Hλεκτροστατικά Ηχεία (Martin Logan)

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Θα ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο τρόπο υλοποίησης ηχείων.Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργούν ακριβώς,ποιές οι διαφορές τους από τα κανονικά ηχεία? Υπάρχουν περιορισμοί σε αυτά τα συγκεκριμένα ηχεία όσον αφορά την απόσταση που θα πρέπει να βρίσκονται από το θεατή (από θέμα υγείας) ή και από την τηλεόραση?(μιας και δεν υπάρχει προβολέας) Ακόμα υπάρχουν περιορισμοί ως προς την οδήγησή τους από κάποιο ενισχυτή?( της τάξης του onkyo906-pion81). Κάθε Link ευπρόσδεκτο!
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
1) Ξεχνάς οποιονδήποτε ολοκληρωμένο A/V για αυτά τα ηχεία. Τελικός απαραίτητος

2) Καμιά σχέση με υγεία. Δεν υπάρχει περιορισμός για το αν θα βρίσκονται κοντά ή μακριά από τον θεατή. Απλά θέλουν σωστή τοποθέτηση προσεκτική και όχι να τα "πετάξεις" μέσα στον χώρο.

3) Πρέπει να έχουν απόσταση από τους πίσω τοίχους καθώς ακτινοβολούν και προς τα πίσω. Αποτέλεσμα; τεράστια ηχητική σκηνή. "Κολυμπάς" στον ήχο.


Υ.Γ. Μεγαλύτερη προσοχή αξίζει το 1). Αν δεν έχεις σκοπό να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω για να οδηγήσεις σωστά τα συγκεκριμένα ηχεία, καλύτερα μην τα πάρεις καθόλου.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
αν εχεις λεφτα για μεμβρανες ...........
αν βεβαια βλεπεις συχνα ταινιες οκ καντο.
Αν οχι αυτου του τυπου τα ηχεια δεν κανουν για σινεμα,
εκτος βεβαια αν θες να ξεσκιζεις τις μεμβρανες συχνα πυκνα και να τις αλλαζεις
Αλλιως ηλεκτροδυναμικα και δωστους γκαζια οσα θες.
Δεν εχουν μεμβρανες δεν εχει τιποτα να ξεχειλωσει απο τα συνεχομενα γκαζια
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Tάσο δεν είμαι στη φάση της αγοράς αλλά του ψαξίματος! Μένω πολύ κοντά στο studio-hifi του Χρήστου Κοψιά στη Δάφνη και περνώντας απ έξω είδα στημένα τα παραπάνω ηχεία. Μου έκανε εντύπωση ο σχεδιασμός τους αλλά και το μέγεθος τους.Τα ηχεία αυτά αποδίδουν καλύτερα σε μουσική ή και σε ταινίες?
Μιας και δεν ακούω μουσική με ενδιαφέρει μόνο η θέαση BD. Όταν λες χώρο από τον πίσω τοίχο,για τί απόσταση εννοείς?
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Argi ρίχνεις έννοιες όπως μεμβράνες κλπ και με πιάνεις αδιάβαστο,για τί κόστος μιλάς? Μου φαίνεται ότι ακριβαίνει πολύ το σπορ αν θέλουν αλλαγή μέρη του ηχείου....
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Κανά μέτρο. Βέβαια δεν ξέρω ποιό μοντέλο είδες. Οπως σε όλα τα πράγματα υπάρχει το "μικρό", το "μεσαίο" και το "μεγάλο". Εγώ έχω ακριβώς αυτό το σετ για 5.1
http://www.us.martinlogan.com/reviews/request_avi.html

Μια χαρά εντάσεις φτάνουν και για ταινίες. Μην αγχώνεσαι γι' αυτό.
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Χοντρικά τα ηλεκτροστατικά στηρίζονται στην τεχνολογία της μεμβράνης η οποία βρίσκεται ανάμεσα σε δύο μεταλλικά πλέγματα όπου με την κατάλληλη φόρτιση πάλεται η μεμβράνη και βγάζει τον ήχο. Καμία αλλαγή δεν θέλουν οι μεμβράνες όταν ακούς νορμάλ.

Αλλά αν κάνεις κάθε μέρα πάρτυ στο σπίτι και μεμβράνες θα καούν και κλασσικά tweeters θα καούν και μεγάφωνα θ' αρπάξουν κ.ο.κ.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Για αυτά τα ηχεία έλεγα.
http://www.odes.gr/index.php?page=s...tegory_id=169&option=com_virtuemart&Itemid=28

Το προσωρινό σπίτι που μένω δεν θα επαρκεί ο χώρος.Σε ένα χώρο 40 τ.μ λογικά δεν θα εχουν πρόβλημα έτσι? Αν και αυτό που μου είπες για τελικό ενισχυτή με βάζει σε χωράφια που δεν μπορώ να τα υποστηρίξω στη παρουσα φάση.

Δεν τίθεται θέμα πάρτυ,οι εντάσεις θα είναι στο πλαίσιο θέασης ταινιών,όχι βέβαια κομεντί αλλά παντώς είδους περιπέτειας κλπ κλπ.
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
εκτος απο το 1 στα υπολοιπα συμφωνω με τον παραπανω φιλο.
Τα Μαρτιν λογκαν πουριτυ που εχουν ενσωματωμενους ενισχυτες και ειναι κορυφαια ως προς τον λογο τιμης προς αποδοση, δεν χρειαζονται καθολου ισχυ, ενω και τα κορυφαια SPIRE που προσφατα ακουσα, εφτασαν στα ορια τους με εναν λαμπατο σινγκλ εντεντ των περιπου 40 πραγματικων βατ, ενω και ο τρεντς των 10-15 βατς τα επαιξε πολυ καλα σε λογικες φυσικα σταθμες, οχι οτι βεβαια κανει για τα συγκεκριμενα ηχεια, απο πλευρας ισχυος και οχι απο πλευρας ποιοτητας.
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Απάντηση: Re: Hλεκτροστατικά Ηχεία (Martin Logan)

Αν και αυτό που μου είπες για τελικό ενισχυτή με βάζει σε χωράφια που δεν μπορώ να τα υποστηρίξω στη παρουσα φάση.

Τότε απλά τα ξεχνάς. Κατεβαίνουν μέχρι 1.2 ωμική αντίσταση if you know what that means....
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
βλεπε ενα αρχοντα των δαχτυλιδιων σε μεγαλες εντασεις και θα καταλαβεις συντομα τι θα εχεις χασει
βαλε γουφερακια και θα εισαι μια χαρα
τα ηλεκτροστατικα ειναι για μουσικη και μονο
ενα κρεσεντο το πολυ λεπτο και μετα ηρεμια
στο σινεμα υπαρχουν πολλα συνεχομενα λεπτα δρασεις
δεν ειναι θεμα εντασης γιατι και με ηλεκτροδυναμικα θα ακους δυνατα
με αυτα τους κοβεις ζωη
αν βεβαια θελεις μονο μουσικη γκου ον
αν και σε καποιους δεν αρεσει το αποτελεσμα
για μουσικη ειναι μια εξαιρετικη λυση λαμβανοντας υποψιν το χωρο και την ευκολια στησιματος
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Αν μιλάμε για ενσωματωμένους ενισχυτές τότε αλλάζει το θέμα. Εγώ μιλάω για τα κλασσικά μοντέλα. Μπορεί τότε να του ταιριάζει του φίλου μας κάτι τέτοιο και να μην μπλέξει με τελικούς, καλώδια καλά κλπ....
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
τα spire παντως ειναι υπεροχα....

και καθολου δεν θα με παιραζε αν δεν ηταν τοοοσο καλα για HC

MLSPIRE.jpg
 
Last edited:

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
η επιλογη που κυττας για μενα ειναι κορυφαια, ενω και απο πλευρας καταστροφης δεν τιθεται θεμα μιας και οι προστασιες που εφαρμοζει η Μαρτιν Λογκαν καθιστουν τους σπινθηρισμους που παλιοτερα κατεστρεφαν τις μεβρανες αδυνατον να δημιουργηθουν.
Οπως σου προανεφερα τα ηχεια εχουν δικους τους ενισχυτες και δεν χρειαζονται καθολου ισχυ, ενω ειναι εξαιρετικα και για μουσικη.
Μοναδικη προυποθεση για την ηχητικη τους απολαυση η σωστη τοποθετηση τους στον χωρο.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Χμμμ...... Οπότε με βλέπω να κάθομαι στα αβγά μου...:popcorn:

Τάσο νομίζω ότι όταν η αντίσταση είναι πολύ μικρή κινδυνεύεις τα κάψεις τα πάντα,μιας και ο ενισχυτής δίνει πολύ ρεύμα?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Hλεκτροστατικά Ηχεία (Martin Logan)

η επιλογη που κυττας για μενα ειναι κορυφαια, ενω και απο πλευρας καταστροφης δεν τιθεται θεμα μιας και οι προστασιες που εφαρμοζει η Μαρτιν Λογκαν καθιστουν τους σπινθηρισμους που παλιοτερα κατεστρεφαν τις μεβρανες αδυνατον να δημιουργηθουν.
Οπως σου προανεφερα τα ηχεια εχουν δικους τους ενισχυτες και δεν χρειαζονται καθολου ισχυ, ενω ειναι εξαιρετικα και για μουσικη.
Μοναδικη προυποθεση για την ηχητικη τους απολαυση η σωστη τοποθετηση τους στον χωρο.


Εγω οταν μεγαλωσω, θα παρω ενα ζευγαρι spire παντως... -bye-
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Οπως ειπα τα ηχεια που κυτταει ο φιλος, τα πουριτυ ειναι ενεργα και δεν χρειαζονται ενισχυτες.
Το spire που αναφερει και ο φιλος παραπανω ειναι ενα υπερηχειο απο τα καλυτερα της κατηγοριας του, κυριως για μουσικη, αλλα σε πολυ υψηλοτερη κατηγορια τιμης και δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο που ψαχνει ο φιλος τουλαχιστον στην παρουσα φαση.
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Χμμμ...... Οπότε με βλέπω να κάθομαι στα αβγά μου...

Τάσο νομίζω ότι όταν η αντίσταση είναι πολύ μικρή κινδυνεύεις τα κάψεις τα πάντα,μιας και ο ενισχυτής δίνει πολύ ρεύμα?
__________________

επαναλαμβανω με τον κινδυνο να γινω κουραστικος οτι τα συγκεκριμενα ηχεια εχουν δικους τους ενισχυτες και μαλιστα δουλευουν πολυ καλα με αυτους και τα οποια χαρακτηριστικα τους δεν εχουν σχεση και δεν εγκυμονουν κανεναν κινδυνο για το υπολοιπο συστημα
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
τα spire παντως ειναι υπεροχα....

και καθολου δεν θα με παιραζε αν δεν ηταν τοοοσο καλα για HC

αν και λιγο οφ τοπικ τα συγκεκριμενα ηχεια τα ακουσα προσφατα σε ενα πολυ καλο συστημα και οσο και αν θελω να ειμαι συγκρατημενος, επαιξαν εξαιρετικα.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Hλεκτροστατικά Ηχεία (Martin Logan)

επαναλαμβανω με τον κινδυνο να γινω κουραστικος οτι τα συγκεκριμενα ηχεια εχουν δικους τους ενισχυτες και μαλιστα δουλευουν πολυ καλα με αυτους και τα οποια χαρακτηριστικα τους δεν εχουν σχεση και δεν εγκυμονουν κανεναν κινδυνο για το υπολοιπο συστημα

Με το ρισκο να κανω ερωτηση - μπαρουφα, ο ενισχυτης που εχουν οδηγει εκτος απο το μεγαφωνο, και την μεμβρανη;