Megabox V2.0 στο Ps3 - ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

devilakos1

New member
4 April 2008
58
Colorado
Λοιπον παιδες, τελειωσα με το γραψιμο του tutorial μπορειτε να το βρειτε πιο κατω.
Να αναφερω και καποια πραγματακια σχετικα με το megabox v2.0

Τα χαρακτηριστικα του ειναι αυτα (στα αγγλικα):


Video:
1-Reproduction in the premises of almost all the formats of video, including the MKV.
2-Reproduction in Streaming (from Internet or the local network) reproduces just like in the point 1 that if, the MKV would cost to him more but, depending on the bandwidth of Internet, since in local network we have all 100MB.
to 3-Encoder and to decoder of DivX, DVD, TDT and others.
4-Recording to CD's/DVD's etc. (Necessary external recorder USB)
5-Possibility of using compatible digital cameras with Linux.


Audio:
1-Reproduction of all the habitual formats. (Local and streaming.)
2-Encoder and decoder of CD's and other formats.
3-Recording of CD's/DVD's etc… (Necessary external recorder USB.)
4-Possibility of using compatible reproducers MP3/MP4 with Linux

TV/Radio: (compatible with multiple models and marks of devices USB TV)
1-Reproduction of TDT, TDS, TDC and IMAGENIO. (Necessary USB capture device.) “one in pack MegaBOX PS3 will be included”
2-Radio and TV in streaming by Internet.
3-Recording of programs of TV “to the hard disk of the PS3, external Hard disk or to record it to CD/DVD “with possibility of programming the hour and date of recording.

Software:
1-FireFOX. (Formed with all plug-ins for its perfect operation.)
2-System P2P.
3-System VoIP and instantaneous mail.
4-Emulation of games of almost all the platforms. (Reading of ROM's from any unit, even from local NETWORK.)
5-Game for LINUX in 3D (to still not contrasted.)
6-Possibility of launching PS3 games directly from MegaBOX.
(In the future possibly ISO loader)
“Software requests are accepted”

Appearance:
1-Skins Manager so that you modify to your taste the appearance of MegaBOX in your PS3 (Necessary knowledge of XM)

Components needed:
1-Playstation 3 sixaxis (PS3)
2-Any compatible PS3 device

Screen Resolution:
1-1280x720 (720P)


To megabox ειναι αυτο οπως το βλεπετε στο παρακατω βιντεο.
Επισης να αναφερω πως υποστηριζει πολλους emulators. οπως xmame, super nitendo κτλ.
Δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε.





Αν θελετε μπορειτε να κανετε αυτο το θεμα sticky, για να μην χαθει.
So, αυτα απο εμενα,και μονο ενα ευχαριστω μου ειναι αρκετο.
Be well, και για οτι δεν καταφερετε, εδω ειμαστε να βοηθησουμε
.. -bye-
 
Last edited by a moderator:

devilakos1

New member
4 April 2008
58
Colorado
Επειδη το βιντεο δεν φαινοταν το ξαναβαζω εδω

 

devilakos1

New member
4 April 2008
58
Colorado
Που είναι ο οδηγός,το video; ...δεν βλέπω τίποτα. :chinscratch:

Γιατί το post του devilakou φαίνεται σε 3 στήλες?


Aυτο λεω ρε παιδια, να το διορθωσει καποιος, το ποστ μου ειναι μισο..

Τελος παντων, προς το παρον, να πω οτι το βιντεο ειναι http://www.youtube.com/watch?v=P-NhkRsSVkc

και ανεβασα το document σε rapidshare εδω http://rapidshare.com/files/148302541/MEGABOX_v2.0___963___949__Ps3___914_y_Devilakos1.doc.html
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Ωραία! Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
Ευχαριστούμε!
 

m3fisto

Senior Member
30 September 2007
360
Patra
Συγχαρητήρια για τον κόπο και το χρόνο σου να τα γράψεις συγκεντρωμένα. Με ενεπνευσες να κατσω να γραψω και εγω τον οδηγο για ριπαρισμα bluray μεσα απο το ps3
...including the mkv...

επειδη το ψωμί της υπόθεσης είναι εκεί.... Αν σου είναι εύκολο δοκίμασε ενα HD (τουλάχιστον 720) mkv και πες μας.Ει δυνατον αν εχεις τη δυνατοτητα ανεβασε ενα βιντεακι να δουμε.

Άλλη μια απορία. Δεδομένου οτι εχουμε συνδεσει πληκτρολογιο/ποντίκι, έχουμε κονσολα με Ctrl Alt Fkeys?
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Μπράβο παιδιά, γιατί τα γραπτά μένουν! Εκτός αυτού, στα threads το θέμα δεν είναι συγκεντρωμένο, αλλά χάνεται με τις συνομιλίες.
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Άλλη μια απορία. Δεδομένου οτι εχουμε συνδεσει πληκτρολογιο/ποντίκι, έχουμε κονσολα με Ctrl Alt Fkeys?

Ναι, με Ctrl-Alt-F2,βέβαια πρέπει να "τρέχει" το Live cd.
 
Last edited:

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Ακόμα μια ανολοκλήρωτη εγκατάσταση,δεν με αφήνει να κάνω format στα partition που δημιουργήσαμε...

devilako αν έχεις καμιά ιδέα; ...το εγκατέστησε κάποιο άλλο μέλος;
 

devilakos1

New member
4 April 2008
58
Colorado
Ακόμα μια ανολοκλήρωτη εγκατάσταση,δεν με αφήνει να κάνω format στα partition που δημιουργήσαμε...

devilako αν έχεις καμιά ιδέα; ...το εγκατέστησε κάποιο άλλο μέλος;

Ποιο Ps3 εχεις και ποια εκδοση του??
Σκεφτομουν να φτιαξω τον οδηγο και σε βιντεο, αλλα πως θα ανεβασω 30-40 λεπτα βινεο.. αυτο ειναι το θεμα..σου βγαζει καποιο σφαλμα ? απο που καταλαβαινεις οτι δεν σε αφηνει να κανεις φορματ στα παρτιτιον ?

Το λεω επειδη μετα απο πολλες εντολες, δεν υπαρχει ανταποκριση απο το συστημα με καποιο μηνυμα ας πουμε, απλα συνεχιζεις παρακατω, εισαγοντας την επομενη..
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Ποιο Ps3 εχεις και ποια εκδοση του??
Σκεφτομουν να φτιαξω τον οδηγο και σε βιντεο, αλλα πως θα ανεβασω 30-40 λεπτα βινεο.. αυτο ειναι το θεμα..σου βγαζει καποιο σφαλμα ? απο που καταλαβαινεις οτι δεν σε αφηνει να κανεις φορματ στα παρτιτιον ?

Το λεω επειδη μετα απο πολλες εντολες, δεν υπαρχει ανταποκριση απο το συστημα με καποιο μηνυμα ας πουμε, απλα συνεχιζεις παρακατω, εισαγοντας την επομενη..

PS3 60G/Αμερικάνικο/Firmware 2.43

Στο οδηγό σου, στο κομμάτι όπου κάνουμε format στα partition που δημιουργήσαμε... πληκτρολογώντας τις δυο εντολές μου εμφανίζει μήνυμα λάθους (failed) δεν θυμάμαι ακριβώς το μήνυμα.

Στο σημείο όπου λέει: αν έχεις PS3 60G αλλάζεις μια εντολή,πάλι μου εμφανίζει μήνυμα λάθους.

Τέλος πάντων, τα ίδια προβλήματα είχα και με τους άλλους οδηγούς που δεν μπορούσα να το εγκαταστήσω.

Λογικά στα 40άρια δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

devilakos1

New member
4 April 2008
58
Colorado
PS3 60G/Αμερικάνικο/Firmware 2.43

Στο οδηγό σου, στο κομμάτι όπου κάνουμε format στα partition που δημιουργήσαμε... πληκτρολογώντας τις δυο εντολές μου εμφανίζει μήνυμα λάθους (failed) δεν θυμάμαι ακριβώς το μήνυμα.

Στο σημείο όπου λέει: αν έχεις PS3 60G αλλάζεις μια εντολή,πάλι μου εμφανίζει μήνυμα λάθους.

Τέλος πάντων, τα ίδια προβλήματα είχα και με τους άλλους οδηγούς που δεν μπορούσα να το εγκαταστήσω.

Λογικά στα 40άρια δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Nα ρωτησω κατι αλλο, γιατι κι εγω αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα με την ευρωπαικη 40g εκδοση που εχω..
Εκανες φορματ μεσα απο το μενου του ps3 ?
Αlot 10gb to other os yes κτλ ?

Γιατι κι εγω μεχρι να κανω φορματ, ενω υπηρχε το παρτιτιον στο οποιο μαλιστα ειχα τα yellow dog μεσα, δεν μπορουσα να προχορησω στην εγκατασταση..

Αν δεν ειναι οτιδηποτε απο τα παραπανω, στειλε μου τι μηνυμα λαθους σου βγαζει για να το δουμε..
 

devilakos1

New member
4 April 2008
58
Colorado
Στην εντολή 'mkswap /dev/ps3da2' μου εμφανίζει:
'/init:eval:1:mkswap:not found'

Bro,για δοκιμασε να βαλεις ενα κενο αναμεσα στα directories.
Δηλαδη "mkswap /dev /ps3da2"
Αλλιως, δοκιμασε την εντολη "sudo
mkswap /dev/ps3da2"
Kαι σε περιπτωση που δεν συμβει αυτο, δοκιμασε να συνεχισεις κανονικα την εγκατασταση και βλεπουμε.
Να σε ξαναρωτησω ομως, πριν απο ολα αυτα,
εκανες format στο ps3 απο το XMB ? Allot 10gb to other os ??
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Bro,για δοκιμασε να βαλεις ενα κενο αναμεσα στα directories.
Δηλαδη "mkswap /dev /ps3da2"
Αλλιως, δοκιμασε την εντολη "sudo
mkswap /dev/ps3da2"
Kαι σε περιπτωση που δεν συμβει αυτο, δοκιμασε να συνεχισεις κανονικα την εγκατασταση και βλεπουμε.
Να σε ξαναρωτησω ομως, πριν απο ολα αυτα,
εκανες format στο ps3 απο το XMB ? Allot 10gb to other os ??

Mate,δοκίμασα το κενό δεν πιάνει...έχω την εντυπώσει ότι δοκίμασα την εντολή 'sudo' άλλα θα ξαναπροσπαθήσω για να βεβαιωθώ. Αν προχωρήσω παρακάτω ακριβώς στην επόμενη εντολή μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα. Εννοείτε ότι έχω κάνει format,σε παρακαλώ με προσβάλλεις. Τέλος πάντων θα ξανά προσπαθήσω μια φορά ακόμα,όλα από την αρχή... Θα ενημερώσω...