Kαντάτα από τά Αζήτητα.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ο Sergei Taneyev(1856-1915)υπήρξε Δάσκαλος τών Scriabin,Rachmaninov,Gliere,Medtner.
Aνήκε στον κύκλο τών Μουσικών τής Μόσχας μαζί μέ τον Τchaikovsky καί τούς αδελφούς Rubinstein.
Σάν μουσική στάση είχε επιλέξει την ´σύνθεση´μεταξύ τής Ρωσικής και τής Δυτικής Μουσικής και γι´αυτό δέν διατηρούσε ιδιαίτερες σχέσεις μέ τήν ´Εθνικιστική´Σχολή τών 5.
Διακρινόταν γιά την βαθειά Μουσική του Παιδεία αλλά και γιά την σεμνότητά του γεγονός πού τον οδήγησε να παρουσιάσει ως Op.1 τήν Καντάτα γιά Μεικτή Χορωδία και Ορχήστρα´Ιωάννης ο Δαμασκηνός´σέ ηλικία 24 ετών,βασισμένη σέ ποίημα τού Alexei Tolstoi.
O Taneyev είχε κατορθώσει να αφομοιώσει την Ρωσική Ορθόδοξη παράδοση και να την συγκεράσει μέ την Δυτική παράδοση τών Bach και Handel.
H Καντάτα διαρκείας 23 περίπου λεπτών ξεκινά μέ στοιχεία Ρωσικής πολυφωνίας γιά να συνεχιστεί μέ μιά δεξιοτεχνική τετραφωνική Φούγκα .
Ο παραπάνω συνδυασμός προσδίδει στό έργο μιά αύρα βαθειάς θρησκευτικότητας και ελπίδας.
Ο Pletnev σέ μιά από τίς λίγες πετυχημένες παρουσίες του στό πόντιουμ διευθύνει την Russian National Orchestra με μεγάλη ακρίβεια και ένταση.
Εξαιρετική η Μoscow State Chamber Choir.
H έκδοση είναι τής D.G. και συμπεριλαμβάνει μιά αξιόλογη ερμηνεία τού Ποιήματος γιά σοπράνο,βαρύτονο ,τενόρο χορωδία και ορχήστρα ,τού Rachmaninov ,op.35 'The Bells'.

Rachmaninov_The_Bells_op35_Pletnev2000_DG471029.jpg
 

simonb

Senior Member
16 June 2008
467
Θεσσαλονίκη
Ενδιαφέρον. Είχα ακούσει μονάχα μουσική δωματίου, οπότε το παράγγειλα από το Αμαζον της Αμερικής - δεν το βρήκα αλλού.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Kαντάτα από τά Αζήτητα.

Ενδιαφέρον. Είχα ακούσει μονάχα μουσική δωματίου, οπότε το παράγγειλα από το Αμαζον της Αμερικής - δεν το βρήκα αλλού.

Απο μουσική δωματίου ενδιαφέρον έχει ο δίσκος με τό κουιντέτο γιά πιάνο και τό πιάνο τρίο.(op.30 και 22 αντιστοίχως).
518X49E6G3L._SL500_AA240_.jpg


Προσωπικά έχω την εντύπωση πώς υπάρχουν μουσικοί παραλληλισμοί μέ τον Brahms.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Kαντάτα από τά Αζήτητα.

Κατά σύμπτωση είναι ο μόνος δίσκος του που έχω. Βλέπω τι θέλεις να πεις με τον Brahms.

Μού κάνει εξαιρετική εντύπωση τό ψάξιμό σου.:grinning-smiley-043
Γιά προχώρα αγαπητέ και σέ αναλυτικές παρουσιάσεις θεμάτων.
Είναι προφανές απο τά γραπτά σου πώς ´τόχεις τό θέμα´γενικώς.:grinning-smiley-043
 

simonb

Senior Member
16 June 2008
467
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Kαντάτα από τά Αζήτητα.

Μού κάνει εξαιρετική εντύπωση τό ψάξιμό σου.:grinning-smiley-043
Γιά προχώρα αγαπητέ και σέ αναλυτικές παρουσιάσεις θεμάτων.
Είναι προφανές απο τά γραπτά σου πώς ´τόχεις τό θέμα´γενικώς.:grinning-smiley-043
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το ψάξιμό μου είναι απλά (δυστυχώς;) ανάλογο (και με συσσωρευμένα αποτελέσματα) με την ηλικία μου - άρα τίποτε το ιδιαίτερο. Όσο για τις αναλυτικές παρουσιάσεις θεμάτων - ο ίδιος παράγοντας δημιουργεί μια αδράνεια που δεν επιτρέπει δεσμεύσεις. Με άλλα λόγια, με την πάροδο του χρόνου αρχίζεις να απολαμβάνεις το να είσαι θεατής και ακροατής περισσότερο από το να είσαι ο "δράστης" - προπαντός αν υπήρξες για μεγάλο διάστημα το τελευταίο. Βέβαια δεν αντιδρούν όλοι έτσι.
-bye-