Σαββίνα Γιαννάτου-Songs of An Other.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Κάθε φορά πού η Σαββίνα κυκλοφορεί καινούριο άλμπουμ ,γιά μένα αποτελεί γεγονός.
Οπότε και η στάση μου απέναντί της είναι εντελώς υποκειμενική καθότι δηλώνω,χρόνια τώρα,φανατικός θαυμαστής της.
Η Γιαννάτου εδώ και χρόνια έχει ξεφύγει απο την Ελληνική πραγματικότητα.
Πειραματίζεται διαρκώς με μουσικές απο τίς ´Γειτονιές τού Κόσμου´,μονίμως σέ εγρήγορση και ´ανήσυχη´για την Μουσική αλλά και τίς αντοχές και πειραματισμούς πάνω στην ανθρώπινη φωνή.
Πολίτης τού Κόσμου,πού αναζητά διαρκώς τίς ρίζες τών Λαών μέσα απο την Μουσική αλλά ταυτόχρονα και την Παγκοσμιότητά τους...
´Βλέπει´τόν Τόπο της και ταυτόχρονα ψάχνει ολούθε τής Γής γιά να ανακαλύψει και την τελευταία σταγόνα ήχου και λέξεων...
Μαζί της οι εξαιρετικοί Primavera en Salonico,μέ πρώτο και καλύτερο τον Κώστα Βώμβολο(ακορντεόν,κανονάκι)πού συμβάλλει τά μάλα στίς ενορχηστρώσεις τών τραγουδιών.
Οι άλλοι Μουσικοί είναι:
Γιάννης Αλεξανδρής:Oυτι,Κιθάρα
Κυριάκος Γκουβέντας:Βιολί,Βιόλα.
Xάρης Λαμπράκης:Ναϊ
Mιχάλης Σιγανίδης:Κοντρα-μπάσο.
Κωστας Θεοδώρου:Kρουστά,Κοντρα-Μπάσσο.
Η Γιαννάτου στον νέο της δίσκο επιλέγει τραγούδια απο την Αρμενια,την Μακεδονία τού Πιρίν(Γεωγραφικά ανήκει στην Βουλγαρία),τήν Σερβία,τήν Αλβανία,την Ιταλία και τήν Ελλάδα.
Τέλος παρουσιάζει ένα τραγούδι απο την Πολωνία, τών Ασκενάζυ, πού προέρχεται απο τον 16ο αιώνα.
Η Σαββίνα ξεκινά μέ ένα θρηνητικό Αρμένικο τραγούδι για τον Αγαπημένο:'Tα Ποτάμια δεν φέρνουν τά Νέα σου.Πάγωσε μήπως η Καρδιά σου??'
Ακολουθεί το βουλγάρικο Ερωτικό Τραγούδι πού ο Νιός μέσα στο πρώτο σκίρτημα αγαπά το ίδιο Τρία Κορίτσια(μιά χαρά τον βρίσκω τον φίλο Βούλγαρο:flipout:).
Aκολουθει ένα μελαγχολικό Σέρβικο τραγούδι γιά την προδομένη αγάπη ενός Πρίγκηπα.
Στο Ελληνικό:'O Γιάννης και ο Δράκος´η Σαββίνα αποδομεί τον λόγο και η συνοδεία τού κοντραμπάσου συμπυκνώνει μουσικά το θέμα...
Πρόκειται γιά μιά ξεκαθαρη απόδειξη το τί μπορεί να κάνει ο φωνητικός και μουσικός αυτοσχεδιασμός σέ ένα Παραδοσιακό Τραγούδι,όπου κυριολεκτικά σπάνε οι Δομές του..
Συγκλονιστική στιγμή.
Η Σαββίνα κατόπιν παρουσιάζει ένα Αλβανικό Νανούρισμα ,πού θυμίζει (λογικότατα) Ηπειρώτικο αντίστοιχο..
´Οταν ο Πατέρας φεύγει για την Έρημο το Σπίτι χάνει τον Αφέντη του.
Κοιμήσου Γιέ μου και Μεγάλωσε.Και πές στον εχθρό να περιμένει´...
Φωνητικός αυτοσχειδασμός και πειραματισμός που τελικά καταλήγει στην γλυκειά μελωδία τού Νανουρίσματος..
Ακολουθούν το τρυφερό Εβραϊκό τραγούδι και ένα ρυθμικότατο Ελληνικό που τά κρουστά δημιουργούν εναν στροβιλώδη κυριολεκτικά ρυθμό..
Ενα ακόμα Αρμένικο πού δείχνει τήν ´Βουνίσια´του καταγωγή.
Αddio Amore μιά Καντσονέτα τής Ν.Ιταλίας πού το Κορίτσι αποχαιρετά αυτον πού έφυγε απο την χιονισμένη Κοιλάδα για να πάει να φροντίσει τίς Ελιές.
Στον ρυθμό τού Βάλς ,ένα απλό μελαγχολικό τραγούδι που συνοδεύεται απο βιολί και κιθάρα.
Η Σαβίνα για το τέλος μας δωρίζει δυό Ελληνικά τραγούδια(Περπερούνα και Αχ Μαρουλί)που τά παρουσιάζει μέσω τζάζ εκδοχών(μέ εμβόλιμους παραδοσιακούς δρόμους) ,ενώ η φωνή της κυριαρχεί και κάνει πραγματικά ότι θέλει...
H Γιαννάτου ,στά δικά μου μάτια,αποτελεί μιά απο τις σημανικότερες παρουσίες τής Χώρας μας στην Παγκόσμια Μουσική.
Είναι Μουσικός,Εξερευνήτρια και πάντα τολμά να πειραματίζεται...Παγκόσμια και Ντόπια συνάμα μάς περιποιεί μεγάλη Τιμή η προσφορά της στον Πολιτισμό.
Δεν μπορώ να πώ εάν αυτός ο δίσκος της είναι καλύτερος απο τούς προηγούμενους γιατί θεωρώ πώς το Εργο της αποτελεί ένα Συνεχές πού αξίζει συνολικά.

51jWqGbFNlL._SL500_AA240_.jpg



Υ.Γ.
Παραθέτω και το link τού Billboard που ασχολείται αναλυτικά με τον δίσκο.

http://www.billboard.com/bbcom/discography/index.jsp?pid=174917&aid=1174732
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Σπύρο, μαζί σου. Είμαι φαν της Σαββίνας χρόνια (από τα καταπληκτικά Σεφαραδίτικα). Οι δίσκοι με τους Primavera είναι όλοι στη δισκοθήκη. Έχει κάνει και "σόλο" πράγματα τα οποία όμως τα βρίσκω κάπως "πιο δύσκολα".
Το νεο άλμπουμ, παρά το γεγονός πως το έχω εδώ και ένα μήνα κοντά, ακόμα δεν το έχω ακούσει προσεκτικά. Θα επανέλθω.

ΥΓ..
(θα την πω την κακία)
Η Σαββίνα αποτελεί φωτεινότατο παράδειγμα σε αντίθεση με κάτι μεσήλικες τραγουδιάρες που ξεβρακώνονται πασχίζοντας για "διεθνή καριέρα"...
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Σπύρο, μαζί σου. Είμαι φαν της Σαββίνας χρόνια (από τα καταπληκτικά Σεφαραδίτικα). Οι δίσκοι με τους Primavera είναι όλοι στη δισκοθήκη. Έχει κάνει και "σόλο" πράγματα τα οποία όμως τα βρίσκω κάπως "πιο δύσκολα".
Το νεο άλμπουμ, παρά το γεγονός πως το έχω εδώ και ένα μήνα κοντά, ακόμα δεν το έχω ακούσει προσεκτικά. Θα επανέλθω.

ΥΓ..
(θα την πω την κακία)
Η Σαββίνα αποτελεί φωτεινότατο παράδειγμα σε αντίθεση με κάτι μεσήλικες τραγουδιάρες που ξεβρακώνονται πασχίζοντας για "διεθνή καριέρα"...

Μα αυτή κανει Διεθνή καριερα.Και έχει τον σεβασμό τού Μουσικοφιλου Κοινού ακόμα και στίς Η.Π.Α.
Τι συγκρίνεις βρε Μαριε.??
Αυτές πού έχουν εξευτελίσει κάθε έννοια Τραγουδιού τρέχοντας στις Γιουροβισιον ???
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Μου έχετε κινήσει το ενδιαφέρον τα μάλλα.

Μάριε, θέλω να μου "δειγματίσεις" κάποια πράγματα στην έκθεση...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Καλά,το Billboard ασχολήθηκε και με το "Geia" της Βανδή..
Δεν το θεωρώ κατόρθωμα του εν λόγω περιοδικού.

Η Γιαννάτου αποτελεί από μόνη της Σχολή.Κατάφερε να ξεφύγει από την παγίδα του (δήθεν)"έντεχνου/ποιοτικού",βλ. Κότσιρας,να τους κοιτάξει όλους από ψηλά και να πετάξει σε δικούς της αλλά διπλανούς Κόσμους.

Είναι απ τις λίγες φωνές που με συγκινούν και που δεν έχουν να κάνουν με playlists ραδιοφώνων.Ούτε με μεγάλες "Μουσικές Σκηνές".
Δυστυχώς οι περισσότερες αντί να παίρνουν μαθήματα από την Σαβίννα για το πώς είναι να τραγουδάς την ψυχή σου, τον κόσμο σου και τον κόσμο των άλλων εκ βαθέων,έχουν βαλθεί να παίζουν με τα ευρώ και τα καψουροτράγουδα.
Χαμένο παιχνίδι για όλες,η Μουσική της Χώρας μας.

(Συμπεριλαμβάνω και την δικιά μου αδυναμία,παρ όλες τις κακίες που προαναφέρθησαν..
Δυστυχώς τα λεφτά και τα σκουπίδια πολλοί τα αγάπησαν.)

Δίσκος must γιατί το δέσιμο των "περιοχών" είναι παραμυθένιο.

Υ.Γ Το βρήκα χτες στη Μητρόπολη αλλά δεν είχα λεφτά ούτε κάρτα ο..:BDGBDGB53:
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: Σαββίνα Γιαννάτου-Songs of An Other.

Μου έχετε κινήσει το ενδιαφέρον τα μάλλα.

Μάριε, θέλω να μου "δειγματίσεις" κάποια πράγματα στην έκθεση...

Ευχαρίστως. Στείλε ένα μήνυμα με τα ενδιαφέροντά σου και προχωράμε. -bye-
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Ό,τι έχεις μάναμ, ή ό,τι νομίζεις.

Δεν κατέχω τίποτα από τη Σαββίνα, οπότε αφήνομαι στην κρίση σου...
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Ακούω σήμερα ξανά το εξαιρετικό αυτό άλμπουμ. Για ακόμα μια φορά η Σαββίνα και οι Primavera en Salonico, μαζεύουν διαφορετικά κομμάτια από το μουσικό παζλ της Μεσογείου κυρίως, και τα αναδομούν παρουσιάζοντας ένα ομοιογενές, και, πάνω απ'όλα, απολαυστικό ηχητικό σύνολο. Η μουσική της Σαββίνας ταιριάζει ιδιαίτερα με τον εσωτερικό χαρακτήρα των ημερών, αλλά και με την αλλαγή στην ατμόσφαιρα που φέρει η αρχή της Άνοιξης.