιακη που κανει 5 χιλλιαρικα.
Τωρα η ταχυτητα του σκανερ ειναι αναλογα στον καθενα και στο κοστος αν το ψαξεις στης επισημες ιστοσελιδες που πουλανε σκανερσ θα τα βρεις ολα αναλυτικα.

Αν ξερεις να τραβας φιλμ και εισε ευχαριστημενος μεινε εκει και μην το κουνας καθολου , εγω φετος θα αρχισω φωτογραφιση τοπιων με μηχανη μεγαλου φορμα σε φιλμ .

Αν θες παρε καμμια ψηφιακη μηχανη φθηνη και καλη οπως καμμια νικον D80 ετσι για να αρχισεις να μαθενεις φωτοσοπ επεξεργασια και αλλα που ειναι απαραιτητα και μετα αποφασισε εσυ τι θα κανεις για το μελλον .
 

iosif_dig

New member
1 February 2009
55
Ευχαριστώ φίλε μου!
Αν πάρω έστω και μια φθηνή ψηφιακή, φοβάμαι πως θα σταματήσω τελείως την αναλογική. Εδώ με μια μικρή canon της γυναίκας μου A620, βγάζω σχεδόν όλες τις φωτο της οικογενείας, της δουλειάς και οχι μονο...
Με την eos1v τους φακούς canon kai to 550ex εχω άριστα (όσο άριστα μπορούν να βγουν, με αυτά τα ψηφιακά minilab μηχανήματα, που έχουν όλοι σχεδόν οι επαγγελματίες) αποτελέσματα σε φωτογραφικό χαρτί αλλά όχι και στον υπολογιστή μου. Όπου και να δώσω τα φιλμάκια μου και ζητήσω τις φωτο σε cd μου δίνουν ενα μέτριο αποτέλεσμα και jpg.
Σε προσωπικό filmscaner θα έχω άραγε καλύτερα αποτελέσματα?

Αληθεια, την ποιοτητα που επαιρνα με φιλμ fuji reala και εκτυπωση απο αναλογικο noristu δεν την εχω ξαναπαρει απο κανενα νεο ψηφιακο minilab.
Υπαρχει αραγε κανεις που να δουλευει αυτα το μηχανηματα?