Rendition – BluRay

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
http://www.imdb.com/title/tt0804522/

Ένα BR από το οποιο δεν περιμενα τιποτα το ιδιαιτερο αλλα τελικα με κερδισε με το συνολικο ‛πακετο’ που προσφερει.

Η ταινια είναι ένα πολιτικο θριλερ χωρις να εχει να προσφρει τιποτα το σπουδαιο.

Ωστόσο είναι στημενο τοσο καλα που δινει τον αερα μιας ‛μεγαλυτερης’ ταινιας.

Τεχνικα είναι άψογο! Εικόνα στο top 10 που εχω δει (παντα για BR μιλαμε) και άψογο sound design και αποδοση.

Η φωτογραφια επισης κυμαινεται σε κορυφαια επιπεδα με αποτελεσμα το ολο πακετο να είναι χαρμα οφθλαμων και ωτων!

H παρουσια επισης καλων ηθοποιων (χωρις βέβαια αυτοι να δινουν κανενα ρεσιταλ αποδοσης) κρατα το επιπεδο υψηλα.

Είναι από τις ταινιες που βλεπεις σε ΗD και χαιρεσαι κάθε cent που εχεις επενδυσει στο συστημα σου (χωρις να νοιωθεις ότι σε κοροιδευει το Hollywood).

Συστεινεται ανεπιφύλακτα!
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Εξαιρετικη ταινια που θιγει ενα πολυ απανθρωπο θεμα και ειναι λογικο να αποδοκιμαστηκε απο τους Αμερικανους κριτικους διοτι αποτελει "γροθια στο στομαχι" της Αμερικανικης πολιτικης..
Θα συμφωνησω με τον Συριο στα της ποιοτητας εικονας/ηχου...
Το σενάριο ειναι έξυπνο, η σκηνοθεσία του Γκάβιν Χουντ ηταν υποδειγματική καθως και η γενικοτερη μεταφορά του κλίματος της Μεσης Ανατολης ενω μου εκανε ιδιαιτερη εντύπωση η ερμηνεια του Γιγκάλ Ναόρ ως αρχηγού της μυστικής αστυνομίας..
Προτεινεται ανεπιφύλακτα..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Εντάξει, δεν ήταν και καμιά πολύ δυνατή γροθιά γιατί στο τέλος ‛Αμερικάνιζε’ (ο καλός Αμερικάνος που κάνει το καθήκον του, η αποκατάσταση της αλήθειας κλπ κλπ).
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Καμια σχεση με Αμερικανια.. Με τετοια θεματα ουτε για πλακα δεν καταπιανονται οι Αμερικανοι μετα το 9/11..
Και στο τελος, οποιος δει την ταινια θα καταλαβει οτι ο συγκεκριμενος αμερικανος ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας..
No more spoilers please! :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Βρε Τάκη, δεν είπα ότι η όλη ταινία είναι Αμερικανιά. Για το φινάλε μίλησα: Το να υπάρχει πάντα ο καλός Αμερικάνος στο τέλος έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το όλο concept που πάει (και καλά) να περάσει η ταινία.

Είναι κλασική περίπτωση: Το παίζω επαναστάστης αλλά στο τέλος περνάω και το μήνυμά μου υπέρ του συστήματος (βλ. εφημερίδες κλπ).
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Για το τελος μιλουσα και εγω.. Και ειναι λαθος να νομιζεις οτι οταν η "φωνη αντιστασης" ειναι Αμερικανικη αυτο ειναι κακο..Πχ στην Αμερικη οι πολιτικοι ακτιβιστες ειναι πολλαπλασιοι σε σχεση με τους βολεμενους Ελληνες του καναπε (myself including)...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Να στο θέσω και αλλιώς: Προσωπικά με χαλάει να βλέπω μία ταινία με τέτοιο θέμα να καταλήγει στα πεπατημένα.

(και μην επιμένεις και πολύ γιατί το sub θα παίξει στα 0 db :p)