Nikon D3

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Μερικα δειγματακια απο την Nikon D3 σε διαφορα ΙΣΟ και διαφορα θεματα . Σε περιπτωση που ενδιαφερεται καποιος και για ττην D700 που η ποιοτητα ειναι ιδια θα παρετε μια γευση σε ποιοτητα .

Το αυτοκινητο με ΙΣΟ 3200 και ο κυκνος με ισο 400

yc1dm7.jpg


s1wyh6ua8.jpg


Και με διαφορα ΙΣΟ και φακους παρακατω

f1copymq2.jpg


nt2dj4.jpg



Το αεροπλανο και ο γλαρος με τελεκονβερτερ 1.7 Νικον που και εκει προφανως ξυραφι το αποτελεσμα .
66am6uf2vf1.jpg


105336107bltwkxslroc211om3.jpg


Μερικες ακομη

aus8056ja2ud1cm0.jpg



roc6576cn1hd0.jpg
 
Last edited:

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Βλέποντας τα παραπάνω δείγματα συνειδητοποιώ το εξής:

1. Έχω πλέον μια φαγούρα στα χέρια, μέχρι να παραλάβω τη D700 την Τρίτη.
2. Ότι μάλλον έκανα καλά να πάρω πρώτα φακούς άξιους και μετά να πάω για κορυφαίο σώμα κι αισθητήρα.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Τι να λεμε τωρα...


Thank you pixelfun. Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες σου.
...και με το καλο Βλασση.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
1. Έχω πλέον μια φαγούρα στα χέρια, μέχρι να παραλάβω τη D700 την Τρίτη.

Να τα ωραια.... Χριστουγεννα !!! Τριτη ε? Μηπως θα χρειαστεις καμμια βοηθεια στο ξεπακεταρισμα κτλ? -bye-
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Βλέποντας τα παραπάνω δείγματα συνειδητοποιώ το εξής:

1. Έχω πλέον μια φαγούρα στα χέρια, μέχρι να παραλάβω τη D700 την Τρίτη.
2. Ότι μάλλον έκανα καλά να πάρω πρώτα φακούς άξιους και μετά να πάω για κορυφαίο σώμα κι αισθητήρα.

Και εγώ συνειδεητοποιώ οτι μάλλον πρέπει να χαρίσω την D60 στη γυναίκα μου :flipout:
Βλάση με το καλό να παραλάβεις το θηρίο :grinning-smiley-043

Respect για τον 200/f2
 
Last edited:

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Να τα ωραια.... Χριστουγεννα !!! Τριτη ε? Μηπως θα χρειαστεις καμμια βοηθεια στο ξεπακεταρισμα κτλ? -bye-

Ναι. γιατί όχι; θα έχω και μπαταρία ημιφορτισμένη μαζί μου. Άρα μπορούμε να τραβήξουμε και μερικά καρέ.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Και εγώ συνειδεητοποιώ οτι μάλλον πρέπει να χαρίσω την D60 στη γυναίκα μου :flipout:
Βλάση με το καλό να παραλάβεις το θηρίο :grinning-smiley-043

Respect για τον 200/f2


Γιώργο, προσωπικά πιστεύω ότι με το πρώτο καλό σώμα πρέπει να δενόμαστε για αρκετό καιρό. Με αυτό τον τρόπο μετά από αρκετή χρήση θα έχουμε μάθει πλήρως τη μηχανή μας, επομένως θα τη χειρισζόμαστε εντελώς μηχανικά, άρα θα μπορούμε να αφιερωθούμε στη φωτογραφία. Έτσι θα βγάλουμε καλύτερες φωτογραφίες. Όταν πλέον καταλάβουμε ότι μπορούμε να τραβήξουμε καλύτερες φωτογραφίες με άλλη μηχανή, τότε κοίτούμε το οπλοστάσιο των φακών, βλέπουμε και τις τιμές στην αγορά και αλλάζουμε.

Πάντως δεν σου κρύβω ότι αν θελήσεις να δώσεις τη D60 για να πάρεις κάτι άλλο, ευχαρίστως θα την έβαζα κι αυτήν σε μια τσάντα μου. Αλλά καλύτερα να μάθεις καλά τη μηχανή, να τραβήξεις πολλές παιδικές παραστάσεις, γενέθλια, κλπ. και μετά αλλάζεις. Αν πάλι δεις, ότι δεν τα καταφέρνεις με αυτό το σώμα, ή με εκείνους τους φακούς, το ξανασυζητούμε.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Πάντως δεν σου κρύβω ότι αν θελήσεις να δώσεις τη D60 για να πάρεις κάτι άλλο, ευχαρίστως θα την έβαζα κι αυτήν σε μια τσάντα μου. Αλλά καλύτερα να μάθεις καλά τη μηχανή, να τραβήξεις πολλές παιδικές παραστάσεις, γενέθλια, κλπ. και μετά αλλάζεις. Αν πάλι δεις, ότι δεν τα καταφέρνεις με αυτό το σώμα, ή με εκείνους τους φακούς, το ξανασυζητούμε.


Και εννοείται πως μας ενημερώνει για ότι αξεσουάρ, φακους κλπ δε θέλει!:antlers:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Ναι. γιατί όχι; θα έχω και μπαταρία ημιφορτισμένη μαζί μου. Άρα μπορούμε να τραβήξουμε και μερικά καρέ.

Θα περιμενω πμ τοτε... που και ποτε... θελω να δω και τους φακους που πηρες προσφατα...
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Μερικες με πολυ σκληρο φωτισμο , η μηχανη αυτη με τον 200αρη ειναι οτι το καλυτερο μπορεις να εχεις σε ποιοτητα .

dus0593pr2.jpg


dus9764zr0.jpg
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Και με φακους παλιους δεν τα παει ασχημα θα ελεγα αυτη η μηχανη .
20 2.8 Νικον .
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Είναι πολύ ωραίες πάντως πέραν απο την εξαιρετική απόδοση της μηχανής. Αλλα πράγματι για τον επαγγελματία πρέπει να είναι εξαιρετικά χρήσιμη. Πλήρης απουσία θόρυβου. Άν δλδ και η D700 έχει τέτοια απόδοση μιλάμε για εκπληκτικές δυνατότητες...
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Είναι πολύ ωραίες πάντως πέραν απο την εξαιρετική απόδοση της μηχανής. Αλλα πράγματι για τον επαγγελματία πρέπει να είναι εξαιρετικά χρήσιμη. Πλήρης απουσία θόρυβου. Άν δλδ και η D700 έχει τέτοια απόδοση μιλάμε για εκπληκτικές δυνατότητες...

Την D700 την εχω δοκιμασει και μαλιστα δανιζω συχνα τον 200αρη σε ενα φιλο που την εχει και απο ποιοτητα ειναι το ιδιο εκτος σε μερικα σημεια πολυ υψηλου ισο που κανει κατι banding αλλα και εκει οχι παντου και ουτε το θεωρο προβλημα τοσο που να ειναι ενοχλητικο . Σε focus tracking δεν δοκιμασα την D700 αλλα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια οτι θα ειναι το ιδιο με την D3 αλλα απο οτι ειδα εστιαζει γρηγορα σαν τον διαολο και εχει ενσωματομενο φλασακι πραγμα πολυ χρησιμο.

Η D700 ειναι η καλυτερη μηχανη σε σχεση με οποιαδηποτε ετερια αυτη τι στιγμη στα ολα της και μαλιστα σε τιμη προσιτη κατι που δυσκολα να βρεις αλλου ασε που ειναι κλασσικο κοματι αυτη η μηχανη και δεν θα την βαρεθεις οσο και να την εχεις .
 
Last edited:

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
freaking amazing!!!!!!

αντε παλι να μαζευουμε.....

και απο φακους τι κανουμε ?
Ενταξει με τον 70-200 2.8 (αν και εχω διαβασει οτι στην 300 ειναι καλυτερος), αντε και με τον 85 1,8 και τον 50 1.8, με τους υπολοιπους 12-24, 16-85, 105 macro τι γινεται? ...τους κραταω για την 300.

και τι μενει για να ζωγραφισει η 700αρα? Ο 24-70 και ο 14-24? Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη....
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
freaking amazing!!!!!!

αντε παλι να μαζευουμε.....

και απο φακους τι κανουμε ?
Ενταξει με τον 70-200 2.8 (αν και εχω διαβασει οτι στην 300 ειναι καλυτερος), αντε και με τον 85 1,8 και τον 50 1.8, με τους υπολοιπους 12-24, 16-85, 105 macro τι γινεται? ...τους κραταω για την 300.

και τι μενει για να ζωγραφισει η 700αρα? Ο 24-70 και ο 14-24? Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη....

Αν αγορασεις την D3 OR the D700 δεν νομιζω να σου αρεσει μετα η D300 εκτος αν εχεις κανενα σουπερ τελεφωτο για πουλια και αγρια φυση .

Ο 70-200 2.8 εμενα μουυ αρεσει πιο πολυ στην D3 παρα σε οποιαδηποτε αλλη μηχανη με κροπαρισμενο αισθητηρα για πολους και διαφορους λογους δες τα 2 δειγματα με τους κυκνους στην προηγουμενη σελιδα η οξυτητα βγαζει ματι και ουτε καν καταλαβενεις διαφορα απο τον πανακριβο 200 2.0 .

Οσο για την D700 υπαρχουνε αμετρητοι φακοι που ζωγραφιζουνε εδω μην στεναχωριεσε και μαλιστα οχι ακριβοι .
 
Last edited: