Toshiba HD-XE1 HD-DVD και αναλογική σύνδεση 5.1. Πώς "φτιάχνουμε" την στάθμη του Sub?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Toshiba HD-XE1 HD-DVD και αναλογική σύνδεση 5.1. Πώς "φτιάχνουμε" την στάθμη του Sub?

Χρόνια Πολλά σε όλους και όλες!

(Ξανα)διάβασα το review του avclub άλλη μια φορά για το μηχανάκι.

Ήρθε η στιγμή να συνδέσω μόνιμα το ως άνω player στον ενισχυτή μου μέσω της αναλογικής του εξόδου 5.1 στην αντίστοιχη είσοδο του ενισχυτή. Δυστυχώς, αυτή δεν προσφέρει κανενός είδους ρύθμιση, οπότε όλα πρέπει να γίνουν μέσω των μενού του Toshiba.

Όπως έχει ήδη λεχθεί, το κανάλι LFE (του sub) είναι ασθενές με αυτή τη σύνδεση. Εάν βεβαίως, κάποιος διαθέτει sub με δυνατότητα ρύθμισης στάθμης, αυτό διορθώνεται από το ρυθμιστικό του sub.

Εάν όμως δεν υφίσταται ρυθμιστικό, κάτι πρέπει να γίνει από τα μενού του player, αφού - ως συνήθως - η ρύθμιση είναι αδύνατη μέσω του ενισχυτή.

Έχει ήδη ρεπορταριστεί πως το χαμήλωμα ΟΛΩΝ των άλλων καναλιών κατά κάμποσα dB επιφέρει - λογικά - αύξηση στην στάθμη του sub, αφού φυσικά θα χρειαστεί να ανεβάσεις το Master Volume του ενισχυτή περισσότερο.

Το ερώτημά μου είναι πόσο τα χαμηλώνουμε, αν τα χαμηλώνουμε όλα το ίδιο ή αν χρησιμοποιούμε dB-μετρο για ένα-ένα ξεχωριστά.

Το έχει κάνει κανείς ή μπορεί κάποιος να μας δώσει μια εμπειρική πληρφορία;

Ευχαριστώ

Και πάλι Χρόνια Πολλά!
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Toshiba HD-XE1 HD-DVD και αναλογική σύνδεση 5.1. Πώς "φτιάχνουμε" την στάθμη του

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Εχω κι´εγώ στον παλιό μου Α.V συνδέσει μέσω 7.1 αναλογικών μια ΒLU-RAY συσκευή που κάνει τις αποκωδοικοποιήσεις των καινούργιων formats στον ήχο.
Φυσικά μετά πρέπει να πατήσεις το κουμπί "EXT-1" στον Denon. Και η οθόνη του θα γράφει "MULT CHAN EXT-1".
Οταν τώρα πατήσεις και το κουμπί- στον Denon πάντα-(μέσα στο μπροστινό καπάκι) "DIRECT", τότε όλες οι ρυθμίσεις του denon(delay, test tone) ισχύουν.!!
Για να βεβαιωθείς ανέβασε πολύ τα db σε ένα κανάλι απο τα FRONT, και βάλε ένα μουσικό κομμάτι να παίξει στο toshiba να δης αν θα "περάσει" η ρύθμιση.

Κανονικά θα πρέπει να ισχύει, εκτός και άν έχει κάποια διαφορά ο SE απο τον SR.
Eαν είναι εντάξει, ρύθμισε στο player μόνο small-large και το crosover στα 80hz, τα άλλα όλα στο μηδέν.
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: Toshiba HD-XE1 HD-DVD και αναλογική σύνδεση 5.1. Πώς "φτιάχνουμε" την στάθμη του

Δημήτρη εχω την εντύπωση , οτι δεν είναι ετσι. Το dirrect αυτό που κάνει είναι να παρακάμπτει κάποια κυκλώματα επεξεργασίας του av που δεν τα θέλουμε , όταν χρησιμοποιούμε πχ sacd , cd ,dvd audio, .Αυτό κατά κανόνα συνεπάγεται οτι δεν δουλεύουν τα ρυθμιστικά στάθμης ,equalizer κλπ.
Αυτός είναι ο γενικός κανόνας, αλλά αν κάνω λάθος , δοκιμάστε το και βλέπετε.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Toshiba HD-XE1 HD-DVD και αναλογική σύνδεση 5.1. Πώς "φτιάχνουμε" την στάθμη του

Δημήτρη εχω την εντύπωση , οτι δεν είναι ετσι. Το dirrect αυτό που κάνει είναι να παρακάμπτει κάποια κυκλώματα επεξεργασίας του av που δεν τα θέλουμε , όταν χρησιμοποιούμε πχ sacd , cd ,dvd audio, .Αυτό κατά κανόνα συνεπάγεται οτι δεν δουλεύουν τα ρυθμιστικά στάθμης ,equalizer κλπ.
Αυτός είναι ο γενικός κανόνας, αλλά αν κάνω λάθος , δοκιμάστε το και βλέπετε.

Γιάννη καλημέρα και χρόνια πολλά.
Οντως το "direct" κάνει αυτό που λες, αλλά όταν τις αποκωδοικοποιήσεις τις κάνει ο denon, και για την ακρίβεια το κουμπί "PURE DIRECT"(αυτό βρισκεται στην πρόσοψη του ενισχυτή έξω απο το πορτάκι) και συνήθως στη λειτουργία stereo.
Οταν όμως ειναι στο "EXT-1" και με "DIRECT" μαζί, τότε είσαι ο.κ!!
 
Απάντηση: Re: Toshiba HD-XE1 HD-DVD και αναλογική σύνδεση 5.1. Πώς "φτιάχνουμε" την σ

Γιάννη καλημέρα και χρόνια πολλά.
Οντως το "direct" κάνει αυτό που λες, αλλά όταν τις αποκωδοικοποιήσεις τις κάνει ο denon, και για την ακρίβεια το κουμπί "PURE DIRECT"(αυτό βρισκεται στην πρόσοψη του ενισχυτή έξω απο το πορτάκι) και συνήθως στη λειτουργία stereo.
Οταν όμως ειναι στο "EXT-1" και με "DIRECT" μαζί, τότε είσαι ο.κ!!

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα..