Software για Audio Video χρήση των mac

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Θανος Κ.

Established Member
18 June 2006
120
Αθήνα
Προτείνω την δημιουργία ενός θέματος με το must have software για χρήση audio – video των mac μας.

Για αρχή παραθέτω για audio χρήση τα παρακάτω προγράμματα που χρησιμοποιώ εγώ και ας εμπλουτίσουμε την λίστα ο καθένας με τα δικά του:

iTunes : Το γνωστό πρόγραμμα για ripping, on line αγορές και τακτοποίηση της audio βιβλιοθήκης μας. Στην τελευταία έκδοση και με την δημιουργία λογαριασμού κατεβάζουμε και αρχειοθετούμε και τα εξώφυλλα των cd μας. Κατέβασμα από www.Apple.com free

ΜΑΧ: Θεωρείται το αντίστοιχο του Exact Audio Copy για mac. Επιτρέπει ripping και μετατροπή αρχείων σε μια πληθώρα διαφορετικών format μεταξύ των οποίων και FLAC.Υποστηρίζει encoding με τον LAME. Κατέβασμα από το www.sbooth.org free.

Toast: Ίσως το απόλυτο πρόγραμμα για αντιγραφές παντός τύπου. Κατέβασμα από το www.roxio.com εμπορική εφαρμογή.
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Για video εκτος του Final cut pro χρησιμοποιω κυριως τον Avid.
Και τα 2 προγραμματα ειναι λιγο "βαρια" αλλα εχουν πολλες δυνατοτητες , ειδικα το FCP.
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
…και για μερικούς που θα πάθουν νοσταλγία με το mac τους και θα θέλουν ολιγη δόση από powerstrip… δυο προγράμματα αφιερωμένα :

A) displayconfig http://www.3dexpress.de/

B) SwitchResΧ http://www.madrau.com/html/SRX/whysr.html

Κάπου είχα βρει και ένα πρόγραμμα για να φτιάχνεις pattern αλλά ο Παναγιώτης είναι πηγμένος όποτε δεν το ανεβάζω ακόμα… ;)
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Έχω μια απορία :
Έχω 2 cdaudio demo που θέλω να αντιγράψω σε πιστά αντίγραφα.
Χρησιμοποιώ το MAX αλλά έχει 100 επιλογές για ripping.
Επίσης όταν ανοίγω τα cds στον Finder μου τα εμφανίζει τα κομμάτια με κατάληξη .aiff. Τι είναι αυτό ?
Γίνεται με drag&drop αντιγραφή μήπως ?
 

Θανος Κ.

Established Member
18 June 2006
120
Αθήνα
Το .aiff είναι το format που χρησιμοποιείται κυρίως στα mac αντί του wav δλδ για ασυμπίεστα μουσικά αρχεία.
Στο max πρέπει να διαλέξεις εσύ πως προτιμάς να στα ριπάρει.
Με drag&drop μάλλον θα στα κοπιάρει.
 

Θανος Κ.

Established Member
18 June 2006
120
Αθήνα
Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Δεν νομίζω όμως οτί το format παίζει ρόλο.
Χρησιμοποιήσε ένα από τα ασυμπίεστα (wav, aiff) .

Ερώτηση: το cd σου παίζει σε consumer ή είναι samples από κάποιο φίλο που τα έχει φτιάξει στο mac του και στα έδωσε να τα ακούσεις?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Software για Audio Video χρήση των mac

Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Δεν νομίζω όμως οτί το format παίζει ρόλο.
Χρησιμοποιήσε ένα από τα ασυμπίεστα (wav, aiff) .

Ερώτηση: το cd σου παίζει σε consumer ή είναι samples από κάποιο φίλο που τα έχει φτιάξει στο mac του και στα έδωσε να τα ακούσεις?
Είναι κανονικό cdaudio γραμμένο από pc όχι mac.