Φακοί CARL ZEISS JENA

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ξαφνικά θα αρχίσουν να εμφανίζονται πολλοί στο φόρουμ. Μέχρι πρόσφατα υπήρχε μόνο ένας, ο 200/μ42 του Μάριου του Δασκαλάκη. Πρόσφατα πήρε ο Alex Theodin έναν 135 ΜC και χθες χτυπήσαμε ο send Κι εγώ από έναν 180/2.8, ο Τάσος τον MC (και φθηνά) και εγώ τον απλό πιο ακριβά. Αντάπτορες για CANON/NIKON θα παραγγελθούν σήμερα ή αύριο. Άρα stay tuned.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Αν έρθει και ο ανάπτορας κάποια στιγμή μέσα στην επομένη δεκαετία μπορεί να χτυπήσω κιάλλον.... Για το ραντεβού που λέγαμε φαντάζομαι αφού γυρίσει η D200 σπίτι! Να κάνουμε ένα γενικό συγκριτικό να διαπιστώσουμε πόσο καλοί είναι τελικά...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ποιος μόνο ένας?

Έχω αρκετό καιρό τους

- Flektogon 35/2.4 MC (βέβαια μου έμεινε από διάφραγμα, να δω τι θα κάνω). Απίστευτος.
- Sonnar MC 135/3.5
- Sonnar 135/4 (για Exakta)
- Flektogon 20/4 (Exakta)
- Flektogon 25/4 (Exakta)
Pancolar 50/1.8 (αυτόν τον έχω 2 φορές, αλλά ο ένας είναι διαλυμένος, φτιάχνω το διάφραγμα που κολλούσε αλλά μάλλον θα φύγει σε μάστορα, και ο άλλος ένας πολύ καλός "Zebra" (οξύτητα με ανοικτό διάφραγμα εντυπωσιακή)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,829
Εκεί ψηλά.....
Βλαση μην του λες τετοια και τον ερεθιζεις τον Τασο........αγορασε καινουργια ντουλαπα εσχατως για τους φακους και μονο...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Ηρθε τελικά ο αντάπτορας Μ42>Pentax K. Τον βιδώνεις στον φακό, και μετά περνάς τον φακό κανόνικά οπως τους K mount.
Η μηχανή δεν αναγνωρίζει φακό γιαυτό πρέπει εκτός απο το εστιακό μήκος του φακού για το SR να βάλεις τον φακό στο M και να φωτομετρήσεις κλείνοντας τον φακό χειροκίνητα.
Δλδ. εστιάζεις, κλείνεις το επιθυμητό διάφραγμα, πατάς το AE-L για να σου δώσει ταχύτητα και μετά παίρνεις την φωτογραφία σου. Πολύ γρηγορή διαδικάσία και την συνηθίζεις εύκολα.

Τελικά δεν είναι ορατό κανένα απο τα στίγματα στο τελικό αποτέλεσμα ακόμα και στο πιό κλειστο f22. Το δακτυλίδη της εστίασης όμως δεν γυρνάει και τόσο εύκολά. Θέλει λίγη δύναμη παραπάνω αν και η κίνησή του είναι ομαλή. Δεν μπορώνα καταλάβω αν είναι απο σχεδιάση έτσι ή απλά θέλει "λάδωμα"...

Πάντως απο τα πρώτα δήγματα είμαι ενθουσιασμένος. Και το βάθος πεδίου τέρμα ανοιχτός είναι εκπλητικά ρηχό. Επίσης διάβασα οτι στην κοντινότερη απόσταση εστίασης δίνει μακρο 1:1.

Περιμένω να περάσει και αυτή η εβδομάδα και μετά θα έχω την ευκαιρία να τον δοκίμασω σε διάφορες συνθήκες (εκδρομη... :antlers:)
Σκέφτομαι να πάρω και έναν Μ42>ΝΙΚΟΝ ανταπτορα για να τον βαζω και στην αναλογίκή. Θα μπορεί να εστιάσει στο άπειρο?

Εδώ και ένα πρώτο δείγμα.
2905044739_ef790a10b7_b.jpg
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Με την εστίαση στο άπειρο νομίζω έχω πρόβλημα και εγώ. Το δοκίμασα χθες και διαπίστωσα οτι δεν εστιάζει στο άπειρο. Μικρό πρόβλημα μιαςκαι μ/ολις τον κλείσω λίγο πιάνει την υπερεστιακή και είναι όλα νέτ, ενώ ακόμα και ανοικτός εστιάζει περίπου στα 25 μέτρα...
Αλλά είχα την εντύπωση οτι οι M42 σε pentax εστιάζουν κανονικά...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Θέλει λίγη προσοχή με τον αντάπτορα που έχεις. Είναι απλός αντάπτορας-δαχτυλίδι που αγκαλιάζει το σπείρωμα του φακού, όπως οι κλασικοί που είχε κυκλοφορήσει η ίδια η πένταξ (τυχαίνει να έχω έναν τέτοιο, τώρα πού είναι το θέμα...) ή έχει πατούρα που εφαρμόζει στη βάση της μοντούρας?
Θέλει προσοχή, γιατί και οι βιδωτοί και οι μοντούρας Κ είναι σχεδιασμένοι να προβάλουν εστιασμένη εικόνα στα 45,5 χιλιοστά από το επίπεδο της μοντούρας.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Όχι, εγώ έχω έναν τέτοιο. Μπορώ να σου τον δανείσω να τον δοκιμάσεις, δεν έχω σώμα Pentax K να ξέρω πώς πάει

IMGP8383.jpg


Μου φαίνται λογικό να μην εστιάζει στο άπειρο ο δικός σου, γιατί έχει το έξτρα δαχτυλίδι που παρεμβάλεται μεταξύ φακού και μηχανής και προσθέτει απόσταση. Έστω 1 χιλιοστό.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Ναι έχεις δίκιο, το παρατήρησα όταν έγβαλα την φωτογραφία. Προεξέχει περίπου 1μμ. Έναν τέτοιο σαν αυτούς που κρατας μάλλον χρειάζομαι. Που τους βρήκες αυτούς?
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Δεν είναι δική μου η παραπάνω φωτο, για να πάρεις μια ιδέα πώς είναι ο δικός μου την έβαλα. Μαζί με έναν φακό μου έτυχε να έρθει, ξέρεις τι φιλτράκια κλπ έχω μαζέψει έτσι?
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μία πρόχειρη δοκιμή από τον ...γίγαντα μεσαίου φορμά, τον βαρύ ...τεθωρακισμένο Carl Zeiss Jena MC Sonnar 180/2.8.

Προσαρμοσμένος με τον ευμεγέθη αντάπτορα Pentacon Six -> Canon EOS πάνω στην 40D μου, καλύπτει μία επιφάνεια λιγότερη από το 1/10 εκείνης που σχεδιάστηκε να καλύπτει (6x6 εκατοστά, ήγουν 3.600 τετραγωνικά χιλιοστά έναντι των περίπου 340 τετραγωνικών χιλιοστών του αισθητήρα APS-C της Canon). Και λέγεται ότι οι φακοί του μεσαίου φορμά είναι σαφώς λιγότερο οξείς σε σχέση με εκείνους του μικρού (35mm), ακριβώς διότι το φορμά 6χ6 με την τετραπλάσια επιφάνειά του δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις σε απόλυτη (γραμμές/mm) ικανότητα ανάλυσης.

Είναι έτσι?

Στην περίπτωση τουλάχιστον του Sonnar 180/2.8 τούτο δεν φαίνεται να ισχύει καθόλου.

Καλή οξύτητα από ανοικτός, απογειώνεται μόλις τον κλείσεις 1 στοπ, και το σπουδαιότερο, ως φακός μεσαίου φορμά αποδίδει περίπου ομοιόμορφα σε όλο το κάδρο του μικρού αισθητήρα, και ακόμη σπουδαιότερο, συνεχίζει να αποδίδει καλά ακόμη και στα πολύ μικρά διαφράγματα:


attachment.php

f/2.8

attachment.php

f/22


Φυσικά bokeh πολύ καλό, καλή μετάβαση από τα εστιασμένα στα ανεστίαστα (όχι προφανώς συναγόμενη από τα πρόχειρα αυτά δείγματα, γενικώς μιλώ) "εστιακές" χρωματικές εκτροπές (πράσινες πίσω, μωβ μπροστά από το σημείο εστίασης) όχι ιδιαίτερες και σίγουρα εύκολα διορθώσιμες.
 

Attachments

  • IMG_3030.jpg
    IMG_3030.jpg
    106.6 KB · Views: 154
  • IMG_3034.jpg
    IMG_3034.jpg
    139.5 KB · Views: 167
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Και κροπ από το σημείο εστίασης (Canon 40D, iso400, λήψεις ανά δύο f-stop):

attachment.php

f/2.8


attachment.php

f/5.6


attachment.php

f/11


attachment.php

f/22
 

Attachments

  • IMG_3030crop.jpg
    IMG_3030crop.jpg
    50.6 KB · Views: 151
  • IMG_3031crop.jpg
    IMG_3031crop.jpg
    43 KB · Views: 163
  • IMG_3032crop.jpg
    IMG_3032crop.jpg
    41.4 KB · Views: 162
  • IMG_3034crop.jpg
    IMG_3034crop.jpg
    36.6 KB · Views: 162

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Καλοτράβηχτος Τάσο, άντε και με το καλό στο μεσαίο φορμά.

offtopic :Τον Pathos έχεις ρε θηρίο? Τον σκέφτομαι για πιθανή αγορά τώρα τελευταία.
Αν έχεις χρόνο στείλε με πμ (για να μην εκτροχιάσουμε το Thread) εντυπώσεις.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μηχανή μεσαίου δεν έχω ακόμη, αλλά εάν μου κάτσει καμία με τον Biometar 120/2.8 που (στο χαλαρό) αναζητώ δεν θα έλεγα όχι. Ευκαιρία να τραβήξω και κανένα φιλμ και να μάθω να εμφανίζω που δεν ξέρω ντιπ. Φαντάζεσαι (λέμε τώρα) μεγέθυνση που θα σήκωνε πλήρες καρέ τραβηγμένο με τέτοιους φακούς?

Δυστυχώς η ποιότητα των CJZ πολύ ακούγεται και έχουν πάρει γενικώς τα πάνω τους σε τιμές. Γνωρίζεις ότι ο Flektogon 20/2.8 μπορεί να πάει και πάνω από 300 ευρώ? Με λίγα παραπάνω παίρνεις καινούργιο τον αντίστοιχο AF της Canon!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Αύριο θα βάλω φωτογραφία για να καταλάβετε το μέγεθος του φακού.

Από την άλλη μιλούμε για 100 ευρώ για φακό 200άρη 2.8

Είχα ήδη έναν 200/2.8 (Praktikar σχεδίαση μάλλον Sigma) τον οποίο είχα πάρει κάπου τόσο (λίγο παραπάνω) αλλά καμία σχέση με τον Sonnar (μόνο στην στιβαρή μεταλλική κατασκευή). Δύσκολα βρίσκεις φακό να γράφει έτσι ανοικτός. Και ιδίως να χάνει τόσο λίγο σε f/22.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Είχα ήδη έναν 200/2.8 (Praktikar σχεδίαση μάλλον Sigma) τον οποίο είχα πάρει κάπου τόσο (λίγο παραπάνω) αλλά καμία σχέση με τον Sonnar (μόνο στην στιβαρή μεταλλική κατασκευή). Δύσκολα βρίσκεις φακό να γράφει έτσι ανοικτός. Και ιδίως να χάνει τόσο λίγο σε f/22.

εγώ χαλαρά για έναν biometar 80άρη και έκλεισα. Αν βρεις σετ, κράτα μου τον 80άρη.