Pioneer Kuro LX5090H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

archbish

Established Member
12 March 2007
257
Το σκεφτόμουν το σκεφτόμουν το σκεφτόμουν και τελικά το έκανα...

Αλλάζοντας τη διαρρύθμιση του χώρου από "σαλονοτραπεζαρία" σε lounge living room, η 29άρα μου κατάντησε ο φτωχός συγγενής... λόγω αλλαγής της θέσης θέασης/ακρόασης

Ετσι βρέθηκα με την υπέροχη πανέμορφη και διόλου φτηνή 5090H!

Τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω φωτό από τον χώρο και την κούκλα, όμως τώρα θα περιγράψω λίγο τα της ταλαιπωρίας που τράβηξα μέχρι τότε...

Μπήκα σε site της εταιρείας που πουλάει Kuro... Eίδα πως έπαιζαν και κάποια παλιότερα μοντέλα σε καλές τιμές. Πήγα αποφασισμένος για να πληρώσω να την πάρω και να φύγω... Στο κατάστημα αρχισαν τα μπερδέματα, δεδομένου πως ήθελα ετοιμοπαράδοτη και το διευκρίνησα από την αρχή.

Αρχικά επέλεξα την 508D στα 3000χιλιάρικα κομπλέ... Ναι υπάρχει είναι ετοιμοπαράδοτη μου είπαν. Κάνω τη διαδικασία κάρτα και μετρητά και λίγο πριν μάθω για το ποια στιγμή της ημέρας θα την υποδεχτώ, πέφτει ένα τηλέφωνο που λέει sorry κάναμε λάθος, τελικά δεν την έχουμε...

Οκ λέω πάμε για την 5080D λέω για να σώσουμε 2 κατοστάρικα. Αλλά να την πάρετε από την αποθήκη μόνος σας αν την θέλετε σήμερα, μου λένε. Οκ να πάω τους λέω στο Μαρκόπουλο. Μετά από λίγο κι ενώ τακτοποιούσαμε την αλλαγή του ποσού, πέφτει τηλέφωνο που λέει πως δεν γίνεται να την πάρω γιατί γινόταν χαμός στην αποθήκη με 500 άλλες παραγγελίες και πως και να πήγαινα δεν θα με εξυπηρετούσαν.

Δεδομένου πως είχα κολλήσει με το "ετοιμοπαράδοτο" τελικά ακύρωσα την παραγγελία κι ελπίζω πραγματικά πως η ακύρωση στην κάρτα έγινε σωστά (θα το τσεκάρω).

Κι έτσι αφού έφαγα ένα δίωρο χωρίς αποτέλεσμα αλλά και χωρίς ποτέ η συζήτηση με τον άνθρωπο εκεί να ξεφύγει από το ήπιο ύφος, έφυγα άπραγος...

Κι έτσι πεισμωμένος κι έχοντας μόνο ένα δίωρο μέχρι να κλείσουν τα μαγαζιά, άρχισα να ψάχνω τηλέφωνο τηλέφωνο, πού υπάρχει ετοιμοπαράδοτη kuro.

Σύντομα βρέθηκα στο δίλημμα να ανεβάσω κι άλλο την τιμή και να πάω για την 5090H. Tελικά το έκανα και ΕΥΤΥΧΩΣ.

Η τηλεόραση απλά σκοτώνει αν και ακόμα είμαστε στο στρώσιμο και δεν έχει περαστεί καμία ρύθμιση εικόνας πέραν των εργοστασιακών. Θα το κάνω μετά τις 100 ώρες, δηλαδή το Σαβατοκύριακο που έρχεται. Aλλά πόσο ακόμα καλύτερη μπορεί να γίνει?

Θα το τσεκάρω και θα ανεβάσω και photos...
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
Απάντηση: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Μεγειές και καλοθέατη. Το Η πως και το επέλεξες; λόγω δορυφορικού δέκτη; Το λέω γιατί με την διαφορά της απλής με το Η παίρνεις δορυφορικούς δέκτες που κάνουν "παπάδες".
 

Kyrxas

Established Member
21 June 2006
167
Αγ.Παρασκευή
Re: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Αυτό ακριβώς έπαθα κι’ εγώ σχετικά με την εικόνα, τις ευκολίες και γενικά με την ολική ποιότητα της τηλεόρασης. Αφωνος....
 

Kyrxas

Established Member
21 June 2006
167
Αγ.Παρασκευή
Re: Απάντηση: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Μεγειές και καλοθέατη. Το Η πως και το επέλεξες; λόγω δορυφορικού δέκτη; Το λέω γιατί με την διαφορά της απλής με το Η παίρνεις δορυφορικούς δέκτες που κάνουν "παπάδες".

Τάσο, εγώ το επέλεξα γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν το μοναδικό ετοιμοπαράδοτο, όπως μου είπαν.
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=638827&postcount=737
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Απάντηση: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Φιλε καλοριζικη και καλες θεασεις,πραγματικα η τηλεοραση θα σε αποζημιωση και με το παραπανω.Δεν ειναι τυχαιο οτι απο ολους τους κατοχους ακους μονο καλα λογια.:a0210:
 

elite1987

Established Member
Re: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

καταπρωτον μεγια και καλοθεατη φιλε archbishkure!!!καταδευτερον θα επρεπε να γνωριζεις για την καταρα που κουβαλουν ολες οι kuro..και τι εννοω μ αυτο??την παραγγελνεις σημερα..σου λενε σε 2 αντε το πολυ 3 μερες θα την εχεις..και τελικα παντα την ευχαριστιεσαι μετα απο 1.5-2 βδομαδες που στην φερνουν.εμενα μου πηρε 2 βδομαδες απο αθηνα-κρητη να μου την φερουν[4280xd].αφου μου ελεγε ο καταστηματαρχης οτι του προκαλουσα αγχος και οτι θα του ασπριζα τα μαλλια με τις ερωτησεις μου..:argue:...και ενα αλλο θεμα ειναι οτι κι εγω μετροιτης την πηρα καπου 1900 με το ζορι γιατι ναι και καλα αυτοι ηθελαν να μου την καθισουν 2600 με δοσεις..
 

archbish

Established Member
12 March 2007
257
Re: Απάντηση: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Μεγειές και καλοθέατη. Το Η πως και το επέλεξες; λόγω δορυφορικού δέκτη; Το λέω γιατί με την διαφορά της απλής με το Η παίρνεις δορυφορικούς δέκτες που κάνουν "παπάδες".

Με πληροφόρησαν πως η σκέτη δεν είναι διαθέσιμη/ πως ίσως είναι θέληση της εταιρίας να σπρώξει τις Η. Από την άλλη σκεπτόμενος "ακόμα ένα κουτί" (για εξωτερικό δορυφορικό δέκτη) δεδομένου πως θα είναι η πρώτη μου επαφή με δορυφορικά προγράμματα, είπα να μην κάνω πίσω. Τώρα αν αύριο έχω απαιτήσεις για super duper δέκτη θα το δούμε...
 

Tasos Kal

New member
25 November 2006
49
Πετρούπολη
Re: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Αυτό έπαθα και εγώ σήμερα.
Μου λέει ο πωλητής η D δεν υπάρχουν και οτι περιμένουν παραλαβή και ήδη κάποιες έχουν γίνει παραγγελία και άλλες τέτοιες μαλακίες. Το θέμα έιναι μέσα στην ένταση (είχα αρχίσει να ξενερώνω με αυτά που άκουγα ) έκλεισα την H . Ευκαιρία για δορυφορική...
Αυτά...

Κάτι ακόμα, χρειάζομαι ένα απλό αντάπτορα DVI /HDMI και δεν το βρίσκω πουθενά (μέχρι 10-15 Ε ).
 
Last edited by a moderator:

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Καλοριζικη φιλε,καλες θεασεις! Πηρες την βασιλισσα του χωρου!
Τελικα απο που την πηρες και ποσο?
Υ.Γ=Εν τελει σε καλο σου βγηκε η ταλαιπωρια,πηρες την καλυτερη!
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Απάντηση: Re: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Αυτό έπαθα και εγώ σήμερα.
Μου λέει ο πωλητής η D δεν υπάρχουν και οτι περιμένουν παραλαβή και ήδη κάποιες έχουν γίνει παραγγελία και άλλες τέτοιες μαλακίες. Το θέμα έιναι μέσα στην ένταση (είχα αρχίσει να ξενερώνω με αυτά που άκουγα ) έκλεισα την H . Ευκαιρία για δορυφορική...
Αυτά...

Κάτι ακόμα, χρειάζομαι ένα απλό αντάπτορα DVI /HDMI και δεν το βρίσκω πουθενά (μέχρι 10-15 Ε ).
Στο perfect shop στα 19 ευρω, http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?22256
 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Για οποιον εχει να δωσει 3-4 χιλιαρικα για τηλεοραση οι Pioneer σειρα 9 ειναι μονοδρομος.-bye-
 

archbish

Established Member
12 March 2007
257
Re: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Την αγόρασα τελικά από την Αποθήκη για 3600.

Ασχετο αλλά τελικά σχετικό, παρατηρώντας τώρα τη "γωνιά" μου, τον μοναδικό δικό μου τοίχο στο σπίτι, είναι σαν να αναβαθμίστηκε συνολικά ακόμα και με την tv κλειστή. Είναι κάτι τέτοιες στιγμές που θες να μoιραστείς και δεν έχεις καλή φωτογραφική...
 

Attachments

  • DSC00022.jpg
    DSC00022.jpg
    81.8 KB · Views: 226
  • DSC00024.jpg
    DSC00024.jpg
    81.8 KB · Views: 200
  • DSC00027.jpg
    DSC00027.jpg
    84.9 KB · Views: 285
  • DSC00015.jpg
    DSC00015.jpg
    30.5 KB · Views: 216
  • DSC00020.jpg
    DSC00020.jpg
    95.7 KB · Views: 316
Last edited:

sakisxas

Supreme Member
7 September 2006
5,385
C:\Greece\Komotini
Απάντηση: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Mε γειά σου και καλοθέατη να ναι.
Φοβερή TV και έκατσε πολύ καλά και στον χώρο.-bye-
 

archbish

Established Member
12 March 2007
257
Re: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμπαράσταση στην τεχνολογική...ευτυχία!

Οχι πως την έχω χαρεί ακόμα... Οπως βλέπετε και στις φωτό τα παιδικά dvd προηγούνται των αναγκών των μεγάλων...
 

KleKoR

Supreme Member
30 November 2007
7,568
Re: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Αυτό έπαθα και εγώ σήμερα.
Μου λέει ο πωλητής η D δεν υπάρχουν και οτι περιμένουν παραλαβή και ήδη κάποιες έχουν γίνει παραγγελία και άλλες τέτοιες μαλακίες. Το θέμα έιναι μέσα στην ένταση (είχα αρχίσει να ξενερώνω με αυτά που άκουγα ) έκλεισα την H . Ευκαιρία για δορυφορική...
Αυτά...

Κάτι ακόμα, χρειάζομαι ένα απλό αντάπτορα DVI /HDMI και δεν το βρίσκω πουθενά (μέχρι 10-15 Ε ).

mediamarkt 13
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: kuro 5090H δεν έχω λόγια...

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμπαράσταση στην τεχνολογική...ευτυχία!

Οχι πως την έχω χαρεί ακόμα... Οπως βλέπετε και στις φωτό τα παιδικά dvd προηγούνται των αναγκών των μεγάλων...

Μονο τωρα που ειναι καινουργια η τηλεοραση να θυμασαι να μην βλεπεις DVD και προγραματα σε 4:3 με μαυρες μπαρες στα πλαγια...
 
Last edited: