"Στην Κολαση Βαθια"

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Διαφανα Κρινα-Κι η αγαπη παλι θα καλει

front.jpg


Μετα το μετριοτατο κατα την προσωπικη μου γνωμη "Ο,τι απομεινε απ την ευτυχια" ημουν σχεδον πεπεισμενος οτι αυτη η ιδιαιτερη παρεα μουσικων ειχε παρει πια την κατιουσα...
Ποσο εξω επεσα....ευτυχως εδω που τα λεμε...
Λιγες ειναι πλεον (και ηταν εξ αρχης) οι Ελληνοφωνες μπαντες που καταφερναν να μετατρεψουν το ταλεντο τους σε κατι ουσιωδες...
βλεπετε Τρυπες,Στερεο Νοβα,Διαφανα Κρινα,Active Member κ.α.
οι παραπανω μπαντες εμειναν στην ιστορια εχοντας σαν βαση τον ποιητικο λογο και στιχο,τον οποιο ειτε διασκευασαν ειτε δημιουργησαν...
Στην περιπτωση των Διαφανων Κρινων οι μελοποιησεις ποιηματων ηταν αρκετες..
''Μερες Αργιας'' του Διονυσιου Καψαλη,,στο ''Εγινε η απωλεια συνηθεια μας"
"Καταρχην" σε μεταφραση απο ποιημα του Blas de Otero
"θεμεθλο" του Λινου Ιωαννιδη και "Βαλτε να πιουμε" σε ποιηση του Κωστα Καρθαιου (τα παραπανω τρια στο album "Κατι σαραβαλες καρδιες",,
"θα πεθανω ενα πενθιμο το Φθινοπωρου δειλι" του ποιητη και πεζογραφου Κωστα Ουρανη,στο "Ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες",,,και τελος το εναρκτηριο "Κι αν εσβησε σαν ισκιος" του Κωστα Καριωτακη που αναρωτιωμουν
πως και τον ειχαν αφησει εξω απ' το "παχνιδι" αφου θα μπορουσε να χαρακτηριστει και σαν σημαιοφορος της αντιληψης που εχουν τα μελη για την δημιουργια γενικοτερα και την υφη των τραγουδιων τους...
στο διαταυτα τωρα θα μπορουσα να σταθω στο "Στην κολαση βαθια'' το οποιο στην κυριολεξια με επιασε απροετοιμαστο ακουγοντας το και που θα το χαρακτηριζα σαν μια απο τις καλυτερες στιγμες της καριερας τους...
βαθια ερμηνεια-εκφραστικοτατη,,που καλλιστα θα μπορουσε να συγκριθει με τις κορυφαιες στιγμες του Nick Cave με τους κακους σπορους,,,χωρις καμια υπερβολη...
δεν ξερω αν η αφιερωση στο εσωφυλλο που λεει -Στην λατρεμενη μνημη του Αποστολου Ανεστοπουλου 1974-2008 (σημ.ο τραγουδιστης για τους μη μυημενους λεγεται Θανος Ανεστοπουλος) εχει επηρρεασει το συγκεκριμενο κομματι αλλα ακουγοντας το ειλικρινα δακρυσα...
Σιγουρα η κορυφαια στιγμη...
απο κει και περα το συνολο του δισκου δεν θα ελεγα οτι στεκεται ισαξια με τα πρωτα 2,3 albums αλλα μπορω να πω οτι στεκεται πολυ πιο πανω απ το συνολο της εγχωριας σκηνης,,,

-Θανος Ανεστοπουλος-φωνη,ακουστικη κιθαρα
-Τασος Μαχας-Τυμπανα,κρουστα
-Νικος Μπαρδης-Κιθαρες,τρομπετα,κρουστα
-Παντελης Ροδοστογλου-Μπασο
-Κυριακος Τσουκαλας-Κιθαρες πληκτρα,κρουστα

επαιξαν επισης..
-Σωτηρης Λεμονιδης-Πιανο
-Γιωργος Καλουδης-Τσελο
-Φωτης Σιωτας-βιολι,βιολα
 
19 June 2006
8,661
θα αποκτηθεί.

Ξέρω τι θα μου συμβεί. Ότι σε όλες τις δουλειές τους. Θα τους ακούω με ένταση για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά, παύση

Αλλά όσο πρόσκαιρα και να είναι τα συναισθήματα, πάντα τους το επιτρέπω.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Όταν είχα πάρει πιτσιρικάς το "Έγινε η απώλεια συνήθειά μας", με κορόιδευαν οι φίλοι μου: "Πώς τους ακούς αυτούς τους καταθλιπτικούς;" κλπ...

Μετά από καμιά 4-5 χρόνια, ξαφνικά όλοι προσκυνούσαν τα Διάφανα Κρίνα...
Τέλος πάντων...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,436
Πειραιας
Όταν είχα πάρει πιτσιρικάς το "Έγινε η απώλεια συνήθειά μας", με κορόιδευαν οι φίλοι μου: "Πώς τους ακούς αυτούς τους καταθλιπτικούς;" κλπ...

Μετά από καμιά 4-5 χρόνια, ξαφνικά όλοι προσκυνούσαν τα Διάφανα Κρίνα...
Τέλος πάντων...

Στεργιε μια απο τα ιδια!!!

Αυτη ειναι η τυχη των πρωτοπορων φιλε μου .....η δικαιωση ερχεται αργα και βασανιστικα:flipout::flipout:

Παρεπιπτοντως θεωρω το παραπανω τραγουδ,ι ενα απο τα δυο τρια καλυτερα που εχω ακουσει απο Ελληνικη μπαντα!!
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
λοιπον...μετα απο πενθημερο ακροασης..μπορω να πω οτι ο δισκος χωριζεται σε 3 μερη....στο πρωτο ξεχωριζουν με την μια 2 κομματια (Στην κολαση βαθια και Κι η Αγαπη παλι θα καλει)..και στα δυο τους στιχους εχει γραψει ο Παντελης Ροδοστογλου -Μπασο- τα οποια ομως χαρακτηριζονται και απο μια πιο πολυπλοκη ροη σε σχεση με τα αλλα,,οπως επισης και με την πειστικοτερη ερμηνεια απο τον Θανο Ανεστοπουλο...
Στο επομενο επιπεδο εχουμε αλλα 4 περιππου κομματια που αν τα συγκρινουμε με τον μεσο ορο της εγχωριας σκηνης ειναι σαφως πιο πανω αλλα χρειαζονται αρκετες ακροασεις για να σου καρφωθουν στο μυαλο..
μεταξυ αλλων και η μελωποιηση στο ποιημα του Καρυωτακη που ενω ξεκινα αδιαφορα μετα το πρωτο εναμιση λεπτο ερχεται και σε βαραινει σε σημειο να λες τι εγινε τωρα...:grinning-smiley-043
στο τριτο επιπεδο και τελευταιο ειναι 5 κομματια που δεν υπηρχε περιπτωση να υπαρχουν στα πρωτα τους album..
περιμενω απο τωρα την επομενη τους δουλεια και κατι μου λεει οτι θα ειναι πιο βαρια απο καθε αλλη...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Όταν είχα πάρει πιτσιρικάς το "Έγινε η απώλεια συνήθειά μας", με κορόιδευαν οι φίλοι μου: "Πώς τους ακούς αυτούς τους καταθλιπτικούς;" κλπ...

Μετά από καμιά 4-5 χρόνια, ξαφνικά όλοι προσκυνούσαν τα Διάφανα Κρίνα...
Τέλος πάντων...

Στεργιε τι συμπτωση,,,και μενα τα ιδια μου ελεγαν..
"πως την μπορεις τοση κλαψα" και ολα τα συναφη,,,:flipout:
μεσα απο αυτην την κλαψα ομως βγηκε ενας Μπλε Χειμωνας,,ενα Ευωδιαζουν Αγριοκερασα Οι Σιωπες και αρκετα αλλα...που δεν εχουν προηγουμενο νομιζω στα Ελληνικα μουσικα χρονικα....
Απο την Μπαλαντα Της Φωτιας ο ερωτας ηταν κεραυνοβολος,,,
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Όλα τα λεφτά είναι πάντως ο Ανεστόπουλος στα live! :flipout:

την πρωτη φορα που τους ειδα live ηταν στην Kαλαματα γυρω στο '98...
σε καποια φαση εσκυψε για να δει μαλλον κατι χαρτια που ειχε και τον εψαχνε η υπολοιπη μπαντα για κανα δεκαλεπτο...οποτε αναγκαστηκαν να τεντωσουν ενα κομματι πενταλεπτο που επαιζαν εκεινη την στιγμη οσο μπορουσαν....:flipout:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
χθες εφτιαξα ενα προχειρο slideshow με το κομματι Στην Κολαση Βαθια και το ανεβασα στο γιουτουμπι για να παρετε μια ιδεα...
οσο το ακουω τοσο πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο εχουν γραψει ολα αυτα τα χρονια