Nikon D80 ή Pentax K20 D

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Kαι εκεί που νόμιζα ότι κατέληξα εφαγα ξαφνικα ενα ''φλας'' από την Pentax που επανεφερε ενα νεο διλλημα. Στιβαρό σώμα, άριστη εργονομία, πιο νέο μοντέλο, σταθεροποιηση στο σώμα, live view, καθαρισμός αισθητήρα και σχεδόν παρόμοια τιμή! Εσείς τι λέτε πάνω σ' αυτο;

Μήπως είμαι για :violent-smiley-030:;;;
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Ακούγεται πολύ καλή επιλογή!-bye-

Ο καθαρισμός αισθητήρα, είναι κάτι το περιττό νομίζω.Άλλωστε η σκόνη που "καθαρίζεται" από τον αισθητήρα, που πηγαίνει;
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Re: Απάντηση: Nikon D80 ή Pentax K20 D

Ακούγεται πολύ καλή επιλογή!-bye-

Ο καθαρισμός αισθητήρα, είναι κάτι το περιττό νομίζω.Άλλωστε η σκόνη που "καθαρίζεται" από τον αισθητήρα, που πηγαίνει;
Σωστα, ισως εχεις δίκιο. Αλλά αυτό το κριτήριο το βάζω απο τα τελευταία.
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω μιας και κατοχος της K100D μαλλον προς την K20D θα κινηθω οταν ερθει η ωρα να ανανεωθω. Εκτος βεβαια αν εχει βγει καποια αντικαταστατρια της Κ20D.
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Απο οτι εχω ακουσει , ο 18-55 ΙΙ του κιτ της K20D ειναι πολυ καλος φακος. Μονο εχω ακουσει ομως, οποτε καλυτερα ψαξτο.
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Σωστά. Καμία σχέση σαν κατηγορία τιμής.


edit. Για να μην πω δύο κλικ.
Τωρα που το ξαναβλεπω, οντως. Απλα σαν κιτ ειναι πιο κοντα οι τιμες τους απο οτι σαν σωματα. Αλλα δεν θα πεσει;
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Τωρα που το ξαναβλεπω, οντως. Απλα σαν κιτ ειναι πιο κοντα οι τιμες τους απο οτι σαν σωματα. Αλλα δεν θα πεσει;

Ούτε σαν κιτ πρέπει να είναι κοντά οι τιμές τους. Εκτός και αν το κιτ της 80 είναι με κάνα 18-200VR (ή κάποιο διπλό κιτ) και της 20άρας με τον 18-55.

Έχεις κανένα link?

Πάντως μεταξύ των δύο, θα προτιμούσα την pentax.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εννοείται πως μεταξύ των δύο την Pentax, ούτε που θα το συζητούσα. Σε ανάλυση ρίχνει από ό,τι φαίνεται και στην Canon 50D. Και γενικώς είναι μία πιο ώριμη προσέγγιση της ιδέας της K10D. Εάν δεν είχα σύστημα Canon, μάλλον θα την επέλεγα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Καλά, οι τιμές του εν λόγω καταστήματος δεν είναι το μέτρο, έτσι? Συζητώνται συχνά κάποια θεματάκια, τώρα ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του.
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Re: Απάντηση: Nikon D80 ή Pentax K20 D

Εσένα, ποιά από τις 2 σε τραβάει περισσότερο;
Νομιζω οτι ειναι καλυτερη κατα τη γνωμη μου παντα η pentax. Eσεις που γνωριζετε την αγορα καλυτερα, η τιμη της Pentax εχει πτωτικες τασεις ή οχι ακομα; Γιατι κοντα σ αυτη την τιμη παιζει και η canon 40d νομιζω. Αλλα το μεγεθος της Pentax νομιζω ειναι λιγο μικροτερο και πιο κοντα στις απαιτησεις μου. Ηδη εχω ξεφυγει αρκετα απο τον αρχικο μου στοχο στο μεγεθος αλλα και στην τιμη. Αλλα αν πεσει η Κ20 λιγο στην τιμη θα την προτιμησω. Η Nikon d80 κοντευει εξαλλου να γιινει και μοντελο 3ων ετων.
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Άκου το ένστικτό σου τότε!

Άκου τη φωνίτσα μέσα σου που λέει:"Pentax!,Pentax!":ADFADF1:

Αν ρυθμιστεί σωστά, οποιαδήποτε μηχανή δίνει καταπληκτικά αποτελέσματα!
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Re: Απάντηση: Nikon D80 ή Pentax K20 D

Άκου το ένστικτό σου τότε!

Άκου τη φωνίτσα μέσα σου που λέει:"Pentax!,Pentax!":ADFADF1:

Αν ρυθμιστεί σωστά, οποιαδήποτε μηχανή δίνει καταπληκτικά αποτελέσματα!
Καλα αν φωναζει η φωνη αλλά δεν ακούει η τσέπη τοτε αστα να πανε. Οταν αγορασα αμαξι δεν το εψαξα τόσο!:flipout:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Αν και μολις ξεπερασα τα δικα μου μπερδεματα σχετικα με το τι μηχανη να παρω θα σου πω το σκεπτικο με το οποιο κινηθηκα...

Σε προιοντα τενολογιας που απαξιωνονται γρηγορα, προτιμω να παρω το μοντελο υπο καταργηση σε καλη τιμη απο το νεο και ακριβο που ομως θα απαξιωθει και αυτο συντομα... ισως τα σωματα των μηχανων να μην ειναι ακριβως γκατζετ, οπως οι Η/Υ αλλα ειναι σε μια φαση γρηγορης εξελιξης, ειτε λογω μεγαπιξελς, ειτε λογω liveview, ειτε λογω βιντεο, ειτε λογω αναλυσης οθονης κοκ.

Ετσι, το παλιο δεν ειναι και τοσο παλιο, και το νεο δε θα ειναι νεο για πολυ...

Η πενταξ λοιπον, που κυκλοφορει εδω και λιγο καιρο και δεν υπαρχει αντικαταστατης της εν οψη, θεωρω πως ειναι στο φορτε της τη δεδομενη στιγμη, οποτε και η τιμη της ειναι "ακριβη" αρα ουτε ευκαιρια αποτελει, ουτε νεα θεωρειται...

Η νικον D80 ειναι ενα "παλιο" μοντελο, αλλα ειπαμε... δεν ειναι γκατζετ οι μηχανες και ειναι σε αριστη τιμη πλεον (~460Ε), αν βρεθει φυσικα και δεν εχει εξαφανιστει το στοκ.

Η κανον 40D χωρις να ειναι "παλια", λογω ελευσης νεου μοντελου (thanks Canon) εριξε την τιμη της και αποτελει επισης ευκαιρια, ειδικα μεταχειρισμενη (αν βρεθει). Σε σχεση με την πενταξ (αν εχουν ιδια κοντινη τιμη) νομιζω ειναι καλυτερη αγορα, περισσοτερο για λογους "ονοματος" και λιγοτερο για λογους αποδοσης...

Αν το οικονομικο ειναι προβλημα θα επερνα με κλειστα ματια τη νικον καινουργια... η θα εψαχνα λιγο για μεταχειρισμενη κανον σε κοντινη τιμη. Καινουργια δε θα την πληρωνα 700Ε εναντι των 450Ε της νικον παντως...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Βασικά, ο καθένας σκέφτεται με τα δικά του κριτήρια...εγώ ας πούμε, όταν αποφάσισα να κινηθώ για dslr, είχα πάντα καρφωμένο στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου τον πατέρα μου που είχε πάντα αγάπη για τις Pentax...οπότε κινήθηκα προς τα εκεί...τώρα θα μου πεις...κριτήριο είναι αυτό ; Είπαμε, ότι θέλει ο καθένας αγοράζει...αγόρασα λοιπόν την Κ100D κιτ. Πήρα 1-2 φακούς ακόμα κ κάποια φίλτρα κ άρχισα να ασχολούμε. Μου άρεσε πολύ, είχα κ κάποια χρήματα ακόμα, ήθελε κιόλας την Κ100 η αδερφή μου, οπότε μετά από κάποιυς μήνες, πήγα στην Κ20D, μόνο σώμα. Είμαι ένας πάρα πολύ ευχαριστημένος χρήστης των Pentax κ αργότερα, αν αλλάξω, πάλι εκεί θα πάω. Κάνω ότι θέλω πολύ εύκολα, έχω φακούς που με ικανοποιούν κ βρίσκω κ άλλους, όχι όμως στην πληθώρα των cannon, αλλά οκ. :a0210: