PIONEER BDP-51FD (Ερωτήσεις - Εντυπώσεις - Reviews...)

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απο χθες το απογευμα ειμαι κατοχος ενος μηχανηματος που απο καιρο ενδιαφερομουν! Ο λογος για το εισαγωγικο Blue Ray Player της Pioneer το ''BDP-51FD''.
Το πηρα απο καταστημα του Ψυχικου στα 420 Ευρω!
Πρεπει μαλιστα να ειναι απο τα πρωτα (αν οχι το πρωτο) γιατι ακομη δεν το εχουν ολα τα Αθηναικα μαγαζια!
Οπως παντα σωστη συσκευασια,με ολα τα απαραιτητα μεσα<Καλωδιο Ρευματος,Οδηγιες στα Αγγλικα βεβαια (απο Δευτερα θα μου στειλει η Intersys τα ελληνικα),ωραιο τηλεκοντρολ και ενα καλωδιο Composite για την πρωτη συνδεση)!
Το μηχανημα αν και ογκωδες δεν ειναι ιδιεταιρα βαρυ και χαρακτηριζεται απο Αριστη κατασκευη οπως μας εχει συνηθισει η Pioneer! Και να σκεφτει κανεις οτι ειναι το πιο απλο της (Σκεψου το 71 και το 91 ποσο ακομη πιο τελεια ειναι)!
Εχει ολες τις συνδεσεις που μπορει καποιος να ζητησει οπως (7.1 analog,component,composite,optical-coaxial output για τον ηχο και φυσικα Hdmi 1.3 Που υποστηριζει τα παντα (Deep Color κ.τ.λ)
Το τηλεκοντρολ φανταστικο και εργονομικο και διχως να εχει την κατασκευη και το βαρος ενος κοντρολ οπως της Kuro μου δειχνει τα δοντια του στον ανταγωνισμο!

Ωρα για το ζουμι τωρα...:
Αφου το εβαλα στο Rack κατω απο ενα Pioneer LX 60 Dvd Recorder με το οποιο δενουν και απολυτα σχεδιαστικα, το αναψα!
Πολυ ωραια και στιβαρα τα πληκτρα επανω στο μηχανημα και μαλιστα το κουμπι Του Power αναβει και μπλε στο κεντρο οταν ειναι αναμμενο!
Χρονοι ενεργοποιησης λογικοι (Δεν εχω και εμπειρια με αλλο να κρινω) και φορτωση επισης γρηγορη!
Το Πορτακι ξεχασα να πω ειναι πολυ στιβαρο και ομορφο!
Βαζοντας ενα Bd Rom Της Pioneer με demo Trailers και αποσπασματα με Video που τεσταρεις εικονα και ηχο (Μου το χαρισε ενας γνωστος μου στην Intersys) επαθα ΠΛΑΚΑΑΑΑ!
Τελεια εικονα,τελειος ηχος,ωραια μενου και σαν μηχανημα αλλα και σαν Φιλοσοφια το Blue Ray!
Τι αλλο να ζητησει κανεις?
Επομενη κινηση να δω την πρωτη μου ταινια την οποια δεν την ειδα σε Dvd για να την απολαυσω σε Bd!
Το ''The Dark Knight''!
Εκει εγινε το παρτυ!!!
Απιστευτη εικονα , Ζωντανος ηχος με τελεια Χαμηλα σε επιπεδο που το Sub πηρε φωτια!
Πλησιαζα την εικονα σχεδον με την μυτη μου στο Panel και ελεγα παιζει ετσι η Tv Μου?
Το καλυτερη ομως δεν σας το ειπα.
Η Tv που προς το παρον το συνδεσα ειναι μια Lcd Samsung le 32 R71 HD Ready 2 ετων!
Δεν λέω καλη τηλεοραση αλλα οσο να ειναι λιγο ξεπερασμενη....και ομως δεν το ΠΙΣΤΕΥΑ! ΤΕΛΕΙΑ ΕΙΚΟΝΑ!!!!
Ο ηχος επισης συνδεδεμενος με τον χειροτερο τροπο:Optical καλωδιο! Ουτε 7.1 ουτε Hdmi...και ομως ηταν φανταστικος!
3 Τελευταια πραγματα θα πω:
Α.Μπραβο στην Pioneer για το αριστο (για τα λεφτα του) μηχανημα που εφτιαξε!
Β.Σκεφτειτε ποσο καλυτερα θα δω οταν απο Μαρτιο το συνδεσω στην κανονικη μου τηλεοραση, Την PIONEER KURO PDP 428 XD που πηρα πριν λιγο καιρο αλλα δεν την χαιρομαι λογω ανακανισης!
Ποσα ακομη ξενυχτια θα κανω μπροστα στην Kuro μου να απολαμβανω τι μπορει να μου δωσει αυτο το μηχανημα!
Θα την τροφοδοτησω τοτε την KURO μου και με 1080/24 fps σημα που τωρα δεν το δεχεται η Sammy μου!
Αρα τα γλεντια θα ενταθουν τοτε...
Γ.Φιλοι και συμφορουμιτες ο κοσμος τελικα του Blue Ray ειναι οντως τελειος!
Δεν ειναι απλα μια ακομη εμπορικη κυκλοφορια,ειναι και μια επανασταση!
Σας παραθετω για το τελος καποιες φωτο που τραβηξα! (Με κινητο...)-bye-

My Pioneer Blue Ray 3.jpg

My Pioneer Blue Ray 4.jpg

My Pioneer Blue Ray 5.jpg

My Pioneer Blue Ray 7.jpg

My Pioneer Blue Ray 2.jpg
-bye-
 
Last edited by a moderator:

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

Προς ενημερωση οσων το εχουν η' σκοπευουν να το παρουν εχει βγει ηδη αναβαθμιση απο την Pioneer στην Ιστοσελιδα της!
Ειναι η εκδοση 1,21
Την κατεβασα και την περασα,ευκολη διαδικασια!
 

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

Το recorder το είχες σε 1080p? και σου έκανε το BD τόση διαφορά στην 32''? .....
 

skokman

Senior Member
19 November 2007
616
Athens
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

Καλοριζικο και καλες θεασεις
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

Το recorder το είχες σε 1080p? και σου έκανε το BD τόση διαφορά στην 32''? .....

Καλησπερα φιλε,
Ναι ειδα διαφορα ΤΕΡΑΣΤΙΑ! αν και ειχα συνδεμενο ενα πολυ καλο Recorder με πολυ καλη ποιοτητα απεικονισης ως Player!
Οσον αφορα την εξοδο που ειχα στο Recorder το ειχα με εξοδο 720P επειδη η Lcd που χρησιμοποιω προς το παρον ειναι Hd Ready και δεν δεχεται 1080p!
Δεχεται μεχρι 1080i!
Αλλα οπως ειπα και πιο πανω η διαφορα ειναι τεραστια!
Εκανα αντιπαραθεσεις με τον ιδιο τιτλο σε Dvd να παιζει απο to Recorder σε 720P με Hdmi και μετα συνδεσα το Blue Ray παλι (1 Hdmi εχει η Lcd μου βλεπεις) και το επαιξα σε Blue Ray με εξοδο το Blue Ray 1080i και επιβεβαιωσα την υπεροχη τοσο Του Blue Ray που πηρα οσο και της θεαματικης Διαφορας του Blue Ray σαν φορματ!
Ο Τιτλος που χρησιμοποιησα ειναι ενα ντοκυμαντερ που ειχε βαλει περιοδικο του χωρου σε διπλο δισκο (Dvd + Blue Ray)!
Αυτο ομως που πρεπει να αναφερω ειναι πως οταν βαζω Dvd να το δω απο το Blue Ray Που πηρα η ποιοτητα αναπαραγωγης του Blue Ray δεν λεω...καλη ειναι,αλλα το Recorder παιζει καλυτερα τον ιδιο δισκο παρα το οτι το εχω πλεον συνδεδεμενο μεσω Scart σε RGB Ποιοτητα!
Αρα σαν Dvd Player το Pioneer BD 51 FD που πηρα δεν μπορει να αντικαταστησει το Pioneer LX 60 Recorder μου!
Αλλα Blue Ray ανωτερα σε ποιοτητα (και σε χρημματα) εννοειται παιζουν εφαμιλλα,ισως και καλυτερα!
Οτι πληρωσεις παιρνεις φιλε μου!
Εμενα ομως δεν με νοιαζει γιατι το Pionner BD 51 FD Το πηρα ως Blue Ray και τιποτα αλλο!
Και σε αυτον τον τομεα τα παει τελεια..(τουλαχιστον για τα λεφτα που διεθεσα!)
Καλες Γιορτες να εχεις!-bye-
 
Last edited:

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

στο θεμα επομενως του απλου dvd επιβεβαιωνεται για αλλη μια φορα..οτι γενικα τα blu ray players δεν προσφερουν εξισου καλη ποιοτητα με τα μεχρι τωρα κανονικα players..στις αντιστοιχες παντα κατηγοριες τιμων.
 

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

Να το χαίρεσαι φίλε μου!!!
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,843
Είμαι παντού
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

πολυ ομορφο μηχανημα!!
καλοριζικο,αν πεσει και η τιμη του σε κανενα 6μηνο..:eating:
 

vout

Senior Member
1 July 2007
323
Πειραιας
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

Το απεκτησα και εγω σημερα και το παιζω στον sanyo z4 720p. ΣΑΝ DVD δεν με ενθουσιασε ομως εχω ενα ερωτημα= τι resolution να επιλεξω αφου δεν εχει 720p?
 

vout

Senior Member
1 July 2007
323
Πειραιας
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

1080i σωστα? πως θα το κανω upgrade σε 1.21v? τωρα ειναι 1.71
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

1080i σωστα? πως θα το κανω upgrade σε 1.21v? τωρα ειναι 1.71
Φιλε μου καλοριζικο!
Πηρες ωραιο μηχανακι!
Εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
Φοβερη εικονα σε Blue Ray και αρκετα καλη ως Dvd αν και προτιμω να βλεπω με το LX 60 Μου!
Οσον αφορα την αναλυση βαλε 1080! αν και εχει στο resolution output την θεση ''AUTO'' που απο μονο του το μηχανημα θα σε βαλει εκει στα 1080i
Για την αναβαθμιση ειναι πανευκολο!
Πας εδω και διαβαζεις τις οδηγιες:
http://www.pioneer.eu/files/support/BDP/BDPLX70A_WY_UPDATE_INSTRUCTION081212.txt

Ενω για το Firmware πας εδω:
http://www.pioneer.eu/eur/content/support/support/upgrade/BDP.html
Κατεβαζεις,το σωζεις σε ενα Directory στο Pc σου,μετα το καις σε ενα CD-R και το φορτωνεις στο πορτακι του μηχανηματος σου!
Τα αλλα αστα σε εκεινο!
Καλες θεασεις!-bye-
 

vout

Senior Member
1 July 2007
323
Πειραιας
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε το έκανα αναβάθμιση! καλοφαγωτα να είναι και καλές μας θεάσεις!!!
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: * PIONEER BDP-51FD * - Ο ...Βενιαμιν της Pioneer Ηρθε!!!

Προς τους κατοχους και οχι μονο,
Ενημερωνω πως βγηκε σημερα νεα εκδοση λογισμικου!
Ειναι η εκδοση 1.25Α
Την κατεβαζετε απο εδω:
http://www.pioneer.eu/eur/content/support/support/upgrade/BDP.html

Εκτος απο τις αλλαγες που εχει,αξιοσημειωτο ειναι πως πλεον ευκολα τσεκαρεις την εκδοση λογισμικου που εχει πλεον το μηχανημα αφου πατοντας Home Menu εχει υποκατηγορια που εμφανιζει ευκρινως ποια εκδοση λογισμικου φοραει το Player σας!
Ετσι γλιτωνετε απο την διαδικασια ελεγχου λογισμικου που καναμε μεχρι σημερα!
Καλα Updates κατοχοι!!!!!