Keith Jarrett European Quartet

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Keith%20Jarrett%20quartet.jpg


Το λεγόμενο ''Ευρωπαϊκό'' Κουαρτέτο του Keith Jarrett σχηματίστηκε το 1974.
Ο Αμερικανός πιανίστας πλαισιώθηκε από τον Νορβηγό Jan Garbarek (σαξόφωνο) , τον Σουηδό Palle Danielsson (μπάσσο) και τον επίσης Νορβηγό Jon Christensen (drums).
Η συνεργασία αυτή απέδωσε τέσσερις δίσκους. Σε όλους τη μουσική συνέθεσε ο Keith Jarrett ο οποίος είναι και η μορφή που δεσπόζει στο συνολικό ακουστικό αποτέλεσμα. Σε αρκετά σολιστικά σημεία είναι αρκετά εμπνευσμένος.
Το μουσικό φάσμα το οποίο καλύπτουν οι τέσσερις δίσκοι περιλαμβάνει από σύντομα pop-ίζοντα jazz κομμάτια, μπαλλάντες, folk και blues-οειδείς συνθέσεις μέχρι και εκτεταμένους free jazz αυτοσχεδιασμούς.
Ο Jan Garbarek είναι επίσης πολύ καλός (βέβαια κάπου διάβασα εδώ μέσα ότι η μουσική του ταιριάζει για συνοδεία σε ντοκυμανταίρ για τη φώκια ή τη φάλαινα , δεν θυμάμαι). Περί ορέξεως..., τα έχουμε πει. :smile:
Σαξοφωνίστα έχουμε στο forum , ας μας πει τη γνώμη του ως πιο ειδήμων περί τα τεχνικά του σαξοφωνισμού.
Σε όλους τους δίσκους το επίπεδο θα έλεγα ότι είναι από καλό και πάνω. Βέβαια το πώς ορίζει κάποιος το καλό, συζητιέται.
Σίγουρα πρόκειται για τέσσερις κατά βάση ευκολοάκουστους δίσκους jazz μουσικής.

Belonging ( ηχογρ. Απρίλιος 1974 , Όσλο)
My Song (ηχογρ. Νοέμβριος 1977 , Όσλο)
Personal Mountains (ηχογρ. Απρίλιος 1979 ,Tokyo , ζωντανή ηχογράφηση)
Nude Ants (ηχογρ. Μάϊος 1979, Village Vanguard New York, ζωντανή ηχογράφηση)
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Belonging (1974)

Keith%20Jarrett%20Quartet%20-%20Belonging.jpg


Ηχογραφήθηκε το 1974 στο Όσλο.
Καλές στιγμές το Spiral Dance και το ξεσηκωτικό The Windup (και όχι μόνο).

1. Spiral Dance 4:07
2. Blossom 12:11
3. Long As You Know You're Living Yours 6:10
4. Belonging 2:12
5. The Windup 8:22
6. Solstice 13:12


My Song (1977)

Keith%20Jarrett%20Quartet%20-%20My%20Song.jpg


Ηχογραφήθηκε το 1977 στο Όσλο.
Μάλλον το πιο mainstream από τα τέσσερα album και ίσως το πιο δυνατό μελωδικά. Περιέχει μερικές πολύ όμορφες και catchy μελωδίες.
Από τις καλές στιγμές του δίσκου το ζωντανό Mandala το οποίο ξανοίγεται σε free jazz αυτοσχεδιασμούς.
Το ομώνυμο κομμάτι είναι ένα από τα encore που έπαιξε ο Keith Jarrett στο τελευταίο solo κοντσέρτο του στο Carnegie Hall.

1. Questar 9:10
2. My Song 6:09
3. Tabarka 9:11
4. Country 5:00
5. Mandala 8:17
6. The Journey Home 10:33


Personal Mountains (1979)

Keith%20Jarrett%20Quartet%20-%20Personal%20Mountains.jpg


Ηχογραφήθηκε το 1979 live στο Tokyo αλλά παραδόξως πώς , εκδόθηκε 10 χρόνια αργότερα.
Πολύ καλό το εκρηκτικό ομώνυμο κομμάτι. Καλές στιγμές επίσης το Prism και το bluesy Late Night Willie.
Δύο από τα κομμάτια ,Oasis και Innocence, υπάρχουν και στο μεταγενέστερο ,κατά λίγες ημέρες, Nude Ants το οποίο όμως εκδόθηκε πρώτο.

1. Personal Mountains 16:01
2. Prism 11:13
3. Oasis 18:03
4. Innocence 7:16
5. Late Night Willie 8:46


Nude Ants (1979)

Keith%20Jarrett%20Quartet%20-%20Nude%20Ants.jpg


Ηχογραφήθηκε το 1979 live στη Νέα Υόρκη (Village Vanguard).
Ίσως το καλύτερο από τα τέσσερα.
Δυνατή funkιά το εναρκτήριο κομμάτι ξεσηκώνει. Πολύ καλό και το Processional , σε κάποιες στιγμές θυμίζει τις solo αυτοσχεδιαστικές δημιουργίες του Keith Jarrett. Εδώ ακούγονται και κάποια...ηχητικά εφέ από τον ίδιο τον Keith που έχει μερακλώσει.
Ενδιαφέρουσα και η 30λεπτη εκδοχή του Oasis που περνάει από διάφορες φάσεις σκοτεινές και μη.

Cd 1
1. Chant Of The Soil 17:12
2. Innocence 8:15
3. Processional 20:33
Cd 2
1. Oasis 30:34
2. New Dance 12:57
3. Sunshine Song 12:03
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Κοίτα σύμπτωση.
Μολις χτές παρέλαβα το Belonging που έλειπε απο την συλλογή.
Συμφωνω για Νude Ants.
Διονύση keep Jarrett-ing.:flipout::grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Διονύση, μετά από το υπέροχο αφιέρωμα-οδηγό για τις αυτοσχεδιαστικές σόλο ηχογραφήσεις του Jarrett, μας προσφέρεις άλλη μια υπέροχη ενότητα του έργου του Keith. Ομολογώ, γεμάτος ντροπή, πως δεν έχω κανένα από τα άλμπουμ που παρουσιάζονται εδώ. Έχω όμως τώρα την καλύτερη αφορμή να ξεκινήσω και με αυτά.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Ντροπή θα πρέπει να νιώθουμε όταν δημιουργούμε μόνοι μας στεγανά και αυτοεγκλωβιζόμαστε περιχαρακωμένοι πίσω απο ταμπέλες και προκαταλήψεις.
:grandpa:
Ο έχων ανοιχτά αυτιά ποτέ δεν έχασε. Ποτέ δεν είναι αργά για να ανακαλύψουμε καινούργιες όμορφες μουσικές. Μιλάω γενικά βέβαια και όχι μόνο για τα συγκεκριμένα album.
:smile:
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Εχω το Belonging..

Ας μου επιτρέψει ο Διονύσης ένα κουίζ:

'Long As You Know You're Living Yours :a0210:
Ποιό αγαπημένο και πολυσυζητημένο εδώ μέσα γκρουπ, λίγα χρόνια μετά, "δανείστηκε" τη ρυθμική και μελωδική γραμμή του κυρίως θέματος του παραπάνω κομματιού, για να κυκλοφορήσει ένα παρόμοιο κομμάτι, που μάλιστα έδωσε και τον τίτλο του στο δίσκο τους; :hmmmm:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Το γνωρίζω , έστω και αν η επαφή μου με το εν λόγω group μόνο εκτεταμένη δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί.
Θα πετάξω όμως τη μπάλλα βόρεια σε κάποιον ή κάποιους που είναι φαν του group αυτού.
;)
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Κυριοι εχω οτι καλυτερο υπαρχει
απο Jarret και νομιζω δν το εχει κανεις απο σας
































τον εχω δει 2 φορες Live !!
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Και αν ψάξεις για Gaucho στη wiki, βρίσκεις μεταξύ άλλων και αυτό:

The title track was intended as a tribute to Keith Jarrett,(ναι, ε; :rolleyes: ) and was originally credited only to Fagen and Becker. However, after hearing the album, Jarrett insisted that the track uses a part of his composition "Long As You Know You're Living Yours," and threatened Steely Dan with legal action. Becker and Fagen were then forced to add his name to the credits and to include him in future royalties.

Στο βινύλιο του 1980 πάντως που έχω, δεν αναφέρεται τίποτα περί Jarrett.
To έχει κανείς σας σε μεταγενέστερο ή έστω σε CD?
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Μαλιστα... Θα βογγήξει το Ι-Μπέι πάλι... :flipout:
H αλήθεια ειναι οτι κι εγω δεν εχω κανενα album του Jarrett πλήν της Κολωνίας. Μάλλον ειναι
καιρός... :) Ευχαριστούμε Διονύση!