Εξώ Πραγματικότητα — The Fall [Blu-Ray]

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
the_fall.jpg


Αν και εβαλα να το δω διστακτικά, δεν το μετανιωσα καθόλου διοτι πρόκειται για μια θαυμάσια ταινια, με γερές δόσεις σουρεαλισμού χωρίς ομως να γινεται "κουλτουριάρικη", ενω εικαστικά ηταν απλά εξαιρετική!
Δεν θα σας πω την υπόθεση αλλα αξίζει να την δείτε μονο και μόνο για την ερμηνεία της μικρής Catinca Untaru: Δεν νομίζω οτι εχω ξαναδεί παιδί να παίζει τοσο φυσικα! Ειναι συγκλονιστική!
Η εικόνα του ΒR ειναι σχεδόν αψογη και ο ήχος Dolby TruHD στο ίδιο επίπεδο.
Αν σας άρεσε ο "Λαβυρινθος του Πάνα" πιθανολογώ οτι θα την απολαύσετε!
 
Last edited by a moderator:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,671
Αθήνα
Απάντηση: The Fall (BluRay)

Μια ψήφος κι από μένα... Πολύ όμορφη ταινία και η μικρή, όπως λέει κι ο Τάκης, απλά συγκλονιστική.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: The Fall (BluRay)

Εικαστικά κορυφαία, εικόνες απίστευτες...

Για τα υπόλοιπα, θα έλεγα πως ήταν "μια ταινία που θα ήθελε να πει πολλά, αλλά δεν είπε τίποτα"...

(ΟΚ, και η μικρή ήταν πολύ καλή στον ρόλο της)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: The Fall (BluRay)

Αν και ειχα μεγαλες προσδοκιες (αλλωστε εγω την ''συνεστησα'' στον Τακη) Θα συμφωνησω με τον lykman και θα παω ενα βημα παραπερα:

Αν και τεχνικα (εικονα - ηχος) ηταν αριστη, σαν ταινια (επαλαμβανω οτι αφηνω στην ακρη το εικαστικο κομματι) μου ηταν τοσο ενοχλητικη που την σταματησα στη μεση!

Μια ασυναρτητη-αρλουμπα-βλαχια (το τελευταιο προκυπτει απο τα 2 προηγουμενα) που ηθελε να το παιξει κατι που ουτε και ο σκηνοθετης (ο θεος να τον κανει δλδ) της δεν ηξερε τι ειναι και που απλουστατα δεν κατεχει.

Οταν δεν το εχεις καλυτερα μεινε στα videoclips σου (που κατα βαση στηριζονται στο εικαστικο του θεματος το οποιο ο εν λογω σκηνοθετης κατεχει) και ασε τις ταινιες για αυτους που ξερουν να κανουν σινεμα (το οποιο ειναι κατι πολυ παραπανω απο συρραφη ομορφων εικονων).

Χιλιες φορες το The Cell που στηριζοταν και παλι στο εικαστικο αλλα δεν ηθελε να το παιξει κατι παραπανω.

Με λιγα λογια, ναι ωραια ηταν, ομορφη ηταν, σουρεαλιστική ήταν αλλλα σιγουρα ταινια δεν ηταν.

Χωρις προφανως καμια διαθεση κρισης του γουστου κανενος (τα περι ορεξεως αλλωστε ειναι γνωστα), από εμένα συστεινεται σε οσους θελουν να νομιζουν (αλλα δυστυχως μονο να νομιζουν) οτι βλεπουν κατι ''ποιοτικο'' και φυσικα σε αυτους που καλυπτονται απο την παραθεση ωραιων εικονων και μονο.

ΥΓ Σαν ταινια ηταν τοσο ενοχλητικη που καταφερα να αντιπαθησω και την καημενη την μικρουλα :p (το φυσικο παιξιμο της οποιας btw μπορει να ειναι αξιοπροσεκτο αλλα δεν σημαινει οτι προσθετει και κατι καλλιτεχνικα)
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: The Fall (BluRay)

Α και να προσθέσω ότι κάτι άλλο που με ενόχλησε ιδιαίτερα είναι ότι όλη αυτή η προσπάθεια να ''το παίξει κάτι'' σε συνδυασμό με τις ‛’εικαστικές παρεμβάσεις'' κατέληγε πολλές φορές, τόσο αισθητικά όσο και ''κινηματογραφικά'', σε κάτι εντελώς κιτς.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: The Fall (BluRay)

πωπω ρε αδελφακι μου, οταν δεν σου αρεσει μια ταινια γινεσαι λιγο πικροχολος! :p
Ενα δεν μου αρεσε θα ηταν αρκετο (ειδικα οταν δεν μπηκες στον κοπο να την δεις ως το τελος..)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: The Fall (BluRay)

Ότι αντιδρώ έντονα, ναι το παραδέχομαι.

Αλλά, δεν μπορώ, τα παίρνω όταν βλέπω να εκθειάζονται τέτοια, κατά τη γνώμη μου, σκουπίδια.

Τώρα αυτό το ʽθα ήταν αρκετόʼ κάνω ότι δεν το διάβασα γιατί παραπέμπει σε συζητήσεις iphone και επώδυνες εμπειρίες :p (αν είναι να πρέπει να παίρνω άδεια για το μέχρι που μπορώ να εκφράσω τη γνώμη μου για μια ταινία να το ξέρω βρε παιδί μου από την αρχή, να σου στέλνω τα post μου να τα ελέγχεις :p)

Και φυσικά το να αιτιολογεί κάποιος την άποψή του (και όχι απλώς να γράφει ένα ʽδεν μου άρεσεʼ) μάλλον για καλό το βλέπω εγώ (και είναι νομίζω και ένα απο τα ζητούμενα σε ένα forum / συζήτηση) ...

Τέλος το ότι δεν την είδα μέχρι τέλους ήταν αναμενόμενο σχόλιο για το οποίο τα έχουμε ξαναπεί (αν κάτι δεν σου αρέσει δεν είσαι υποχρεωμένος να το δεις μέχρι το τέλος για να εκφέρεις γνώμη – κρίνεις αυτό που βλέπεις ή μήπως άλλαξε η παραονοική ασυναρτησία στο τέλος και με αναδρομική ισχύ; με αυτή την λογική θα έπρεπε να δω και τους ʽΣπαρτιάτες για κλάματαʼ μέχρι το τέλος για να κρίνω – κάτι τέτοιο απλώς υποτιμά την νοημοσύνη και τον χρόνο μου).

Και για να επανέλθω στο θέμα: Ταινία σημαίνει πάνω απʼ όλα σενάριο, ιστορία κλπ. Αν δεν το έχεις αυτό ταινία δεν κάνεις που να χτυπιέσαι (εκτός αν είσαι ένας από τους ελάχιστους ʽμάστορες-μάγουςʼ της σκηνοθεσίας – και ο εν λόγω βιντεοκλιπάς απλώς δεν είναι).
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: The Fall (BluRay)

Καλύτερο θέαμα και από το Iron Man, ε Ναθ;

Εντάξει σαν την Barbie δεν είναι βέβαια, αλλά όσο να πεις κάτι λέει.

:p
 
17 June 2006
23,744
Αθήνα
Απάντηση: The Fall (BluRay)

Τόσα Posts και δεν έχει πει κανένας περί τίνος πρόκειται...

μια περιληψούλα ρε παιδιά!

ή απλά πείτε μου να το δω ή να μην το δω :grinning-smiley-043
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,198
Εκεί ψηλά.....
Re: The Fall (BluRay)

εγω απο τα λεγομενα του Μπαμπη θα το δω.....


εχω αρχισει και τον νοιωθω τι του αρεσει.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: The Fall (BluRay)

Τόσα Posts και δεν έχει πει κανένας περί τίνος πρόκειται...

μια περιληψούλα ρε παιδιά!

ή απλά πείτε μου να το δω ή να μην το δω :grinning-smiley-043

In a hospital on the outskirts of 1920s Los Angeles, an injured stuntman begins to tell a fellow patient, a little girl with a broken arm, a fantastical story about 5 mythical heroes. Thanks to his fractured state of mind and her vivid imagination, the line between fiction and reality starts to blur as the tale advances.

Αυτά λέει το imdb.... Αυτό που λέω εγώ, είναι ότι ο φίλος έλεγε μια ασυνάρτητη ιστορία, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την εμπιστοσύνη της μικρής (αλλά και την συμπάθεια που του έδειχνε) για να πετύχει ένα σκοπό που είχε...
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: The Fall (BluRay)

Τάκη, Σύριε, υποθέτω ότι κατά τα άλλα διατηρείτε την καλή σας σχέση και ως εκ τούτου, μόνοι σας θα τα βρείτε καλύτερα από το αν κάνω εγώ υποδείξεις. Αλλά το μεγαλύτερο μέρος της κουβέντας σας δεν αφορά το θέμα και θα διαγραφεί.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: The Fall (BluRay)

Δεν την διατηρούμε καθόλου.

Σφαζόμαστε και live.

Σβήσε ότι θες, θα πλακωθούμε αλλού.

:p
 

lygas

New member
23 November 2008
10
Απάντηση: The Fall (BluRay)

Ο Λαβύρινθος του πάνα πραγματικά δεν μου αρεσε. Την συγκεκριμένη όμως ταινία λέω να τη δω σε BR μια και μου αρέσει γενικώς το σούρεαλ πόσο μάλιστα σε BR ποιότητα
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: The Fall (BluRay)

Επανέρχομαι, αυτή τη φορά με την ιδιότητα του θεατή, καθότι μόλις προχτές κατάφερα να τη βρω ξενοίκιαστη στο video club.

Πράγματι, ταινία που μόνο με τον Λαβύρινθο του Πάνα μπορεί να παρομοιαστεί, διότι μεγάλο μέρος της παρουσιάζεται μέσω της φαντασίας ενός παιδιού. Αλλά έχουν τελείως διαφορετική προσέγγιση στην ατμόσφαιρα, στη φωτογραφία και στην εξέλιξη των ηρώων.

Αν μου άρεσε; Αρκεί να σας πω ότι την είδα το Σάββατο και εχθές φώναξα την υπόλοιπη σινεφίλ παρέα και τους κάθισα να τη δούν "με το ζόρι". Μου άρεσε πολύ η αντίθεση προσγειωμένης πραγματικότητας και επικής φαντασίας, καθώς και η τροπή του τέλους, που ομολογουμένως δεν περίμενα. Η μικρή είναι εκπληκτική - και έχω την εντύπωση ότι πολλές σκηνές της γυρίστηκαν σε κάποιο βαθμό αυτοσχεδιαστικά.

Αλλά το μεγάλο :grinning-smiley-043 πάει στην απαράμιλλη εισαγωγική σκηνή - ασπρόμαυρη, με ασύγχρονη κίνηση της σύνθεσης και εξαιρετική κίνηση της κάμερας. Μόνη αυτή αρκεί για να δικαιολογήσει και τα χρήματα της ενοικίασης και την κάθετη διαφωνία μου με τον Σύριο που είπε ότι ο σκηνοθέτης "δεν το έχει". Δείτε τη και μόνο για αυτην!
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: The Fall (BluRay)

Ένας καταπληκτικός (και καθόλου πληκτικός) σουρεαλιστικός πίνακας που μπορεί να σε συνεπάρει για τουλάχιστον δύο ώρες που διαρκεί, γιατί τρελαίνομαι για παραμύθια κι’ ας πέρασα τα 40αντα!!!
 

The^L0sT2

Senior Member
19 December 2008
574
Παλληνη
Re: Απάντηση: The Fall (BluRay)

Ένας καταπληκτικός (και καθόλου πληκτικός) σουρεαλιστικός πίνακας που μπορεί να σε συνεπάρει για τουλάχιστον δύο ώρες που διαρκεί, γιατί τρελαίνομαι για παραμύθια κι’ ας πέρασα τα 40αντα!!!
+1 Δειτε το αφοβα...