Εις μνήμην...

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,091
127.0.0.1
300x300.jpg


01. Dolphin Love 8:03
02. Whale Song 5:29
03. Sea Of Love 8:42
04. Tranquillity 4:39
05. Air 6:54
06. Ave Maria 6:53
07. Sea & Dolphins 4:04



Ένα ταξίδι στην Ελλάδα, μία συνάντηση με ένα δελφίνι που προσέφερε τη φιλία του απλόχερα στους επισκέπτες και αργότερα τα νέα ότι αυτό το δελφίνι θανατώθηκε από τους τοπικούς ψαράδες επειδή "έκλεβε" τα ψάρια τους έκαναν την Chris Mitchel να γράψει το Dolphin Love.

Από τους πειραματισμούς του Dolphin Love και του Whale Song στο πολύ καλό Sea of Love μέχρι το πρελούδιο του Sea and Dolphins περνώντας μέσα από διασκευές του Albinoni και του Bach δημιουργεί ατμόσφαιρα χρησιμοποιώντας ήχους κυμμάτων και φωνές δελφινιών συνθέτοντας το στερνό αντίο...

Η συνοχή είναι φτιαγμένη σαν ιστορία που ξεκινάει με τη συνάντηση του ανθρώπου με τη φύση στην αρχή του δίσκου. Τα κομμάτια βασίζονται κατ' αρχάς στους ήχους της θάλασσας όπου το φλάουτο και τα keyboards ακούγονται πιο πολύ σαν μουσική επένδυση και συνεχίζει με τον άνθρωπο να μπαίνει στο προσκήνιο με μοτίβα όπως το Tranquility του Albinoni, το Air και το Ave Maria του Bach.

Το τέλος ανήκει δικαιωματικά στη φύση και τους ήχους της χωρίς η συνοχή να διαταράσσεται από τους τεχνητούς ήχους που δημιουργεί ο άνθρωπος.


Ο δίσκος συνίσταται για νυχτερινές ακροάσεις με παρέα ένα αναμμένο αρωματικό stick και το αγαπημένο σας ποτό.


Εγώ θα του έβαζα 9/10 αλλά είπαμε, ακούω περίεργα πράγματα... -bye-
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,091
127.0.0.1
Thanks...
Βέβαια είναι από τα CD που βρίσκεις πολύ δύσκολα και θέλει ψάξιμο (ναι, έχω βρει δισκοπωλείο στην Αθήνα. Αν ενδιαφέρεται κάποιος με PM).
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Thanks...
Βέβαια είναι από τα CD που βρίσκεις πολύ δύσκολα και θέλει ψάξιμο (ναι, έχω βρει δισκοπωλείο στην Αθήνα. Αν ενδιαφέρεται κάποιος με PM).

Ωραία!Μπράβο καμάρι μου!
Στην πρώτη σου παρουσίαση CD μας έβαλες να ψάχνουμε στο δίκτυο
μπάς και βρούμε το δισκάκι !
Τέλος πάντων άκουσα κάποια δείγματα και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!
Για στείλε κάνα πμ!
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,091
127.0.0.1
Στην πρώτη σου παρουσίαση CD μας έβαλες να ψάχνουμε στο δίκτυο μπάς και βρούμε το δισκάκι !

Αφού είπα μπρε... Δεν το πουλάνε καν σε δισκοπωλεία! Είναι από τα πιο limited δισκάκια που μπορείς να βρείς...
Στην επόμενη παρουσίαση θα σας τρέχω πίσω από πλανόδιους performers! -bye-

Άλλα δειγματάκια έχει και εδώ... http://www.emusic.com/album/Chris-Mitchell-Dolphin-Love-MP3-Download/10942592.html