scanner για φωτογραφίες!

Satelito

New member
16 November 2008
21
Ελλάδα
Γεια σας θα ήθελα μια βοήθεια σε κάτι αν είναι εύκολο: ψάχνω να αγοράσω scanner για φωτογραφίες ποιός έχει να προτείνει κάτι καλό? δεν σκοπεύω να ξοδέψω πολλά χρήματα αυτός που έχω βρει εγώ απο μια πρόχειρη έρευνα αγοράς απο γνωστή αλυσίδα καταστημάτων κάνει περίπου 60 ευρώ αλλά μπορώ να διαθέσω μέχρι 200. Τον θέλω για προσωπική και όχι για επαγγελματική χρήση για αυτό και δεν με 'καίει' να αγοράσω κάτι πολύ ακριβό.Τί προτείνει η κοινότητα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! -bye-
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Γεια σας θα ήθελα μια βοήθεια σε κάτι αν είναι εύκολο: ψάχνω να αγοράσω scanner για φωτογραφίες ποιός έχει να προτείνει κάτι καλό? δεν σκοπεύω να ξοδέψω πολλά χρήματα αυτός που έχω βρει εγώ απο μια πρόχειρη έρευνα αγοράς απο γνωστή αλυσίδα καταστημάτων κάνει περίπου 60 ευρώ αλλά μπορώ να διαθέσω μέχρι 200. Τον θέλω για προσωπική και όχι για επαγγελματική χρήση για αυτό και δεν με 'καίει' να αγοράσω κάτι πολύ ακριβό.Τί προτείνει η κοινότητα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! -bye-

Σε ενδιαφέρει η ταχύτητα?
Όγκος εργασίας?
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Μιάς και τέθηκε το θέμα για πείτε μερικές προτάσεις μιας και όπως είπα τα χριστούγεννα θα ξεκινήσουμε με την μητέρα μου την ψηφιοποίηση/αρχειοθέτηση των slides.
Τιμή έως 150 περίπου ευρώ. Ελπίζω να υπάρχουν και προσφορές λόγω γιορτών αλλα ας πάμε με τωρινές τιμές.
Απαραίτητα να δέχεται Slides φορεμένα. Μιλάμε για πολλά slides αλλά με νοιάζει περισσότερο η ποιότητα σκαναρίσματος απο την ταχύτητα. Αν παίζει ρόλο το φίλμ, τα περισσότερα είναι τραβηγμένα με Agfa που τράβαγε η μητέρα μου πάντα.
 

Satelito

New member
16 November 2008
21
Ελλάδα
Re: Απάντηση: scanner για φωτογραφίες!

Satelito κάποιο απο τα Epson και Canon των 100-150 πιστεύω πως θα σε καλύψουν απόλυτα.


Καλημέρα κι απο εδώ, ναι τελικά καλύφθηκα με ένα EPSON. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά!:a0210:
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Το Aldi στην γερμανία είναι γνωστό για τις προσφορές του σε Υπολογιστές και περιφεριακά (Aldi computer είναι πλέον έκφραση...). Η ποιότητα τους διχάζει αλλα οι τιμές σε κάνουν να το σκέφτεσαι...

Δείτε για παράδειγμα αυτό εδώ το σκάννερ.

http://www.aldi.gr/gr/html/offers/58_8753.htm
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα παραλία Θεσσαλονίκης

Off topic: Αλέξη, δε σου χει βγει λίγο ο κούκος αηδόνι με τα σκαναρίσματα;

Μήπως σε συμφέρει περισσότερο να πάρεις ένα καλό σκάνερ για να τα κάνεις μόνος σου;
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Νέα παραλία Θεσσαλονίκης

Off topic: Αλέξη, δε σου χει βγει λίγο ο κούκος αηδόνι με τα σκαναρίσματα;

Μήπως σε συμφέρει περισσότερο να πάρεις ένα καλό σκάνερ για να τα κάνεις μόνος σου;


Το έχω σκοπό να πάρω ένα σίγουρα και μάλλον τώρα στις γιορτές θα δώ για καμια προσφορά. Η μικρή ανάλυση είναι φθηνή (σχετικά γιατί 6Ε το cd για φωτογραφίες των 100kb δεν είναι και δίκαιη τιμή, όταν θα πρέπει να τις διορθώσω μετά εγώ έτσι κιαλλίως...) αλλά και στην υψηλή ανάλυση που την πλήρωσα ακριβά δεν είδα την φροντίδα που περίμενα. Έχουν μερικές αποχρώσεις που δεν υπάρχουν στο οριτζιναλ slide και θέλουν διόρθωση...

Αλλα το θέμα είναι δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω σε ένα σκάνερ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Νέα παραλία Θεσσαλονίκης

Το έχω σκοπό να πάρω ένα σίγουρα και μάλλον τώρα στις γιορτές θα δώ για καμια προσφορά. Η μικρή ανάλυση είναι φθηνή (σχετικά γιατί 6Ε το cd για φωτογραφίες των 100kb δεν είναι και δίκαιη τιμή, όταν θα πρέπει να τις διορθώσω μετά εγώ έτσι κιαλλίως...) αλλά και στην υψηλή ανάλυση που την πλήρωσα ακριβά δεν είδα την φροντίδα που περίμενα. Έχουν μερικές αποχρώσεις που δεν υπάρχουν στο οριτζιναλ slide και θέλουν διόρθωση...

Αλλα το θέμα είναι δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω σε ένα σκάνερ...

αυτό φοβόμουνα και εγώ και τα έκανα όλα με το (δανεικό) Νίκον.
Πάντως ήταν τεράστιο φορτίο και ας είχε feeder.
Τώρα που μου μέινανε 25 φιλμς ξεχασμένα, κατάφερα στο flatbed να κάνω μόνο 5.
Και δεν έχω ΚΑΜΜΙΑ διάθεση να κάνω τα υπόλοιπα....
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Νέα παραλία Θεσσαλονίκης

Το έχω σκοπό να πάρω ένα σίγουρα και μάλλον τώρα στις γιορτές θα δώ για καμια προσφορά. Η μικρή ανάλυση είναι φθηνή (σχετικά γιατί 6Ε το cd για φωτογραφίες των 100kb δεν είναι και δίκαιη τιμή, όταν θα πρέπει να τις διορθώσω μετά εγώ έτσι κιαλλίως...) αλλά και στην υψηλή ανάλυση που την πλήρωσα ακριβά δεν είδα την φροντίδα που περίμενα. Έχουν μερικές αποχρώσεις που δεν υπάρχουν στο οριτζιναλ slide και θέλουν διόρθωση...

Αλλα το θέμα είναι δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω σε ένα σκάνερ...

Άν θές πχιότητα:D μόνο film scanner, τα άλλα είναι οδοντόκρεμες.
Μέχρι πρίν λίγο καιρό χρησιμοποιούσα το Nikon SuperCoolscan LS-2000 (το είχα για 10 ολόκληρα χρόνια, του ήπια το μεδούλι) και το έδωσα γιατί μου έπιανε χώρο πλέον.Έχω δώσει άπειρα σκαναρίσματα σε περιοδικά και διαφημιστικά έντυπα με αυτό.
Στο ebay το βρίσκεις με περίπου 200 αλλά υπ´όψιν ότι χρησιμοποιεί SCSI interface οπότε θα χρειαστείς ανάλογη κάρτα και καλώδιο.
Εναλλακτικά κάποιο απο τα νεώτερα της σειράς με USB θα ήταν πιο εύχρηστο.
Επίσης πολύ καλά αποτελέσματα δίνουν τα Μinolta dimage και τα Canon FS4000.
Tώρα κάτι Mustek και Plustek........άστα καλύτερα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Νέα παραλία Θεσσαλονίκης

εγώ τα είχα κάνει με το coolscan 4000.
Με firewire.
Μετά βλακωδώς έπεισα και τον κάτοχο να το πουλήσει...
Τώρα άντε κάνε δουλειά με το epson...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Νέα παραλία Θεσσαλονίκης

Στο γερμανικό ebay υπάρχουν αρκετά minolta και σε τιμές αρκετά χαμηλές.
Απο ένα καινούργιο flatbed των 150-200Ε θα ήταν καλύτερη λύση ένα σαν και αυτό?
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=220331968235

Οι απαιτήσεις μου είναι να παίρνω ένα αρχείο είτε απο αρνητικό η θετικό, που να μην είναι κάτω απο 1ΜΒ και πρακτικά άχρηστο. Δεν έχω σκοπό να δώσω για δημοσίευση (ποτε δεν ξέρεις βέβαια.... χεχε) αλλά να έχω αξιοπρεπή ψηφιακά αντίτυπα των φωτογραφιών μου.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Νέα παραλία Θεσσαλονίκης

To συγκεκριμένο είναι αρκετά παλιό.
Όσον αφορά το μέγεθος των αρχείων, το Nikon LS-2000 δίνει 29mb, ενώ η σειρά 4000 δίνει 50mb+

BTW μεταφέρθηκαν εδώ τα θέματα σχετικά με film scanners
 
Last edited:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Το παλιό δεν με πειράζει ιδιέτερα αν μπορεί να ικανοποιήσει τις ανάγκες μου. Θα είναι και σε καλύτερη τιμή. Δεν ξεχνώ οτι ερασιτέχνης είμαι και μάλιστα στα πρώτα του βήματα. Πριν απο ένα χρόνο δεν ήξερα τι είναι το διάφραγμα και τί το reciprocity failure. Δεν έχω πολύ μεγάλες απαιτήσεις, απλά θέλω να μειώσω το κόστος της χρήσης του φίλμ γιατί δεν μπορώ να δίνω 20Ε για κάθε ρολάκι για εμφάνιση και σκανάρισμα. Και παράλληλα να βοηθησω την μητέρα μου να ψηφιοποιήσει το δικό της αρχείο.
Και σε κανα χρόνο που θα έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις (και δεν θα είμαι πλέον φοιτητής με περιορισμένο budget που προσπαθεί να τα χωρέσει όλα... :p) βλέπω για κάτι καλύτερο.

Με απασχολεί βέβαια το θέμα της ασφαλούς αποστολής ενός τέτοιου μηχανήματος...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Αν πρόκειται να σκανάρεις ολόκληρο αρχείο (αλήθεια πόσα φιλμς;) τότε πάμε αλλού...

πάντως η υπόθεση σκανάρισμα έχει δυο παραμέτρους: Το hardware και το software. Κατά τη γνώμη μου το δεύτερο ήταν και είναι το πιο σημαντικό και αυτό που υστερούσε σημαντικά, γι αυτό και αλώθηκε το αναλογικό τόσο γρήγορα από το ψηφιακό. Διότι μπορεί το φιλμ να ήταν εξαίρετο, αλλά το σκαναρισμένο αρχείο χάλια.

Τα πολύ παλιά φιλμ σκάνερς να τα ξεχάσεις. Το πολύ 5ετίας. Από τα MINOLTA αξίζει να δεις τα DUAL SCAN III/IV . Όμως δεν έχουν DIGITAL ICE, άρα δεν μπορούν να εξαφανίζουν τις γρατσουνιές και τις σκόνες. Αρχείο 4000Χ2700.

Η ΝΙΚΟΝ είχε βγάλει το COOLSCAN IV. Καλό, πολύ καλό μηχάνημα και πιο γρήγορο από το MINOLTA και μάλιστα με DIGITAL ICE, άρα γλύτωνες και το clone stambing στο PS, άρα ουσιαστικά κέρδιζες ώρες σε κάθε φιλμ. Αρχείο 6000Χ4000 αλλά μη αξιοποιήσιμο.

Τα CANON δεν τα ξέρω καθόλου. Ξέρω μόνο ότι το MICROTEK ARTISCAN 4000 ήταν καλό σκάνερ αλλά πιο ακριβό από όσο έπρεπε.

Στα προγράμματα τώρα. Το πρόγραμμα της MINOLTA ήταν εύκολο και σταθερό, αλλά είχε κάποιο πρόβλημα στα πράσινα (τα έβγαζε πιο ζωηρά, ενώ τα άλλαχρώματα ήταν μάλλον undersaturated.

Το πρόγραμμα της NIKON είχε πολύ περισσότερες δυνατότητες, κοινώς έκανε παπάδες, αλλά έπρεπε να ξέρεις και καθαρεύουσα για να καταλάβεις τί λέει ο παπάς. Κοινώς ποτέ δεν μπόρεσα να βάλω να δουλέψουν οι αναβαθμίσεις, ποτέ δεν δούλεψε ως TWAIN (πάντα stand alone), πάντα προτιμούσε να πάρει εκείνο τον έλεγχο και όχι να τον έχω εγώ. Κάτι σαν το σημερινό NIKON CAPTURE NX.

Πάντως και τα δυο υστερούσαν σημαντικά όχι στην ανάλυση ή στα χρώματα, αλλά στο κοντράστ, όπως και στο δυναμικό εύρος.

Θα πρότεινα ειδικά αν θα ψηφιοποιήσεις αρχείο να πάρεις το VUESCAN και μάλιστα το PRO.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Νέα παραλία Θεσσαλονίκης

Επίσης πολύ καλά αποτελέσματα δίνουν τα Μinolta dimage και τα Canon FS4000.
.

Eχω ακομα το Canon FS4000 που αποδιδει παρα πολυ καλα.
Οχι ομως με το μαμισιο λογισμικο αλλα με το Vuescan,ενα απο τα καλυτερα λογισμικα για σαρωση φιλμ που κυκλοφορησαν ποτε.