Διπλοκαλωδιωση συνδεση με μπανανες

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Καλημερα σας μηπως μπορει καποιος να βοηθησει ?
Θελω να συνδεσω τα ηχεια μου με μπανανανες με τον ενισχυτη και επειδη τα καλωδια ειναι καπως χοντρα φοβαμαι πως ειναι λιγο δυσκολο σε μια μπανανα να συνδεθουν δυο καλωδια σωστα.
Ειναι σωστο να χρησημοποιησω δυο μπανανες μια για καθε καλωδιο και να συνδεσω την μια με την αλλη και την πρωτη στον ενισχυτη ?
Η συνδεση δηλαδη μεταξυ τους θα γινει σαν αρσενικο-θηλυκο.
Η λογικη μου λεει οτι αυτη που θα ειναι συνδεδεμενη με τον ενισχυτη θα περνει γρηγορα ρευμα και η αλλη θα παιρνει με μια μικρη καθυστερηση.
Τι λετε εσεις υπαρχουν τιποτα ειδικες μπανανες για διπλοκαλωδιωση ?
Αργυρη εσυ που ξερεις τα πολλα για καλωδια και μπανανες μηπως μπορεις να με διαφωτισεις ?
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Τι μου θυμισες τωρα με το μπανανανες
ενα μαυρο γκαρσονι στο ιγκουανα το 1992
καλο και αυτο.
Παμε τωρα
τι καλωδια εχεις?
τι λεφτα εχεις να διαθεσεις?
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
Καλημερα σας μηπως μπορει καποιος να βοηθησει ?
Θελω να συνδεσω τα ηχεια μου με μπανανανες :flipout:με τον ενισχυτη και επειδη τα καλωδια ειναι καπως χοντρα φοβαμαι πως ειναι λιγο δυσκολο σε μια μπανανα να συνδεθουν δυο καλωδια σωστα.
Ειναι σωστο να χρησημοποιησω δυο μπανανες μια για καθε καλωδιο και να συνδεσω την μια με την αλλη και την πρωτη στον ενισχυτη ?
Η συνδεση δηλαδη μεταξυ τους θα γινει σαν αρσενικο-θηλυκο.
Η λογικη μου λεει οτι αυτη που θα ειναι συνδεδεμενη με τον ενισχυτη θα περνει γρηγορα ρευμα και η αλλη θα παιρνει με μια μικρη καθυστερηση.
Τι λετε εσεις υπαρχουν τιποτα ειδικες μπανανες για διπλοκαλωδιωση ?
Αργυρη εσυ που ξερεις τα πολλα για καλωδια και μπανανες μηπως μπορεις να με διαφωτισεις ?

ποσο παχος εχουν τα καλωδια σου?
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Παχος 2,52 mm2 4,25 mm γραφουν oxygen free φτηνα και ανωνυμα του εμποριου.
Το ιδιο φτηνες ειναι και οι μπανανες που χρησημοποιω, επιχρυσες.
Εδω ειναι λιγα τα λεφτα που υπαρχουν για τα μηχανηματα που να βρεθουν τα λεφτα για τα καλωδια και τα βυσματα.
Για την tv εδωσα 650 τον ενισχυτη 800 και τα ηχεια 1000
Ατιμη κοινωνια που αλους τους ανεβαζεις και αλλους τους κατεβαζεις .
 
Last edited:

Ανδρεας Σχιζας

AVClub Addicted Member
4 November 2007
2,961
USA-Αθηνα
-bye-Εισαι και γκρινιαρης!
Παρε αυτες και τελειωσες!
Κανε μια βολτα απο φραντζη στον Ν.Κοσμο.
 

Attachments

  • PC210996.jpg
    PC210996.jpg
    46.1 KB · Views: 162
  • PC210997.jpg
    PC210997.jpg
    75.3 KB · Views: 160

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Σε ευχαριστω εισαι κατατοπιστικοτατος βλεπω οτι οι τρυπες τους ειναι αρκετα μεγαλες και θα χωρεσουν και τα δυο καλωδια.
Οι δικες μου πιανουν και αυτες βιδωτα το καλωδιο αλλα εχουν μικροτερες τρυπες.
Τα καλωδια σου οξειδωνται ετσι ?
Εγω καθε εξι μηνες τα κοβω γιατι παινουν λιγο στις ακρες.
Νομιζω οτι πρεπει να σπρωξεις λιγο πιο μεσα το καλωδιο τροφοδοσιας του ενισχυτη.
 
Last edited:

Ανδρεας Σχιζας

AVClub Addicted Member
4 November 2007
2,961
USA-Αθηνα
Δεν εχω διαπιστωση κατι μεχρι τωρα.
Ειναι τερματισμενο,οκ.
Ειναι ο Α8Μ.
Ειναι 20 μπανανες + τα καλωδια, ειχα δοση αν θυμαμαι 160ε.Δεν ειναι ακριβες και ειναι αρκετα ποιοτικες.
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
8 euro το ζευγαρι μου ζητησε ο τυπος απο την Φραντζη θα το ψαξω και λιγο γιατι ειδα οτι κατι ακιδες της tele που εχω στα ηχεια μου τις πουλαγε 32 ευρα και τις ειχα παρει 28.
Η μαρκα ειναι hqproducts κωδικος HQS-SBC001
 
Last edited:

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
εγω στις δικες μου μπανανες εχω χωρεσει 2Χ2,5mm καλωδιο belden ανετα,στην συνεχεια τις κολλησα με ασημοκολληση(τις βιδωσα πρωτα) και προτιμησα μπανανες με μικρο ''σωμα'' σαν να ειναι απλα προεκταση του καλωδιου και να μην εχει ολο αυτο το μπουγιο που φαινεται σε αυτες που προταθηκαν πριν και μου στοιχισαν περιπου 1ευρω η μια αν θυμαμαι καλα και τους περασα και θερμοσυστελλομενα και δεν με ανησυχει πλεον και η οξειδωση.
 
Last edited:

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Υπαρχει αξισημειωτη διαφορα στον ηχο με την διπλοκαλωδιωση?Τα ηχεια μου εχουν υποδοχες για διπλοκαλωδιωση αλλα δεν το εχω επιχειρησει....
Ξερω οτι διαχωριζονται τα πριμα και τα μπασα αλλα στην πραξη τι αποτελεσμα βγαινει?Ποσο καλο ενισχυτη και ηχεια πρεπει να εχεις για να ακουσεις διαφορα?Οι υποδοχες στο ηχειο ειναι οι κλασσικες ''βιδωτες'',το ιδιο και στον ενισχυτη.Τι κανω συνδεω ας πουμε το + πανω-κατω στο ηχειο και μετα και τα δυο μαζι στο + του ενισχυτη?Ενωμενα(τυλιγμενα μαζι) τα δυο καλωδια στον ενισχυτη ή ξεχωριστα?
Sorry αν φαινονται βλακωδεις οι ερωτησεις αλλα ειμαι σχετικα αρχαριος...
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
μονο αν δοκιμασεις θα καταλαβεις αν υπαρχει διαφορα γιατι δεν ειναι κανονας η διπλοκαλωδιωση να εχει σωνει και καλα καλυτερα αποτελεσματα.