Creative Gigaworks 7.1 VS Sony HT-DDW870

aman17-2

New member
18 June 2006
57
Soufli
Kalimera.
Sygxoriste me gia ta greeklish alla stin douleia den exw ellinika (italia) kai den exw ta dikaiomata na balw.
irthe kairos na allaksw ligo ta ixeia (creative 5.1) kai eimai metaksy twn parapanw.
i creative einai sta 7.1 kai kalo ixo lene alla kai i sony einai poly pio omorfi kataskebi kai teriazei me to olo skiniko ...exei ton enisxiti na syndesw kerata panw kai fysika ta 720 rms den einai liga....
twra pleon akouw tin gnomi twn eidikwn gia to ti na dialeksw
na pw oti tis sony to briskw gyrw sta 230 euro kai ta creative ta briskw gyrw sta 310 euro

twra to thema einai 7kanalos ixos i dynami?
eyxaristw
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Εγώ είχα τα Gigaworks 6.1 και μου άφησαν άριστες εντυπώσεις. Τα Sony δεν τα γνωρίζω και μου κάνει μεγάλη εντύπωση η τιμή τους που αναφέρεις, με φοβήζει θα έλεγα...
Τα creative δεν έχουν προενισχυτη (μόνο τελικό)απαιτούν μια πολυκάναλη κάρτα ήχου για αυτην την δουλειά και είναι και πιο ακριβά! Προσπάθησε να τα ακούσεις τα Sony πριν προχωρήσεις σε κάποια αγορά
 

aman17-2

New member
18 June 2006
57
Soufli
οι τιμές είναι αφορολόγητες στην Ιταλία γι αυτό και πολύ χαμηλές
το θέμα κάρτα ήχου είναι και αυτό μια υπόθεση γιατί τώρα είμαι ακόιμα με on board 5,1 και θα αγοράσω μάλλον και μια creative 7.1 ή terratec 7,1 με γύρω στα 80 ευρώ...
οπότε μάλλον πάω για sony + κάρτα ήχου = creative σε θέμα χρημάτων...

και τα sony δεν θέλουν πολυκάναλη κάρτα?
σκέφτομια να γίνει η σύνδεση κάρτα ενισχυτής με ένα καλώδιο spdif είτε πάρω το ένα είτε το άλλο...
απλά το sony έχει πολλές εισόδους και ρυ8μίσεις ενώ τα creative 7.1
επίσης στα θετικά του sony είναι το μικρόφωνο που ρυθμίζει από μόνο του εντάσεις για την σωστή αναπαραγωγή ήχου dolby
Υ.Γ πως μπορώ να κάνω edit το 1ο μύνημα για να το γράψω στα Ελληνικά τώρα? ¨)
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Τα Sony απο οτι είδα έχουν προενισχυτη και αποκωδικοποιητή ενω τα Creative γνωρίζω πως δεν έχουν. Δηλαδή ήχο στα Creative δίνεις μόνο αναλογικά όχι με spdif. Φαίνεται ότι τα Sony είναι καλύτερη επιλογή αλλά με ανησυχει το πόσο φθηνά είναι. Προσπάθησε να τα ακούσεις πρώτα και να τα συγκρίνεις, μήπως τα Creative έχουν πολύ καλύτερη απόδοση. Οι δυνατότητες και η τιμή δεν είναι τα μόνα που μετράνε..
Η χρονική περίοδος για το edit είναι 30 λεπτά, τώρα δεν μπορείς...
 

aman17-2

New member
18 June 2006
57
Soufli
http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=sony+ht-ddw8&sp_catcode=SKROUTZ
εδώ το HT-DDW880 παίζουν από 330 και ανεβαίνουν

εγώ λέω τα 870
http://www.sony.gr/view/ShowProduct...ype=Overview&category=HCS+Cinema+Surround+Kit

που δεν πρέπει να έχουν μεγάλες διαφορές
θα καταλήξω στην sony τελικά
και θα συγκρίνω τα 870 κ 670 και θα δω ποιό τελικά θα πάρω..
ευχαριστώ για την βοήθεια..
καμιά πρόταση για καρτούλα ήχου?
 

aman17-2

New member
18 June 2006
57
Soufli
meta apo ligo psaksimo eida oti ta ixeia yparxei mia periptosi na exoun THD 10%
sto manual exei 2 periptwseis
i mia einai 0,7% kai i alli 10%
an einai to prwto eimaste kyrile...an einai to deytero einai poly megalo?
diladi tha paramorfwnei arketa?
abrio telika tha paw na ta tsekarw...
yparxei kapoio paraplisio allis markas sta idia xrimata (300-380) na koitaksw mipws exei?

http://support.sony-europe.com/manuals/manuals.asp?l=en&searchModelName=HT-DDW870

αν πας στο operation mannual στην σελίδα 54-57 έχει τα τεχνικά χαρ/κα και λέει για τον κωδικό τάδε ο ενισχυτής έχει 0,7 ενώ για τους κωδικούς τάδε έχει 10% !!!! απίστευτο ή κάτι διαβάζω λάθος
ούτως ή άλλως επειδή νιώθω σαν παιδί χωρίς γλυφιντζούρι θα πάω σήμερα απόγευμα ή αύριο το αργότερο να πάρω ένα να τελειώνω...
μάλλον το 870 ή αν βρω κάνα yamaha στα ίδια λεφτά..
απλά για να μαθαίνουμε κίολας τι γίνεται... θα ήθελα μια απάντηση

Y.Γ.
τώρα που το ξαναδιαβάζω..
λέει όταν κάθε κανάλι βγάζει 60w έχει 0,7 όταν βγάζει 100 -> 10%
 
Last edited:

aman17-2

New member
18 June 2006
57
Soufli
Τελικά πήρα το HT-DDW870 230 ευρώ
ήθελα το 700 που είχε την ψηφιακή ρύθμιση έντασης ηχείων αλλά το βρήκα μόνο για 110V ..
οπότε πήρα αυτό με 6.1 και 710W σύνολο με 10% THD ή 510 με 0.7 THD
αρκετά δυνατό φαίνεται
από αύριο που θα πάρω οπτική ίνα θα έχω φουλ άποψη
ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

aman17-2

New member
18 June 2006
57
Soufli
αρκετά καλό και δυνατό (μέχρι στιγμής)
μου άρεσε που στο A.F.D βρίσκει αυτόματα από την οπτική είσοδο τι σήμα δέχεται..
τώρα πλέον καταλαβαίνω τι σημαίνει μια ταινία να έχει dts και είναι τεράστια η διαφορά...
νομίζω ότι άξιζε τα χρήματα και μέχρι κάνα 12μηνο που θα το βαρεθώ καθημερινά θα εργάζεται τόσες ώρες που θα τα βγάλει τα λεφτά του :)
και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια