The Nightmare Before Christmas – Blu Ray

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Τι να πω; Δεν ειχε τυχει να το δω και έκατσα και ειδα το BR που καθόταν στο συρτάρι κανα μηνα τωρα.

Μαγεία!

Πανέμορφη ταινία (ειδικα για οσους λατρευουν την gothic αισθητική), εκπλητική εικόνα, εξαίσιος ήχος (7.1 Dolby TrueHD).

Highly Recommended.

YΓ Η Ταινια που θυμισε ποσο καλυτερα / ‛ζεστα’ αποτελέσματα μπορει να εχει η τεχνικη του stop animation σε σχεση με το cgi.

Τα bonus δε με το making of και την τεχνικη του stop animation είναι κατι παραπανω από ενδιαφεροντα (το ποσοι ανθρωποι εκαναν ποσα πραγματα με τα ιδια τους τα χερια στην προ cgi εποχη).
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
τι εννοειτε αν αξιζει για animation το br;

ειπα, η εικονα ειναι εκπληκτικη!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
ναι αλλα μηπως και στο dvd εχει παλι καλη εικονα...

το ανιμεισον

Όποιος έχει δει μία φορά BR και καταλαβαίνει 5 πράγματα ξέρει ότι ένα καλό transfer σε BR δεν μπορεί να έχει καμία σύγκριση με το αντίστοιχο καλύτερο δυνατό σε DVD. Και φυσικά στα ''animation'' δεν αλλάζει κάτι.

Εχει ελληνικους υποτιτλους?
Και απο που αγαραστηκε?
:grinning-smiley-043
Αμερικάνικο είναι.

Δεν νομίζω να έχει Ελληνικά.
 
18 June 2006
729
Αυτό με το ότι στο animation δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ SD και HD κυκλοφορεί στο διαδίκτυο εδώ και καιρό...

το nightmare δεν είναι animation -είναι puppets, ελληνικά κουκλοθέατρο,το οποίο στο hd σε αφήνει με ανοιχτό το στόμα λόγω του τρισδιάστατου του πρωτογενούς υλικού.Εγώ το έπαιξα με ένα Sony S-500 region free και σε σύγκριση με το dvd η εικόνα ήταν πολύ καλύτερη.

Αλλά ακόμα και στο απλό 2D animation υπάρχουν τεράστιες διαφορές.Το διαπίστωσα πρόσφατα όταν το SKY HD έδειξε την Pocahontas μια ταινεία στην οποία έχω κάνει διατριβή μεγαλώνοντας τους λεβέντες μου.Λοιπόν ένιωσα σαν να την έβλεπα για πρώτη φορά,ειδικά στο πρώτο πλάνο της ,όταν η κάμερα περνάει πάνω από το Λονδίνο για να καταλήξει στο λιμάνι ,έχουμε νέο highlight στο τι είναι τρισδιάστατο.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Όποιος έχει δει μία φορά BR και καταλαβαίνει 5 πράγματα ξέρει ότι ένα καλό transfer σε BR δεν μπορεί να έχει καμία σύγκριση με το αντίστοιχο καλύτερο δυνατό σε DVD. Και φυσικά στα ''animation'' δεν αλλάζει κάτι.


Αμερικάνικο είναι.

Δεν νομίζω να έχει Ελληνικά.

εχω δει το ρατατουη σε BR και καποια κλιπς της ντισνευ...

μαλλον δεν εχω δει animation σε dvd...:a0210: