σκεφτομαι να αγοράσω μια αναλογική μηχανη...

olybill

New member
5 September 2008
32
Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω μια αναλογική μηχανή,δεν ξέρω όμως ακόμα ποια και από που.Βρήκα σε ένα κατάστημα στην Αθήνα την olympus om10 μαζί με τον 50mm για 80 ευρώ,την om1 με τον 50mm 130 ευρώ και κάποιες ακόμα πιο ακριβές(έχουν όμως εγγύηση 6 μηνών).Σκέφτομαι για ΟΜ μιας και εχω ψηφιακή slr olympus.
ξέρω πως αυτές που βλέπω είναι αρκετά παλιές αλλά δεν με πειράζει.Αντίστοιχες canon,nikon ξεφεύγουν στην τιμή για αυτό και δεν κοιτάω εκεί αν και δεν έχω πρόβλημα με καμία εταιρεία.
με το ebay δεν έχω ασχοληθεί καθόλου στο παρελθόν και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.
Αν μπορείτε λοιπόν να μου δώσετε μια μικρή βοήθεια θα μου φανεί πολύ χρήσιμο.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Το Ebay μην το φοβάσαι. Όσο πληρώνεις με paypal και παίρνεις απο πωλητές με πολλές πωλήσεις δεν έχεις πρόβλημα. Σε τιμές μεταχειρισμένων απλά δεν παίζεται. Θα σου πεί και ο send που στο θέμα είναι αυθεντεία αλλα με 50Ε θα βρείς σετ με σώμα φακο και αποστολή...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω μια αναλογική μηχανή,δεν ξέρω όμως ακόμα ποια και από που.Βρήκα σε ένα κατάστημα στην Αθήνα την olympus om10 μαζί με τον 50mm για 80 ευρώ,την om1 με τον 50mm 130 ευρώ και κάποιες ακόμα πιο ακριβές(έχουν όμως εγγύηση 6 μηνών).Σκέφτομαι για ΟΜ μιας και εχω ψηφιακή slr olympus.
ξέρω πως αυτές που βλέπω είναι αρκετά παλιές αλλά δεν με πειράζει.Αντίστοιχες canon,nikon ξεφεύγουν στην τιμή για αυτό και δεν κοιτάω εκεί αν και δεν έχω πρόβλημα με καμία εταιρεία.
με το ebay δεν έχω ασχοληθεί καθόλου στο παρελθόν και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.
Αν μπορείτε λοιπόν να μου δώσετε μια μικρή βοήθεια θα μου φανεί πολύ χρήσιμο.[/QUOTE

Προσωπικά θα χτυπούσα ένα σύγχρονο σώμα CANON EOS. Μια CANON EOS 30/33 θα ήταν ιδανική, ίσως και μια EOS 50, αλλά αυτή θα είναι περισσότερο χρησιμοποιημένη. Τις έχω δουλέψει αυτές τις μηχανές και πραγματικά είναι εξαιρετικές, τόσο που μετά θα έχεις πρόβλημα στη χρήση της ψηφιακής Oly. Φυσιοκά μιλούμε για τιμές μέχρι 130-150 ευρώ. Οι ΝΙΚΟΝ περιέργως είναι πιο τσιμπημένες. Από αυτές που προσφέρονται οι καλύτερες αγορές για μένα είναι οι ΝΙΚΟΝ F90X, F80.
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Σκέφτομαι για ΟΜ μιας και εχω ψηφιακή slr olympus.

Να έχεις υπόψη σου, ότι οι φακοί της αναλογικής Olympus δεν κουμπώνουν απευθείας στο dslr σώμα. Θα χρειαστείς αντάπτορα. Δεν είναι ακριβός από Ebay και συνεργάζεται μια χαρά.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Έχω την OM10, καλή έιναι αλλά σα σώμα προσωπικά δε με ενθουσίασε.
Πάρε την ΟΜ1 είναι άλλη κλάση μηχανή, αξίζει τη διαφορά. Τσέκαρε τη όμως καλά πριν για τυχόν προβλήματα, θα πρότεινα να την πας σε ένα μάστορα να δει πριν την πάρεις και οποσδήποτε να τραβήξεις ένα φιλμάκι.
 
Σε manual μηχανή OM1 και (αν αντέχεις οικονομικά) OM3. Τις προτιμώ απο τις F2 που συνήθως είναι πολύ δουλεμένες. Στην τιμή της F2 θα προτιμούσα την Canon F1 και (κυρίως) την Pentax LX.

Σε αυτόματες, τις Nikon που ανέφερε ο Βλάσης αλλά και την OM2N. Προσοχή στην τελευταία μην έχει σκουριασμένες βίδες (αν οι προηγούμενοι χρήστες είναι επαγγελματίες και ιδρώνουν πολύ, ο ιδρώτας περνά απο τις βίδες και καταστρέφει την πλακέττα. Το έχω δεί 3 φορές...).

Βέβαια και η OM4 είναι πολύ καλή, αλλά ξεφεύγει...
 

olybill

New member
5 September 2008
32
ψάχνοντας εδώ και εκεί δεν διαβάζω και τόσο καλά σχόλια για την om10 π.χ.The OM-10 was the first consumer OM series body.The lower price was reflected in the construction of this camera and the features available.και γενικά πως χωρίς το manual adapter δεν λέει και πολλά.

καντά στην τιμή μετά πάνε οι om2000(που ούτε για αυτή έχουμε καλά σχόλια)και η om1.
θα περάσω από το μαγαζί να δούμε τι υπάρχει και από τις άλλες εταιρείες και θα επανέλθω
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
ψάχνοντας εδώ και εκεί δεν διαβάζω και τόσο καλά σχόλια για την om10 π.χ.The OM-10 was the first consumer OM series body.The lower price was reflected in the construction of this camera and the features available.και γενικά πως χωρίς το manual adapter δεν λέει και πολλά.

Χωρίς τον αντάπτορα δε λέει τίποτα απολύτως, δεν το συζητάμε.
Αλλά δε νομίζω ότι είναι δύσκολο να τον βρεις, ειδικά τώρα στα χρόνια του ιντερνετ.
Το θέμα είναι ότι η ΟΜ1 είναι καλύτερη επιλογή σίγουρα αλλά ψάχτο προσεκτικά πριν αγοράσεις. Μιλάμε για παλιές μηχανές που ίσως να έχουν υποστει πολύ βαριά χρήση, βλάβες κτλ. Τράβα και ένα φιλμάκι πριν, δε χάνεις τίποτα.
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Απάντηση: σκεφτομαι να αγοράσω μια αναλογική μηχανη...

Σε manual μηχανή OM1 και (αν αντέχεις οικονομικά) OM3. Τις προτιμώ απο τις F2 που συνήθως είναι πολύ δουλεμένες. Στην τιμή της F2 θα προτιμούσα την Canon F1 και (κυρίως) την Pentax LX.

Σε αυτόματες, τις Nikon που ανέφερε ο Βλάσης αλλά και την OM2N. Προσοχή στην τελευταία μην έχει σκουριασμένες βίδες (αν οι προηγούμενοι χρήστες είναι επαγγελματίες και ιδρώνουν πολύ, ο ιδρώτας περνά απο τις βίδες και καταστρέφει την πλακέττα. Το έχω δεί 3 φορές...).

Βέβαια και η OM4 είναι πολύ καλή, αλλά ξεφεύγει...

Έκτωρα, πολύ καλές προτάσεις όλες αυτές.

Για την F1 που μπορώ να μιλήσω λόγω πείρας, την έχω απο το 1979 (ναι, του χρόνου τον Μάρτιο 30αρίζει !) και έχω τραβήξει 4ψήφιο αριθμό φίλμ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Εντάξει, 3 φορές έχει πάει για συντήρηση απο επαγγελματία συντηρητή της Canon, αλλά σε 30 χρόνια μόνο 3 service είναι καλά νομίζω ...

Η OM2N που είχε (και έχει) ένας φίλος ήταν πολύ αξιόλογη μηχανή, αλλά ο φίλος μου ήταν αχόρταγος και πήρε και την OM4Ti κάπου στα 1988-89 ....
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Πάντως για τα σώματα Olympus λέγανε ότι δεν ήταν και τόσο αξιόπιστα και συγκεκριμένα για τα ηλεκτρονικά τους και όχι τα μηχανολογικά μέρη. Προσωπική πείρα δεν έχω, μια ΟΜ10 που έχω ακόμη δε μου έβγαλε προβλήματα αν και τη χρησιμοποίησα λίγο(καμιά 30ρια φιλμάκια).
Αντιθέτως τα καλύτεα έχω ακούσει για τους φακούς της, τους zuiko.
Είχαν και αυτό τον πρωτοποριακό τρόπο φωτομέτρησης, αυτό που αντικαθιστούσε (υποτίθεται τουλάχιστον) τη γρίζα κάρτα. Κανένας παλιός χρήστης?
 

olybill

New member
5 September 2008
32
όσοι ασχολείστε με το ebay μήπως ξέρετε σε τι τιμή κλείνουν συνήθως οι canon AE1 με έναν 50mm?
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Η οικογενειακή μας ΟΜ2Ν δουλεύει δεκαετίες τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Μία μικρότερη ΟΜ που έχει μια φίλη (δεν θυμάμαι μοντέλο) έχει πρόβλημα το οποίο δεν διορθώνεται. Έχει μεγάλη σημασία σε τόσο παλιά μοντέλα η χρήση που είχανε, αν είχαν πτώσεις κλπ. Γενικά είναι μασίφ κατασκευές, οι δε φακοί τους άψογοι. Σε σχέση με μια Canon ΑΕ1 program που ήταν η προσωπική μου μηχανή, προτιμώ την ΟΜ2Ν. Ένα καλό κόλπο για να δεις πόσα φιλμ έχει τραβήξει, είναι να ελέγξεις στον χώρο που μπαίνει το φιλμ τη φθορά του πλαστικού στις δύο γωνίες που ακουμπάει με το φιλμ. Αν έχει λειανθεί σημαίνει ότι έχει χρησιμοποιηθεί πολύ. Πολύ ενδιαφέρον και αυτό με τις σκουριασμένες βίδες που αναφέρθηκε από τον Έκτορα. Τερτίπια του κάθε μοντέλου...
 
Last edited:

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: σκεφτομαι να αγοράσω μια αναλογική μηχανη...

..... Ένα καλό κόλπο για να δεις πόσα φιλμ έχει τραβήξει, είναι να ελέγξεις στον χώρο που μπαίνει το φιλμ τη φθορά του πλαστικού στις δύο γωνίες που ακουμπάει με το φιλμ. Αν έχει λειανθεί σημαίνει ότι έχει χρησιμοποιηθεί πολύ. Πολύ ενδιαφέρον και αυτό με τις σκουριασμένες βίδες που αναφέρθηκε από τον Έκτορα. Τερτίπια του κάθε μοντέλου...

Πολύ σωστά!!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Η πρώτη μηχανή που χρησιμοποίησα και έμαθα να ψευτοβγάζω φωτογραφίες, ήταν μία ΟΜ10 του πατέρα μου, με φακό 35-70. Πολύ καλή, αλλά αφού την άφησα εγώ του έπεσε πόσες φορές του πατέρα μου και έπαιρνε φως.


Περιέργως, δεν έχω ούτε σώματα, ούτε καν φακούς Olympus...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Πάντως για τα σώματα Olympus λέγανε ότι δεν ήταν και τόσο αξιόπιστα και συγκεκριμένα για τα ηλεκτρονικά τους και όχι τα μηχανολογικά μέρη. Προσωπική πείρα δεν έχω, μια ΟΜ10 που έχω ακόμη δε μου έβγαλε προβλήματα αν και τη χρησιμοποίησα λίγο(καμιά 30ρια φιλμάκια).
Αντιθέτως τα καλύτεα έχω ακούσει για τους φακούς της, τους zuiko.
Είχαν και αυτό τον πρωτοποριακό τρόπο φωτομέτρησης, αυτό που αντικαθιστούσε (υποτίθεται τουλάχιστον) τη γρίζα κάρτα. Κανένας παλιός χρήστης?

Ηλια ειχα καποτε 3 σωματα...

ΟΜ1, ΟΜ2n, ΟΜ4Τ.

τωρα εχω κρατησει μονο την ΟΜ1 και ολους τους zuiko...


αθανατα σωματα.....δεν εμφανισαν ποτε τιποτα ουτε κιχ.

ουτε μηχανικο ουτε ηλεκτρονικο θεμα.
Ηταν και τα πιο μικρα σωματα αναγκαζοντας και την πενταξ τοτε να ακολουθησει.


Εγω στη θεση σου θα επαιρνα οποιοδηποτε σωμα απο τα ΟΜ1,2,3,4 με κλειστα ματια αρκει να μην ειναι λιωμενο.
 
Πάντως για τα σώματα Olympus λέγανε ότι δεν ήταν και τόσο αξιόπιστα και συγκεκριμένα για τα ηλεκτρονικά τους και όχι τα μηχανολογικά μέρη. Προσωπική πείρα δεν έχω, μια ΟΜ10 που έχω ακόμη δε μου έβγαλε προβλήματα αν και τη χρησιμοποίησα λίγο(καμιά 30ρια φιλμάκια).
Αντιθέτως τα καλύτεα έχω ακούσει για τους φακούς της, τους zuiko.
Είχαν και αυτό τον πρωτοποριακό τρόπο φωτομέτρησης, αυτό που αντικαθιστούσε (υποτίθεται τουλάχιστον) τη γρίζα κάρτα. Κανένας παλιός χρήστης?

Αυτό το σύστημα μέτρησης πρωτοεμφανίστηκε στην OM2 και λειτουργούσε μάλιστα μόνο στην αυτόματη φωτομέτρηση με τα φωτόμετρα πυριτίου που είχε.

Αυτό που γινόταν ήταν οτι μετρούσε το φώς αφού έχει ανακλαστεί ήδη στην επιφάνεια του φίλμ η οποία θεωρείται οτι έχει συγκεκριμένη ανακλαστικότητα (ας πούμε γκρί κάρτας).

metercell.jpg


Για τον λόγο αυτόν άλλωστε το μέρος του φωτοφράκτη που κοιτούσε τον φακό είχε ένα pattern με άσπρες και μαύρες κηλίδες.

Το κυριώτερο αποτέλεσμα ήταν οτι φωτομετρούσε "ενώ τραβούσε την φωτογραφία" που είχε μεγάλη διαφορά κυρίως στις φωτογραφίες με μεγάλο χρονικό διάστημα ανοικτό τον φωτοφράκτη. Αν δηλαδή φωτογράφιζες π.χ. κάτι με την ταχύτητα στα 8 sec και κατα τη διάρκεια της λήψης άλλαζαν οι συνθήκες (π.χ. κάποιος άναβε φως) ο φωτοφράκτης έκλεινε νωρίτερα λαμβάνοντας υπόψη τα νέα δεδομένα.

Βέβαια όλα αυτά στο αυτόματο. Στο χειροκίνητο γινόταν μία OM1 χρησιμοποιώντας το κλασσικό φωτόμετρο καδμίου.

Αυτό το σύστημα χρησιμοποίησε πιό εξελιγμένο και η OM4 και η Pentax LX με χρήση όμως μόνο ενός αντί για δύο φωτοκύτταρα πυριτίου.
 

olybill

New member
5 September 2008
32
πριν προχωρήσω λοιπόν στην αγορά της δικής μου αναλογικής σκέφτηκα να δανειστώ ενός φίλου.έχω όμως το εξής πρόβλημα,το πλαστικό κάλυμμα των μπαταριών έχει φθαρεί και δεν μπορώ να το ανοίξω για να αλλάξω τις μπαταρίες.σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω?υπάρχει κάποιο άλλο κόλπο ή πρέπει να την πάω στο service?
η μηχανή είναι μια Nikon FE10

 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Το φέρνω στην επιφάνεια για να μην ανοίγω νέα threads.

Μου χάρισαν σήμερα μια Nikon M90. Είναι σε τόσο καλή κατάσταση που σκέφτομαι να τη δοκιμάσω. Ποιός ξέρει λίγα πράγματα γιαυτήν?

Τι φακό να της βάλω?
Τι φίλμ?
Να προσέξω κάτι ιδιαίτερα?

Αξίζει στην τελική να ασχοληθώ?