κοντραμπάσσο like.no.other

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Renaud Garcia-Fons - Oriental Bass. Enja 1997
enj9334.jpg


Ο Renaud Garcia-Fons είναι Μαυριτανός με τσιγγάνικες ρίζες που ζει στο Παρίσι. Παίζει κοντραμπάσσο like.no.other, ένα τεράστιο πεντάχορδο όργανο που στα χέρια του γίνεται από κρουστό μέχρι κιθάρα φλαμένκο ή ροκ, παραπονιάρικο βιολί, μέχρι απόκοσμα ηχητικά εφέ. Καταφέρνει να τραβάει μέσα από το σκάφος του οργάνου ήχους που δεν έχουμε συνηθίσει και να συνθέτει μ αυτούς όμορφες επιβλητικές συνθέσεις. Ο ήχος του σε πρώτο άκουσμα είναι πρωτότυπος, αν και ο πιό προσεκτικός και έμπειρος ακροατής από τον χώρο της jazz θα βρεί επιρροές από Charlie Haden έως και Miroslav Vitous και Eberhard Weber, αλλά και πάλι μόνο επιρροές.
Οι ήχοι της μεσογείου που αναδύονται από το κοντραμπάσο του είναι όλοι φυσικοί και συνοδεύονται από επίσης φυσικούς, λαούτα, κιθάρες, βιολιά, κλαρινέτα, ακορντεόν, μπεντιρ, τάμπλες. Ήχοι κοντά στα ιδιώματά μας, τουλάχιστον εκείνα που βρίσκονται περισσότερο στο πίσω μέρος του μυαλού μας. Θυμίζει βασικά μεσόγειο, αν και ώρες ώρες βαλκάνια - που άλλωστε και αυτά μεσόγειος είναι.
Εθνικ είναι μιά πρώτη απόπειρα ταξινόμησης αν και σαφώς θα αδικήσει τον ταλαντούχο μουσικό και συνθέτη.
Ένας σχεδόν Χέντριξ του ακουστικού μπάσου, πολυμορφικός, πολυρυθμικός, πολυσυλλεκτικός.

Ο δίσκος Oriental bass ηχογραφήθηκε το 1997.
Το εναρκτήριο ομώνυμο Oriental bass είναι αρκετό να σε βάλει στην έντονη και πολύπλοκη ατμόσφαιρά του. Το πρώτο κι όλας σόλο, μετά το θέμα, είναι ένα ταξίμι, παραπονιάρικο και αγέρωχο ταυτόχρονα.
Το επίσης ρυθμικό Goodjinns σε κερδίζει με την συνθετικές αρετές που αντί να βασίζονται στην δεξιοτεχνία την αναδεικνύουν.
Το σόλο του στο σχεδόν τρίλεπτο Ghazali είναι από μόνο του αρκετό γιά να τεκμηριώσει την αξία του δίσκου, ενώ το Ανδαλουσιανό Μπάσο (Bajo Andaluz) θα μπορούσε νά είναι γραμμένο γιά κιθάρα φλαμένκο.

Λιτή και υψηλών προδιαγραφών και η ηχογράφηση από την γερμανική enja.
 
Last edited:

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Φαίνεται καλή πρόταση Δημήτρη, δεν τον έχω ακούσει ούτε ως όνομα.
Θα το ψάξω, έχει μεγάλη δισκογραφία;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Υπάρχουν τουλάχιστον ακόμα 5-6 αξιόλογοι δίσκοι μεταξύ άλλων
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Aυτο κι αν ειναι συμπτωση! Ακουω συνεχως το Arcoluz αυτες τις ημερες! Εκπληκτικος ο Renaud Garcia-Fons! Κανει το κοντραμπασο να ακουγεται σαν βιολι!
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: κοντραμπάσσο like.no.other

Aυτο κι αν ειναι συμπτωση! Ακουω συνεχως το Arcoluz αυτες τις ημερες!

Πέτρο...εισαι παλιός εδώ και δεν επιτρέπονται τέτοια ...ατοπήματα :grandpa:
Τίποτα δεν είναι τυχαίο στη Μουσική Κατηγορία. There's Magic In The Air :ernaehrung004: :smile:
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Re: Απάντηση: κοντραμπάσσο like.no.other

Πέτρο...εισαι παλιός εδώ και δεν επιτρέπονται τέτοια ...ατοπήματα :grandpa:
Τίποτα δεν είναι τυχαίο στη Μουσική Κατηγορία. There's Magic In The Air :ernaehrung004: :smile:

Χεχε...

Κατα 99% πρεπει να ειχα αναφερει το Arcoluz στο Now playing, πριν απο κανα μηνα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: κοντραμπάσσο like.no.other

Χεχε...

Κατα 99% πρεπει να ειχα αναφερει το Arcoluz στο Now playing, πριν απο κανα μηνα.

ναι...:eek:perator:
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Πηρα το CD πριν απο 1-2 μηνες και μου αρεσε παρα πολυ. Χωρις να δωσω σημασια στα credits (περιεργως), ρωταω ενα φιλο μου βιολιστη αν τον γνωριζει. "Φυσικα, μου λεει, ειναι κορυφαιος και καινοτομος κοντραμπασιστας". "Τι κοντραμπασιστας ρε Γιαννη? Βιολι παιζει", ειπε η γατα (εγω, αν δεν το καταλαβατε). "Οχι, μου λεει, παιζει το κοντραμπασο με τετοιο τροπο που ακουγεται ακριβως οπως το βιολι". Μετα ειδα και το DVD του Arcoluz και καταλαβα τι παιζεται εκει μεσα.

Ψαχνω για αλλα CD του τωρα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
και συνοδεύονται από επίσης φυσικούς, λαούτα, κιθάρες, βιολιά, κλαρινέτα, ακορντεόν, μπεντιρ, τάμπλες.

αν προσέξεις καλά θα δεις ότι την πάτησε κι άλλη γάτα....:grinning-smiley-043
μέχρι τώρα νόμιζα ότι υπήρχε και βιολιστής στην παρέα....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
και γιατί όχι....
αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος διά την περίπτωσίν σας....
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,825
Ελλαδα
Απάντηση: Re: κοντραμπάσσο like.no.other

και γιατί όχι....
αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος διά την περίπτωσίν σας....


για την δικια μου περιπτωση σιγουρα ναι ..
σε εμπιστευωμαι και θα το ψαξω !

αν και δεν ειμαι της του εξωτερικου αγορας


.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: Re: κοντραμπάσσο like.no.other

για την δικια μου περιπτωση σιγουρα ναι ..
σε εμπιστευωμαι και θα το ψαξω !

αν και δεν ειμαι της του εξωτερικου αγορας


.

γιά σένα τέκνον μου στο συστήνω ανεπιφυλάκτως...

Είναι της αγοράς εσωτερικού. Της μητροπολιτικής...