Ποσο Σημαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

Valter

Established Member
20 November 2008
191
Νεο Ψυχικο
Απο περιεργεια τις προαλλες χαζολογουσα στο ιντερνετ κ κοιταζα καλωδια και κυριως εψαχνα τα πιο ακριβα.... και βρηκα HDMI 2 μετρων αξιας 6.599 ευρω.
και μου γενιεται η απορια... τι παραπανω κανει ουσιαστικα απο το καλωδιο που εχω εγω για το PS3 στην ΤV 4 μετρων αξιας 85 ευρω (που επισης το θεωρω πανακριβο).

και γενικα τι προσφερει παραπανο ενα πολυ ακριβο καλωδιο εικονας και τα καλοδια για Ηχεια.... γιατι εμενα προσωπικα θεωρω οτι ειναι φυκια για μεταξωτες κορδελες. :grandpa::grandpa:
Δε λεω καποιος να παει να παρει κινεζικο hdmi 1.3v kai 4 μετρα για 10 ευρω , αλλα να ειναι coble με σωστες γειωσεις επιχρυσες επαφες σωστη μονωση κτλ.

Πειτε μου τις γνωμες σας / εμπειριες / και προτιμησεις σας. Υπαρχουν ανθρωποι που την βρισκουν να δινουν -πετανε λεφτα χωρις να γνωριζουν ουσιαστικα τι ακριβως "παραπανω" κερδιζουν απο την εκαστοτε αγορά.:violent-smiley-030:
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

Μην ανοίγεις πληγές τώρα... είπαμε, υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι βλέπουν κι ακούνε διαφορές και τα σκάνε χοντρά στην αγορά των καλωδίων. Υπάρχουν κι άλλοι που δεν τους ενδιαφέρει τόσο το θέμα κι απλά το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να κλειδώνει σωστά το σήμα.
Συνήθως κάπου στη μέση είναι κι η αλήθεια τις περισσότερες φορές.
Τώρα για τα συγκεκριμένα που λες, ότι κοστίζουν 6599 ...τι να πω. Αν δηλαδή τα καλώδια κοστίζουν τόσο, τότε οι συσκευές που θα πρέπει αυτά να ενώσουν πόσο θα πρέπει να κοστίζουν???!!! :huh2:
 

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Re: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

Δε λεω καποιος να παει να παρει κινεζικο hdmi 1.3v kai 4 μετρα για 10 ευρω

Να το πεις, να το πεις! Μια χαρά είναι κι αυτά! Τα ψηφιακά σήματα είτε περνάνε είτε όχι. Δεν μπορούν να αλλαχθούν ή να αλλοιωθούν, γιατί τότε δεν θα μπορούν να αποκωδικοποιηθούν. Δηλαδή το ψηφιακό καλώδιο είτε θα κάνει τη δουλειά του, είτε θα έχει χοντρά προβλήματα. Στα αναλογικά καλώδια, τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα γιατί θεωρητικά μπορούμε να έχουμε παρεμβολές.
 

themis

New member
2 December 2007
32
Re: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

Μόνο στον κακομοίρη τον άργκι βάζατε χέρι για ορθογραφικά λάθη
και μάλλον για αυτό την έκανε.
 

Valter

Established Member
20 November 2008
191
Νεο Ψυχικο
Re: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

Γιατι ρε παιδια? τι εγραψα λαθος? εκτος απο τους τονους που δεν βαζω λογω κεκτημενης ταχυτητας.

καλα σορυ κιολας 2 ατομα γραψατε απανωτα κατι τελειως ασχετο με το Topic και ενοχληθηκατε για καποιο ορθογραφικο?!?! λιγο κουλο μου φαινεται.. θα βοηθουσε περισσοτερο να ακουγα τι γνωμη σας επι του θεματος που θετω η εστω τι θελει διορθωση .... :p
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,198
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

Γιατι ρε παιδια? τι εγραψα λαθος? εκτος απο τους τονους που δεν βαζω λογω κεκτημενης ταχυτητας.

καλα σορυ κιολας 2 ατομα γραψατε απανωτα κατι τελειως ασχετο με το Topic και ενοχληθηκατε για καποιο ορθογραφικο?!?! λιγο κουλο μου φαινεται.. θα βοηθουσε περισσοτερο να ακουγα τι γνωμη σας επι του θεματος που θετω η εστω τι θελει διορθωση .... :p

πριν αρχισεις την επανασταση, δες τι γραψαμε.

Δεν σου εβαλε κανεις χερι.

Ζητησα να διορθωθει ο τιτλος απο ορθογραφικης σκοπιας.

υγ

για να μην απορεις το σημαντικος γραφεται με Η.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

Φίλε valter μια αναζήτηση στο forum θα σου λύσει όλες τις απορίες και θα διαβάσεις όλες τις απόψεις.
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

Φίλε valter μια αναζήτηση στο forum θα σου λύσει όλες τις απορίες

σιγουρα;

η θα τον χασουμε τον ανθρωπο απ την παρεα μας;
 

Valter

Established Member
20 November 2008
191
Νεο Ψυχικο
Re: Απάντηση: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

σιγουρα;

η θα τον χασουμε τον ανθρωπο απ την παρεα μας;


Μην μου αγχωνεστε δεν παω πουθενα, μου αρεσει πολυ εδώ.

αλλα επειδη υπαρχουν πολλα topics εως κ 2 χρονια πριν, και χανομαι στο ποσο πολυ να ψαξω, σκεφτηκα να ρωτησω...αλωστε ρωτωντας πας στην πόλη.
σορρυ αν επανελαβα το θεμα που απο οτι φαινεται το εχετε οι περισσοτεροι υπεραναλυσει στο παρελθον.
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

μετρων αξιας 6.599 ευρω.
και μου γενιεται η απορια... τι παραπανω κανει ουσιαστικα απο το καλωδιο που εχω εγω για το PS3 στην ΤV 4 μετρων αξιας 85 ευρω (που επισης το θεωρω πανακριβο).

πλουσιο αυτο πον που το πουλαει και να μην πω τι αυτον που το αγοραζEι. Μιλαμε παντα για καλωδιο HDMI
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

Πόσο σημαντικά είναι τα καλώδια; Τόσο, όσο τηρούν τις βιομηχανικές προδιαγραφές με τις οποίες οφείλουν να είναι κατασκευασμένα, όπως άλλωστε και τα μηχανήματα που καλούνται να συνδέσουν.

Από εκεί και πέρα, υπάρχει και η ψυχολογική παράμετρος, αλλά αυτή δεν αποτελεί αντικείμενο της τεχνολογίας... :D :D :D
 

Valter

Established Member
20 November 2008
191
Νεο Ψυχικο
Re: Ποσο Συμαντικα ειναι τα Καλωδια... Ηχου κ Εικονας

μια ακομη απορια ειναι η εξης! μεσω οptical μεταφερεται εξισου καλα ο ηχος οπως μεσα απο ενα HDMI?
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,179
127.0.0.1
Διαφορές στα καλώδια υπάρχουν.
Όσο όμως πιο ακριβά είναι τα καλώδια τόσο πιο λίγες οι διαφορές που δίνουν.
Αν π.χ. δώσεις 100 ευρώ για καλώδιο μπορεί να πάρεις μία διαφορά στον ήχο της τάξης του 5%... Με 3.000 ευρώ θα πάρεις μία διαφορά της τάξης του 6% και με 10.000 ευρώ θα πάρεις μία διαφορά της τάξης του 6.5% την οποία ίσως να μην την ακούσεις και ποτέ σου...

Για αρχή, το σωστό καλώδιο στη σωστή θέση και είσαι ok...
 

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Ένα οποιοδήποτε ψηφιακό καλώδιο παίρνει από τη μια μεριά μια αλληλουχία 0 και 1 (αυτό σημαίνει ψηφιακό) δηλαδή κάτι σαν

....... 01000101010110011111000001000000100 .......

και στην έξοδο δίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αν στην έξοδο δώσει οτιδήποτε άλλο τότε δεν θα μπορέσει να αποκωδικοποιηθεί σωστά, δηλαδή δεν έχουμε ήχο ή εικόνα.

Οπότε όλα τα ψηφιακά καλώδια, αν δουλεύουν, κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά.

Την δε αλληλουχία 0 και 1 μπορεί εύκολα να την δει κανείς ανοίγοντας ένα αρχείο με τον κατάλληλο editor (http://en.wikipedia.org/wiki/Hex_editor).
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,179
127.0.0.1
Αυτό συμβαίνει σε έναν ιδανικό κόσμο όπου οι εταιρίες δεν προσπαθούν να στραγγαλίσουν το σήμα και να του δημιουργήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα προβλήματα...

Οι παλιοί που έχουν χρησιμοποιήσει modem χωρίς error correction προφανώς θα θυμούνται τους control χαρακτήρες που βλέπαμε στις οθόνες μας τότε λόγω θόρυβου της γραμμής...
Η τεχνολογία μεταφοράς ψηφιακών δεδομένων από το transport στο DAC έχει μείνει ακόμη εκεί, επίτηδες για να μας τα μασουλάνε.
Για αυτό και τα ψηφιακά καλώδια έχουν διαφορά στον ήχο.
 

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Αυτό συμβαίνει σε έναν ιδανικό κόσμο όπου οι εταιρίες δεν προσπαθούν να στραγγαλίσουν το σήμα και να του δημιουργήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα προβλήματα...

Οι παλιοί που έχουν χρησιμοποιήσει modem χωρίς error correction προφανώς θα θυμούνται τους control χαρακτήρες που βλέπαμε στις οθόνες μας τότε λόγω θόρυβου της γραμμής...
Η τεχνολογία μεταφοράς ψηφιακών δεδομένων από το transport στο DAC έχει μείνει ακόμη εκεί, επίτηδες για να μας τα μασουλάνε.
Για αυτό και τα ψηφιακά καλώδια έχουν διαφορά στον ήχο.

Μα τα modem μεταδίδουν τα στοιχεία αναλογικά!!! Τι λέμε τώρα;

Ψηφιακές είναι οι γραμμές ADSL. Είδες ποτέ control χαρακτήρες σε γραμμή ADSL;

Κανένα σήμα δεν στραγγαλίζεται. Καμιά σημασία δεν έχει ο "ιδανικός κόσμος".

Πρόκειται απλώς για τον ορισμό της λέξης "ψηφιακός". Μάλιστα είναι τόσο μπλεγμένοι οι αλγόριθμοι για τα σήματα HDMI που οποιαδήποτε αλλοίωση του σήματος θα είχε άμεση επίδραση. Οπότε, καμιά διαφορά δεν μπορεί να κάνει ένα ψηφιακό καλώδιο.

Και ναι στην περίπτωση αυτή, η απάντηση είναι 0 ή 1, δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις στα ψηφιακά σήματα!
icon10.gif
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,179
127.0.0.1
Μα τα modem μεταδίδουν τα στοιχεία αναλογικά!!! Τι λέμε τώρα;

Τα modem είναι αυτό ακριβώς που λένε... modulators/demodulators...
Σε απλή μορφή σκέψου τα σαν DAC και CADs ταυτόχρονα.
Το ψηφιακό σήμα όντως μετατρέπεται σε αναλογικό για να περάσει από το καλώδιο. Σε αυτή ακριβώς τη μορφή μεταφέρεται και μέσω του coaxial...


Ψηφιακές είναι οι γραμμές ADSL. Είδες ποτέ control χαρακτήρες σε γραμμή ADSL;

Σταμάτησα να βλέπω παράσιτα από τη στιγμή που πήρα το Zoomάκι μου που έκανε error correction...
Αν δεν είχαμε σκουπίδια στις γραμμές θα είχαμε όλοι μας τουλάχιστον τα 24Mbit που αγοράζουμε από τους ISPs...


Κανένα σήμα δεν στραγγαλίζεται. Καμιά σημασία δεν έχει ο "ιδανικός κόσμος".

Τότε γιατί έχουμε DVDs, DAC και Transports διαφορετικής τιμής και διαφορετικής ποιότητας;

Πρόκειται απλώς για τον ορισμό της λέξης "ψηφιακός". Μάλιστα είναι τόσο μπλεγμένοι οι αλγόριθμοι για τα σήματα HDMI που οποιαδήποτε αλλοίωση του σήματος θα είχε άμεση επίδραση. Οπότε, καμιά διαφορά δεν μπορεί να κάνει ένα ψηφιακό καλώδιο.

Δεν έχω ασχοληθεί με αλγόριθμους μεταφοράς σήματος από HDMI. Enlighten us please? :)

Και ναι στην περίπτωση αυτή, η απάντηση είναι 0 ή 1, δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις στα ψηφιακά σήματα!
icon10.gif

Δυστυχώς υπάρχει και το 0,8 και το 1,2 και το 0,6... Όπως επίσης το jitter και άλλα καλούδια που κάνουν το ένα CD να ακούγεται διαφορετικό από το άλλο, ένα DVD να έχει περισσότερη λεπτομέρεια στην εικόνα από το άλλο κ.ο.κ.
 

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να εξηγήσω τι σημαίνει ψηφιακό. Δεν ξέρω αν εσύ τα γνωρίζεις αλλά σίγουρα διαβάζουν κάποιοι που δεν τα ξέρουν (πάντως κι εσύ όλο αναλογικά παραδείγματα φέρνεις για ψηφιακά, οπότε σίγουρα κάπου τα έχεις μπερδέψει!).

Λοιπόν, με τα καλώδια του ΟΤΕ μπορεί να μην έχεις τη θεωρητική ταχύτητα 24Mb, αλλά αν η ιστοσελίδα είναι μωβ δεν θα την δεις κόκκινη επειδή η γραμμή σου είναι αργή. Είτε θα σου έρθει το χρώμα της ιστοσελίδας και θα είναι το σωστό μωβ, είτε δεν θα σου έρθει καθόλου. Το ίδιο ισχύει και με τον ήχο αλλά και γενικά με οτιδήποτε μεταδίδεται ψηφιακά. Βάζεις το 0 ή το 1 από τη μια μεριά του καλωδίου και είτε θα φτάσει στην άλλη είτε όχι. Αν αλλάξει θεωρείται ότι δεν έφτασε. Όχι, δεν υπάρχουν τιμές 0,6 και 0,8, θα είναι είτε 0 είτε 1! Αυτός είναι ο ορισμός της λέξης "ψηφιακό".

Αντίθετα στην αναλογική μετάδοση, είναι δυνατό να αλλοιωθεί το σήμα και να φτάσει σε σένα κόκκινο αντί μωβ. Στη ψηφιακή μετάδοση αυτό δεν είναι δυνατό, ή θα έρθει το σωστό ή δεν θα έρθει.

Άλλο ένα παράδειγμα: στα δορυφορικά κανάλια, επειδή το σήμα είναι ψηφιακό σε όλους φτάνει το ίδιο χρώμα και ο ίδιος ήχος. Είτε θα φτάνει είτε όχι. Στην επίγεια αναλογική τηλεόραση δεν είναι το ίδιο, γι αυτό μπορεί να βλέπεις χιόνια ενώ ο άλλος όχι, να έχεις παράσιτα στον ήχο ενώ ο άλλος όχι κλπ. Στα ψηφιακά δεν υπάρχουν αυτά. Αν εμείς οι δύο έχουμε τον ίδιο εξοπλισμό, έστω κι αν βρισκόμαστε σε διαφορετικές άκρες της Ελλάδας, στα ψηφιακά θα βλέπουμε το ίδιο πράγμα, στα αναλογικά πιθανότατα όχι.

Δεν νομίζω ότι μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά.

Τώρα, η διαφορά σε κόστος μπορεί να προέρχεται από πολλά πράγματα. Πχ. η ποιότητα των υλικών, ο αναμενόμενος χρόνος ζωής του αντικειμένου, το design, η φίρμα, ή και μπορεί απλά κάποιος επιτήδειος να ψάχνει να βρει θύματα και να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Στην περίπτωση ψηφιακών καλωδίων πρόκειται για το τελευταίο. Σε περίπτωση μηχανημάτων υπάρχουν και πολλά άλλα θέματα και είναι πιο πολύπλοκο το θέμα (αλλά βεβαίως και εκεί πουλιούνται μπόλικα φύκια για μεταξωτές κορδέλες).