Marilyn Crispell - Vignettes

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
B0013B1RMU.09._SCLZZZZZZZ_.jpg


mcrispell2006.jpg


Vignettes είναι ο τίλος του πρώτου solo δίσκου της Marilyn Crispell για την ECM και ο τέταρτος συνολικά.

Για τους υπόλοιπους τρεις (piano trio ) έχει αναφερθεί ε δ ώ ο Κώστας Λυμπερόπουλος στον οποίο (ειρήσθω εν παρόδω) οφείλω (μεταξύ πολλών άλλων) την γνωριμία με την Marilyn.

Ο δίσκος αυτός περιλαμβάνει 17 κομμάτια όλα δικές της συνθέσεις εκτός από 2 (“Stilleweg” του Arve Henriksen και “Cuida Tu Espiritu” της Jayna Nelson) .Τα 7 από τα 17 τιτλοφορούνται Vignettes και τα περισσότερα απ'αυτά είναι μινιατούρες του ενός και κάτι λεπτού με αυτοσχεδιαστικό ένδυμα.

Τα κομμάτια συνθέτουν έναν ηχητικό καμβά που αν και κατά βάση εσωτερικός και χαμηλών τόνων έχει απ’όλα:
Μπαλλάντες σφύζουσες λυρισμού οι οποίες όμως δεν γίνονται γλυκερές.
Ατμοσφαιρικά ηχητικά τοπία κάποια εξ’άυτών με ασαφές περίγραμμα σαν πίνακες του Monet , να ακροβατούν μεταξύ σιωπής και ψιθύρου.
Έντονα ,φαινομενικά δύστροπα κομμάτια, με το πιάνο να παίζεται (και) δίκην κρουστού, που ρέπουν προς το χαοτικό ατονικό στυλ.

Κάποια από τα κομμάτια αιχμαλωτίζουν τον ακροατή με τα πρώτα ακούσματα ενώ κάποια άλλα είναι πιο ''δύσκολα'' για να αποκαλύψουν τις χάρες τους.

Το Cuida Tu Espiritu στην αρχή του θυμίζει λίγο Bach (την Passacaglia BWV 582), εξάλλου μην ξεχνάμε ότι η Marilyn έχει ως πιανίστρια κλασσικές baroque καταβολές.
Κάποιοι ίσως αναγνωρίσουν κάποιες υπόγειες συγγένειες με το στυλ των solo του Keith Jarrett και πιθανώς με τον ήχο του Paul Bley τουλάχιστον όπως τον γνώρισα στο Solo in Mondsee (thanks to Κώστα Λύμπ. ξανά).
Κάποιοι άλλοι (κι εγώ μέσα σ'αυτούς) θα τολμήσουν να πουν ότι στις Vignettes ανίχνευσαν ίχνη και από Bach και από Rachmaninov και από Messiaen.

Συστήνεται ανεπιφύλακτα σε fan και μη.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τον φλερτάρω αρκετούς μήνες αλλά δέν το αποφάσιζα.
Στήν επόμενη παραγγελία(γιατί η τωρινή μόλις κατέφτασε:flipout:)θά βρίσκεται στίς επιλογές μου.
:grinning-smiley-043
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Αν και δεν τα πολυσυμπαθώ τα 'ατονίζοντα', παρατηρώ οτι διακρίνείς ίχνη Bach Διονύση(οκ...μεταξύ άλλων), και στην άλλη παρουσίαση του Κώστα γράφει οτι η Marilyn ήταν κολλημένη με το baroque. Τελικά, ίσως έχουν δίκιο αυτοί που λένε οτι η μουσική του 20ου αι. γυρίζει πίσω στο baroque και τον Bach.

Iσως κάνω κανενα άλμα προς ECM μεριά....Αν εξαιρέσω το Koln Concert(που χάθηκε δανεισμένο) δεν έχω άλλο δίσκο τους. Πάντως πρέπει να μπει ενας της ECM εδω μέσα να σας κάνει "ευφημον μνεία" :angel: Την έχετε χρυσώσει οι πρεσβύτεροι!
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Iσως κάνω κανενα άλμα προς ECM μεριά....Αν εξαιρέσω το Koln Concert(που χάθηκε δανεισμένο) δεν έχω άλλο δίσκο τους.

Με πρόλαβε ο Κώστας για τον Paul Bley.
Βρε Σωτήρη θυμόμαστε εμείς οι υπόλοιποι τί έχεις και δεν θυμάσαι εσύ; :bang:

Ώστε ούτε έναν Keith Jarrett (solo ή trio; ):blink:

Τέλος πάντων , στο άλμα προς ECM μπορεί να υπάρξει βοήθεια. Dvd που χωράνε πολλά αρχεία υπάρχουν,συμπιεσμένα mp3 υπάρχουν (σχεδόν όλα του Keith Jarrett solo ή trio αλλά και πολλά ακόμη από πολλούς άλλους της ECM), ταχυδρομεία υπάρχουν, οπότε απλώς σφύρα κλέφτικα και θα λάβεις υλικό ακρόασης για πάρα πολύ καιρό.
;)
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Με πρόλαβε ο Κώστας για τον Paul Bley.
Βρε Σωτήρη θυμόμαστε εμείς οι υπόλοιποι τί έχεις και δεν θυμάσαι εσύ; :bang:

Ώστε ούτε έναν Keith Jarrett (solo ή trio; ):blink:

Εσενα σ'εχω σταμπάρει από τοτε που είπες κακα λόγια για τον Jimmy Smith και το όργανό του...το Hammond :flipout::flipout::flipout:

Τέλος πάντων , στο άλμα προς ECM μπορεί να υπάρξει βοήθεια. Dvd που χωράνε πολλά αρχεία υπάρχουν,συμπιεσμένα mp3 υπάρχουν (σχεδόν όλα του Keith Jarrett solo ή trio αλλά και πολλά ακόμη από πολλούς άλλους της ECM), ταχυδρομεία υπάρχουν, οπότε απλώς σφύρα κλέφτικα και θα λάβεις υλικό ακρόασης για πάρα πολύ καιρό.
;)

Ευχαριστώ! Θα το κανονίσουμε σύντομα ;)
 
17 June 2006
14,350
αν χρειασθείτε βοήθεια σφυράτε κλέφτικα: είναι πολλά για να τα ριπάρει όλα μόνος του ο Διονύσης. Εχω κι εγώ. Πάρα πολλά. Και όχι μόνο τέτοια. Εχω κι από τ άλλα ;)
στα 320 ακούγονται μέγκλα. κι αφήστε τους χαϊεντάτους να λένε -bye-
 
17 June 2006
14,350
και, btw, το "Vignettes" είναι πολύ καλό άλμπουμ: το πέρασα μία ακρόαση "στα γρήγορα" και μου άρεσε πολύ. Το έχω βάλει στην άκρη σαν article for further research. Θα το ξανα ακούσω σύντομα: μόλις τελειώσω με το "Overlapping Hands", το άλμπουμ που έχει βγάλει η Marilyn μαζί με την Irene Schweizer. Δύο πιάνα. Εξοχο.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
αν χρειασθείτε βοήθεια σφυράτε κλέφτικα: είναι πολλά για να τα ριπάρει όλα μόνος του ο Διονύσης. Εχω κι εγώ. Πάρα πολλά. Και όχι μόνο τέτοια. Εχω κι από τ άλλα ;)
στα 320 ακούγονται μέγκλα. κι αφήστε τους χαϊεντάτους να λένε -bye-

Aμα ξεκινήσουμε Κώστα, θα κάνουμε project plan και task assignment :guitarist:
Mονο μη λες για χαϊεντάδες και μας την πεσουν... :flipout:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
και, btw, το "Vignettes" είναι πολύ καλό άλμπουμ: το πέρασα μία ακρόαση "στα γρήγορα" και μου άρεσε πολύ. Το έχω βάλει στην άκρη σαν article for further research. Θα το ξανα ακούσω σύντομα:

Τότε να ελπίζουμε σε 2-3 πιο αναλυτικές κουβέντες για το αλμπουμ αυτό.
:smile:

"Overlapping Hands", το άλμπουμ που έχει βγάλει η Marilyn μαζί με την Irene Schweizer. Δύο πιάνα. Εξοχο.

Χμ, πάλι σε δουλειά θα μας βάλεις...
:rolleyes:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
για ποιό λόγο; απ ότι βλέπω, τα καταφέρνετε μιά χαρά και μόνοι σας :2thumb22sup: :ernaehrung004:

Ε, όπως και να το κάνουμε ,υπάρχουν κάποιοι ολίγοι εδώ μέσα στο μουσικό φόρουμ, των οποίων τη γνώμη θέλουμε πάντα να την ακούμε (άσχετα αν συμφωνούμε ή όχι).:ernaehrung004: