τα σονέτα του σκοτεινού έρωτα - Δημήτρης μαραμής - Μίνως Θεοχάρης

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Το άκουσα τις προάλλες στο Γ' Πρόγραμμα και μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις ... Πρέπει να το βρω οπωσδήποτε για αγορά ....

Έψαξα λίγο και παραθέτω ένα όμορφο κειμενάκι από το http://menestrellonpoliteia.blogspot.com/


'...... ΤΑ ΣΟΝΕΤΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥ ΕΡΩΤΑ
ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ 2006
5/5
Η Μικρή Άρκτος παρουσιάζει σε ταυτόχρονη έκδοση (βιβλίο και συμπαγή δίσκο ακτίνας) τα Σονέτα του Σκοτεινού Έρωτα του Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα. Η συγγραφή αυτών των σονέτων έγινε το 1935, ένα χρόνο σχεδόν πριν την δολοφονία του. Ο ισπανικός εμφύλιος πόλεμος και ο απροσδόκητος θάνατός του, δεν επέτρεψαν ποτέ την ολοκλήρωσή του έργου, που προέβλεπε 100 σονέτα. Οι κληρονόμοι του ποιητή, κράτησαν αυτά τα ποιήματα - από τα πιο ερωτικά και λυρικά του ποιητή - κρυμμένα στο συρτάρια τους για μισό αιώνα έως το 1984. Η μετάφραση του Σωτήρη Τριβιζά, διατήρησε την έμμετρη μορφή των πρωτότυπων ποιημάτων. Στον δίσκο περιλαμβάνονται 5 ποιήματα μελοποιημένα από το συνθέτη Δημήτρη Μαραμή, ο οποίος είναι γεννημένος το 1975 και έχει γράψει μουσική για θεατρικές παραστάσεις στη Μ. Βρετανία και στην Ελλάδα και διδάσκει σύνθεση και πιάνο. Τα τραγούδια ερμηνεύει εξαιρετικά ο Μίνως Θεοχάρης, ενώ πιάνο παίζει ο ίδιος ο συνθέτης. Πρέπει να διευκρινιστεί ότι κυκλοφορεί και ένα δίσκος με τον τίτλο «Σκοτεινός έρωτας» όπου τραγουδάει ο Μάριος Φραγκούλης.... ''



Τώρα το ότι μπλέχθηκε ο Φραγκούλης στην υπόθεση με ξυνίζει λίγο, αλλά εάν είναι για την πληρέστερη αναγνώριση του συνθέτη, ας πάει και το παλιάμπελο ....
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
... από το σάιτ της Μικρής Άρκτου :
http://www.mikri-arktos.gr/diskografia/disc008/

Τα σονέτα του σκοτεινού έρωτα

Η Μικρή 'Αρκτος παρουσιάζει στο ελληνικό κοινό σε ταυτόχρονη έκδοση (βιβλίο και CD) τα Σονέτα του Σκοτεινού Έρωτα του Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα, σε απόδοση Σωτήρη Τριβιζά.

Ο Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα, ξεκίνησε τη συγγραφή αυτών των σονέτων το 1935, ένα χρόνο σχεδόν πριν την δολοφονία του. Αποτελούσαν μέρος ενός φιλόδοξου σχεδίου του για τη συγγραφή ενός ποιητικού βιβλίου με εκατό σονέτα, σχέδιο που έμεινε φυσικά ανολοκλήρωτο. Ο ισπανικός εμφύλιος πόλεμος και ο απροσδόκητος θάνατός του, δεν επέτρεψαν ποτέ την ολοκλήρωσή του. Οι κληρονόμοι του ποιητή, κράτησαν αυτά τα ποιήματα- από τα πιο ερωτικά και λυρικά του ποιητή- κρυμμένα στο συρτάρια τους για μισό αιώνα έως το 1984, χρονιά κατά την οποία η ισπανική εφημερίδα ABC αιφνιδιαστικά προχώρησε στη δημοσιοποίησή τους. Από τότε αποτελούν αναπόσπαστο τμήμα των Απάντων του ποιητή.

Η μεταφραστική εργασία του Σωτήρη Τριβιζά, στόχευσε στην διατήρηση της έμμετρης μορφής των πρωτότυπων ποιημάτων κατά την απόδοσή τους στα ελληνικά, παραμένοντας πιστή στην λυρική τους ατμόσφαιρα και στην ποιητική τους δύναμη.

Τα έντεκα σονέτα του Σκοτεινού Έρωτα, συμπληρωμένα στην έκδοση της Μικρής 'Αρκτου από έντεκα νεανικά Τραγούδια του Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα, αποτελούν ένα θαυμάσιο δείγμα της λυρικής όσο και ώριμης φωνής του ισπανού ποιητή.

Αναπόσπαστο μέρος της έκδοσης είναι το CD που συνοδεύει το βιβλίο με τίτλο Του Σκοτεινού Έρωτα, στο οποίο περιλαμβάνονται πέντε ποιήματα του Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα σε απόδοση στα ελληνικά από το Σωτήρη Τριβιζά, θαυμάσια μελοποιημένα από το συνθέτη Δημήτρη Μαραμή. Τα τραγούδια ερμηνεύει εξαιρετικά ο Μίνως Θεοχάρης, ενώ πιάνο παίζει ο ίδιος ο συνθέτης.

Και οι τρεις συντελεστές της έκδοσης ανήκουν στο καλλιτεχνικό δυναμικό που πρόσφατα η Μικρή 'Αρκτος πρότεινε, μέσω των Ακροάσεων Νέων Καλλιτεχνών (δημιουργών και ερμηνευτών).

Τον σχεδιασμό της καλαίσθητης έκδοσης υπογράφει ο Ανδρέας Γεωργιάδης, ενώ τις σελίδες του βιβλίου κοσμούν σχέδια του Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα.
 
Σπύρο η αναφορά στο Φραγκούλη μάλλον σαν αποφυγή συσχέτισης μου μοιάζει, του στυλ: μη μας μπερδέψετε μαζί του. Η δουλειά φαίνεται σοβαρή. Μόλις το πάρεις με το καλό, με την πρώτη ευκαιρία θα του ρίξω μια ματιά.

ΥΓ. Απέναντι στο Φραγκούλη έχω μια βαθειά αντιπάθεια και αποστροφή που ξεπερνά κάθε αντινταλαρικό αίσθημα των φίλων εδώ μέσα! :p
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
Τότε πρέπει οπωσδήποτε να ακούσεις "Τα λόγια και τα χρόνια" από το tribute στο Γ. Μαρκόπουλο. Μετά το Γαργανουράκη είναι απίστευτη εμπειρία...Βοήθειά σου.Συγγνώμη για το εκτός θέματος αλλά δεν...κρατιέμαι.
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: τα σονέτα του σκοτεινού έρωτα - Δημήτρης μαραμής - Μίνως Θεοχάρης

Απέναντι στο Φραγκούλη έχω μια βαθειά αντιπάθεια και αποστροφή που ξεπερνά κάθε αντινταλαρικό αίσθημα των φίλων εδώ μέσα! :p

σε καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά :rolleyes:
κάπως έτσι νιώθω εγώ όταν ακούω Φάουστο Παπέτι να παίζει με την ορχήστρα του ...Mozart's Greatest Hits: όλα μαζί! αχταρμά. 30 θέματα σε 5 λεπτά :twoguns:
 
17 June 2006
14,350
κάποιοι βέβαια θα έλεγαν πως φέρνει την Κλασσικη (sic) κοντά στο ...λαό.
είχε πέσει και σύνθημα στη Σοβιετική Ενωση, στη δεκαετία του '20: "ο Σοπέν στα καφωδεία!". Κατάλαβαν σύντομα πως Δεν λειτουργεί...-bye-
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ο Φραγκούλης είναι κατι σαν τον άλλον τον Μποτσέλι ή σάν την Νανα Μούσχουρη που τραγουδάει απο ελαφρύ τραγούδι μέχρις Norma..
Kαλή η πρόταση τού Σπύρου,αλλά η παρουσία τού Μάριου δέν καταπίνεται.
sorry για τό off-topic.
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
Re: Απάντηση: τα σονέτα του σκοτεινού έρωτα - Δημήτρης μαραμής - Μίνως Θεοχάρης

Μη μου πεις πως ...το 'χεις; :shot:

Το έχω, αλλά για το Τζιμάκο ο οποίος τραγουδάει Μιχάλη Κατσαρό α λα Μπρίστολ - Ρ στο τετράγωνο:a0210:
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
κάποιοι βέβαια θα έλεγαν πως φέρνει την Κλασσικη (sic) κοντά στο ...λαό.
είχε πέσει και σύνθημα στη Σοβιετική Ενωση, στη δεκαετία του '20: "ο Σοπέν στα καφωδεία!". Κατάλαβαν σύντομα πως Δεν λειτουργεί...-bye-

Κατάφερε να λειτουργήσει αντίστροφα και πήγαν τα καφωδεία πολύ αργότερα βέβαια, αλλά εκεί υπήρχε τεράστια αστική μουσική παράδοση για τη διευκόλυνση του πειράματος.Επίσης η προϋπάρχουσα κλασσική μουσική δεν ήταν εξ αρχής αποδεκτή από όλους στη Σ.Ε. τη δεκαετία του 20 - τότε από κάποιους αμφισβητήθηκε έντονα λόγω του εναγκαλισμού με τους Τσάρους. Ευτυχώς δεν επικράτησε η ομάδα της προλετκουλτ αλλά οι ψυχραιμότεροι.
Με φαινόμενα όπως ο εν λόγω, ουδείς πλησιάζει την κλασσική μουσική, απλώς την αντιλαμβάνεται ως καρικατούρα.Αντίθετα με το Σκληρό Απρίλη του 45, τους 12 Εσπερινούς ή τα Λειτουργικά δίνεται η δυνατότητα να πιάσει κανείς το συνδετικό νήμα που οδηγεί από την απλή μελωδία στη δόμηση ενός πολύπλοκου έργου, ή το πως συνδέεται η ρυθμολογία της λαϊκής μουσικής με πιο έντεχνες μορφές. Φυσικά καραδοκεί πάντοτε η Αγνή Μπάλτσα σε τραγούδια της πατρίδας της, οπότε αλλάζουμε πατρίδα...
 
17 June 2006
14,350
Κατάφερε να λειτουργήσει αντίστροφα και πήγαν τα καφωδεία πολύ αργότερα βέβαια, αλλά εκεί υπήρχε τεράστια αστική μουσική παράδοση για τη διευκόλυνση του πειράματος.

Καλώς τονε κι ας άργησε :smile:
Ούτε κουβέντα δεν σου παίρναμε τελευταία ...

Και σε άλλα με υγεία. Σε θέλουμε εδώ :ernaehrung004:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: Απάντηση: τα σονέτα του σκοτεινού έρωτα - Δημήτρης μαραμής - Μίνως Θεοχάρης

Ο Φραγκούλης είναι κατι σαν τον άλλον τον Μποτσέλι ή σάν την Νανα Μούσχουρη που τραγουδάει απο ελαφρύ τραγούδι μέχρις Norma..
Kαλή η πρόταση τού Σπύρου,αλλά η παρουσία τού Μάριου δέν καταπίνεται.
sorry για τό off-topic.

... διευκρινίζω ότι στον αρχικό δίσκο που προσφέρεται με το βιβλίο, (τον οποίο έπαιξε το τρίτο, τον βρήκα εξαιρετικό και προσπάθησα να σας τον γνωρίσω, δεν υφίσταται Μάριος ) ..... αυτός μάλλον μυρίσθηκε καλό πράγμα και επανηχογράφησε τα κομμάτια αργότερα ......
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
Καλώς τονε κι ας άργησε :smile:
Ούτε κουβέντα δεν σου παίρναμε τελευταία ...

Και σε άλλα με υγεία. Σε θέλουμε εδώ :ernaehrung004:

Κανόνισε εσύ να με προβοκάρεις με τη Σοβιετία, το Χατζιδάκι :grinning-smiley-043κλπ και θα δεις κανένα Τ80 έξω από το μπαλκονάκι σου (μαυροσκούφης γαρ) να κάνει τα εφέ στο μαρς 1812-bye-
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
Και για να επανέλθουμε, μπορει και να αδικώ το Μ. Φραγκούλη πολύ απλά διότι δεν τον έχω ακούσει στα πλαίσια της τέχνης του αλλά σε άλλα ανάλατα. Δεν συζητάω δηλαδή για τη φωνητική του αξία αλλά για τις εντελώς ατυχείς επιλογές του. Το εν λόγω έργο μπορεί να είναι έως και αριστούργημα, δεν είναι σωστό a priori να το αξιολογήσουμε με κριτήριο το Μάριο.Για να μην αναφερθούμε σε αριστουργήματα τα οποία μας δωρήθηκαν από ποπ, ανυπόληπτους ή περιθωριοποιημένους μέτριους...
 
17 June 2006
14,350
Κανόνισε εσύ να με προβοκάρεις με τη Σοβιετία, το Χατζιδάκι :grinning-smiley-043κλπ και θα δεις κανένα Τ80 έξω από το μπαλκονάκι σου (μαυροσκούφης γαρ) να κάνει τα εφέ στο μαρς 1812-bye-

opinions differ :rolleyes:

εσένα Αυτοί, δεν σου έχουν κάνει κατά τα φαινόμενα τίποτα. είσαι και μικρός ακόμα: δεν τους έζησες ...στις μεγάλες τους :cool:

εγώ, αν αρχίσω να μιλάω τώρα, θα τελειώσουμε αύριο :D

άσ'τα: μην τα σκαλίζεις γιατί βρωμάνε :icon15:
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
Γιατρέ μου με προσβάλεις :) για εξέτασέ με καλύτερα, σε αυτούς :grandpa:οφείλω πολλά, κυρίως δε στον πατέρα μου και δε μιλάω μόνο για τη μουσική.Έτσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες - ώσπου να μετουσιωθούν σε κοινό όραμα. Δεν μπορούμε όμως να ανάγουμε την προσωπική μας εμπειρία σε γενικό κανόνα εύκολα. Είναι παρακινδυνευμένο. Έχει πλάκα πάντως όταν γράφεις έτσι, νιώθω σαν Αυτούς που ζουν ανάμεσά μας - σκηνικό Κάρπεντερ.Θα προτιμούσα να μας έβλεπες σαν τους πειρατές στην Ομίχλη :captain:
Ευχαριστώ για το μικρός, εκείνο το ακόμα τι το ήθελες;
 
17 June 2006
14,350
Έχει πλάκα πάντως όταν γράφεις έτσι, νιώθω σαν Αυτούς που ζουν ανάμεσά μας - σκηνικό Κάρπεντερ.Θα προτιμούσα να μας έβλεπες σαν τους πειρατές στην Ομίχλη :captain:

άσε...τους είδα τους...πειρατές το '80 στο Χημείο. Εγώ ειμαι εδώ ακόμα - αυτοί (Βλαστάρηδες και Σια) ξέρεις Πού είναι σήμερα;

στους Ρουμπάσοφ ανήκουμε. Ναι: κι εσύ...μόνο που εσύ δεν το ξέρεις ακόμα. Σου εύχομαι να μη το μάθεις. Ποτέ :antlers:
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
άσε...τους είδα τους...πειρατές το '80 στο Χημείο. Εγώ ειμαι εδώ ακόμα - αυτοί (Βλαστάρηδες και Σια) ξέρεις Πού είναι σήμερα;

στους Ρουμπάσοφ ανήκουμε. Ναι: κι εσύ...μόνο που εσύ δεν το ξέρεις ακόμα. Σου εύχομαι να μη το μάθεις. Ποτέ :antlers:


Εϊπαμε: ξέρω μια χαρά που πατάω και έχω τους δικούς μου αγίους:behead:
Δεν θα με πείραζε να είμαι Ρουμπάσωφ αν και νιώθω πιο κοντά στο Ροντιόν Ρομάνοβιτς...Θα με πείραζε όμως να είμαι Άρθουρ, Τζωρτζ ή οποιοσδήποτε άλλος στην υπηρεσία της αυτής μεγαλειότητας:AFADF0:The importance of being Ernesto...:grinning-smiley-043
Όσο για το που βρίσκεται κανείς κατά καιρούς, "τα στερνά τιμούν τα πρώτα".
Το ρημάξαμε το θρεντ...