Kodachrome 64

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Στην περιήγηση μου στα slides θέλησα να δοκιμάζω και το όπως λένε θρυλικό Kodachrome 64 πριν αυτό καταργηθεί τελείως.
Βέβαια δεν είναι και εύκολο καθώς το συγκεκριμένο φίλμ εμφανίζεται πια σε ένα μόνο εργαστήρι στο Κάνσας το οποίο το πουλάει κιόλας.
Παρόλα αυτά δεν πτοούμαι και θα κάνω την παραγγελία, θα περιμένω να έρθει, θα διαλέξω πολύ προσεκτικά κάθε πόζα που θα βγάλω με αυτά, θα τα στείλω πάλι πίσω σε αυτούς και θα περιμένω ξανά να μου τα στείλουν εμφανισμένα. Δεν είναι οτι βιάζομαι κιόλας...
Έχω να παίζω μέχρι τότε!

Ρωτάω μιας και το κόστος αποστολής είναι ίδιο μέχρι και 12 ρολλάκια άν ενδιαφέρεται κανένας ακόμα απο τους φίλους εδώ να τα παραγγείλουμε μαζί.
Λέω να πάρω 4-5 το πολύ οπότε υπάρχει χώρος...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Εχει αν κοιτάξεις το site τους τιμές και λοιπά σε pdf. Το kodachrome μου κόλλησε γιατί ήταν το slide που χρησιμοποιούσαν στο National Geographic που έβλεπα και διάβαζα μανιωδώς μικρός. Θέλω να δοκιμάσω μόνος πρίν εξαφανιστεί. Δεν ξέρω αν έχει ξεμείναι κανένα ρολλάκι Ελλάδα αλλα και να έχει δεν ξέρω απο που να αρχίσω να το ψάχνω. Οι τιμές που δίνουν αυτοί πάντως δεν είναι μεγάλες. 8 δολάρια το ένα και 13 δολάρια η αποστολή των 12. Με γύρω στα 50 θα πάρω 5 που θα μου φτάσουν για αρκετό καιρό...
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Τα Kodachrome είχαν -δεν ξέρω άν έχουν ακόμα-προπληρωμένη εμφάνιση, δηλαδή με την αγορά τους πλήρωνες και την εμφάνιση.
Το φιλμ που έβρισκες και στα περίπτερα, τώρα το έχει μόνο ενα εργαστήριο στις ΗΠΑ.:frown:
Στην Ελλάδα δεν εμφανιζόταν, κάποτε υπήρξε ένα ενδιαφέρον απο την Kodak αλλά δεν ξέρω γιατί δεν έγινε μετά.
Εγώ τα έστελνα για εμφάνιση στην Ολλανδία και ο λογος ήταν ο εξής : Μαζί με τα slides που ήταν περασμένα σε χάρτινα πλαίσια(!) έστελναν και contacts tυπωμένα σε φωτογραφικό χαρτί Κοdak.
Η διαδικασία της εμφάνισης λεγεται Κ14 και υποδηλώνει τα 14 στάδια επεξεργασίας του φίλμ σε αντίθεση με το Ε6 -6 στάδια- των συνηθισμένων slides.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
αποτι καταλαβα απο τους τιμοκαταλογους η επεξεργασια δεν ειναι στην τιμη πια....

ξεχωριστες χρεωσεις....
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
To θυμόμουν αλλά είπα να βεβαιωθώ πριν απαντήσω,
λοιπόν το φέρνει ο Σκιαδόπουλος στη Τζωρτζ (πλατεία Κάνιγγος).
Δυστυχώς όμως τώρα έχει ξεμείνει και περιμένει την επόμενη παραγγελία.
Θα το ξαναφέρει σίγουρα όμως. Στα προηγούμενα η τιμή ήταν 17 ευρώ με την εμφάνιση πληρωμένη.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
To θυμόμουν αλλά είπα να βεβαιωθώ πριν απαντήσω,
λοιπόν το φέρνει ο Σκιαδόπουλος στη Τζωρτζ (πλατεία Κάνιγγος).
Δυστυχώς όμως τώρα έχει ξεμείνει και περιμένει την επόμενη παραγγελία.
Θα το ξαναφέρει σίγουρα όμως. Στα προηγούμενα η τιμή ήταν 17 ευρώ με την εμφάνιση πληρωμένη.

που τα στελνει Ηλια μηπως ξερεις ??

τσιμπημενη η τιμη παντως...

θυμαται κανεις ποσο πηγαινε πριν χρονια ?
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Δεν τον ρώτησα, φαντάζομαι στο μοναδικό εργαστήριο που έμεινε δηλ. Αμερική.
Θα τον ρωτήσω και θα σας γράψω, η τιμή είναι πράγματι τσιμπημένη
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Οκτώ συνολικά εργαστήρια Kodachrome υπάρχουν σύμφωνα με την Κόντακ:
"Today, only 8 photoprocessing laboratories worldwide process KODACHROME Film. Because they are so few in number and far between, they cannot meet the time demands of photographers who may require overnight or faster photoprocessing service.".
Nα μας έλεγαν και πού βρίσκονται καλά θα ήταν.

Υ.Γ Αυτό το overnight μου άρεσε:)
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Εγώ πάντως θα την κάνω σήμερα την παραγγελία κατευθείαν απο εκεί. Με την ισοτιμία του δολαρίου τώρα θα μου βγούν γύρω στα 35Ε 5 φιλμ και η αποστολή...
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Πωπω Kodachrome! θεϊκό φιλμ, χωρίς 3 εμουλσιόν αλλά με κρυσταλλική δομή! Εγώ έχω γυρίσει με το 40άρι σε super8 κινηματογραφικό φιλμ και η εικόνα ήταν φοβερή. Είχε ωραία, ζεστά, ζωντανά χρώματα που μένουν για πολλά χρόνια (ακόμα παραμένουν άθικτα φιλμάκια που τράβαγε ο πατέρας μου το 70τόσο), σε αντίθεση με θετικά με τις 3 εμουλσιόν που σιγά σιγά χάνουν το ένα χρώμα μετά το άλλο. Κάπου στην Κωλέττη θυμάμαι φέρνει ένας το κινηματογραφικό kodachrome. Δεν ξέρω αν φέρνει και το φωτογραφικό.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μία απο τις διασημότερες ίσως εικόνες που έχουν τραβηχθεί σε Kodachrome:

afghan-girl-national-geographic-photos-that-change1.jpg


του Steve McCurry
 
Last edited:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Ήρθε σήμερα το πρωί. Ταχύτητατοι οι τύποι. 14 βράδυ το έστειλα, 15 πρωί το στείλαν αυτοί, σήμερα πρωι έφτασε στην πόρτα μου με UPS. Και σε πολύ καλη στιγμή βασικά αφού σε μιά ώρα φεύγω για δίημερο στο Νυμφαίο με την κοπέλα μου. Θα πάω και απο τον Αρκτούρο και ελπίζω να δώ κανα αρκουδάκι!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Ήρθε σήμερα το πρωί. Ταχύτητατοι οι τύποι. 14 βράδυ το έστειλα, 15 πρωί το στείλαν αυτοί, σήμερα πρωι έφτασε στην πόρτα μου με UPS. Και σε πολύ καλη στιγμή βασικά αφού σε μιά ώρα φεύγω για δίημερο στο Νυμφαίο με την κοπέλα μου. Θα πάω και απο τον Αρκτούρο και ελπίζω να δώ κανα αρκουδάκι!

οτι θα δεις ειναι σιγουρο.


Και προσπαθησε να πας κοντα στο συρμα για να το αποφυγεις απο το καδρο σου.

Προσεχε μονο γιατι ερχονται κοντα στα συρματοπλεγματα .