Subwoofer: Να βάλω δύο;

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Στο σύστημά μου έχω ένα μικρό subwoofer της Yamaha το 215 και επειδή άλλαξα χώρο είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που είχα, (3,5Χ6,2) λέω να βάλω κάτι καλύτερο.
Δεν θέλω να διαθέσω πολλά χρήματα οπότε προσανατολίζομαι πάλι σε Yamaha στο 515.
Κατ´αρχήν θα υπάρξει σημαντική διαφορά με το 515;
Αν έβαζα και το μικρό δεν θα ήταν καλύτερα;

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από:
Μπροστινά ηχεία
http://oldsite.mission-hifi.com/product/volare/loudspeaker_v63.htm

Κεντρικό
http://www.homecinema.gr/details.php?prid=342

πίσω σαράουντ
http://www.odes.gr/index.php?page=s...tegory_id=170&option=com_virtuemart&Itemid=28

Ενισχυτής denon 4308.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Ο χώρος είναι κάπως έτσι.

Το μεγάλο σαμπ να τοποθετηθεί κοντά στα μπροστινά ηχεία και το μικρό πίσω από τον καναπέ κάτω από τα δίπολα.
 

Attachments

  • homecinema.jpg
    homecinema.jpg
    50.5 KB · Views: 88

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
δεν είμαι "ειδικός" να σου πω με σιγουριά αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι με 2 (έστω μικρά subwoofer) είναι πολύ καλύτερα από ένα μεγάλο! Ο ήχος και η λεπτομέρεια είναι πιο ρεαλιστικός. (κάτι τέτοιο είχα διαβάσει)
Εγώ έχω το αμέσως επόμενο το sw325 και πολύ αργότερα ίσως πάρω ακόμη ένα το ίδιο...
Βέβαια θα μας πουν και οι "ειδικοί" εδώ μέσα και φυσικά θα μάθουμε......
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Για να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι ίσως να υπάρχουν και κάποιοι που έχουν 2 SW δεν μπορεί θα υπάρχουν
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Για να βάλεις ένα άλλο sub μαζί με αυτό που έχεις...ξεχασέτο. Πρέπει να είναι τουλάχιστον δύο ίδια. Αλλά επειδή είναι τεράστια "ιστορία" η σωστή ρύθμιση και τοποθέτηση του s.w, η γνώμη μου είναι να βάλης ένα και καλό, για να μην έχεις μπελάδες επι δύο!!
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Γιατί τεράστια ιστορία;
Εγώ ήξερα οτι είναι το πιο εύκολο τουλάχιστον σε οτι αφορά την τοποθέτηση, που δεν παίζει και τόσο πολύ ρόλο όπως τα υπόλοιπα ηχεία του συστήματος.
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
...Ειδικα οταν το ενα το εχεις μπροστα σου και το αλλο πισω σου(απο το καναπε).Οι ρυθμησεις και μονο θα σε κανουν να τα πεταξεις και τα 2 απο το μπαλκονι!
 

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
Γιατί τεράστια ιστορία;
Εγώ ήξερα οτι είναι το πιο εύκολο τουλάχιστον σε οτι αφορά την τοποθέτηση, που δεν παίζει και τόσο πολύ ρόλο όπως τα υπόλοιπα ηχεία του συστήματος.

Αυτό ακριβώς γνώριζα και εγώ!
Αλλωστε μεσω του ενισχυτή ρυθμίζουμε την ένταση των sub κλπ....
Δεν ξερω, οτι είχα διαβάσει παλίοτερα το άναφερω....
θα μας πουν σε λίγο οι "ειδικοί"!!!! :BDGBGDB55::BDGBGDB55::a0210:
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Απάντηση: Subwoofer: Να βάλω δύο;

Γιατί τεράστια ιστορία;
Εγώ ήξερα οτι είναι το πιο εύκολο τουλάχιστον σε οτι αφορά την τοποθέτηση, που δεν παίζει και τόσο πολύ ρόλο όπως τα υπόλοιπα ηχεία του συστήματος.

Στο s.w δέν παίζει ρόλο η τοποθέτηση;; Μάλλον ανάποδα τα διάβασες.
Φτάνει να σου πω ότι το ένα μπορεί να "ακυρώνει" το άλλο και να πας στα χειρότερα αντί για καλύτερα.
 

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
Πιστεύω ότι ο φίλος μας και είναι ευνόητο ότι κάπου δίπλα το ένα στο άλλο θα μπουν....Περίπου σε κάποια νοητή ευθεία......
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Δυο ιδια sub σε ιση αποσταση απο το θεατη(ακροατη) και σε ιση αποσταση απο τους πισω τοιχους ειναι σιγουρα μια εφηκτη υποθεση...Δυο διαφορετικα sub που το ενα να βρισκετε απεναντι σου και το αλλο πισω σου ειναι μια ποιο περιπλοκη υποθεση.
Το πολυ πολυ αγοραζεις το νεο (καλυτερο) sub και το δοκιμαζεις και αν δεις οτι τα πραγματα δεν ειναι οπως τα περιμενες τοτε πουλας το παλιο.

(ακομα και μια κλιση λιγων μοιρων στη τοποθετηση ενος sub μπορει να αλλαξει-ακυρωσει-μειωσει τον ηχο του)
 

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
Όταν είχα αγοράσει το κεντρικό ηχείο μου (για να δέσει και ολοκληρωθεί η σειρά μου) από εξειδικευμένο μαγαζί μου είχαν πει ότι το καλύτερο θα είναι δυο όμοια sub!!!!
Αυτά μου είχαν πει!!!!
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Re: Απάντηση: Subwoofer: Να βάλω δύο;

Όταν είχα αγοράσει το κεντρικό ηχείο μου (για να δέσει και ολοκληρωθεί η σειρά μου) από εξειδικευμένο μαγαζί μου είχαν πει ότι το καλύτερο θα είναι δυο όμοια sub!!!!
Αυτά μου είχαν πει!!!!
Στο εγραψα παραπανω οτι 2 ιδια sub και φυσικα με καποιους σχετικους πειραματισμους ισως να ειναι ποιο εφικτη υποθεση.Ο Θωμας αναφερει για 2 διαφορετικα sub και με τοποθετηση μαλον λανθασμενη.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Μπερδεμένα πράματα.
Δεν υπάρχει χώρος για να τοποθετηθεί και το δεύτερο μπροστά.
Εγώ απλά σκεπτόμενος λέω οτι επειδή τα μπροστινά ηχεία είναι μακρια από τον ακροατή 5,5μ και τα πίσω μόλις 40εκ και δεν μπορούν να βγάλουν και πολλά μπάσα φοβάμαι οτι μπροστά θα έχουμε ήχο με μπάσα αλλά πίσω όχι και έλεγα μήπως τοποθετώντας το σαμπ εκεί πίσω θα έδινε λίγα μπάσα ακόμα.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Να βάλω κι έναν άλλο προβληματισμό;
Τα πίσω ηχεία λόγω κατασκευής δεν μπορούν να βγάλουν και πολλές χαμηλές.
Δεν θα ήταν καλύτερα να έχουν τη δυνατότητα για περισσότερα μπάσα;
Αν λεω εγώ τώρα στα καλώδια που είναι συνδεδεμένα τα πίσω ηχεία βάλω ενδιάμεσα το σαμπ (έχει αυτή τη δυνατότητα το Yamaha) έτσι ώστε να εμπλουτίζονται τα πίσω ηχεία με μπάσα δεν είναι καλή ιδέα;
Αν ακουστεί μια εκρηξη πίσω από τον πρωταγωνιστή δεν θα πρέπει να έχουμε χαμηλές πίσω από τη θέση ακρόασης;

Με λίγα λόγια το πίσω σαμπ δεν θα παίρνει το σήμα απο την έξοδο σαμπγουφερ του ενισχυτή αλλά από την έξοδο σαράουν προσθέτοντας μπάσα στα πίσω ηχεία.
 
Last edited:

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Τα πίσω σου ηχεία μια χαρά είναι, δέν χρειάζεται να βγάζουν άλλο χαμηλό διότι θα τα δουλέψεις σαν small, οπότε περίπου απο τους 90 κύκλους και κάτω θα πηγαίνουν στο sub.
Δεν χρειάζεται να είναι το sub πίσω απο τη θέση ακρόασης για να ακούσεις μια έκρηξη πίσω!! Σε όποιο κανάλι γίνει εκεί θα ακουστεί και ας είναι το sw μπροστά.
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Καταρχήν ο ενισχυτής σου έχει έξοδο και για 2ο subwoofer ή όχι?
Αν όχι πως σκέφτεσαι να το συνδέσεις στο σύστημά σου?
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Οχι δεν βλέπω δεύτερη έξοδο για SW.
Αν βάλω ένα Τ στο καλώδιο δεν θα μπορώ να συνδέσω δυό SW;
Δεύτερος τρόπος να χρησιμοποιήσω το μικρό σαμπ μόνο για τα σαράουντ ηχεία με τον τρόπο που είπα παραπάνω.
 
Last edited: