LCD 32" + LCD 28" + LCD 17" = 2.300 Euros

vassilisg

New member
21 June 2006
39
Athens, Greece
Καλημέρα.

Μετακομίσαμε πρόσφατα και έφτασε η στιγμή για αντικατάσταση της 33άρας CRT Phillips (σαλόνι) και της 14άρας CRT Phillips (υπνοδωμάτιο) με τρεις καινούργιες LCD (LCD 32" για σαλόνι [απόσταση θέασης 4-4.5 μέτρα], LCD 28" για playrooom [απόσταση θέασης 2-2.5 μέτρα]+ LCD 17" για υπνοδωμάτιο [απόσταση θέασης 2-2.5 μέτρα] με συνολικό κόστος max. τα 2.300 Euros).

Η πρώτη ερώτηση έχει να κάνει με την αντιστοίχιση των ιντσών με την απόσταση θέασης. Έχω επιλέξει σωστά τις ίντσες για τις παραπάνω περιπτώσεις? Μήπως πρέπει να επιλέξω μικρότερη LCD για το playroom? Ή μήπως πρέπει να επιλέξω μεγαλύτερη LCD για το υπνοδωμάτιο?

Αν πάλι υποθέσουμε ότι οι ίντσες που έχω επιλέξει είναι οι σωστές, τότε είναι σωστές οι αντίστοιχες τιμές που έχω στο μυαλό μου? 1.200 Euros για την 32άρα, 800 Euros για την 28άρα και 300 Euros για την 17άρα?

Κατά τα άλλα, έχω απίστευτη εκτίμηση στις Samsung ενώ εκτιμώ ότι οι Phillips έχουν ίσως την πιο φυσική εικόνα από όλες. Δεν είμαι αρνητικός απέναντι στις SONY αν και πληρώνεις αρκετά περισσότερα για χαρακατηριστικά που κάποιοι προσφέρουν σε χαμηλότερη τιμή, ενώ κάποιες πολύ καινούργιες προτάσεις, όπως αυτή της LG όπου προσφέρεται και ενσωματωμένος σκληρός δίσκος εγγραφής ταινιών δεν με άφηνουν καθόλου αδιάφορο.

Παρόλο που έχουν γραφτεί ουκ ολίγα άρθρα για την αγορά οθόνης LCD, σας παρακαλώ να μου προσφέρετε τα φώτα σας για την αγορά που έχω σχεδιάσει να κάνω!

Σας ευχαριστώ.
Βασίλης
 

marios18t

New member
26 September 2006
87
Ηλιουπολη
Βασίλη,

Για απόσταση θέασης 4-4.5 μέτρων, οι αναλύσεις δείχνουν πως χρειάζεσαι 50 ίντσες και για απόσταση 2-2.5 μέτρων 37 ίντσες. (1 feet = 30,48 cm).

Ομως, εκτός του οτι στην αρχή θα σου φανούν λίγο μεγάλες οι παραπάνω τηλεοράσεις (μέχρι να το συνηθίσεις είναι), LCDs σε αυτές τις ίντσες, κοστίζουν πολύ παραπάνω από το budjet που αναφέρεις.

Τώρα, για εμένα οι ίντσες που αναφέρεις, 32 και 28 αντίστοιχα, θα σου πέσουν λίγο μικρές από άποψη θέασης. Μία χρυσή τομή, τουλάχιστον κατά την άποψή μου, θα ήταν να ανεβείς σε 40 ίντσες στο σαλόνι και 32 στο playroom. Οσο για το υπνοδωμάτιο, πιστεύω πως θα βολευτείς μιας και η χρήση της TV σε αυτό το χώρο συνήθως δεν είναι και πολύ μεγάλη.

Μάριος
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εγω νομιζω οτι 32" ειναι πολυ λιγες για 4,5 μετρα αποσταση. Εγω βλεπω απο τα 3.5 με 32" LCD με αποτελεσμα να κοιταζω για καινουργια τηλεοραση! Υποψην οτι παλια ειχα μια 29 CRT στην ιδια θεση η οποια λογω ογκου (το γνωστο μπαουλο) φαινοταν μεγαλη.

Η αποψη μου ειναι να παρεις μια 42" Plasma και μια 26" LCD με τα λεφτα αυτα και αργοτερα παιρνεις και μια πιο μικρη LCD.

Σε πλασμα θα σου προτεινα plasma LG 42PC1R με γυρω στα 1500 ενω μπορεις να βρεις πολλες LCD 26" με γυρω στα 800.

Αν επιμενεις σε LCD υπαρχει η Philips 42PF5321 με 1490 ευρω σε γνωστη αλυσιδα.
 

marios18t

New member
26 September 2006
87
Ηλιουπολη
Απάντηση: Re: LCD 32" + LCD 28" + LCD 17" = 2.300 Euros

Αν επιμενεις σε LCD υπαρχει η Philips 42PF5321 με 1490 ευρω σε γνωστη αλυσιδα.[/QUOTE]


Νόμιζα πως η 42PF5321 ήταν Plasma κι οτι μόνο η 37PF5321 ήταν LCD.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: LCD 32" + LCD 28" + LCD 17" = 2.300 Euros

marios18t said:
Νόμιζα πως η 42PF5321 ήταν Plasma κι οτι μόνο η 37PF5321 ήταν LCD.

Εχεις δικιο , η 42PF5421 ειναι LCD με τιμη 1690 ευρω (ElectroNet) .
 

vassilisg

New member
21 June 2006
39
Athens, Greece
marios18t said:
Βασίλη,

Για απόσταση θέασης 4-4.5 μέτρων, οι αναλύσεις δείχνουν πως χρειάζεσαι 50 ίντσες και για απόσταση 2-2.5 μέτρων 37 ίντσες. (1 feet = 30,48 cm).

Ομως, εκτός του οτι στην αρχή θα σου φανούν λίγο μεγάλες οι παραπάνω τηλεοράσεις (μέχρι να το συνηθίσεις είναι), LCDs σε αυτές τις ίντσες, κοστίζουν πολύ παραπάνω από το budjet που αναφέρεις.Μάριος
Βρε Μάριε,

στο παλιό μας σπίτι, στα 5 μέτρα απόσταση η 33άρα CRT που έχουμε έδειχνε αρκετά καλά, ίσως μια ιδέα πιο μεγάλη να χρειαζότανε!

Τώρα, που την έχουμε βάλει στο playroom, στα 2,5 μέτρα απόσταση, σε στραβώνει!

Δηλαδή, εκεί που είχα στα 5 μέτρα 33 ίντσες, τώρα θα βάλω στα 4-4,5 μέτρα, 50 ίντσες ?? Δεν είναι λίγο υπερβολικό??

marios18t said:
Τώρα, για εμένα οι ίντσες που αναφέρεις, 32 και 28 αντίστοιχα, θα σου πέσουν λίγο μικρές από άποψη θέασης. Μία χρυσή τομή, τουλάχιστον κατά την άποψή μου, θα ήταν να ανεβείς σε 40 ίντσες στο σαλόνι και 32 στο playroom. Οσο για το υπνοδωμάτιο, πιστεύω πως θα βολευτείς μιας και η χρήση της TV σε αυτό το χώρο συνήθως δεν είναι και πολύ μεγάλη.Μάριος
Ωραία η πρότασή σου για 40άρα plasma και 32 στο playroom! Έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις για τα χρήματά μου?
 

Κρυωνάς Νίκος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,407
Κιλκίς
H 33 άρα που είχες φίλε μου ήταν 4:3 και στο ύψος τουλάχιστον αντιστοιχεί με περίπου 40 άρα.

Για την απόσταση θέασης που ανέφερες θα κοιτούσα σε 42άρα πλάσμα κάτι σε SD με κόστος λίγο κάτω από 14 κατοστάρικα. Για το playroom θα χτυπούσα μια 32 άρα lcd (low budget) περίπου 8 με 9 κατοστάρικα, και για την κρεβατοκάμαρα θα περίμενα να βρω καμιά ευκαιρεία σε 26-27άρα γιατί ακόμα είναι κάπως ακριβές από 700 € και πάνω.
 

marios18t

New member
26 September 2006
87
Ηλιουπολη
vassilisg said:
Βρε Μάριε,

στο παλιό μας σπίτι, στα 5 μέτρα απόσταση η 33άρα CRT που έχουμε έδειχνε αρκετά καλά, ίσως μια ιδέα πιο μεγάλη να χρειαζότανε!

Τώρα, που την έχουμε βάλει στο playroom, στα 2,5 μέτρα απόσταση, σε στραβώνει!

Δηλαδή, εκεί που είχα στα 5 μέτρα 33 ίντσες, τώρα θα βάλω στα 4-4,5 μέτρα, 50 ίντσες ?? Δεν είναι λίγο υπερβολικό??


Ωραία η πρότασή σου για 40άρα plasma και 32 στο playroom! Έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις για τα χρήματά μου?


Βασίλη, η πρότασή μου ήταν για LCD κι όχι για plasma λόγω πιθανού φαινομένου burn-in με τον καιρό το οποίο προσωπικά δε θέλω να ρισκάρω. Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό, το μοντέλο που αναφέρει ο Rivers LG 42PC1R στα 1500 ευρώ, έχω ακούσει οτι είναι αρκετά καλό. Τώρα σχετικά με LCD μοντέλα, σίγουρα δεν πας για 1920x1080 με τα χρήματα που διαθέτεις ούτε για τελευταία μοντέλα. Οσο για 1366x768, θα μπορούσες να δεις την SONY KDL-40S2010 (1700 ευρώ) και την Philips 32PF5331 (900 ευρώ) που νομίζω στο σύνολο έρχονται κοντά στο budjet σου και είναι σχετικά δουλεμένα μοντέλα.

Ομως πρέπει να τα δεις όλα αυτά από κοντά, γιατί ο τελικός κριτής είναι μόνο τα μάτια σου.

Μάριος -bye-
 

vassilisg

New member
21 June 2006
39
Athens, Greece
Καλοί μου φίλοι,

σήμερα κατάφερα κι έριξα μια ματιά σε τηλεοράσεις LCD και plasma, και μάλιστα μέτρησα με μέτρο τις αποστάσεις για τις οποίες ενδιαφέρομαι.

Το αποτέλεσμα ήταν να αντιληφθώ ότι για απόσταση θέασης 4-4,5 μέτρα, οι 32" είναι αντικειμενικά λίγες! θα έλεγα απελπιστικά λίγες!! Και μάλιστα θα έλεγα ότι οι 32" είναι καλές για απόσταση 2-2,5 μέτρα. Από την άλλη, είδα ότι οι 40" με 42" είναι ό,τι πρέπει για απόσταση θέασης 4-4,5 μέτρα!

Εκτός αυτού, επειδή οι καναπέδες είναι σε σχήμα 'ΓΑΜΜΑ', ο κοντινότερος θεατής στην τηλεόραση θα βρίσκεται στα 2,80 μέτρα, ενώ ο μακρύτερος σε απόσταση 4,20 μέτρα! Οπότε, χρειάζομαι μια διάσταση που δεν θα 'στραβώνει' ούτε τον κοντινό αλλά ούτε και τον μακρινό θεατή! Σαν να έχω ψιλοκαταλήξει ότι οι 40" είναι ό,τι πρέπει!

Μάλιστα, από αυτές που είδα, μου άρεσαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (φυσικά χρώματα και πολύ καλή ευκρίνεια [σε DVD κινούμενα σχέδια βέβαια και όχι τηλεοπτικό σήμα], οι SONY KLV-W40A10 και SONY KDL-40V2000 (τιμές περίπου στα 2.200 ΕΥΡΩ). Τι λέτε για αυτές? Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό? Υπάρχει περίπτωση αυτές που μου άρεσαν πολύ σε σήμα DVD να είναι μάπες σε τηλεοπτικό σήμα, και οι διπλανές τους που δεν μου άρεσαν τόσο πολύ να είναι καλύτερες σε τηλεοπτικό σήμα?:chinscratch:

ΥΓ. Μήπως αναφέρομαι σε παλιά μοντέλα της SONY και την πατήσω σαν τους ιθαγενείς που προσφέραν χρυσάφι για πλαστικά κολιέ? Βοηθάτε κόσμε γιατί πλησιάζει η ώρα!!!

ΥΓ2. Αντιλαμβάνεστε ότι από πλευράς budget, τείνω να κρατήσω την CRT για το playroom και να μην αγοράσω ακόμα LCD για το υπνοδωμάτιο! Παίρνω σωστή απόφαση λοιπόν, 'τρώγοντας' το budget σε μια καλή 40άρα LCD για το σαλόνι, κρατώντας την 33άρα CRT για playroom και αναβάλοντας την αγορά της LCD για το υπνοδωμάτιο?
 
Last edited:

georgede

AVClub Enthusiast
29 June 2006
995
Πολύ καλά κάνεις φίλε
Ότι πρέπει η 40αρα.
Τώρα η SONY KLV-W40A10 είναι μοντέλο παλιό (κοντά στους 18 μήνες) ενώ η SONY KDL-40V2000 είναι το νέο μοντέλο.
Πήγαινε σίγουρα για το νέο μοντέλο.
Πολύ καλή τηλεόραση για τα λεφτά που δίνεις.
Την αναλύσαμε και άλλες φορές την SONY KDL-40V2000.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: LCD 32" + LCD 28" + LCD 17" = 2.300 Euros

Η Sony 40V2000 ειναι κορυφαια τηλεοραση, η W40A10 βασιζεται στο προηγουμενο μοντελο την σειρας V που κυκλοφορουσε περυσι, την V40A10.
 

marios18t

New member
26 September 2006
87
Ηλιουπολη
Φίλε Βασίλη,

Στην προηγούμενή μου απάντηση, σκεφτόμουν να σου προτείνω την 40V2000 αλλά ξέφευγε πολύ από το budjet σου, αφού ήθελες να καλυφθείς και στις δύο τηλεοράσεις (40 & 32). Νομίζω πως η απόφασή σου είναι πολύ καλή και αφού την είδες και σου άρεσε προχώρα φίλε μου.

Μάριος
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει και η 40S η οποία είναι το ίδιο καλή με την V και σε καλύτερη τιμή, αλλωστε σε συγκριτικά την βγάζουν και καλύτερη απο την V!!! Το πλεονέκτημα της V είναι στα τσιπάκια της για προβολή τηλεοτπικού προγράμματος ... Ρίξε μια ματιά και στις AMOI , τις έχουν ματιάσει πολλοί με ένα καλό DVD player με 1080p scaler και έχουμε κάτι βδομάδες να τους δούμε !!!
 

vassilisg

New member
21 June 2006
39
Athens, Greece
...και για να σας ταλαιπωρήσω λίγο ακόμη, θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια 37άρα με επιδόσεις του επιπέδου της 40άρας SONY KDL-V2000. Έχω πρόβλημα με τον χώρο στο σαλόνι και η 40άρα θα δείχνει σαν θηρίο (να υπάρχει και μια αισθητική ισορροπία βρε παιδί μου:bang:)!

Τώρα, αν μπορώ να έχω μια τόσο καλή 37άρα, με επιδόσεις SONY, και να μου μείνουν και χρήματα για μια οικονομικότατη 20άρα (γιατί όχι και FUNAI) και ίσως και κάτι ακόμα για μια οικονομικότατη - αλλά και αξιοπρεπέστατη - 26άρα (ή και 28άρα) για το playroom, τότε θα με έχετε καλύψει πλήρως!:award:

Sorry, για την ταλαιπωρία, αλλά πέρα από το budget και τις ιδανικές καταστάσεις, υπάρχουν και οι αισθητικοί παράγοντες! Είπαμε...να αγοράσουμε καινούργια τηλεόραση!..μην ανοίξουμε άλλες πληγές...! :grinning-smiley-043
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Βασιλη, καλησπερα κι απο εμενα -bye-

Θα σου προτεινα να πας για τις 40-42in , αφου τελικα σηκωνει και το οικονομικο σου και οχι για τις 37in. Μην ξεχνας οτι το μεγεθος μετραει τελικα και το ματι συνηθιζει ευκολα!!! Οσο για την αισθητικη...αυτες οι τηλεορασεις ειναι ετσι κι αλλιως τα νεα διακοσμητικα στοιχεια των νεων σπιτιων! Αφου φαντασου οτι ξεκινουν να εχουν κι αποψη και οι γυναικες, οποτε καταλαβαινεις...:flipout:
 

vassilisg

New member
21 June 2006
39
Athens, Greece
Δηλαδή βρε παιδιά, για το σαλόνι που άλλος θα κάθεται στα 2 μέτρα, άλλος στα 3 κι άλλος στα 4 μέτρα, η 37άρα LCD θα είναι μάπα για αυτόν που κάθεται στα 4 μέτρα (θα θέλει κυάλια δηλαδή και θα στραβώνεται) και τεράστια για αυτόν που κάθεται στα 2 μέτρα?

Δηλαδή, η 37άρα στα 4 μέτρα θα είναι κουραστική ή απλά δεν θα δίνει αυτή την super wow cinema-like αίσθηση που θα έδινε μια 40άρα ή42άρα ή και παραπάνω! Το ρωτάω γιατί και εμένα μ'αρέσει απίστευτα πολύ η τεχνολογία και ό,τι gadgetοειδές, και πορώνομαι με ό,τι πιο σύγχρονο....αλλά προσπαθώ να επιλέξω μια τηλεόραση στην οποία θα κάθομαι μπροστά για να απολαύσω -κατά μέσον όρο - 1 ώρα τηλεοπτικού σήματος καθημερινά και 3 ωρών dvd σήματος την εβδομάδα! Βέβαια, έχω επαφή με την πραγματικότητα. Δηλαδή, δεν θα πάρω τηλεόραση με χρόνο απόκρισης πάνω από 8ms ή 37άρα με ανάλυση λιγότερη από 1.300κάτι x 700κάτι (όσο είναι εν πάσει περιπτώσει). Και εκτιμώ επίσης ότι διαθέτω το στοιχειώδες αισθητήριο αφού μπορώ να αντιληφθώ -ιδίοις όμμασι -ότι η εικόνα της SONY KDL-40V2000 σκίζει όποιες άλλες είδα δίπλα της!

Μήπως όμως για τις δικές μου απαιτήσεις, μια καλή 37άρα (και ποια άραγε να ήταν αυτή) να με κάλυπτε?

Σας ευχαριστώ!
 

marios18t

New member
26 September 2006
87
Ηλιουπολη
Βασίλη,

Αν επιμένεις σε 37άρα, πες μας μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις για αυτήν έτσι ώστε να μπορέσουμε να ψάξουμε κάτι.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: LCD 32" + LCD 28" + LCD 17" = 2.300 Euros

Για εμενα 37 ειναι μικρη για τον χωρο σου οπως τον περιγραφεις αλλα να επιμενεις θα σου συνιστουσα την Sharp 37XD1 (full HD) η οποια θα κυκλοφορησει συντομα με τιμη γυρω στα 2 χιλιαρικα.:grinning-smiley-043

Περιτο να σου πω οτι την ζαχαρωνω και εγω!:Banane0:

ΥΓ. Αν δειτε οτι χαθηκα απο το site τοτε ειναι επειδη θα εχω αγορασει (κι' αλλη) τηλεοραση και θα με εχει σκοτωσει η γυναικα μου!:twoguns:
 

georgede

AVClub Enthusiast
29 June 2006
995
Re: Απάντηση: LCD 32" + LCD 28" + LCD 17" = 2.300 Euros

Rivers said:
ΥΓ. Αν δειτε οτι χαθηκα απο το site τοτε ειναι επειδη θα εχω αγορασει (κι' αλλη) τηλεοραση και θα με εχει σκοτωσει η γυναικα μου!:twoguns:

Πόσες έχεις;;;;; :damnyou: