Απ το χέρι και ...στο τσίρκο!

17 June 2006
14,350
51n7m2LYywL._SS500_.jpg


Chick Corea/Hiromi: Duet (Universal/Concord CD – 2008)

Διπλό άλμπουμ ηχογραφημένο ζωντανά στο Τόκυο από δύο λαμπρούς βιρτουόζους. Δύο πιάνα σε μια εκτυφλωτική επίδειξη δεξιοτεχνίας, να χάνεις τα αυγά και τα καλάθια. Τον Corea τον ξέρουμε απ την καλή βέβαια: κάθε τι που πιάνει στα χέρια του το γυρίζει σε Σπουδή υπερβατικής δεξιοτεχνίας με περίτεχνα rubati, κρυστάλλινες, αστραφτερές τρίλιες και δακτυλισμούς που σου κόβουν την ανάσα. Εκπληκτικός μουσικός αν και, κάποιες στιγμές, από το παίξιμό του λείπει απελπιστικά το συναίσθημα: τον ακούς και μένεις άφωνος αλλά δεν καταφέρνει πάντα να σε συγκινήσει. Αυτό το έλλειμμα πάθους είναι ίσως το μοναδικό ψεγάδι που μπορεί να βρεί κανείς ώρες ώρες εδώ. Η έκπληξη όμως είναι όχι μόνο η ένταση που αποπνέει αυτή η σύμπραξη, έτσι που να λειώνουν τα τσιμέντα, αλλά και η ομότεχνή του, Hiromi Uehara: κυριολεκτικά απίστευτη σε βαθμό που σκέφτεσαι ότι ο δάσκαλος βρήκε τον μάστορά του. Τα δύο πιάνα σμίγουν και χωρίζουν, διαφωνούν ή συμπληρώνουν και κομπλιμεντάρουν αλλήλους, μέσα από αστραπιαίες ερωταποκρίσεις, αιχμηρούς ρυθμούς και αντιστικτικές μελωδίες.
Ολόκληρες δεκαετίες τώρα, ο Corea έχει χτίσει σιγά σιγά ένα εκπληκτικό έργο: έναν μουσικό κορμό άκρως αποπλανητικό, επιμελώς αναεπεξεργασμένο και διευρυμένο με τα χρόνια, πολύ εντυπωσιακό ιδιαίτερα χάρις στον τρόπο που μεταμορφώνει τις λαϊκές μελωδίες σε έντεχνες Σπουδές και το αντίστροφο.
Τους τα συγχωρείς όλα: και τους ακκισμούς, και την πολυλογία τους και την ακραία τους φιλαρέσκεια - όλα!
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
Είσαι άγιος άνθρωπος τελικά! Με ατελείωτα αποθέματα αγάπης και κατανόησης.
Εγώ κάτι τέτοιους (ανεξάντλητων δυνατοτήτων ακροβάτες, χωρίς μπούσουλα και ζουμί) θα ήθελα να τους δέρνω με το μεροκάματο για τη σπατάλη του ταλέντου τους. Ειδικά όταν έχω δει τι μπορεί να κάνει ο εν λόγω από τις νεανικές του ηχογραφήσεις.Δεν έχει πάψει να έχει καλές ιδέες, παρασύρεται όμως και ξεφεύγει. Το δίσκο δεν τον έχω ακούσει έχω υποστεί όμως τους προηγούμενους. Ελπίζω η Ιαπωνίς να έχει σφίξει τα λουριά. Και κάτι άλλο: συνέχεια γελάει στις φωτογραφίες, είναι ανησυχητικό.
 
17 June 2006
14,350
συνέχεια γελάει στις φωτογραφίες, είναι ανησυχητικό.

Χαζό παιδί χαρά γεμάτο :nounder:
άλλαξε...κόμμα εδώ και κάτι χρόνια. Eκοψε τις κακές συνήθειες. Την είδε "darling, let's choose Life instead".:blink: έκοψε και το τσιγάρο και έγινε υγιεινιστής: κυκλοφοράει με κάτι μπλούζες που λένε "eat carrots!" και διάφορα άλλα τέτοια.
κι από την άλλη κάνει και αφιερώματα στον Bud Powell. :speechless-smiley-0Ο μακαρίτης θα γυρνάει σαν σβούρα στο κιβούρι του... :popcorn:

Αλλά: exceptional musicianship nevertheless :worshippy:
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
έχω την αίσθηση ότι κάποτε , ήμουν για λίγο χρονικό διάστημα , κάτοχος ενός cd της Hiromi . Εάν η υπόθεσις αυτή αληθεύει , τότε θα είναι ενδεχομένως η πρωτη φορά που θα διαφωνήσω με τον Κώστα στην βάση του ότι ένας καλλιτέχνης μπορεί να μην μου αρέσει επειδή παίζει τόσο πολύ και τόσο καλά και εν τούτοις να αρέσει στον Κώστα . Πάντως αυτή η πιανίστρια της οποίας το cd είχα αγοράσει και πιστεύω πως είναι η Hiromi , μου είχε δώσει την εντύπωση ότι θα μπορούσε να παίξει ένα κονσέρτο του Μπετόβεν , ανάποδα , λόγω εξαιρετικής τεχνικής κατάρτισης , αλλά δεν είχε ούτε μία ενδιαφέρουσα ιδέα . Μακάρι να κάνω λάθος...
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Απ το χέρι και ...στο τσίρκο!

θα μπορούσε να παίξει ένα κονσέρτο του Μπετόβεν , ανάποδα , λόγω εξαιρετικής τεχνικής κατάρτισης , αλλά δεν είχε ούτε μία ενδιαφέρουσα ιδέα .

να κάνω κοπυ-κλέφτ αυτή τη θαυμάσια ατάκα; μου κάνει μιά χαρά σαν περιγραφή των Genesis :D
 
17 June 2006
14,350
Εγώ κάτι τέτοιους (ανεξάντλητων δυνατοτήτων ακροβάτες, χωρίς μπούσουλα και ζουμί) θα ήθελα να τους δέρνω με το μεροκάματο για τη σπατάλη του ταλέντου τους. Ειδικά όταν έχω δει τι μπορεί να κάνει ο εν λόγω από τις νεανικές του ηχογραφήσεις.Δεν έχει πάψει να έχει καλές ιδέες, παρασύρεται όμως και ξεφεύγει.

Κοίτα να δείς, τηρουμένων των αναλογιών, εγώ τον θεωρώ κάτι σαν σύχρονο Franz Liszt. Ε δεν ήταν και τόσο κακός ο Liszt, after all
 
17 June 2006
14,350
Πιπέριιιιι

Γιατί μωρέ; δεν είχε άφθονο από αυτό που λέμε circus-factor ο Liszt;
Δεν έκανε Etudes τους λαϊκούς σκοπούς;
Δεν ήταν μελοδραματικός του κερατά και κύμβαλο αλαλάζον;

τούτος εδώ είναι και πιο σεμνός. και απο ...fingerwork δεν υπολείπεται :grandpa:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
που είναι ο chief γαμώ τον Αγιο μου;
για τα μάτια του τα γράφω όλα αυτά...

που είσαι chief;
έφυγες και ορφανέψαμε :BDGBGDB55:

εδώ είμαι....
και γιά να πω την αμαρτία μου ορισμένες φορές παρακολουθώ ως guest...τι ξεπεσμός όντως:nounder:

παρακολουθώ πάντως:grandpa:
κι ας μην έχω πολλή διάθεση
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απ το χέρι και ...στο τσίρκο!

...τούτος εδώ είναι και πιο σεμνός. και απο ...fingerwork δεν υπολείπεται :grandpa:

Στο youtube υπάρχουν δείγματα αναρτημένα που παρόλη την δεξιοτεχνία τους υπολείπονται αισθήματος. Μάλλον δύο είναι πολλοί...
Περισσότερο γιά κόντρα της HiEnd με την Μουσική Κατηγορία μου φάνηκε :BDGBGDB55:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Γιατί μωρέ; δεν είχε άφθονο από αυτό που λέμε circus-factor ο Liszt;
Δεν έκανε Etudes τους λαϊκούς σκοπούς;
Δεν ήταν μελοδραματικός του κερατά και κύμβαλο αλαλάζον;

τούτος εδώ είναι και πιο σεμνός. και απο ...fingerwork δεν υπολείπεται :grandpa:


Αρχηγέ ο Λίστ είχε και κάποια άλλα χαρίσματα .... ξέρεις εσύ .... εγώ, σε φάσεις μου, πολύ τον ζηλεύω .... ούτε γάτα που λένε ...
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απ το χέρι και ...στο τσίρκο!

παρόλη την δεξιοτεχνία τους υπολείπονται αισθήματος. Μάλλον δύο είναι πολλοί...
Περισσότερο γιά κόντρα της HiEnd με την Μουσική Κατηγορία μου φάνηκε

Το λές μόνο για την Hiromi αυτό Μπίλ;
ή μήπως και για τον Rubalcaba; ;)
 
17 June 2006
14,350
Αρχηγέ ο Λίστ είχε και κάποια άλλα χαρίσματα .... ξέρεις εσύ .... εγώ, σε φάσεις μου, πολύ τον ζηλεύω .... ούτε γάτα που λένε ...

σιγά που δεν θα σου άρεζε ο Λίστ εσένα :D
εσύ στέλνεις τον εγκέφαλο για διακοπές και ακούς μόνο με την καρδιά. Τσιγκάνος... .:rolleyes:

να μη ξεχάσω να σου δώσω τις Σπουδές του Σκριάμπιν για φάρμακο, σύντομα...:grandpa:
 
Last edited:
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απ το χέρι και ...στο τσίρκο!

Το λές μόνο για την Hiromi αυτό Μπίλ;
ή μήπως και για τον Rubalcaba; ;)

Και γιά τους δύο. Και δεν το γενικεύω, όλοι γνωρίζουμε την ζέση με την οποία περιβάλει ο Τσίκ τα έργα του. Αλλά ο ανταγωνισμός τους, παρόλο που είναι άξιος λόγου από τεχνικής πλευράς, δεν αγγίζει -bye-

Το συμπέρασμά μου βέβαια ίσως να μην ευσταθεί αφού πήρα φεύση μόνο από το youtube και δεν έχω ακούσει τον δίσκο, αλλά...

(Θα τα πούμε εφ'όλης της ύλης κάτω Κώστα, θα μείνω περισσότερο φέτος :BDGBGDB55:)
 
Last edited:

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
σιγά που δεν θα σου άρεζε ο Λίστ εσένα :D
εσύ στέλνεις τον εγκέφαλο για διακοπές και ακούς μόνο με την καρδιά. Τσιγκάνος... .:rolleyes:

να μη ξεχάσω να σου δώσω τις Σπουδές του Σκριάμπιν για φάρμακο, σύντομα...:grandpa:

Παρεμπιπτόντως δες τι έλεγε για το Σκριάμπιν ο Ρίχτερ. Τον σύστηνε και αυτός ως φάρμακο-δεν είναι για χόρταση-και τον αγαπούσε ως αιθέριο εύθραυστο κρύσταλλο, ποιητικό και λυρικό-go figure που λένε και οι προτέκτορες. Για τον ίδιο λόγο λατρεύω το Σκριάμπιν με τον Πλετνιόφ-too much of a good thing... Αν και ώρες ώρες διχάζομαι με τον εγκεφαλικό και αυστηρότερο Hamelin:grinning-smiley-043
Δεν εννούσα πάντως ότι υποβαθμίζεις το Λιστ, απλώς είναι η σύγκριση των μεγεθών ολίγον τι παρακινδυνευμένη.
Βέβαια αυτό για ένα agent provocateur σαν και του λόγου σου δεν είναι παρά παρωνυχίδα.
Δεν πιστεύω να ήταν σαϊεντολόγος ο Λιστ ε;-bye-
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Παρεμπιπτόντως δες τι έλεγε για το Σκριάμπιν ο Ρίχτερ. Τον σύστηνε και αυτός ως φάρμακο-δεν είναι για χόρταση-και τον αγαπούσε ως αιθέριο εύθραυστο κρύσταλλο, ποιητικό και λυρικό-go figure που λένε και οι προτέκτορες. Για τον ίδιο λόγο λατρεύω το Σκριάμπιν με τον Πλετνιόφ-too much of a good thing... Αν και ώρες ώρες διχάζομαι με τον εγκεφαλικό και αυστηρότερο

αυτά φωνάζω κι εγώ Ευθύμιε, χρόνια τώρα. Ελεγα σ ένα φίλο που δεν αντέχει τον Braxton "Καλά...μην τον καταπιείς όλον μαζί...λίγο λίγο κάθε φορά". Από την άλλη, το να συγκρίνεις τον Σκριάμπιν με τον Μουσόργκσκι για παράδειγμα μου φέρνει λίγο σαν να λές πως ο Γκαίτε δεν μπορεί να γράψει σαν τον Ουγκώ. Ή ο Φλωμπέρ δεν είναι Μωπασάν. Ή ο Μπόρχες δεν μπορεί σαν τον Μάρκες.
Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Εχω κάνει για πολλά χρόνια αυτό το λάθος γι αυτό επιμένω. Πρέπει να ξέρουμε Πού ψάχνουμε και για Τί ακριβώς.

τά'χω κι εγώ τα Πρελούδια Σκριάμπιν με τον Πλετνιόφ. Τα αγαπώ πάρα πολύ.
Αυτό που Δεν έχω είναι οι Σπουδές Σκριάμπιν πλήρεις. Εχω κάτι σκόρπιες από δώ κι από κεί...

Θα σε δούμε στην Εκθεση;