Όσοι σέρνονται τις νύχτες, πέφτουν σε μαύρες τρύπες.

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Night On Earth - "Second Hand"


attachment.php



Από την σελίδα τους στο myspace διαβάζουμε πως...

"NIGHT ON EARTH is a group that emerged from an improvisation that was performed live by Paracroussis, a devoted post-music sound-terrorist collective.
Their musical style can be portrayed as a puzzle of trip hop and blues noir, tuned in a jazzy mood, under an improvising spirit; entering trippymoody soundscapes that echo cinematic references. and
Their sound is more influenced by the images of Jim Jarmusch and Wong Kar Wai than a specific musical movement. Their live shows are occasionally accompanied by visuals, short films and performance."​

http://www.myspace.com/nightonearth

Δεν είχα υπ'όψη μου το σχήμα, ούτε και πως επρόκειτο να κυκλοφορήσει ο εν λόγω δίσκος... Κάνοντας μια βόλτα στα δισκοπωλεία το μάτι μου έπεσε σε ένα cd που έγραφε "παραγωγή Θανάσης Παπακωνσταντίνου" με τόσο μεγάλα γράμματα που επισκίαζε ακόμα και το όνομα του γκρουπ... Θεώρησα πως θα έπρεπε μόνο και μόνο για αυτή την "παγίδα" να προσπεράσω... Ευτυχώς, δεν το έκανα...
Οι Night on Earth παίρνουν στα χέρια τους τα "μεταχειρισμένα"/"second hand" τραγούδια του Θανάση Παπακωνσταντίνου, τα αναδομούν στην κυριολεξία -με την συνδρομή του αρχικού δημιουργού από την θέση του παραγωγού- και μας παρουσιάζουν ένα δίσκο-έκπληξη. Ένα άλμπουμ ταξιδιάρικο, που σου δίνει έντονη την αίσθηση πως βαδίζεις σε κάτι πολύ οικείο, αλλά είσαι σίγουρος πως βρίσκεσαι εκεί για πρώτη φορά. Στα περισσότερα τραγούδια οι στίχοι έχουν αποδοθεί στα αγγλικά, κάτι που ταιριάζει πολύ περισσότερο στις jazz/blues/triphop-ικές φόρμες που ακολουθούν στις μελωδίες τους, όπως επίσης και η φωνή της τραγουδίστριας Σοφίας Σαρρή. Ξεχωρίζουν τα "Nihgtshift" (πρωτότυπο: "Νυκτέρι"), "Crocus" (πρωτότυπο "Τρεις Ανθοί") και το "Within the fire" ("Στην φωτιά"). Το άλμπουμ κλείνει με μια πανέμορφη ορχηστρική άποψη του "Αποσπερίτη" με τίτλο 'Vesper".

Για τους φίλους του Θανάση: μην κάνετε το λάθος και το προσπεράσετε.
Για τους μη φίλους του Θανάση: ακούστε το οπωσδήποτε.


Σύνδεσμοι:
http://littlenightmusic.blogspot.com/2008/12/second-hand.html
http://www.myspace.com/nightonearth
 

Attachments

  • cover6copynewgw2.jpg
    cover6copynewgw2.jpg
    58 KB · Views: 204
Last edited:

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Μάριε χαμπάρι δέν είχα πάρει..

Ευτυχώς πού ´Οι Φύλακες Γρηγορούν´.:flipout::grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Πρέπει να το ακούσεις αδερφέ. Επειδή με εξέπληξε ευχάριστα, θα με ενδιέφερε και η δική σου γνώμη, γιατί γνωρίζεις καλά (και αγαπάς) την μουσική του Παπακωνσταντίνου, αλλά ταυτόχρονα είσαι πολύ καθαρά αντικειμενικός μαζί του. -bye-
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: Όσοι σέρνονται τις νύχτες, πέφτουν σε μαύρες τρύπες.

μπραβο Μαριε και thanks για την παρουσιαση:grinning-smiley-043
Ευχαριστώ κι εγώ που περάσατε, μεσιέ..-bye-

By the way, ίσως θα ταίριαζε περισσότερο στις νέες κυκλοφορίες, αλλά είχα θέμα με κάτι κρασιά ψες βράδι και δεν πολυσκεφτόμουν που θα γράψω...:guitarist:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Όσοι σέρνονται τις νύχτες, πέφτουν σε μαύρες τρύπες.

By the way, ίσως θα ταίριαζε περισσότερο στις νέες κυκλοφορίες, αλλά είχα θέμα με κάτι κρασιά ψες βράδι και δεν πολυσκεφτόμουν που θα γράψω...:guitarist:

E,καλά μήν το κάνεις θέμα.-bye-
Πάλι καλά πού δέν έγραψες στο θέμα τού Γκαγκάτση.:D:flipout::flipout:
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Αφού το ξεκίνησα, ας γράψω και την παρουσίαση… :flipout:


Ο δίσκος ξεκινάει με τους ψιθύρους από τις «Γλώσσες του κάμπου» που μας εισάγουν σε ένα μυστηριακό κόσμο, σαν σκηνή από ταινία θρίλερ. Ακολουθούν τα «Λάφυρα» σε οκτάλεπτη διασκευή με το τσέλο να καθηλώνει και την φωνή της τραγουδίστριας να εύχεται εκλιπαρώντας «ομορφιά θνητή, γίνε αθάνατη» οδηγώντας το κομμάτι σε ένα ψυχεδελικό φινάλε.. Το «Nightshift» που έπεται είναι μια πιο θλιμμένη απόδοση του τραγουδιού «Νυχτέρι», διατηρεί όμως τον σαρκασμό του πρωτότυπου με την ωραία συνομιλία της τρομπέτας με το hammond. Το «Crocus» αποτελεί την μεταμόρφωση του «Τρεις Ανθοί» σε ποπ διαμάντι. Η συνέχεια ανήκει σε μια δραματικότατη εκδοχή του «Ασώτου» και στο θορυβώδες «Ατμαν». Ακολουθεί το παρανοϊκό «Prisons» (Του κάτω κόσμου οι φυλακές) και το άκρως αυτοσχεδιαστικό «Dawn» (Όταν χαράζει) με την μητέρα του Θανάση να διαβάζει με τον αγνό τρόπο ενός παλιού ανθρώπου τους στίχους. Το σύντομο και ψυχεδελικό «Gliding» βασισμένο στην μελωδία Μ81 προετοιμάζει το έδαφος για μια από τις καλύτερες (και η εμπορικότερη ίσως) στιγμές του δίσκου : «Within the fire» («Στη φωτιά», το πρωτότυπο με την Μ.Κανά), που μου φέρνει κάπως στο μυαλό τους αγαπημένους ντόπιους EchoTatoo. Το άλμπουμ κλείνει με ένα δεκαπεντάλεπτο κομμάτι («Vesper») το πρώτο μισό του οποίου είναι μια πανέμορφη ορχηστρική
διασκευή του «Αποσπερίτη» και το άλλο μισό μια ακόμα εκδοχή του «Nightshift» μόνο με πιάνο μια φωνή.
Καλή ακρόαση.
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Στις 26 Φεβρουαρίου, εμφανίζονται στο cafe Αλάβαστρον στο Παγκράτι:

"...Με τον κωδικό τίτλο ‛in a silent way’ οι Night On Earth περιγράφουν το παράλληλο ακουστικό τους συναυλιακό project, το οποίο υποστηρίζεται από ένα τρίο μουσικών (φωνή, πιάνο, βιολί) και έκτακτους προσκεκλημένους. Στις ειδικές ‛silent’ εμφανίσεις τους ενσωματώνουν αναπάντεχες αναθεωρήσεις των συνθέσεών τους, κινηματογραφικά θέματα, jazz standards, πιανιστικούς αυτοσχεδιασμούς, μουσικές του κόσμου, μέχρι ακόμα και ρεμπέτικα τραγούδια –όλα διασκευασμένα και παρουσιασμένα μέσα από το ιδιαίτερο φίλτρο του γκρουπ, που επιδιώκει πάντα να τα ενοποιήσει ως προς το ύφος και να τα απογειώσει κατά την εκτέλεση. Με αυτή τη σύνθεση, το Μάρτιο του 2007, πραγματοποίησαν μια μίνι περιοδεία στην Ελλάδα, μαζί με τη σπουδαία αμερικανίδα underground τραγουδοποιό Dayna Kurtz –μετά από πρόσκληση του ίδιου του γκρουπ.

Από φέτος, στο ‛silent’ ρεπερτόριο, εντάσσονται και (ξανά)πειραγμένες εκδοχές τραγουδιών του Θανάση Παπακωνσταντίνου, οι οποίες και αποτελούν το υλικό της επερχόμενης δισκογραφικής κυκλοφορίας τους με τίτλο ‛Second Hand’ από τη Sony/BMG –σε επιμέλεια και παραγωγή του ίδιου του τραγουδοποιού και εκλεκτές συνεργασίες με προσκεκλημένους μουσικούς.
Η σύνθεση των Night On Earth στις ‛silent’ εμφανίσεις τους είναι:

Sophia: φωνή
Costinho: πιάνο
Juanito: βιολί
..."

http://www.cafealavastron.gr/
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Tόν δίσκο τόν άκουσα πολλές φορές,γεγονός πού σημαίνει πώς όλο και κάτι καινούριο τού έβρισκα,γι´αυτό και άργησα να γράψω τίς εντυπώσεις μου.
Τα ´πειραγμένα´ τραγούδια τού Παπακωνσταντίνου έχουν πάρει ´άλλο δρόμο´μέ την Συνδρομή τών Νight on Earth...
Τα ´Λάφυρα´,το Crocus ,o Ασωτος,το Dawn ,το Within the Fire καί το Vesper είναι διαμάντια...
Ειναι κάτι μεταξύ Jazz και Portishead και ο δίσκος αποτελεί σκέτη απόλαυση...
Οι Μουσικοί αρτιότατοι και η Φωνή τής Σαρρή ,έχει πανέμορφο Ηχόχρωμα και μέ λίγη δουλειά θα εξελιχθεί πολύ.
Ο Δίσκος ,εάν εξαιρέσουμε το ότι δέν έχει συνθέσεις τούς Συγκροτήματος ,αλλά πρωτότυπες μεταγραφές,είναι πολύ πιό μπροστά Μουσικά,κατά την γνώμη μου απο αυτόν τής συμπαθέστατης Μονικας..Το ίδιο και η μπάντα..
Στέκεται μια χαρά μέ ανάλογες παραγωγές τού Εξωτερικού..
Μάριε έκανες ωραία ανακάλυψη.!!!!!!!!!!!!
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Τα σέβη μου σενιόρ. Κι εμένα μου αρέσει αρκετά ο δίσκος και έχει αντέξει σε πολλαπλές ακροάσεις χωρίς ακόμα να τον βαρεθώ. Πάντως χθες, παρά τις παραινέσεις του Κώστα, δεν ξεκούνησα να πάω στο live. Έχω γίνει κόπρος...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τα σέβη μου σενιόρ. Κι εμένα μου αρέσει αρκετά ο δίσκος και έχει αντέξει σε πολλαπλές ακροάσεις χωρίς ακόμα να τον βαρεθώ. Πάντως χθες, παρά τις παραινέσεις του Κώστα, δεν ξεκούνησα να πάω στο live. Έχω γίνει κόπρος...

Τετραημερο Ξεκούρασης...
Αραγμα και Μουσικές στο Σπίτι..
Μαζί σου ..:grandpa:
Ασε τον ´Μικρό´:grinning-smiley-043 να τρέχει στά Live.:flipout:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Yπάρχει ένα αφιέρωμα στούς Night on Earth σήμερα στο Εψιλον τής Ελευθεροτυπίας..
Τρείς ολόκληρους μήνες μετά την παρουσίασή σου Μάριε ασχοληθηκαν μαζί τους..

Λές να μάς διαβάζουν??:flipout::flipout::ernaehrung004::ernaehrung004:
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Η αλήθεια είναι πως έχω έναν γνωστό που εργάζεται στο "Ε", αλλά δεν θυμάμαι να του είπα για τους N.O.E :nounder:
(άρα, μάλλον μας διαβάζουν...):flipout::flipout::afro::firstprize: