Καινούρια σύνθεση και. . . . τα παιξε!!

lamprosjo

New member
25 July 2008
39
Μόλις είχα στήσει το πρώτο μου home cinema. Είναι κάνας μήνας που το απολάμβανα και χτες έκανα ένα πάρτυ όπου και κλήθηκε να καλύψει τις μουσικές απαιτήσεις. Η σύνθεση αποτελείται από:
Dali Concept 6
Dali Concept 1
Velodyne CHT-10R
Marantz SR-4003
Panasonic 42-PZ80E
Προς το τέλος παρατήρησα ότι κάτι δεν ήταν σωστό στον ήχο (έπαιζε σε Stereo mode). Επιλέγοντας ένα ένα τα ηχεία διαπίστωσα πως στο ένα Concept 6 δεν έπαιζε το τουίτερ. Και ερωτώ:
1. Τα ηχεία είναι 150Watt. Ο ενισχυτής βγάζει max 85Watt/channel (Θεωρητικά). Πως γίνεται λοιπόν να καεί το Τουίτερ ή το Crossover του ηχείου. Να σημειώσω πως ο ενισχυτής έπαιζε μέχρι τα +2dB σε κλίμακα από -70dB έως +18dB.
2. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση του ηχείου ή απλά θα μου το επισκευάσουν;; Δε θα ήθελα να έχω καινούριο ηχείο επισκευασμένο!
 

gmak

Established Member
3 November 2007
172
Το κλεδί νομίζω είναι στο πόση ώρα έπαιζαν. Τα οικιακά ηχεία δεν είναι για πολύωρες μεγάλες εντάσεις. Σε δικά μου πάρτυ νοικιάζω εξοπλισμό για ασφάλεια και μετακομίζω τον δικό μου στην αποθήκη. Ατυχία, θα μπορούσε και να μη συμβεί πάντως. Η άποψή μου είναι να ζητήσες αντικατάσταση/επισκευή. Μικρό το κακό πάντως και να επισκευαστεί.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Μόλις είχα στήσει το πρώτο μου home cinema. Είναι κάνας μήνας που το απολάμβανα και χτες έκανα ένα πάρτυ όπου και κλήθηκε να καλύψει τις μουσικές απαιτήσεις. Η σύνθεση αποτελείται από:
Dali Concept 6
Dali Concept 1
Velodyne CHT-10R
Marantz SR-4003
Panasonic 42-PZ80E
Προς το τέλος παρατήρησα ότι κάτι δεν ήταν σωστό στον ήχο (έπαιζε σε Stereo mode). Επιλέγοντας ένα ένα τα ηχεία διαπίστωσα πως στο ένα Concept 6 δεν έπαιζε το τουίτερ. Και ερωτώ:
1. Τα ηχεία είναι 150Watt. Ο ενισχυτής βγάζει max 85Watt/channel (Θεωρητικά). Πως γίνεται λοιπόν να καεί το Τουίτερ ή το Crossover του ηχείου. Να σημειώσω πως ο ενισχυτής έπαιζε μέχρι τα +2dB σε κλίμακα από -70dB έως +18dB.
2. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση του ηχείου ή απλά θα μου το επισκευάσουν;; Δε θα ήθελα να έχω καινούριο ηχείο επισκευασμένο!
καλο θα ειναι πριν κανεις παρτι να ξερεις καποια πραματα
πραμα που δεν ηξερες
γιατην ωρα εχεις να μαθεις πολλα
ξεκινα να αγορασεις καινουργιο τουιτερ και μετα τα ξαναλεμε
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Πάρτυ με μηχανήματα τέτοια δεν πρέπει να κάνεις. Την έχω πάθει (δυο φορές μάλιστα). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις 50-100 ευρώ και να νοικιάσεις μηχανήματα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Τα προβλήματα?
1. Ο ενισχυτής σου δεν είναι φτιαγμένος για να παίζει πολλές ώρες σε μεγάλες εντάσεις. Να αισθάνεσαι τυχερός που στο τέλος του βραδιού ο ενισχυτής σου συνέχισε να λειτουργεί...
2. Τα ηχεία σου το ίδιο. Να υποθέσω ότι σε 1 μήνα δε θα έχουν καλά-καλά στρωθεί. Άρα δεν έκανες καθόλου καλά να τα υποβάλλεις σε τέτοια διαδικασία.
3. Η μουσική που παίζεις (πιθανότατα mp3) είναι αμφιβόλου ποιότητας με συνέπεια οι οποίες ατέλειές τους να μεγενθύνονται σε μεγάλες εντάσεις και να κινδυνεύουν να "τραυματίσουν" τα ηχεία σου.

Λογικά θα είσαι τυχερός και θα σου επισκευάσουν το ηχείο στα πλαίσια της εγγύησης χωρίς κόστός.
Από εδώ και πέρα όμως πάρτυ γιοκ με τα μηχανήματά σου. Νοίκιασε ένα τελικό και 2 ηχεία και άλλαξέ τους τα φώτα...
 

lamprosjo

New member
25 July 2008
39
Μέχρι τώρα είχα ένα ζευγάρι Pioneer και ένα σετ προ και τελικού της Technics συνολικής αξίας 500 περίπου. Τους είχα πιει το αίμα σε πάρτυ και δεν καταλάβαιναν τπτ. Και μου λέτε τώρα πως με μηχανήματα αξίας περίπου 1000 δε μπορώ να παίξω μουσική δυνατά για 3 ώρες; (τόσο έπαιξε σε δυνατή ένταση ο Marantz)
 

lamprosjo

New member
25 July 2008
39
Re: Απάντηση: Καινούρια σύνθεση και. . . . τα παιξε!!

καλο θα ειναι πριν κανεις παρτι να ξερεις καποια πραματα
πραμα που δεν ηξερες
γιατην ωρα εχεις να μαθεις πολλα
ξεκινα να αγορασεις καινουργιο τουιτερ και μετα τα ξαναλεμε

Καλό θα ήταν να λεγες και ποια είναι αυτά τα πράγματα που θα πρεπε να ξέρω πριν κάνω το πάρτυ. Ίσως έτσι να γλυτώσουν κάποιοι αυτό που έπαθα εγώ.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Το ότι σου κάηκε το τουίτερ "μόλις 1 μήνα από την αγορά τους" δεν έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής τους αλλά κυρίως με την κακή ποιότητα εγγραφής των τραγουδιών συνδυασμό με την μεγάλη ένταση.
Για να καεί ένα τουίτερ,αρκεί μια παραμόρφωση λίγων δευτερολέπτων σε μια υψηλή συχνότητα.Αυτό όπως καταλαβαίνεις μπορούσε να συμβεί και την πρώτη ημέρα λειτουργίας των ηχείων.
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Μέχρι τώρα είχα ένα ζευγάρι Pioneer και ένα σετ προ και τελικού της Technics συνολικής αξίας 500 περίπου. Τους είχα πιει το αίμα σε πάρτυ και δεν καταλάβαιναν τπτ. Και μου λέτε τώρα πως με μηχανήματα αξίας περίπου 1000 δε μπορώ να παίξω μουσική δυνατά για 3 ώρες; (τόσο έπαιξε σε δυνατή ένταση ο Marantz)


Ετσι οπως τα λες ειναι φιλε μου και μην ακους κανεναν "ειδικο".Το ιδιο θα μπορουσε να ειχε συμβει και με 5 λεπτα χρησης οπως φυσικα μπορουσε και να μη συμβει τιποτα και μετα απο 100 συνεχωμενες ωρες(που λεει ο λογος!).Απλα καλου-κακου μη πεις το "ιστορικο" στην αντιπροσωπεια(υπαρχουν και εκει καποιοι "ειδικοι") και απλα πες τους οτι ανεβασες για λιγο την ενταση.Παρε το καινουργιο tweeter και βαλτο μονος σου ή αν δε βαριεσε πηγαινε το ηχειο επιτοπου για αντικατασταση. -bye-
 

lamprosjo

New member
25 July 2008
39
Re: Απάντηση: Καινούρια σύνθεση και. . . . τα παιξε!!

Για να καεί ένα τουίτερ,αρκεί μια παραμόρφωση λίγων δευτερολέπτων σε μια υψηλή συχνότητα.Αυτό όπως καταλαβαίνεις μπορούσε να συμβεί και την πρώτη ημέρα λειτουργίας των ηχείων.


Άμα ο ήχος είναι παραμορφωμένος αλλά παραμένει η ένταση στα επιτρεπτά πλαίσια των προδιαγραφών του ηχείου τότε γιατί να καεί; Δηλαδή αν το ηχείο είναι 150 watt και πάρει ήχο 120watt παραμορφωμένο τότε ποιος ο λόγος να καεί; Αν από την άλλη έχουμε μία παραμόρφωση του στυλ spyke στον ήχο τότε λογικά αυτό θα ψαλιδιστεί από τον ενισχυτή και δεν θα φτάσει στο ηχείο. Έτσι δεν είναι; Τουλάχιστον μέχρι τώρα αυτά πίστευα. Που κάνω το λάθος; :nounder:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Καινούρια σύνθεση και. . . . τα παιξε!!

Άμα ο ήχος είναι παραμορφωμένος αλλά παραμένει η ένταση στα επιτρεπτά πλαίσια των προδιαγραφών του ηχείου τότε γιατί να καεί; Δηλαδή αν το ηχείο είναι 150 watt και πάρει ήχο 120watt παραμορφωμένο τότε ποιος ο λόγος να καεί; Αν από την άλλη έχουμε μία παραμόρφωση του στυλ spyke στον ήχο τότε λογικά αυτό θα ψαλιδιστεί από τον ενισχυτή και δεν θα φτάσει στο ηχείο. Έτσι δεν είναι; Τουλάχιστον μέχρι τώρα αυτά πίστευα. Που κάνω το λάθος; :nounder:

Γιατί η παραμόρφωση τείνει να σχηματίζει τετράγωνες κυμματομορφές.

Τα τετράγωνα αναγκάζουν τους κώνους των ηχείων να κάνουν αστραπιαίες κινήσεις -προσπαθώντας να ακούσουν τον ενισχυτή τους - αλλά και να ανεβάζουν και αστραπιαία θερμοκρασία.

Τα τουίτερ είναι τα πρώτα που θα την ακούσουν λόγω ελλιπής ψύξης.
 

lamprosjo

New member
25 July 2008
39
Re: Απάντηση: Καινούρια σύνθεση και. . . . τα παιξε!!

Γιατί η παραμόρφωση τείνει να σχηματίζει τετράγωνες κυμματομορφές.

Τα τετράγωνα αναγκάζουν τους κώνους των ηχείων να κάνουν αστραπιαίες κινήσεις -προσπαθώντας να ακούσουν τον ενισχυτή τους - αλλά και να ανεβάζουν και αστραπιαία θερμοκρασία.

Τα τουίτερ είναι τα πρώτα που θα την ακούσουν λόγω ελλιπής ψύξης.

Αυτό που λες το καταλαβαίνω, είναι σαν να περνάς DC από το πηνίο. Σε τέτοια περίπτωση θα είχα τρελή παραμόρφωση, που δεν υπήρχε. Γενικά δεν παραμόρφωνε καθόλου το σύστημα και αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξα αυτά τα ηχεία, η ποιότητα του ήχου τους. Και δεν έπαιζε mp3 όπως ειπώθηκε αλλά audio cd από ένα deck της Σονυ που έχω. Anyway θα το πάω στην αντιπροσωπεία και . . . . :nounder: είδωμεν.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
εντάξει...μην τρελαίνεσαι... υπάρχει και το ενδεχόμενο να είχες πέσει σε προβληματικό κομμάτι ;)

btw. καμία σημασία δεν έχει αν παιζεις mp3 ή cd. Ολα τα έχουμε ακούσει, αυτό έλειπε να ακούσουμε οτι τα mp3 καίνε και τα ηχεία :laugh:
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Και καποιες αλλες σκεψεις:

-Μηπως ειχες ρυθμισει πολλα πριμα?

-Οταν ψαλιδιζει ο ενισχυτης τοτε ειναι που ευκολα καιει τα ηχεια γιατι δε
μπορει να ελεγξει το σημα που στελνει...

-Ενας ενισχυτης με πολλα watt (πιο πολλα απο τα ηχεια σου) πιθανον δε θα
τους εκανε ζημια...

Αυτα και μη μασας για ενα τουητερακι, εχεις να καψεις και ν'αλλαξεις ακομα...
 

lamprosjo

New member
25 July 2008
39
Και καποιες αλλες σκεψεις:

-Μηπως ειχες ρυθμισει πολλα πριμα?

-Οταν ψαλιδιζει ο ενισχυτης τοτε ειναι που ευκολα καιει τα ηχεια γιατι δε
μπορει να ελεγξει το σημα που στελνει...

-Ενας ενισχυτης με πολλα watt (πιο πολλα απο τα ηχεια σου) πιθανον δε θα
τους εκανε ζημια...

Αυτα και μη μασας για ενα τουητερακι, εχεις να καψεις και ν'αλλαξεις ακομα...

- Τα πρίμα και τα μπάσα ήταν στο default 0dB.

- Δε είχα και παλμογράφο για να μετρήσω :laugh: αλλά δεν ακουγόταν παραμόρφωση από τα ηχεία.

- Αυτό το λες γιατί θα έπαιζε πιο χαλαρά φαντάζομαι. Το ξέρω ότι έτσι γίνεται και για το λόγο αυτό δεν έπαιξα σε πολύ μεγάλες εντάσεις, για να μην ζορίσω τον ενισχυτή.
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Σε ποια επιλογη του ενισχυτη επαιζες?
Τα περασμενα χριστουγεννα καψαμε ολα τα τουιτερ απο 4 B&W 602S3 γιατι απο λαθος ειχαμε βαλει να παιζει τον AV στην επιλογη 6 STEREO CHANNEL (MARANTZ SR 6200).
 

lamprosjo

New member
25 July 2008
39
Τον ενισχυτή όπως είπα τον δούλευα στην επιλογή STEREO όπου παίζουν μόνο τα μπροστά ηχεία και το sub. Ακούγεται πολύ καλύτερα ο ήχος σε αυτό το mode.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
και τρωνε και περισοτερο ρευμα
η θερμικη καταπονηση μπορει να περασε και στο κροσοβερ
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Τι σχεση εχει το mode του ενισχυτη (6/7 channel stereo, stereo etc) με την ''καταπόνηση'' των ηχείων;
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
μαλλον δεν διαβαζεις στα περιοδικα οτι σε 2καναλη κατασταση ο ενισχυτης βγαζει περισοτερα βατ απο οτι σε 5καναλη η 7καναλη