The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
mummy3.jpg


Η ΜΟΥΜΙΑ: Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥ
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor



» Παιζουν: Μπρένταν Φρέιζερ, Τζετ Λι, Μαρία Μπέλο, Μισέλ Γέο.
» Σκηνοθέτης: Ρομπ Κοέν.
» Διάρκεια: 109' λεπτά
» κατηγορία: Περιπέτεια
» Studio: UIP
» Έτος: 2008
» Γλώσσα: English
» Subtitles : Ελληνικά




Μέτρια σαν ταινία, σχετικά καλό σαν εικόνα αλλά με πρόβλημα στον ήχο. Το έχει δει κάποιος να μου πεί αν όντως το κεντρικό
κανάλι είναι αρκετά πιο χαμηλά από όλα τα άλλα; Είναι δε το πρώτο Blu-Ray που μου κόλλησε σε ένα σημείο.
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Ω, που να σε άκουγε ο Κούλης που το βλέπαμε προχθες και ανα 5 λεπτά ανεβάζαμε την στάθμη του κεντρικού! :p

Οντως έχει ένα περίεργο θεματάκι με τον ήχο (ειδικά με το κεντρικό).

Κατά τα άλλα, καρά B ταινία αλλά πολύ εφετζίδικη με πολύ εικόνα και άριστο sound design.

Προσωπικά αν και όλες τις ''Μούμιες'' τις βαριέμαι αφάνταστα, αυτή ήταν μία ταινία ''Eye Candy'' που την βλέπεις και ευχαριστιέσαι τα λεφτά που έχεις χώσει για τον εξοπλισμό σου. :)
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Ηταν τόσο ΤΡΑΓΙΚΗ σαν ταινία, που ακόμα και το εφετζίδικο της υπόθεσης το ξεπερνάς, και κάνεις τα τηλέφωνα σου, μπαίνεις ίντερνετ, τρως, κοιμάσαι... όλα. Μην πω για την... Μπέλο, που ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Ξενέρωτη, εκνευριστική, και κακή (σαν ηθοποιία, και σαν παρουσία). Τις δύο πρώτες μούμιες, τις είχα ευχαριστηθεί αρκετά σαν περιπέτειες... Και τις έχω δει από dvd, ούτε καν HD.


(στο mkv δεν παρατήρησα τίποτα περίεργο στο κεντρικό)
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: Απάντηση: The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

Μην πω για την... Μπέλο, που ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Ξενέρωτη, εκνευριστική, και κακή (σαν ηθοποιία, και σαν παρουσία).
Οντως, ήταν απογοήτευση (ειδικά για όσους την ξέρουν ξανθιά και την έχουν δει και σε καμιά σοβαρή ταινία).
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

Οντως, ήταν απογοήτευση (ειδικά για όσους την ξέρουν ξανθιά και την έχουν δει και σε καμιά σοβαρή ταινία).

Payback (Straight Up DC) ή θυμάμαι λάθος? Ξανθιά δεν ήταν εκεί?:chinscratch:
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Χαζομαρουλα να περνα η ωρα.. Δεν ειχα και μεγαλα expecations οποτε δεν εκλαψα τον χρονο μου.
Η εικονα ηταν καθαρη, απλα ειχε πολυ κοκκο (κατι για το οποιο δεν ευθυνεται το transfer).
Ο ηχος ειχε προβλημα σαφες στο κεντρικο οπως ειπε και ο Κωστας...
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Νομίζω ότι ήταν η χειρότερη από τις 3.
Και οι άλλες 2 σαχλαμαρίτσες ήταν, άλλα είχαν τη φάση τους, φαινόταν εξάλλου ότι δεν έπαιρναν και τον εαυτό τους στα σοβαρά......
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
THE MUMMY Tomb of the dragon emperor
















Σήμερα κυκλοφόρησε.
 
Last edited by a moderator:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: THE MUMMY Tomb of the dragon emperor

Ναι μόνο που εδώ ασχολούμαστε με τα τεχνικά (εικόνα-ήχος)των Blu-ray κυκλοφοριών.

Το αν είναι μούφα ή όχι μια ταινια το συζητάμε σε άλλα θρεντς.

Θα την δώ μέσα στη βδομάδα και θα "αναφέρω" εικόνα & ήχο..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,198
Εκεί ψηλά.....
Re: THE MUMMY Tomb of the dragon emperor

Αυτο ειναι θεμα που ειναι προς συζητηση Δημητρη και καλως το εθιξες.

Εδω πρεπει να μιλαμε για τα τεχνικα χαρακτηριστικα .Για την ταινια υπαρχει νημα αντιστοιχο.


το μυνημα στο οποιο αναφερεται ο Δημητρης μεταφερθηκε.
 
Last edited:

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
Re: THE MUMMY Tomb of the dragon emperor

Νομίζω ότι υπάρχει ήδη ανάλογο topic, όπως είχα αναφέρει υπάρχει πρόβλημα στο κεντρικό κανάλι καθώς είναι κατά πολύ χαμηλότερο από τα άλλα.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: THE MUMMY Tomb of the dragon emperor

Η εικόνα του είναι εξαιρετική. Τώρα για τον ήχο..... ότι και να πω νομίζω είναι λίγο. Ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι τώρα. Με διαφορά πρώτο.
Σίγουρα ταινία αναφοράς, και ειδικά με κάποιες σκηνές (π.χ στη χιονοστιβάδα έπεσαν τα ασημικά της γυναίκας μου απ´τη βιτρίνα) που αποτελούν τεστ για ηχεία και ενισχυτές.
Κώστα εγώ πρόβλημα έντασης στο "κεντρικό" δεν είδα(και εννοείται ότι είναι ισοσταθμισμένο με τα άλλα.)
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: THE MUMMY Tomb of the dragon emperor

Πολλη καλη εικονα (αλλα οχι στο επιπεδο dark knight και hellboy 2 ) και εξαιρετικος ηχος (ισως να χανει και παλι απο το hellboy 2).Συμπερασμα δειτε οπωςδηποτε και το hellboy 2 :flipout:
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
Απάντηση: THE MUMMY Tomb of the dragon emperor

ρε παιδια ??????



θεωρειτε καλη εικονα ????????


την ειδα ειναι λιγο πανω του μετριου.
αναφορας με τπτ
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
Re: THE MUMMY Tomb of the dragon emperor

θα συμφωνησω με τον johny 1989.απο ηχο παντος η σκηνη της χιονοστιβαδας...ημαρτον πραγματικο τεστ για να δουμε τα ορια των γουφερ πιστευω
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: THE MUMMY Tomb of the dragon emperor

Νομίζω ότι υπάρχει ήδη ανάλογο topic, όπως είχα αναφέρει υπάρχει πρόβλημα στο κεντρικό κανάλι καθώς είναι κατά πολύ χαμηλότερο από τα άλλα.

Οντως οι διάλογοι χάνονται μέσα στο υπόλοιπο νταβαντούρι.
Το πρόσεξα και εγώ.
Χαμηλή η στάθμη του κεντρικού,ωραία τα εφέ και τα χαμηλά με τη χιονοστοιβάδα αλλά κορυφαίο δεν είναι ούτε στην εικόνα ούτε στον ήχο.!
Σόρρυ..

Υ.Γ. Dark Knight , HellboyII & Wanted κυριαρχούν στον ήχο ως τώρα ,με το τελευταίο να δίνει ρέστα σε διαχωρισμό.
Τα άλλα δύο χτυπούν κορυφή στην εικόνα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: THE MUMMY Tomb of the dragon emperor

Εικονα και ηχο δεν μπορω να σχολιασω γιατι την ειδα σε DVD , σαν ταινια παντως δεν λεει τιποτα. Μεγαλη απογοητευση.