QuickMuxIt - Ένα νέο utility για την μετατροπή .mkv σε BD/AVCHD

vpapanik

Established Member
13 October 2007
131
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους :)

Έγραψα πρόσφατα ένα προγραμματάκι σε μορφή front-end για το tsMuxeR το οποίο μετατρέπει τα αρχεία matroska + υπότιτλους σε Blu-Ray format (παιζει από δισκάκι DVD) ή σε ΑVCHD format (παίζει από εξωτερικό δίσκο η USB flash) για το PS3.

Περιλαμβάνει αρκετά χρήσιμα χαρακτηριστικά για να γίνεται η όλη διαδικασία όσο το δυνατόν γρηγορότερα χωρίς τις αρκετές χειροκίνητες ρυθμίσεις που απαιτεί το GUI του tsMuxeR (τις οποίες όυτε save δεν γίνονται !). Διαβάστε πρώτα το Readme.txt (στα αγγλικά).

Αναγνωρίζει αυτόματα αγγλικούς/ελληνικούς υπότιτλους, μετατρέπει το video σε profile 4.1, έχει πλήρη settings για subtitle fonts και ... μετονομάζει αυτόματα το BD structure σε AVCHD structure για να παίζει κατευθείαν απο εξωτερικό δίσκο η φλασάκι ! (αντικαθιστά δηλαδή το AVCHD Me.exe).

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ :

http://www.avclub.gr/forum/downloads.php?do=file&id=61

και να το δοκιμάσετε. Φυσικά κανένας λόγος για virus/spyware και τέτοια, να εξηγούμαστε :)

Αν σας αρέσει διαδώστε το και σε άλλα forums στα οποία είστε μέλη, ελεύθερα !

PS. Είναι ακόμα σε έκδοση 1.1, οπότε σχόλια/προτάσεις είναι φυσικά ευπρόσδεκτες. Μέχρι στιγμής το έχω δοκιμάσει σε επεισόδια σειρών (π.χ. Lost, Prison Break σε 720p) και δουλεύει θαυμάσια. Άλλα σίγουρα θα χρειαστεί βελτιώσεις :)
 
Last edited by a moderator:

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Συγχαρητηρια για την πρωτοβουλία και το χρονο που διάθεσες! -bye-

Το αν θα το κανεις BR (για να παιζει απο DVD) ή AVCHD (για να παιζει απο flash) το επιλεγεις εσυ χειροκινητα κατα την μετατροπή?

Επισης, μια καλη προσθηκη θα ηταν να ενσωματωσεις και ενα προγραμματακι που να φτιαχνει μενου (για την περιπτωση του BR structure) που να μπορει να αναπαράγεται απο BR players και PS3.... Θα ηταν πολυ χρήσιμο, ειδικά για τα επεισοδια των σειρων που βαζουμε περισσοτερα απο ενα σε δισκακι...:a0210:
 

vpapanik

Established Member
13 October 2007
131
Θεσσαλονίκη
Συγχαρητηρια για την πρωτοβουλία και το χρονο που διάθεσες! -bye-

Το αν θα το κανεις BR (για να παιζει απο DVD) ή AVCHD (για να παιζει απο flash) το επιλεγεις εσυ χειροκινητα κατα την μετατροπή?

Επισης, μια καλη προσθηκη θα ηταν να ενσωματωσεις και ενα προγραμματακι που να φτιαχνει μενου (για την περιπτωση του BR structure) που να μπορει να αναπαράγεται απο BR players και PS3.... Θα ηταν πολυ χρήσιμο, ειδικά για τα επεισοδια των σειρων που βαζουμε περισσοτερα απο ενα σε δισκακι...:a0210:

Thanks !

Αν δεν επιλέξεις 'Create AVCHD structure' τότε το αφήνει BD, όπως ακριβώς βγαίνει από το tsMuxeR.

Ναι, συμφωνώ για το δεύτερο, θέλει βέβαια το ψάξιμό του... ο λόγος που το έκανα αρχικά έτσι είναι ότι δεν θέλω να ξοδεύω δισκάκια. Έχω τα .mkv και .srt στο δίσκο μου και όταν θέλω να δω ένα επεισόδιο το κάνω ΑVCHD σε ενα λεπτό, το περνάω σε ενα flashακι (άλλο ενα λεπτο) και το βλέπω. Που ξέρεις, στο μέλλον μπορεί να έχουμε .mkv support (πολύ αισιόδοξια εδώ) και να πάνε άχρηστα όλα τα καμμένα δισκάκια.
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Μπραβο φιλε μου καλη δουλεια και θα το δοκιμασω σιγουρα. Μια ερωτηση μονο. Να φανταστω οτι σε αναλυσεις που δεν ειναι 1280x720, εμφανιζεται η πρασινη γραμμη παλι?
 

vpapanik

Established Member
13 October 2007
131
Θεσσαλονίκη
@Tsop : δεν το έχω δοκιμάσει, αν όμως γινεται ετσι φταιει το tsMuxeR

@sakisart : έχεις το τελευταίο tsMuxer 1.84b ? έβαλες το σωστο location ? οταν κανεις drag'n'drop ενα αρχείο .mkv τι σου βγάζει ;
 

sakisart

Senior Member
17 January 2008
578
Θεσσαλονίκη-Δράμα
@Tsop : δεν το έχω δοκιμάσει, αν όμως γινεται ετσι φταιει το tsMuxeR

@sakisart : έχεις το τελευταίο tsMuxer 1.84b ? έβαλες το σωστο location ? οταν κανεις drag'n'drop ενα αρχείο .mkv τι σου βγάζει ;
Απ'το location επιλέγεις αρχείο έτσι; Βάζω mkv αρχείο για το άνοιγμα και είναι κενό,σαν να μην υπάρχει.Το κατέβασα από εκεί που υπέδειξες.Μήπως πρέπει να αλλάξω ονομασία το αρχείο;
 

vpapanik

Established Member
13 October 2007
131
Θεσσαλονίκη
Απ'το location επιλέγεις αρχείο έτσι; Βάζω mkv αρχείο για το άνοιγμα και είναι κενό,σαν να μην υπάρχει.Το κατέβασα από εκεί που υπέδειξες.Μήπως πρέπει να αλλάξω ονομασία το αρχείο;

Στο location λες που βρίσκεται ο tsMuxeR ! Αυτό βέβαια θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα, αλλά ο tsMuxeR δεν γράφει τίποτα στο registry, οπότε...

Το .mkv το πετας μέσα στο κουτί που λέει 'File Information'. Αλλιώς, μπορείς να κάνεις right-click στο .mkv και επιλέγεις 'QuickMuxIt'.
 

vpapanik

Established Member
13 October 2007
131
Θεσσαλονίκη
Ωραια, πάτα το κουμπί open μέσα στο κουτάκι tsMuxer Location και βρές το tsMuxer.exe στο δίσκο σου (προφανώς δεν το έχεις στο C:\Program Files\tsMuxeR\tsMuxeR.exe).
 

KleKoR

Supreme Member
30 November 2007
7,568
Error '23.976' is not a valid floating point value

δεν μπορεσα να το τρεξω... ιδανικο για οσους δεν ασχολουνται-δεν γνωριζουν και θελουν να γινει η δουλεια με ενα κλικ...

τεσπα... χρειαζεται ακομα να βαλεις το split καθε 4GB λογο FAT32...αν δεν το εχεις βαλει ηδη...

ξερω αρκετα σχετικα με AVCHD και PS3, εχω ψαχτει παρα πολλες ωρες οποτε μη διστασεις να ρωτησεις οτιδηποτε.... απ'οτι ειδα εχεις ήδη ριξει μια ματια στο θεμα AVCHD...

με χαρα να σε βοηθησω σε οτι θες... μονο που δεν εχω ιδεα απο προγραμματισμο:smash:
 

vpapanik

Established Member
13 October 2007
131
Θεσσαλονίκη
Error '23.976' is not a valid floating point value

δεν μπορεσα να το τρεξω... ιδανικο για οσους δεν ασχολουνται-δεν γνωριζουν και θελουν να γινει η δουλεια με ενα κλικ...

τεσπα... χρειαζεται ακομα να βαλεις το split καθε 4GB λογο FAT32...αν δεν το εχεις βαλει ηδη...

ξερω αρκετα σχετικα με AVCHD και PS3, εχω ψαχτει παρα πολλες ωρες οποτε μη διστασεις να ρωτησεις οτιδηποτε.... απ'οτι ειδα εχεις ήδη ριξει μια ματια στο θεμα AVCHD...

με χαρα να σε βοηθησω σε οτι θες... μονο που δεν εχω ιδεα απο προγραμματισμο:smash:

Σ'ευχαριστώ πολύ ! Βάζω λοιπον αναγνώριση αριθμών με κόμμα για ελληνικά windows :) Μια ερώτηση μόνο : αν χρησιμοποιήσεις το tsMuxer GUI, στο .meta αρχείο, σου εμφανίζει 23.976 ή 23,976 ;

Το σπάσιμο των 4 GB είναι ήδη μέσα, για παν ενδεχόμενον !
 
Last edited:

KleKoR

Supreme Member
30 November 2007
7,568
Λοιπον... δυστυχως ουτε τωρα καταφερα να το τρεξω... διαβαζει το αρχειο κανονικα πλεον, παταω το κουμπι(δεν βγηκε μια χοντρη!!!) και μενει στο 0%, και απ'οτι φαινεται απο τον task manager δεν τρεχει το tsmuxer.exe...

ενα αλλο "προβληματακι" ειναι οτι αν δεν υπαρχει αρχειο υποτιτλων δεν δουλευει, δλδ παει κατευθειαν στο 100% χωρις να παραγει καποιο αρχειο...

στην προηγουμενη ερωτηση σου, μου εμφανίζει 23.976

btw δεν χρειαζεται change profile στα 720p απο οσο ξερω(χωρις να ειμαι απολυτος σιγουρος)... μετα 1080p υπαρχει το προβλημα...
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Το ίδιο και σ'εμένα.Ξεκινάει 0% και απότομα πάει 100%.Σε κάποια mkv δε ξεκινάει καν.

Ένα μεγάλο μπράβο για τη προσπάθεια!
To QuickMuxItείναι μια εξαιρετική προσπάθεια!
Συνέχισε και εμείς τα "πειραματόζωα" θα σε βοηθήσουμε!
Επιβεβαιώνω πως όταν το αρχείο δεν αντιστοιχίζεται με κάποιο srt τότε ΔΕΝ μετατρέπεται (πηγαίνει στο 100% σε ένα δευτερόλεπτο) ούτε δημιουργείται το file structure του AVCHD!
Α και κάτι άλλο. Ενώ το δοκίμασα στη δουλειά, στο σπίτι που βρίσκομαι τώρα δεν μπορώ να το κατεβάσω από το site!
Το έχεις "κατεβάσει" ή συμβαίνει τίποτε άλλο;