Tusk ...revisited

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Αυτές τις μέρες (δεν ξέρω πως), όλο τυχαίνει και ακούω το δίσκο αυτο.
Πριν από 10 ακριβώς μήνες όταν τον απέκτησα μετά από προτροπή του Λύμπε η άποψή μου ήταν ότι δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο.

Κάτι όμως πάιζεται.
Ο δίσκος μου δημιουργεί μιά παράξενη ηρεμία, μελαγχολία (ίσως) αντίστοιχη με δίσκους όπως το pet sounds ή το revolver ή το sgt peppers, τάση φυγής από το περιβάλλον, ενώ η ενορχήστρωση ηχογράφησή του είναι σε άλλες σφαίρες.
Το θεωρώ πλέον ώς το hiend των hiend των ροκ ηχογραφήσεων.
Από την άλλη οι συνθέσεις του Buckingham είναι πως να πω.... απόκοσμες. σίγουρα ήταν αλλού, τότε, κάτι ήθελε να πεί, σίγουρα όμως δεν του βγήκε.

Εξακολουθώ και τον ακούω, ιδίως στην έκδοση remaster με τα αποφάγια των κανονικών ηχογραφήσεων σε δεύτερο cd είναι εκπληκτική, και η πλάκα είναι ότι οι ηχογραφήσεις του δεύτερου cd μου αρέσουν περισσότερο....

Ίσως λοιπόν ο Κώστας να έχει δίκιο. Όχι 100% το δικό του δίκιο, ακόμα δεν μου κάθεται με τίποτα ο Lindsay αλλά σίγουρα αν δεν του βγήκε η εκτέλεση και η σύνθεση των δικών του κομματιών, τα κατάφερε καλύτερα από το καλύτερα στην τακτοποίηση όλων των ιδεών των υπολοίπων, που χωρίς ίσως αυτόν θα ήταν στα αζήτητα.

Ντοκ μάλλον νωρίς τον έδιωξες...
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Θα αστειεύεσαι βέβαια . Κακώς τον πήρα αφού ούτως ή άλλως οι Fleetwood Mac περιόδου Rumors ( και άλλα τέτοια γραφικά ) με αφήνουν από αδιάφορο έως ενοχλημένο .
Νομίζω άλλωστε ότι στις πρωτες γραμμές σου , έχεις ήδη συμπεριλάβει τον λόγο για τον οποίο δεν θα τον κρατούσα , αφού σου φέρνει στον νου Pet Sounds - το οποίο ειρρήσθω εν παρόδω ούτε καν να χαρίσω δεν μπορώ . Δεν με ενδιαφέρει αυτή η μουσική , ούτε πρόκειται να αλλάξω άποψη τωρα σ' αυτη την ηλικία . Χαζοχαρούμενες ανοησίες για εφηβικό κοινό χωρίς γούστο .
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,853
Παλλήνη
Δημήτριος Ντοκατζής said:
Θα αστειεύεσαι βέβαια . Κακώς τον πήρα αφού ούτως ή άλλως οι Fleetwood Mac περιόδου Rumors ( και άλλα τέτοια γραφικά ) με αφήνουν από αδιάφορο έως ενοχλημένο .
Νομίζω άλλωστε ότι στις πρωτες γραμμές σου , έχεις ήδη συμπεριλάβει τον λόγο για τον οποίο δεν θα τον κρατούσα , αφού σου φέρνει στον νου Pet Sounds - το οποίο ειρρήσθω εν παρόδω ούτε καν να χαρίσω δεν μπορώ . Δεν με ενδιαφέρει αυτή η μουσική , ούτε πρόκειται να αλλάξω άποψη τωρα σ' αυτη την ηλικία . Χαζοχαρούμενες ανοησίες για εφηβικό κοινό χωρίς γούστο .

Βρε συναδελφε, με ολο το σεβασμο, πρεπει να ισοπεδωνεις οποιο δισκο ή group δεν σου αρεσει?
Δηλαδη, εμενα που μου αρεσε ο δισκος αυτος , ξαναεγινα εφηβος χωρις γουστο?:blink:
Ενα δεν μου αρεσε, αρκει...

ΥΓ: Aπο τον δισκο αυτο, ξεχωρισα το ομωνυμο Tusk και το Sarah..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Tάκη....
επιβάλλεται μιά άμεση συνάντηση με το Ντοκ....:ernaehrung004:
(αλλά από την άλλη δεν χαίρεσαι που έγινες έφηβος ξανά...?):flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Αμα συναντηθείς και με τους δύο ταυτοχρόνως (και το βλέπω και σύντομα ...κάπου στις 11/11) άστα να πάνε....

μωρό θα γίνεις....
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ρε εσείς εγώ τι σχέση έχω??Πρώτον κακό λόγο για το Tusk δεν είπα,και δευτερον είπα μόνον για τον όψιμο ´φιλάνθρωπο´Bono.Για τούς Green Day τι να κάνω τώρα??Ασε πού έχω και το c.d,αλλά και στο αμάξι ακόμα ξέρω τι θα ακούσω στην επόμενη μουσική φράση.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Σπύρος Σούρλας said:
Ρε εσείς εγώ τι σχέση έχω??Πρώτον κακό λόγο για το Tusk δεν είπα,και δευτερον είπα μόνον για τον όψιμο ´φιλάνθρωπο´Bono.Για τούς Green Day τι να κάνω τώρα??Ασε πού έχω και το c.d,αλλά και στο αμάξι ακόμα ξέρω τι θα ακούσω στην επόμενη μουσική φράση.

μα, μονο για αμαξι ειναι οι Green Day!!! οταν εχεις κολλησει στην κινηση και τελικα ξεκολλάς και πατας γκαζι ε, τοτε ειναι η ωρα των Green Day:music-smiley-005: :music-smiley-005: :music-smiley-005:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,853
Παλλήνη
Σπύρος Σούρλας said:
Ρε εσείς εγώ τι σχέση έχω??Πρώτον κακό λόγο για το Tusk δεν είπα,και δευτερον είπα μόνον για τον όψιμο ´φιλάνθρωπο´Bono.Για τούς Green Day τι να κάνω τώρα??Ασε πού έχω και το c.d,αλλά και στο αμάξι ακόμα ξέρω τι θα ακούσω στην επόμενη μουσική φράση.

Σε πηρε και εσενα η μπαλα και θα υποχρεωθεις να συναντηθεις με τον Δικηγορο του Διαβολου! :D
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
να ορίστε , οι Green Day είναι για το αυτοκίνητο , είναι για τις καταλήψεις ,είναι για την χέσ...ρα :flipout: κλπ και μετά φταίω εγώ για τους χαρακτηρισμούς που αποδίδω στους fleetwood mac :flipout: Τι είναι δηλαδή χειρότερο για ένα δίσκο , να λές ότι κάνει για την τουαλέτα ή να λές ότι είναι χαζοχαρούμενος ;
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Δημήτριος Ντοκατζής said:
να ορίστε , οι Green Day είναι για το αυτοκίνητο , είναι για τις καταλήψεις ,είναι για την χέσ...ρα :flipout: κλπ και μετά φταίω εγώ για τους χαρακτηρισμούς που αποδίδω στους fleetwood mac :flipout: Τι είναι δηλαδή χειρότερο για ένα δίσκο , να λές ότι κάνει για την τουαλέτα ή να λές ότι είναι χαζοχαρούμενος ;

Η τουαλέτα ΔΕΝ ειναι χαζοχαρούμενη υπόθεση.Εντάξει???:Banane0:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τακης Σωτηροπουλος said:
Σε πηρε και εσενα η μπαλα και θα υποχρεωθεις να συναντηθεις με τον Δικηγορο του Διαβολου! :D


Aυτόν τόν έχω συναντήσει ήδη.Και στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη.:flipout: :flipout:
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
σας παρακαλω πειτε μου κατι. το Dookie και το american idiot ειναι κακοι δισκοι? βαλτε μια βαθμολογια για να καταλαβω.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Αστο Πέτρο μου μην βασανίζεσαι..
Απ ότι κατάλαβα οι περισσότεροι έχουμε Green Day.Είτε για το αυτοκίνητο είτε για το..ετεροκλίνητο,είτε για το δεν ξέρω τι το κρύβουνε,μια χαρά είναι το γκρουπάκι.
Εγώ το λέω και ας με φάνε..:grinning-smiley-043