WLAN στο Gemini 3.80

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Επιχειρούμε software update γιατί υπάρχουν σχετικές ενημερώσεις.
Υποτίθεται ότι έχουμε το σωστό WLAN USB Stick.

0. Ορίζουμε WPA encryption στο ασύρματο ρουτερ μας ή στο access point και αποθηκεύουμε. Σημειώνουμε ή θυμόμαστε το encryption key.
1. Κουμπώνουμε το στικ
2. Εκκινούμε τον δέκτη
3. Πάμε στο blue panel του Gemini/Extras/Kernel Modules
4. Ενεργοποιούμε με "ναι" και τις δύο επιλογές WLAN. Αποθηκεύουμε με το πράσινο κουμπί.
5. Πάμε στις ρυθμίσεις δικτύου από το μενου του δέκτη (μενου/παραμεροποίηση/δίκτυο) και επιλέγουμε ενεργοποίηση wlan. Προεπιλέγουμε με το μπλε κουμπί το Wireless.
6. Στην επιλογή των ρυθμίσεων θέτουμε το "use interface" στο yes, απενεργοποούμε το DHCP, ορίζουμε μια στατική IP που ταιριάζει στο τοπικό μας δίκτυο, Gateway -> yes, εισάγουμε την IP του ρουτερ, κωδικοποίηση -> ναι, τύπος -> WPA, στο key εισάγουμε τον ίδιο κωδικό που έχουμε και στο ρουτερ.
7. Πατάμε ΟΚ στο τ/χ για να αποθηκευτούν οι ρυθμίσεις.
8. Είμαστε έτοιμοι. Επανεκκινούμε το ονειροκούτι!
 

wasntme

New member
27 February 2008
45
Alex μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μας πεις με πιο stick έκανες την δοκιμή θέλω το chipset που φοράει συμβατά μοντέλα ενδεχόμενος brands π.χ. linksys κτλ.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 
18 June 2006
2,236
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: WLAN στο Gemini 3.80

Με αυτό εδώ (SWEEX) έγινε η δοκιμή, αλλά δουλεύουν όλα όσα έχουν το συγκεκριμένο τσιπάκι. (Ralink RT2571)

http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=87_93_1457&products_id=1760

Άλεξ είναι το LW053 ? Ρωτάω επειδή έχω το ίδιο και όταν προσπάθησα πριν καιρό να το συνδέσω μου έκανε "νούμερα" και το άφησα.
Έτσι κι αλλιώς το έχω συνδεδεμένο ενσύρματα (δεν γουστάρω και ιδιαίτερα τα wifi πάνω από το κεφάλι μου), απλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει συμβατότητα.
 

wasntme

New member
27 February 2008
45
List of working USB WLANs

D-Link AirPlus G DI-524
D-Link DWL-G122 Revision C1
Linksys WUSB54GC
Minitar ZD1211B - Zydas 1211b Chipset
MSI US54EX
Belkin F5D7050de Zydas 1211b Chipset
Ovislink - ra73 chipset
 

kostas214

Established Member
13 October 2006
109
Εγώ έχω ένα πρόβλημα.

Έβαλα το sweex wireless usb stick που αναφέρθηκε πιο πάνω δούλεψε μετά από προσπάθεια καλά σε genimi 3.80, το θέμα είναι ότι δεν συνδέεται αυτόματα στο ασύρματο δίκτυο όταν ξεκινάει ο dreambox, η μπορεί να συνδέεται αλλα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Πάω στις ρυθμίσεις δικτύου, σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο, το επιλέγω και μετά δουλεύει κανονικά. Όμως δεν θέλω να το κάνω συνέχεια αυτό κάθε φορά που κάνω restart.

Έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;
 
17 June 2006
23,927
Αθήνα
Εγώ όχι. Είναι σταθερότατο και μόνιμο. Ακόμα και σε άλλο χώρο που μετέφερα τον dreambox που υπάρχει κι άλλο δίκτυο wifi με ισχυρότερο σήμα, αυτό εξακολουθεί να συνδέεται στο παλιό wifi κανονικότατα.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Ακολούθησες πρώτα τα παρακάτω:

""3. Πάμε στο blue panel του Gemini/Extras/Kernel Modules
4. Ενεργοποιούμε με "ναι" και τις δύο επιλογές WLAN. Αποθηκεύουμε με το πράσινο κουμπί.""
 
ναι το κανω και αυτο Πάμε στο blue panel του Gemini/Extras/Kernel Modules
4. Ενεργοποιούμε με "ναι" και τις δύο επιλογές WLAN,για δες που κολα η δουλεια που σε μενα αν ειναι δυνατον καλα το χα με το AP ,ΑΛΕΞ κατι Network --> Enable Wlan αυτη η επιλογη δεν υπαρχει
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,666
Μέση γη
Μήπως έχεις το 3.80 σε usb stick και το τρέχεις με barry allen και στη φλας το newnigma 2.2.3?
Ίσως έχουν "χαθεί" μερικές επιλογές του 3.80 αν είναι αυτό το setup σου...