PASS F5 DIY Just finished

kzeprf

New member
9 March 2007
61
ΑΤΤΙΚΗ
Μόλις χθες τελείωσα την κατασκευή το πλέον συζητημένου ενισχυτή F5 του Nelson Pass.
Η κατσκευή περιέχει κάποιες μικροαλλαγές σε σχέση με το original, όπως λίγο μεγαλύτερη τάση τροφοδοσίας
for more power ~(35-40 watt class A / 75-80 peak power), και cascoded jfets εισόδου.
Οι φωτογραφίες (όχι και τόσο καλές, αδικείται πολυ) δίνουν μια ιδέα για το πως είναι οπτικά.
Τεχνικά ισχύουν τα ακόλουθα.

VDC: +-29 Volts
2 x (toroid 2 x 21 Volt 400 VA) 800 VA total
4 x 35 amp bridges
260.000 μf total capacitance.
DUAL MONO Constraction (seperate power supplies / rectifiers)
power delay circuit για τα ηχεία με ξεχωριστή τροφοδοσία (μετασχηματιστή)24 volt.
current biased: 1.5 amp (original f5 is 1.3 amp).
class A power: ~72 watt peak / ~36 watt rms
Μετά τα 1.5 (70 watt peak) amp γυρνάει σε class B.
total peak power: 80 watt
extra 10 db gain module (class A BJT discrete circuit), που τροφοδοτείται από ξεχωριστή
τροφοδοσία (μετασχηματιστή 2χ15 v 2 A σταθεροποιημένο με lm317/337).
Total gain: 25 db / 19.
Input for total power: 1.4 vrms.

Ηχητικά τώρα, μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά μουσικός και αρκετά ουδέτερος,
χρειάζεται βέβαια να ζεσταθεί αρκετά (~30-45 λεπτα) για να δείξει την ταυτότητά του.
Εχει φανερή μεσαία περιοχή.
Εχει λεπτομέρεια στην υψηλή περιοχή, τα ψηλά του δε κουράζουν καθόλου (νομίζεις όπου και να είσαι
στο χώρο ότι ακους monitor)
Είναι αθοριβος (η μουσική ξεπετάγεται, απο το πουθενά).
Η χαμήλη περιοχή ειναι ουδέτερη, χωρίς υπερβολές :(.

Οπως καταλαβένεται περιμένω το Σαββατοκύριακο για ακροάσεις :).
 

Attachments

  • p1290116.jpg
    p1290116.jpg
    71.4 KB · Views: 436
  • p1290117.jpg
    p1290117.jpg
    88.9 KB · Views: 355
  • p1290118.jpg
    p1290118.jpg
    92.4 KB · Views: 333
  • p1290119.jpg
    p1290119.jpg
    70.5 KB · Views: 312
  • p1290120.jpg
    p1290120.jpg
    94.4 KB · Views: 366

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,672
--------------------
κατα αρχην καλοακουστο και μπραβο για την κατασκευη

ομως το αδικεις με το ξυλο μπροστα μηπως να εβαζες αλουμινιο για προσοψη και
να νην φαινονται οι βιδες μπροστα κανοντας κολαουζα για αυτες εσωτερικα στην προσοψη.βαζοντας αλουμινιο θα βοηθαει και στην απαγωγη θερμοτητας

περιμενουμε νεα απο τις ακροασεις
 

kzeprf

New member
9 March 2007
61
ΑΤΤΙΚΗ
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λογια.
ομως το αδικεις με το ξυλο μπροστα μηπως να εβαζες αλουμινιο για προσοψη και
να νην φαινονται οι βιδες μπροστα κανοντας κολαουζα για αυτες εσωτερικα στην προσοψη.βαζοντας αλουμινιο θα βοηθαει και στην απαγωγη θερμοτητας
Το ξέρω αλλά είναι δύσκολο να βρεις αλουμινιο ΦΘΗΝΟ, πάχους 10χιλ και ανοδιομένο.
Επίσης ψάχνω και πάνω καπάκι. Εξετάζω πάλι ξύλο ή πλεξιγκλας, θα δω.
Ευχαριστώ.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Πολύ ωραία και τακτοποιημένη εσωτερικα κατασκευή!
Περιμένουμε εντυπώσεις μια και θα μπούμε κι εμεις στα βασανα για pass... :blush: Και μια ερώτηση... Οι ψύκτρες ειναι απο τον γνωστό fischer elektronik;
 

kzeprf

New member
9 March 2007
61
ΑΤΤΙΚΗ
Πολύ ωραία και τακτοποιημένη εσωτερικα κατασκευή!;
Ευχαριστω.
μια και θα μπούμε κι εμεις στα βασανα για pass... :blush:
Καλη δυναμη

Και μια ερώτηση... Οι ψύκτρες ειναι απο τον γνωστό fischer elektronik;
Ειναι 4 χ (normabox st150) απο Θεσσαλονικη. www.normabox.gr.
 
18 June 2006
523
Συγχαρητήρια!! :SFGSFGSF::SFGSFGSF:
Ζόρικη κατασκευή και σε διάτρητη! Αναπαύσου τώρα και άκου..
Και ο Zen v4 που έχω φτιάξει θέλει γύρω στα 20-30 λεπτά ζέσταμα, μετά θερμαίνει το δωμάτιο λόγο τάξης Α.

Μου κάνει εντύπωση γιά την αλουμινένια πρόσοψη που λές. Κόψε αλουμίνιο 10mm και πήγαινέ το γιά ανοδίωση. Εγώ έτσι κάνω πάντα και είναι αρκετά φθηνό. Μόνο που οι έμποροι αλουμιάδες δεν μπορούν να κόψουν με ακρίβεια τις διαστάσεις που θέλεις, οπότε θα χρειαστεί να το κόψεις λίγο μεγαλύτερο και να το φέρεις στα μέτρα σου (θα χρειαστείς λίγο γωνικό τροχό και λίμα). ΙΜΗΟ ΜΗΝ ψάξεις γιά έτοιμη πρόσοψη είναι απάτη το τι ζητάνε και είναι σπατάλη χρημάτων

Καλοάκουστος και πάλι..
 
Last edited:

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
μπράβο φίλε
ωραία κατασκευή και φαίνεται να είναι και ασήκωτη.
καλές ακροάσεις

υ.γ
με τι ηχεία θα τον ακούσεις ?
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Ευχαριστω.

Καλη δυναμη


Ειναι 4 χ (normabox st150) απο Θεσσαλονικη. www.normabox.gr.

Ενδιαφερουσα περιπτωση οι ψυκτρες. Κοστος?

Σχετικα με τ αλουμινια τραβα στον Αργυρακη να σου κοψει οτι θες με το κιλο και κατοπιν του φτειαχνεις τις γωνιες και το ανοδιωνεις αν θες, ή το περνας ενα βερνικι αχρωμο και γινεται τζαμι.

Καλη συνεχεια...
 

kzeprf

New member
9 March 2007
61
ΑΤΤΙΚΗ
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λογια. Σχετικά με τις παρατηρήσεις σας, Θα προσπαθήσω να αντικαταστήσω το ξύλο με αλουμίνιο, μιας και ετσι το είχα φανταστει αρχικά, αλλά στη πορεία αλλάξε λόγω χρόνου και γιατί ήθελα να τελειώνει κάποτε. Αν θα είναι ετοιμα η diy who knows?
<<takis>> ευχαριστώ για το link, πολύ ενδιαφέρον, δεν το ήξερα.
Επίσης θα ήθελα και πληροφορίες και για τον "Αργυράκη" (τηλ,..οδο, )
Σχετικά με το βάρος είναι αρκετά βαρια κατασκευη. Οταν τον μεταφέρω θέλω σταση για νερό:BDGBDGB53:.
Τα ηχεία στα οποια παίζει είναι 30 κιλά τέρατα με visaτon drives (2 woofers & 1 tweeter).
Όσον αφορά τις ψύκτρες τις πήρα κάπου 60 ευρώ (4 κομματια).
Οι ηχητικές μου εντυπώσεις που έγραψα ήταν αποτέλεσμα λίγης ώρας ακρόασης.
Πιστεύω να βρω το Σαββατοκυριακο χρονο να τον ακούσω πιο πολύ.
Αν καποιος εχει κατασκευάσει τον F5 και θέλει θα μπορουσαμε να συγκρίνουμε απόψεις- ακροασεις, αν και εμένα δεν είναι ακριβώς ο original όπως προανέφερα.
Ευχαριστώ και πάλη
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Συγχαρητήρια συνάδελφε.

Στο παρακάτω link είναι ο δικός μου F5 ο οποίος παραμένει κάμπριο μέχρι και σήμερα.
Είναι το original σχέδιο χωρίς όμως τα thermistors που σε μένα τουλάχιστον δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα στον ήχο.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=29344
 

kzeprf

New member
9 March 2007
61
ΑΤΤΙΚΗ
Συγχαρητήρια συνάδελφε.

Στο παρακάτω link είναι ο δικός μου F5 ο οποίος παραμένει κάμπριο μέχρι και σήμερα.
Είναι το original σχέδιο χωρίς όμως τα thermistors που σε μένα τουλάχιστον δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα στον ήχο.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=29344
Συγχαρητήρια και σε σένα.
Ειναι γεγονώς ότι τα θερμιστορ μεταβάλλουν το ρευμα ηρεμίας των mosfet. Μηπως τα ακουμπας στην Ψύκτρα. Αν εχεισ καλή επαγωγή ψυκτρας - mosfet, οι ψυκτρες ειναι ποιο ζεστες απο τα τρανζιστορ. Τα θερμιστορ ΟΝΤΑΣ NTC, αυξανομένης της θερμοκρασίας μειόνουν το bias ρευμα και γι αυτο η ποιοτητα χάνεται. Τα θερμίστορ πρεπει να επιτηρουν τη θερμοκρασία αλλά να μην εχουν επαφη με τη ψυκτρα η ημιαγωγο. Απλώς να είναι κοντα στον ημιαγωγό χωρίς επαφή. Γενικά χρησιμοποιουνται μόνο για προστασια. Αν η διαταξη η τα θερμιστορ (δεν είναι αρκετα γραμμικα στις θερμοκρασιές 20 - 70) που χρησιμοποιείς δε βοηθάνε σε αυτο, μη τα χρησιμοποιεις καθόλου. Εγώ χρησιμοποιω τα http://search.digikey.com/scripts/DkSearch/dksus.dll?Detail?name=BC2313-ND και οι αλλαγες του ρεύματος είναι μικρές σε αποσταση ~2 χιλιοστα απο το mosfet.
Και παλι Συγχαρητήρια
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Τα ίδια ακριβώς απάντησε και ο Pass. Αλλά το θέμα είναι ότι το ρεύμα δεν μεταβάλεται. Εννοώ ότι ο ενισχυτής ρυθμίζεται μετά απο τουλάχιστον μια ώρα λειτουργίας για το 1.3Α της αρχικής σχεδίασης. Παρόλ αυτά ο ήχος του είναι δραματικά διαφορετικός απ αυτόν στο ίδιο ρεύμα χωρίς τα thermistor. Αυτά που χρησιμοποιώ είναι της EPCOS και δεν είναι σε άμμεση επαφή με το τον ημιαγωγό ή την ψύκτρα.

Αν δεν είχα ακούσει τον ενισχυτή χωρίς αυτά απλά δεν θα τον κράταγα. Για τόση διαφορά μιλάμε. Τουλάχιστον στην δικιά μου υλοποίηση με τα δικά μου αυτιά.

Μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί κάποια λύση κι έτσι παίζει χωρίς αυτά με το ρεύμα να επηρεάζεται ανάλογα με την θερμοκρασία περιβάλοντος.