Poseidon

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
παιδιά καλημέρα και καλή εβδομάδα. Μήπως είδε κανείς το συγκεκριμένο φίλμ που κυκλοφόρησε πρόσφατα απο την audio visual για να μας έλεγε τι λέει σαν ταινία αλλά και απο εφφέ;
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: poseidon

Φιλε dvotsis, καλως ηρθες στην παρεα μας.
Σχετικα με το ερωτημα σου, σαν ταινια, η παρακατω φωτο εκθραζει την αποψη μου. Απο εφφε, κατι λεει εκει ποι κτυπα το κυμα τα παπορι.
Παντως και :eek:fftopic: το σεναριο ανατρεπει καθε κανονα ναυπηγηκης.
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: poseidon

το ειδα το ΣΚ
πολυ μεγαλη απογοητευση
παααααρα πολυ βαρετο
ισως στο σινεμα να εντυπωσιαζει λιγο με τα εφφε αλλα σε DVD δεν λεει μια
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: poseidon

Ntinos1972 said:
Φιλε dvotsis, καλως ηρθες στην παρεα μας.
Σχετικα με το ερωτημα σου, σαν ταινια, η παρακατω φωτο εκθραζει την αποψη μου. Απο εφφε, κατι λεει εκει που κτυπα το κυμα τα παπορι.
Παντως και :eek:fftopic: το σεναριο ανατρεπει καθε κανονα ναυπηγηκης.

δηλαδη:
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: poseidon

20DRWBWB83013.jpg

Poseidon
Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2006
Σκηνοθεσία: Βόλφγκανγκ Πήτερσεν
Πρωταγωνιστούν: Τζος Λούκας , Κερτ Ράσσελ , Ρίτσαρντ Ντρέυφους , Κέβιν Ντίλον
Διάρκεια : 94’
Εικόνα: 2,40;1
Ήχος: d.d 5,1

Η ταινία προσφέρει απλόχερα όλα αυτά που υπόσχεται . δράση , αδρεναλίνη, υπερβολές, ηρωισμούς, καλούς , κακούς και ευτυχισμένο φινάλε. Τώρα αν ψαχτείτε κάτι πρωτότυπο και έξυπνο δεν θα το βρείτε ούτε κατά διάνυα σ αυτή. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι μια παραγωγή του Τζέρυ.

Το Story


Είναι παραμονή πρωτοχρονιάς και οι ετοιμασίες έχουν ήδη αρχίσει στο πολυτελές κρουαζιερόπλοιο με παραπάνω από 20 ορόφους, 800 καμπίνες και 13 καταστρώματα, ταξιδεύει στα επικίνδυνα νερά του Βόρειου Ατλαντικού.
Οι ανέμελοι επιβάτες είναι έτοιμοι στο χαώδες σαλόνι του πλοίου να εορτάσουν το Νέο Έτος, πίνοντας σαμπάνια, ενώ ταυτόχρονα η μπάντα του πλοίου ξεκινά να παίζει το Auld Lang Syne των Βlack Eyed Peas. Ξαφνικά ένας απόκοσμος «τοίχος» νερού, υψηλότερος από 100 μέτρα, έρχεται καταπάνω τους με ιλιγγιώδη ταχύτητα. Η πρόσκρουση είναι φοβερή και διαλύει τα πάντα, αναποδογυρίζοντας το «πληγωμένο» πλοίο. Ο αγώνας της επιβίωσης μόλις άρχισε…
Ο Σκηνοθέτης Βόλφγκανγκ Πήτερσεν (Η Καταιγίδα, Τροία) επιστρέφει στη θάλασσα με μια περιπέτεια που κόβει την ανάσα. Με πρωταγωνιστές τους: Τζος Λούκας, Κέρτ Ράσελ, Ρίτσαρντ Ντρέιφους, Έμι Ρόσαμ και μια σύγχρονη διασκευή της νουβέλας του Πολ Γκάλικο, «Κόλαση στο Ναυάγιο του Ποσειδώνα», το Poseidon θα σας ταρακουνήσει για τα καλά!

 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Re: poseidon

Κώστας Ποτακίδης seven said:
Κάθε άλλο. Είναι μια pop corn movie με όλη τη σημασία της λέξεως.

Μωρε πατατα του ελεους για μενα.
Γενικα οι ταινιες μου αρεσουν να εχουν κατιτις που να βασιζεται στην πραγματικοτητα, εκτος και αν ειναι καθαρα επιστημονικης φαντασιας ετσι ωστε να διαμορφωσω αντιστοιχη ψιχολογια.
Ακου γυρισε αναποδα, (βαρκα ηταν?) ή το bow thruster (εκεινος ο ελικας μπροστα - στο τελος της ταινιας) γυρναγε με ταχυτητα ελικοπτερου, ενω ειχε γινει black out), και παρα πολλα αλλα ακομη....
Μαπα
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: poseidon

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Θα την δω και θα σας πω.

Θα χαραμισεις "ζωη" απο την λαμπα σου γι' αυτην??
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: poseidon

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα φίλε ntino,τώρα όσο για την ταινία παιδιά το μαθημά μου....νομίζω το πήρα.!!!
 

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
Απάντηση: poseidon

Την είδα προχθές έχωντας διαβάσει ήδη κάποια σχόλια απο εδώ οπότε και δεν παραξενεύτηκα :flipout:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,669
Αθήνα
Απάντηση: poseidon

Θα το δώ απλά και μόνο για να το συγκρίνω με την παλιά version που την θυμάμαι σχετικά καλά.
Εγώ όμως γιατί θυμάμαι, απο την παλιά ταινία, οτι το ναυάγιο γίνεται ανοιχτά της Κρήτης;
 

ΠΑΝΟΣ ΚΤΕΝΙΔΗΣ

Established Member
8 July 2006
292
Re: poseidon

Εγω παντως που το ειδα εχθες μια χαρα μου φανηκε.

Στην κατηγορια του βεβαια.

Περιπετεια που σε κραταει σ' ενδιαφερον, ωραια εφφε και πολυ ωραιος ο Τζος Λούκας.

Δεν θ' αφησει κατι αλλα η ωρα περνα πολυ εφχαριστα.