Rescue dawn

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
site.php


Η Αυγή της απόδρασης
Rescue dawn

Χώρα USA
Έτος: 2006
Είδος: Πολεμική Περιπέτεια
Σκηνοθέτης Werner Herzog
Ηθοποιοί Christian Bale, Steve Zahn , Jeremy Davies
Διάρκεια 126


Ο Ντίτερ Ντέγκλερ από παιδί είχε ένα και μοναδικό όνειρο: να πετάξει. Το μόνο μέρος όπου λαχταρούσε να βρεθεί ήταν ο ουρανός. Αρκετά χρόνια αργότερα είναι πια πιλότος στην Αμερικανική Αεροπορία, όταν στην πρώτη του μυστική αποστολή το αεροπλάνο του καταρρίπτεται πάνω από το Λάος.
Βρίσκεται παγιδευμένος σε μια αδιαπέραστη ζούγκλα, πιάνεται αιχμάλωτος από τους αντάρτες που ελέγχουν την περιοχή και οδηγείται σε ένα μικρό στρατόπεδο αιχμαλώτων στη μέση της ζούγκλας. Εκεί θα ζήσει απάνθρωπες συνθήκες διαβίωσης, έως ότου θα προσπαθήσει να δραπετεύσει.
Η άγρια ζούγκλα, όμως, τον περιμένει, πιο εφιαλτική από το στρατόπεδο…​


 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Το είδα σε blu ray και μου άρεσε αρκετά. Καλή παραγωγή, καλά εφέ, καλός ήχος, καλή σκηνοθεσία από τον Χέρτζογκ, εντυπωσιακή φωτογραφία και κινηματογράφηση, καλές ερμηνείες από τους Μπέιλ (πρέπει να τράβηξε χοντρό λούκι από άποψη φυσικής κατάστασης), τον Ζαν (ρόλος εντελώς αντίθετoς σε ότι έχει κάνει) και Ντέιβις (με τη γνωστή του ερμηνευτική μανιέρα και ύφος αρόδου, αλλά τρομερά αδυνατισμένος). Γενικώς, μια ταινία που τη βλέπεις με πραγματικό ενδιαφέρον όσο διαρκεί και μόνο το τέλος μου φάνηκε συμβατικό και αδύναμο. Αξίζει τουλάχιστον μιας θέασης. Η εικόνα και ο ήχος του blu ray κυμαίνονται από άριστα έως κορυφαία επίπεδα.
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Καλο μου φανηκε το εργο & εμενα.
Παροτι εχουμε ξαναδει ομοιες ιστοριες με Αμερικανους-πολεμο
& Βιετναμ,εδω την διαφορα κανει η καλη ερμηνεια του πρωταγωνιστη
αλλα & η καλη σκηνοθεσια.
Στο συνολο της η ταινια κατορθωνει να βαστηξει το ενδιαφερον του
θεατη παρα την 2ωρη διαρκεια της χωρις να κουραζει.
Το τελος θα μπορουσε να ηταν καλυτερο..