Natures Mortes

17 June 2006
14,350
41D4iPmHdRL._SS500_.jpg


Jon Balke: Book Of Velocities (ECM CD - 2008)

Οσοι από εσάς παθαίνουν αναφυλαξία με τις νεωτεριστικές καινούργιες διαλέκτους της Σύγχρονης Μουσικής, καλά θα κάνουν να απέχουν.
Για τους υπόλοιπους, εδώ μιλάμε για ένα Διαμάντι: ένα άλμπουμ για solo piano που δεν μοιάζει με κανένα άλλο από αυτά που κυκλοφορούν γύρω του. Ενας Νορβηγός, μαίτρ της μικρής φόρμας, 19 μικρά ιντερλούδια κι ένας επίλογος, άλλα απ αυτά δομημένα κι άλλα ελεύθεροι αυτοσχεδιασμοί - όλη η πεμπτουσία της μοντέρνας avant-garde: ηχητικές αυταπάτες, λεπτότητα, απίστευτος ηχοχρωματικός πλούτος, μινιμαλισμός, naif και natures mortes, ευρύ συγκινησιακό φάσμα με ποικιλία αναφορών που εκτείνονται από τις Σπουδές του Ligeti (Musica Ricercata) μέχρι τα θραύσματα του Gyorgy Kurtag και τους στοχασμούς του Paul Bley.
 
19 June 2006
8,661
Autogenerated_derived_image.gif



Σοκαρίστηκα από τον τίτλο μόλις τον είδα και είπα επιτέλους ο Λύμπε ξέθαψε αλμπουμάρα από το ένδοξο παρελθόν της 4ΑD .

Παραπλανητικός ο τίτλος .-bye-

Υ.Γ. Σόρρυ για το offtopic αλλά θα πέφτει κόσμος πάνω μας και έπρεπε να αποκαλυφθεί ο δόλος.:grinning-smiley-043
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,024
Αιγάλεω
41D4iPmHdRL._SS500_.jpg


Jon Balke: Book Of Velocities (ECM CD - 2008)

Οσοι από εσάς παθαίνουν αναφυλαξία με τις νεωτεριστικές καινούργιες διαλέκτους της Σύγχρονης Μουσικής, καλά θα κάνουν να απέχουν.
Για τους υπόλοιπους, εδώ μιλάμε για ένα Διαμάντι: ....

Εμένα πάντως τα "δείγματα" μου άρεσαν!
Βρε μπάς και είμαι στους υπόλοιπους και δεν το ξέρω; :chinscratch: :flipout: