Έξοδος σήματος DSD (από θέμα Denon 1800BD)

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: DENON 1800BD Blu-Ray

Το θέμα είναι να γίνει η αρχή. Μετά οι τιμές θα πέσουν.
Ένα πρόβλημα, για εμένα τουλάχιστον, είναι ότι δεν δίνει DSD μέσω hdmi, μόνο μέσω denon link.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Μπραβο στην Denon για το 1o Universal αλλά τέτοιο μηχάνημα και σε τέτοια τιμή δεν επιτρέπεται να μην δίνει DSD ούτε για αστείο!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Το ότι δεν δίνει δεν το τσέκαρα, βασίστηκα σε αυτό που είπε ο Lepton παραπάνω.

Με βάση τα παρακάτω πάντως, δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση να μην δίνει.

Κανένα μέχρι σήμερα player πάντως (DVD, BD κλπ) δεν δίνει DSD από HDMI (παρόλο που κάτι τέτοιο υποστηρίζεται από την έκδοση 1.2 του πρωτοκόλλου – κάτι χρόνια τώρα δλδ).

Μόνη εξαίρεση αποτελεί ένα πολύ φρέσκο SONY (δεν θυμάμαι τον κωδικό του καθώς και το εάν έχει κυκλοφορήσει τελικά μέχρι σήμερα).

Το δε Denon Link (εξ’ όσων ξέρω) δεν δίνει DSD αλλά μετατρέπει το σήμα σε LPCM και έτσι το μεταφέρει.

Άλλο DSD δλδ και άλλο απλώς ψηφιακή μεταφορά (κάτι αντίστοιχο του bitstream στα νέα φορμα ήχου vs LPCM – μόνο που στην περίπτωση του DSD η μετατροπή σε LPCM διαβαζω ότι είναι ‛δύσκολη υπόθεση’).

Αμιγώς DSD μεταφέρει (αν δεν κάνω λάθος) το, ξεχασμένο πλέον απ’ όλους - πλην της Pioneer (βλ. Susano), iLink (το οποίο έχει και jitter correction).
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Εγω νομίζω οτι το περνάει κανονικότατα, τουλάχιστον στο δικό μου σετ απ με 3910 και α1hd βλέπω dsd στην οθόνη του av .Θα το ψάξω περαιτέρω και θα ενημερώσω αν θέλετε.Για το denon link είμαι σίγουρος.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: DENON 1800BD Blu-Ray

DSD μέσω hdmi ήξερα ότι δίνουν κάποια νέα Pioneer και το Oppo 981. Tο 3910, σύμφωνα με το αμερικάνικο site της Denon, γράφει ότι είναι hdmi 1.1 και ότι περνάει DSD μόνο μέσω Denon link. Αντίστοιχα και το το καινουργιο, διαβάζοντας το γιαπωνέζικο site (μόνο τις αγγλικές λέξεις προφανώς), η λέξη "DSD" αναφέρεται μόνο στην παράγραφο Denon link. Πουθενά δεν το αναφέρει μαζί με hdmi.
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Εγω νομίζω οτι το περνάει κανονικότατα, τουλάχιστον στο δικό μου σετ απ με 3910 και α1hd βλέπω dsd στην οθόνη του av .Θα το ψάξω περαιτέρω και θα ενημερώσω αν θέλετε.Για το denon link είμαι σίγουρος.
Το 3910 έχει έκδοση HDMI 1.1 οπότε σε καμία περίπτωση δεν περάνει DSD μέσω HDMI (κάτι το οποίο είναι εφικτό μόνο από την έκδοση HDMI 1.2 και μετά).

Υπόψιν ότι το 3910 έχει iLink οπότε λογικά περάνει από εκεί το DSD.

Αλλά ο ενισχυτής σου (Α1HD) δεν έχει iLink οπότε, με το συγκεκριμένο setup, μπορείς να βλέπεις στον ενισχυτή σου μόνο την ένδειξη ‛MULTI CH IN 5.1’ και όχι DSD.

Για το Denon Link τα είπαμε: Μετατρέπει το DSD στο Player σε LPCM και αυτό μεταφέρει (όχι DSD). Μην μπλέκεις την ‛απλώς’ ψηφιακή μεταφορά με την μεταφορά ‛αυτούσιου’ του DSD.
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Το 3910 έχει έκδοση HDMI 1.1 οπότε σε καμία περίπτωση δεν περάνει DSD μέσω HDMI (κάτι το οποίο είναι εφικτό μόνο από την έκδοση HDMI 1.2 και μετά).

Υπόψιν ότι το 3910 έχει iLink οπότε λογικά περάνει από εκεί το DSD.

Αλλά ο ενισχυτής σου (Α1HD) δεν έχει iLink οπότε, με το συγκεκριμένο setup, μπορείς να βλέπεις στον ενισχυτή σου μόνο την ένδειξη ʽMULTI CH IN 5.1ʼ και όχι DSD.

Για το Denon Link τα είπαμε: Μετατρέπει το DSD στο Player σε LPCM και αυτό μεταφέρει (όχι DSD). Μην μπλέκεις την ʽαπλώςʼ ψηφιακή μεταφορά με την μεταφορά ʽαυτούσιουʼ του DSD.

Sorry που θα σε στενοχωρήσω αλλά δεν μπλέκω τίποτα.
1 εχεις δίκιο για το hdmi δεν βγάζει dsd.
2δεν έχεις δίκιο γιατί βγάζει απο το denon link dsd χωρίς να το κάνει lpcm, και η οθόνη του α1 δείχνει όντως dsd .
MULTI CHANEL IN γράφει οταν παίρνει lpcm απο το ps3. Πίστεψέ με ξέρω να τα ξεχωρίζω. Για το dsd είμαι σίγουρος γιατί το βλέπω κάθε μέρα.:grinning-smiley-043
Αλλωστε νομίζω το λέει και κάπου στα manuals και των δυο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Συμφωνησαμε καταρχην για το HDMI.

Παμε στο Denon Link:

Καταρχην με το 2930 (που είναι και σιγουρα Denon Link 3 – aka υποστηριζει SACD – βλ. παρακατω) και τον 3808 δεν ειδα ποτε αυτό το DSD αλλα μονο Multi Channel In (aka LPCM).

Στην Αμερικανικη σελιδα της Denon που λεει ο Λευτερης, εγω βλεπω DSD μονο για iLink (1394) και όχι για Denon Link (δεν ξερω που ειδε ο Λευτερης το DSD για Denon Link).

Βλεπω μαλιστα Denon Link 2 (και όχι 3 που υποστηριζει SACD). Δεν φαινεται καν δλδ το 3910 να υποστηριζει SACD μεσω Denon Link (δεν ‛φτασαμε’ ακομη στο DSD καν).

Από λιγο που ειδα στο US Denon το manual του 3910 μου φαινεται ότι επιβεβαιωνει τα παραπανω.

Το γεγονος όμως ότι ο Jomark λεει ότι βλεπει DSD με το 3910 και το Α1 ερχεται σε αντιθεση με όλα τα παραπανω. Δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.

ΥΓ Προφανως δεν τιθεται θεμα προσωπικης αντιπαραθεσης. Αντιθετως το θεμα είναι ενδιαφερον και χρηζει κουβεντας.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Update:

Εδω http://www.hometheaterhifi.com/proc...processor-and-poa-a1hdci-power-amplifier.html λεει οτι το DL 3 μεταφερει bitstream DSD. Το θεμα ειναι ποσο αξιοπιστο ειναι το κειμενο (γιατι πχ φαινεται να αγνοει οτι αυτο γινεται και με HDMI 1.2 (και οχι μονο με HDMI 1.3a) ενω λεει επισης οτι με HDMI ''ειχε προβληματα'' - αναρωτιεμαι που βρηκε συσκευη να δινει bitstream DSD απο HDMI για να δοκιμασει εξαρχης...)

Εδω http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=786210 ομως μαλλον εξηγουνται καλυτερα τα πραγματα:

Καταρχην φαινεται να υπαρχει software update για το 3910 απο DL 2 σε 3 (κατι το οποιο εξηγει καταρχην πως ο Jomark παιζει καταρχην SACD απο DL - προφανως εχει κανει το Update).

Ακολουθως ομως, στο ιδιο νημα http://www.avsforum.com/avs-vb/showpost.php?p=9669228&postcount=13, διαβαζει κανεις αυτο που ειχα διαβασει και αλλου: Οτι το DL δεν μεταφερει bitstream DSD αλλα LPCM.

Το συμπερασμα αυτο ταιριαζει και με τα specs της ιδιας της Denon (US Denon Site που ειδαμε παραπανω) η οποια αναφερει καθαρα DSD μόνο για το iLink και όχι για το DL.

Αυτο που καταλαβαινω τελικα απο τα παραπανω ειναι οτι προφανως απλως η Denon αναφερει DSD στην οθονη του Α1 για λογους marketing.
 
Last edited:

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Εχεις δίκιο του εχω κάνει αναβάθμιση του 3910 και εξάγει dsd , το οτι φαίνεται ξεκάθαρα στην οθόνη του α1 .....
Δεν θυμάμαι τι έβλεπα στην οθόνη του α11 οταν τον τά'ιζα dsd απο το 3910.
Ο 11 όμως είχε και i link το οποίο και χρησιμοποιούσα.
Τώρα για τον α1 ξέρω οτι παίρνει dsd οχι μόνο γιατί το λέει αλλά και γιατί εχει function που σου βγάζει τι ακριβώς δέχεται στην είσοδό του και τι bitrate εχει αλλά και τι sampling frequency.
A btw το δικό μου manual του 3910 αναφέρει dsd μέσω dl.
 
Last edited:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Και εγώ έχω Denon 3930 και μέσω Denon Link πάιρνω σήμα στον ενισχυτή μου DSD.

Σύριε καλά θα κάνεις να πιστέψεις τους έχοντες Denon και ουχί τα specs ή τα διάφορα sites..:eek:perator:

Υ.Γ. λες να τρελλαθήκαμε όλοι και να βλέπουμε DSD εκεί που δεν υπάρχει ??:BDGBGDB55::BDGBGDB55:

End of topic,I hope..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,695
Αθήνα
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Το Pioneer DV600 συνδεμένο με HDMI στον Marantz SR8002 και η οθόνη γράφει SA-CD κανονικότατα και πόσα κανάλια δέχεται.
Η επιλογή για την έξοδο του HDMI στο DV600 έχει και DSD.

Υπάρχουν αρκετά DVD της Pioneer και της Oppo που βγάζουν DSD από το HDMI αυτούσιο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Δεν θυμάμαι τι έβλεπα στην οθόνη του α11 οταν τον τά'ιζα dsd απο το 3910.
Ο Α11 εχει την ιδια εκδοση Denon Link (3rd) με τον Α1 οποτε ότι επαιρνες τοτε με αυτό παιρνεις και τωρα με τον Α1.
Ο 11 όμως είχε και i link το οποίο και χρησιμοποιούσα.
Και όπως είπαμε με iLInk το DSD παίζει κανονικα.
Τώρα για τον α1 ξέρω οτι παίρνει dsd οχι μόνο γιατί το λέει αλλά και γιατί εχει function που σου βγάζει τι ακριβώς δέχεται στην είσοδό του και τι bitrate εχει αλλά και τι sampling frequency.
Εκτος του ότι το function με τα BR δεν λεει κατι από μονο του (καθως η μετατροπη σε LPCM δεν σημαινει αλλαγη του BR), υπενθυμίζω ότι ο Α1 παιρνει προφανως DSD από HDMI (ʽαναγκαστικαʼ λογω της εκδοσης 1.3a).
A btw το δικό μου manual του 3910 αναφέρει dsd μέσω dl.
Για DSD από Denon Link δεν βλεπω να λεει τιποτα το manual τοσο του Α1 οσο και του 3910 (ενώ αντιθετα λεει για iLink). Αν θες, πες μας που και πως ακριβώς το λεει.

Εχεις δίκιο του εχω κάνει αναβάθμιση του 3910 και εξάγει dsd , το οτι φαίνεται ξεκάθαρα στην οθόνη του α1 .....
Αυτό που ψαχνουμε δεν είναι τι λεει η οθόνη (γιατι οι γραμμες μεταξυ πραξης και marketing / λαθους είναι λεπτες στην συγκεκριμενη περιπτωση) αλλα τι γινεται στην ουσία (η οθόνη μπορει να λεει και BluRay, θα την πιστέψουμε; :p).

Εγω παιδια μεχρι τωρα δεν ειδα πουθενα κανενα επισημο στοιχειο ότι το DSD περνάει από Denon Link. Αντιθετα ακόμα και η ιδια η Denon λεει απολυτως ξεκαθαρα ότι παιζει με HDMI 1.3a και iLink. Αν έπαιζε και από Denon Link, που είναι και ʽδικό της παιδίʼ θα είχε λόγο να το κρύψει (ή θα το διαλαλούσε);

Από αυτά εγω καταλαβαίνω ότι το DSD που βλεπει ο φιλος Jomark στον Α1 πρέπει να είναι ʽπαπαριάʼ της Denon (αν και εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση).

Μια απευθείας ερώτηση στην Denon παντως ίσως έλυνε και ʽεπισήμωςʼ τις απορίες μας.

Και εγώ έχω Denon 3930 και μέσω Denon Link πάιρνω
Είναι ευκολο να μας πειτε τι ακριβως ενδειξη παίρνετε;

Σύριε καλά θα κάνεις να πιστέψεις τους έχοντες Denon και ουχί τα specs ή τα διάφορα sites..:eek:perator:

Υ.Γ. λες να τρελλαθήκαμε όλοι και να βλέπουμε DSD εκεί που δεν υπάρχει ??:BDGBGDB55::BDGBGDB55:

End of topic,I hope..

Δημητρη, απαντας λες και το θεμα είναι προσωπικο και όχι τεχνικό.

Φυσικα θα πιστεψω καταρχην ότι βλέπω με τα ματια μου (επειδη τυχαινει να είχα 2930 – Α11 – 3808) και ότι τεκμηριώνεται τεχνικά.

Αυτό δεν σημανει προφανως ότι αμφισβητω αυτά που βλεπει καποιος (αν και ζητησα να μου πειτε τι ακριβως βλεπετε για να καταλαβω σιγουρα).

Από την άλλη όμως, όταν κατι δεν συμβαδίζει με τα τεχνικα δεδομενα, φυσικα και το ψαχνω για να δω τι συμβαινει και να μαθω.

Το θέμα άλλωστε ξεκίνησε από την υποστήριξη DSD από το HDMI και νομίζω ότι κατι βγηκε από την κουβεντα καθώς διευκρινήστηκε ότι αυτό δεν ισχυει για όλα τα players της Denon (όπως πχ πιστευε ο φιλος Jomark) αλλα και γενικα.

Και φυσικα δεν νομίζω ότι η ευχη σε μια τετοια ενδιαφερουσα κουβεντα πρεπει να είναι ʽend of topicʼ.

Ολοι μας νομιζω κανουμε αυτη την κουβεντα για να μαθουμε κατι παραπανω απ όσα ήδη ξέρουμε (η νομίζουμε ότι ξέρουμε).

Το Pioneer DV600 συνδεμένο με HDMI στον Marantz SR8002 και η οθόνη γράφει SA-CD κανονικότατα και πόσα κανάλια δέχεται.
Η επιλογή για την έξοδο του HDMI στο DV600 έχει και DSD.

Υπάρχουν αρκετά DVD της Pioneer και της Oppo που βγάζουν DSD από το HDMI αυτούσιο.
Ενδιαφερουσα αυτή η πληροφορια. Γενικα διαβαζα παντου ότι μονο καποια νεα players το κανουν.

Μια ακόμη αποδειξη του ποσες παραμετροι υπαρχουν πλεον και ποσο μεγαλη είναι η πολυπλοκοτητα των συνδεσεων (με αποτελεσμα να μας ξεφευγουν καποια ʽαπλαʼ πραγματα μερικες φορες).
 
Last edited:

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: DENON 1800BD Blu-Ray

Το μόνο που εχω να κάνω είναι να σου βγάλω το καπέλλο.Η ερευνά σου είναι απόλυτα σωστή όπως και η σκέψη σου απόλυτα ορθολογιστική.
Σε ότι γράφεις εχεις και τις απαντήσεις , άρα με εχεις καλύψει σχεδόν πλήρως.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: DENON 1800BD Blu-Ray

Δεν το παίρνω προσωπικά Σύριε,κάθε άλλο.

Ούτε υποστήριξα οτι περνάει DSD μέσω HDMI !

Αυτό που είπα είναι οτι περνάει και μου το δίνει (και το βλέπω !!!) μέσω Denon Link που αν θυμάμαι καλά είναι μια "πατέντα" της Denon ίδια με το iLink με διαφορετική ονομασία ( εδώ πάει το marketing που λες και εσύ)

Αρα δεν σκοτωνόμαστε..:eek:perator:

Για το off topic το είπα γιατί το θρεντ αφορά το 1800.

Ας ανοίξουμε ένα χωριστό θέμα για το άν περνάει DSD μέσω HDMI και σε ποιές συσκευές γίνεται αυτό.

Δεν είμαι παράλογος..:grandpa: