ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ DENON 4308/3808 !!

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Ψαχνοντας στα διαφορα ξενα φορουμ για να αποφασισω πoιον ενισχυτη θα παρω(ειμουν αναμεσα σε denon 3808 και Pioneer 71) ειδα οτι πολλοι κατοχοι ενισχυτων DENON 4308 και 3808 ειχαν προβλημα οτι πολλες φορες την μερα(κατα μεσο ορο 5) οταν περνουσαν HDMI καλωδιο απο τον DENON και μετα στην TV η εικονα χανόταν!(drop out οπως το αποκαλουν).Ενω αμα συνδεοταν η TV κατευθειαν με τον player χωρις ενδιαμεσα τον DENON ολα ηταν ΟΚ!8 στα 10 περιστατικα μαλιστα ηταν με τηλεοραση SONY και δεν ξερουν αν ηταν τυχαιο γεγονος ή αν υπαρχει προβλημα ''επικοινωνιας'' σε επιπεδο HDMI μεταξυ SONY-DENON.Ακομα και με το τελευταιο firmware update της DENON τιποτα δεν εχει διορθωθει.....
Κανενας κατοχος αυτων των 2 μοντελων εχει παρατηρησει κανενα παρομοιο προβλημα?
Εγω βεβαια ειχα καταληξει ηδη στον PIONEER πριν κιολας ακουσω για αυτο το προβλημα,αλλα τωρα ειδικα δεν αλλαζω γνωμη με τιποτα και χερομαι για την επιλογη μου!(αφου εχω TV SONY οποτε ο συνδιασμος θα ειναι καταστροφικος!)
Απλα για την προστασια μελλοντικων αγοραστων που ενδιαφερονται για τα 2 αυτα μοντελα.........
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Με τον 3808 και Panasonic TV (42PV60 και 46PZ80) δεν είχα πρόβλημα.

Μεταξύ των 2 πάντως, κι εγώ για τον Pioneer θα πήγαινα.
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
εγω παλι με 3808 kai philips 9830 εχω προβλημα..αναβοσβηνει η εικονα..και οχι μονο στο hdmi..αλλα και στο side..παρατηρω ομως οτι αυτο γινεται οταν θελω να δω απο το dvd,,με τον dm800 πχ ολα ειναι οκ..
εχει κανει κανεις firmware upgrade? εκτος απο αυτο που πληρωνεις..
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
αυτο που πληρωνεις ειναι μια καρτα που κατα βαση σου επιτρεπει την αναβαθμιση σε καποιες λειτουργιες του οντισι, οι υπολοιπες αναβαθμισεις ειναι ελευθερες
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ DENON 4308/3808 !!

αυτο που πληρωνεις ειναι μια καρτα που κατα βαση σου επιτρεπει την αναβαθμιση σε καποιες λειτουργιες του οντισι, οι υπολοιπες αναβαθμισεις ειναι ελευθερες

οι αλλες αναθαθμίσεις γινονται απο το μενου του δεκτη??τις εχει κανει κανεις??
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ DENON 4308/3808 !!

εγω παλι με 3808 kai philips 9830 εχω προβλημα..αναβοσβηνει η εικονα..και οχι μονο στο hdmi..αλλα και στο side..παρατηρω ομως οτι αυτο γινεται οταν θελω να δω απο το dvd,,με τον dm800 πχ ολα ειναι οκ..
εχει κανει κανεις firmware upgrade? εκτος απο αυτο που πληρωνεις..

Αυτό το κάνει σε ανύποπτο χρόνο, στη μέση της ταινίας ας πούμε, ή την ώρα που ανοίγεις το dvd στην αρχή;
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
οι αλλες αναθαθμίσεις γινονται απο το μενου του δεκτη??τις εχει κανει κανεις??

συνδεοντας τον στο ιντερνετ και μπαινοντας στην σελιδα της DENON απλα δεν πληρωνεις.
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: Απάντηση: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ DENON 4308/3808 !!

Αυτό το κάνει σε ανύποπτο χρόνο, στη μέση της ταινίας ας πούμε, ή την ώρα που ανοίγεις το dvd στην αρχή;

αν το κανει θα το κανει απο την αρχη.δεν το κανει παντα..κατι με τον scaller πρεπει να γινεται..
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ DENON 4308/3808 !!

συνδεοντας τον στο ιντερνετ και μπαινοντας στην σελιδα της DENON απλα δεν πληρωνεις.

το εχεις δοκιμασει?
 

vasilisnt

Established Member
21 July 2007
294
Αθήνα
καλημερα αγαπητοι,

ο δικος μου 3808 παντως τρωει flash οταν κλεινω τον projector ...
ενω εχω πχ ενα μουσικο dvd και θελω να το ακουσω μονο οταν κλεινω τον projector για καμια 10 sec σταματαει και ο ήχος , μετα επανερχεται...
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ DENON 4308/3808 !!

αν το κανει θα το κανει απο την αρχη.δεν το κανει παντα..κατι με τον scaller πρεπει να γινεται..

Το κάνει και σε μένα κάποιες φορές την ώρα που ανοίγω το dvd.
Χάνει την εικόνα για ένα δυο δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζει κανονικά.
Έχω τον 4308.
Δεν μου αρέσει αυτό που κάνει.
Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα, θα παρακολουθήσω και σε βάθος χρόνου για να δούμε καλύτερα τι γίνεται.

Αν ήταν ένα φθηνό μηχάνημα δεν θα έδινα καν σημασία, αλλά για να δίνει κάποιος πάνω από δυο χιλιάρικα (μην το μετατρέψω σε δραχμές δεν συμφέρει) για ενισχυτή σημαίνει οτι έχει απαιτήσεις από αυτό.
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Ριξτε ολες τις πηγες πανω στον 4308 και αφηστε τον να διαχειριζεται τα παντα.Μην ξεχνατε ομως να κλεινεται τα προβολικα σας τελευταια γιατι δεν μπορει να κλειδωσει σωστα το προτοκολο HDMI 1.3
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
εχει κανει καποιος software update απο το μενου του δεκτη??ειναι επικινδυνο?
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Παιδιά δεν είναι πρόβλημα , είναι η ανταλαγή πληροφοριών edid που κάνουν οι συσκευές μεταξύ τους μέσω hdmi, όταν μπαίνει νέα συσκευή στην αλυσίδα επικοινωνίας. Για κανονικό power on μιλάω, το κάνει και ο AVP-A1HD.
 

DENONROTEL

Established Member
8 April 2008
166
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ DENON 4308/3808 !!

εχει κανει καποιος software update απο το μενου του δεκτη??ειναι επικινδυνο?

μολις το εκανα δεν ειχα κανενα προβλημα η διαρκεια του update ειναι 75 λεπτα και γινεται αυτοματα -bye-