Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε...

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,680
Αθήνα
Νίκο άψογος...... :grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043

Καρφιτσώστε το να μην το ψάχνουμε....
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Μπα,ποτε δεν βλεπω ταινια η οποια ειναι πανω απο ενα λεπτο. Ειμαι λατρης των πολύ short movies. :D
 
Last edited:

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Μπα,ποτε δεν βλεπω ταινια η οποια ειναι πανω απο ενα λεπτο. Ειμαι λατρης των πολύ short movies. :D

Δηλαδή έχεις δει κανονικά ταινία με EVR? Όταν λέω ολόκληρη εννοώ ότι πολλές φορές βάζουμε ένα φίλτρο να δούμε πως παίζει και το αφήνουμε 2-3 λεπτάκια και λέμε, α οκ φαίνεται. Τώρα αν εσύ θες να κάνεις τον έξυπνο κάντον μόνος σου. Έχω πιο σοβαρές δουλειές να κάνω. -bye-
 

sakplat

Established Member
7 March 2008
238
Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

:SFGSFGSF::grinning-smiley-043
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Nektar ο μονος που δεν κανει τον εξυπνο ειμαι εγω.

Σου απαντησα ομορφα και δομημενα σε οποια παρατηρηση εκανες.Σου διευκρίνισα οτι δεν τιθετε θεμα κοντρας (δικαιολογώντας τον εαυτο μου χωρις να ειμαι υποχρεωμενος).

Σου εγραψα "Μια χαρα παιζει ο EVR στα 24Hz,ετσι βλεπω."
Και επιπλεον σου εξηγησα "Το προβλημα με τα κολληματα δεν ειναι του EVR αλλα των timings.Η λυση ειναι το reclock,αυτο ομως απαιτει διεξοδικη αναλυση σ`αλλο thread."

Ποια ηταν η απαντηση σου?
"Σε 3 διαφορετικούς υπολιστές διαφορετικών ανθρώπων, με ότι μέσο προβολής θες, υπήρχε πρόβλημα και με Reclock. Δεν ξέρω αν έχεις προσπαθήσει να δεις ολόκληρη ταινία γιατί δεν το κάνει για 1 λεπτό θέασης. Το κάνει σε τακτά διαστήματα όμως."

Δηλαδη στην τελευταια σου ερωτηση τι επρεπε ν`απαντησω?
Ειναι λογικο να γραφω εναν οδηγο για αναπαραγωγη mkv αρχειων και να μην εχω δει ταινια με τον τροπο που προτεινω?

Κανονικα με την απαντηση μου θα επρεπε να συνειδητοποιησεις την αστοχη ερωτηση σου και να μην γραψεις κατι περισσοτερο,γιατι ηταν τοσο αστοχη που το ευκολο και ασχημο θα ηταν να σε αποπαρω.Ομως δεν το εκανα αλλα αντιθετα το γυρισα στο αστειο.

Ποιος λοιπον κανει τον εξυπνο?

.
 
Last edited:

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Nektar ο μονος που δεν κανει τον εξυπνο ειμαι εγω.

Σου απαντησα ομορφα και δομημενα σε οποια παρατηρηση εκανες.Σου διευκρίνισα οτι δεν τιθετε θεμα κοντρας (δικαιολογώντας τον εαυτο μου χωρις να ειμαι υποχρεωμενος).

Σου εγραψα "Μια χαρα παιζει ο EVR στα 24Hz,ετσι βλεπω."
Και επιπλεον σου εξηγησα "Το προβλημα με τα κολληματα δεν ειναι του EVR αλλα των timings.Η λυση ειναι το reclock,αυτο ομως απαιτει διεξοδικη αναλυση σ`αλλο thread."

Ποια ηταν η απαντηση σου?
"Σε 3 διαφορετικούς υπολιστές διαφορετικών ανθρώπων, με ότι μέσο προβολής θες, υπήρχε πρόβλημα και με Reclock. Δεν ξέρω αν έχεις προσπαθήσει να δεις ολόκληρη ταινία γιατί δεν το κάνει για 1 λεπτό θέασης. Το κάνει σε τακτά διαστήματα όμως."

Δηλαδη στην τελευταια σου ερωτηση τι επρεπε ν`απαντησω?
Ειναι λογικο να γραφω εναν οδηγο για αναπαραγωγη mkv αρχειων και να μην εχω δει ταινια με τον τροπο που προτεινω?

Κανονικα με την απαντηση μου θα επρεπε να συνειδητοποιησεις την αστοχη ερωτηση σου και να μην γραψεις κατι περισσοτερο,γιατι ηταν τοσο αστοχη που το ευκολο και ασχημο θα ηταν να σε αποπαρω.Ομως δεν το εκανα αλλα αντιθετα το γυρισα στο αστειο.

Ποιος λοιπον κανει τον εξυπνο?

.

Εγώ φίλε μου δεν σε ειρωνεύτηκα όπως εσύ με τα short movies. Σου έκανα μια πολύ λογική ερώτηση για τον EVR που δεν έχεις στον οδηγό σου. Εφόσον είναι ο καλύτερος γιατί έβαλες τον VMR9 στον οδηγό σου?
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Re: Απάντηση: Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Εγώ φίλε μου δεν σε ειρωνεύτηκα όπως εσύ με τα short movies. Σου έκανα μια πολύ λογική ερώτηση για τον EVR που δεν έχεις στον οδηγό σου. Εφόσον είναι ο καλύτερος γιατί έβαλες τον VMR9 στον οδηγό σου?

Παιδιά δεν είχα σκοπό να μπω στην κουβέντα σας αλλά θα το κάνω όχι επί της ουσίας αλλά γιατί νομίζω πως και οι δύο υπερβάλετε λιγουλάκι στην αντίδρασή σας και πιθανώς η όλη κατάσταση να οδηγηθεί σε άνευ λόγου ανιπαράθεση με αποτέλεσμα να χαθεί για όλους εμάς μια καλή ευκαιρία γνώσης!
Δεν μπορώ πάντως να μη αναγνωρίσω το γεγονός ότι ο nix_ μπήκε στον κόπο να γράψει αυτά που γνωρίζει και να τα προσφέρει σ´όλους τους υπόλοιπους!
Επί της ουσίας νομίζω πως υπάρχουν πολλοί δρόμοι (players, decoders, renderers) για την αναπαραγωγή των mkv και πολλά πράγματα είναι υποκειμενικά (φίλτρα, ρυθμίσεις, διαβαθμίσεις κλπ) όμως τίτλος του thread είναι μονοσήμαντος και απολύτως συγκεκριμένος.
Αν ο τίτλος ήταν "Τι είναι τα matroska και πως νομίζετε πως αναπαράγονται καλύτερα" να υπήρχε και λίγος χώρος για μια μικρή αντιπαράθεση γνώσεων!

Φιλικά xamurabi!!! :grinning-smiley-043
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Καταρχάς, ευχαριστούμε το Νίκο και κάθε παλληκάρι που αφιερώνει χρόνο και κόπο για να προσφέρει σε όλους μας τις γνώσεις του!!!!

Τον Νεκτάριο, επίσης, που συμβάλλει με τις δικές του γνώσεις προσφέροντας εναλλακτικές ''διαδρομές'' στο συγκεκριμένο οδηγό.

Δεν υπάρχει λόγος για αντιπαραθέσεις, απλά χώρος για δοκιμές και εμπειρίες των testers. Γι' αυτό το λόγο υπάρχουν τα fora. Συμφωνώ με το φίλο Χαμουραμπί εκτός από την τελευταία του πρόταση. Προτείνω, να συζητηθεί όσο γίνεται το συγκεκριμένο νήμα και αφότου εμπλουτιστεί με δοκιμές, συμπεράσματα και υποκειμενικές κρίσεις, ας ''καθαριστεί'' από τα αχρείαστα ποστ και ας ''καρφιτσωθεί''.......-bye--bye-
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Nektar θα σου απαντησω στην ερωτηση σου και μετα σε παρακαλω να σταματησεις.

Στα XP επιλεγουμε VMR9 για δυο λογους.
Πρωτον το EVR δεν υπαρχει στα XP.Βεβαια μπορει να εγκατασταθει αλλά,και παμε στο δευτερον,δεν δουλευει καθολου καλα.


Οποιος εχει καποια απορία ή καπου εχει προβλημα στην εφαρμογη του οδηγου μπορει ελευθερα να ρωτησει.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Nektar θα σου απαντησω στην ερωτηση σου και μετα σε παρακαλω να σταματησεις.

Στα XP επιλεγουμε VMR9 για δυο λογους.
Πρωτον το EVR δεν υπαρχει στα XP.Βεβαια μπορει να εγκατασταθει αλλά,και παμε στο δευτερον,δεν δουλευει καθολου καλα.


Οποιος εχει καποια απορία ή καπου εχει προβλημα στην εφαρμογη του οδηγου μπορει ελευθερα να ρωτησει.

Και γιατί να μην απαντήσω? Εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει η συζήτηση καθόλου.

Το EVR ούτε στα vista λειτουργεί σωστά στα 24p. Το έχεις δοκιμάσει σε Vista και έπαιζε απροβλημάτιστα στα 24p?
Και τέλος ο VMR9 χωρίς full screen δημιουργεί tearing στα 24p. Ελπίζω σε αυτό να συμφωνούμε.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Το EVR ούτε στα vista λειτουργεί σωστά στα 24p. Το έχεις δοκιμάσει σε Vista και έπαιζε απροβλημάτιστα στα 24p?
.
Συγνωμη που μπαίνω σφήνα αλλα αυτό δεν ισχύει καθως η αναπαραγωγή με evr στα 24 επιτυγχάνετε χωρις κανενα πρόβλημα ( δοκιμασμένο )

Και τέλος ο VMR9 χωρίς full screen δημιουργεί tearing στα 24p.
Αυτό δεν το καταλαβα…
Τι εννοεις χωρις foul screen;
Σε foul screen δεν παίζουμε συνήθως;;
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Αυτό δεν το καταλαβα…
Τι εννοεις χωρις foul screen;
Σε foul screen δεν παίζουμε συνήθως;;

Εννοεί με τσεκαρισμένο το κουτάκι Direct3D fullscreen στην καρτέλα output...
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Συγνωμη που μπαίνω σφήνα αλλα αυτό δεν ισχύει καθως η αναπαραγωγή με evr στα 24 επιτυγχάνετε χωρις κανενα πρόβλημα ( δοκιμασμένο )


Αυτό δεν το καταλαβα…
Τι εννοεις χωρις foul screen;
Σε foul screen δεν παίζουμε συνήθως;;

Με EVR δεν έχουμε καταφέρει να παίξουμε στα 24hz σε full hd μέσα προβολής (kuro 5090, sony vw60, planar). Αν κάποιος έχει βρει την λύση ευχαρίστως να την ακούσω. Επίσης αν θέλεις μου αναφέρεις το μέσο προβολής σου και κάρτα γραφικών?
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Με EVR δεν έχουμε καταφέρει να παίξουμε στα 24hz σε full hd μέσα προβολής (kuro 5090, sony vw60, planar). Αν κάποιος έχει βρει την λύση ευχαρίστως να την ακούσω. Επίσης αν θέλεις μου αναφέρεις το μέσο προβολής σου και κάρτα γραφικών?

H λυση εχει ηδη αναφερθει παραπανω απο τον nix...και είναι τσεκαρισμένη ότι λειτουργεί με nvidia 8600 και μεσο προβολής τον Optoma 80

Το προβλημα με τα κολληματα δεν ειναι του EVR αλλα των timings.Η λυση ειναι το reclock,αυτο ομως απαιτει διεξοδικη αναλυση σ`αλλο thread.
.
 

kazabubu

New member
11 September 2007
65
Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Καλημερα παιδια.Θα ηθελα να προσθεσω κατι ακομα.
Για δοκιμαστε αναπαραγωγη mkv αλλα στην καρτελα με τις ρυθμισεις βαλτε bicubic αντι για bilinear.Eιναι λιγο βαρυ αλλα κανει καλη δουλεια.
Παντα κατα τα δικα μου ματια γιατι ολα αυτα ειναι και λιγο θεμα γουστου......
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Προσθέτει ελαφρυ sharpness και κατα συνεπεια ringing.
Το bilinear ειναι ουδετερο.