Υφολογικά στοιχεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

17 June 2006
14,350
517GY99MDCL._SS500_.jpg


The Vandermark 5: Elements Of Style...Exercises In Surprise (Attavistic CD - 2004)

Ο Ken Vandermark είναι από το Σικάγο. Γεννήθηκε το 1964, ξεκίνησε από τα Γυμνασιακά του χρόνια, αυτοδίδακτος και παίζει πνευστά: κύρια τενόρο και βαρύτονο σαξόφωνο και μπάσο κλαρινέτο. Η ακαδημαϊκή παιδεία έμελλε να ακολουθήσει αμέσως μετά. Και, μαζί με αυτή, άπειρες συμμετοχές σε δίσκους άλλων και μια προσωπική δισκογραφία-πέλαγος: πολλά, μα πάρα πολλά άλμπουμ, προσωπικά ή με διάφορα σύνολα που μάζευε εδώ κι εκεί. Τελευταία, επιχειρεί μέσα από τους κόλπους μιάς κοοπερατίβας που συμβαίνει να είναι και το πιο μακρόβιο σχήμα που έστησε μέχρι σήμερα: των Vandermark 5.
Η μουσική του Ken Vandermark είναι πέρα από σύνορα και ταμπέλες. Εκτείνεται σ ένα τεράστιο φάσμα που διατρέχει το cool, το free-bop, το funk και το fusion. Eχει πλήρη συνείδηση της ιστορίας της και μοιάζει να έχει αποστάξει και αφομοιώσει με τον καλύτερο τρόπο οτιδήποτε έχει προηγηθεί από αυτή. Πέρα από την εκρηκτική ένταση που βράζει στους κόλπους της, η πιο σημαντική από τις συνιστώσες της είναι το στοιχείο της έκπληξης: σου υπονομεύει όλες σου τις προκαταλήψεις, πάνω που νομίζεις ότι κατάλαβες που το πάει το αναποδογυρίζει ή του βγάζει τα μέσα έξω. Σου φέρνει στο νού παρατεταμένη στύση που δεν φτάνει στην ολοκλήρωση ποτέ: σε προετοιμάζει για χαρές που μετά αρνείται να σου δώσει, σε στήνει για επεισόδια που τελικά δεν εμφανίζονται, σου κάνει φευγαλέες νύξεις σε υπόγεια ρεύματα που σκάνε μύτη σαν αύρα και, μέχρι να ανοιγοκλείσεις τα μάτια σου, έχουν εξαφανισθεί, σαν να εξαερώθηκαν ξαφνικά στο πουθενά. Το θέμα δεν είναι πόσο καλή αντίληψη της ιστορίας διαθέτουν οι Vandermark 5. Είναι ο τρόπος που προσεγγίζουν την παράδοση και την κάνουν να αλλοιθωρίζει στο Αύριο. Δεν υποπίπτει στην αντίληψή σου ούτε ίχνος νοσταλγίας ή δουλικότητας, κανένας ξηρός ακαδημαϊσμός, φιλάρεσκος μέσα στην αυτάρκειά του. Καθετί εδώ ανατέμνεται και εξετάζεται σχολαστικά από κάθε δυνατή οπτική γωνία. Μετά, το ξανακολλάνε στη θέση του και δεν τους απασχολεί ιδιαίτερα αν το κόλλησαν και ακριβώς σωστά πάνω σ αυτές τις ανοιχτές Σουίτες, καθεμία τους κι ένα μνημείο αρχιτεκτονικής ελευθεριότητας όπου όλα μοιάζουν να επιτρέπονται. Κι όταν λέω όλα εννοώ κάθε λογής αναπροσαρμογές στη σύνθεση, στο μέτρο και στις παραλλαγές που μπορεί να αλλάζουν τα φώτα στο κομμάτι αλλά πάντα διακρίνεις ευκρινώς τα αυθεντικά χαρακτηριστικά του. Οι συνθέσεις αφιερώνονται άμεσα, μεταξύ άλλων, στους John Gillmore, Jean-Michel Basquiat, Lars Gullin και Glenn Gould (!). Οι έμμεσες αναφορές είναι άπειρες. Περιττεύει νομίζω εδώ να αποδώσει κάποιος τα εύσημα στους μουσικούς που συμμετέχουν σε αυτό το χωνευτήρι, που το κινούν, το διαχειρίζονται και το φέρνουν βόλτα. Για την ιστορία: ο Jeb Bishop παίζει τρομπόνι, ο Tim Daisy είναι στα ντράμς, ο Kent Kessler είναι στο μπάσο, ο Dave Rempis στα σαξόφωνα και ο Ken Vandermark στα πνευστά. Και μόνο που σκέφτεσαι Πού πρέπει να θήτευσαν και να πήραν τα γαλόνια τους όλοι αυτοί, σταματάει το μυαλό σου.

Αυτός εδώ είναι ο καλύτερος δίσκος των Vandermark 5 που έχω ακούσει μέχρι στιγμής. Είχα πρόβλημα να το διαλέξω γιατί έχουν βγάλει και το “The Color Of Memory”: εξίσου υπέροχο αν και, κατά τη γνώμη μου, χάνει εδώ στα σημεία: κυριολεκτικά με διαφορά στήθους.
 
Last edited by a moderator:

S.Siskos

New member
24 June 2008
20
Αθήνα
Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

O Ken Vandermark παίζει tenor saxophone, clarinet, bass clarinet και baritone saxophone. Είναι μουσικά αυτοδίδακτος άσχετα αν κατά καιρούς έκανε κάποια μαθήματα με τον σαξοφωνίστα George Garzone.
Τον εντάσσω περισσότερο στην Jazz μουσική και είναι πολύ καλός σε live εμφανίσεις μιας και του δίνεται η ευκαιρία να παίξει free style experimental μουσική με ένα τρόπο που σε ξαφνιάζει χωρίς να κουράζει ούτε στο ελάχιστο ''τους ακουστικούς σου πόρους''.
Αγαπημένη σύνθεσή του http://www.youtube.com/watch?v=FMw5zHKn86A.
Ο τσελίστας δίνει ρεσιτάλ στην κυριολεξία και φτάνει το μουσικό όργανο στα όριά του, να ακούγεται σαν:thrasher: ..εξαιρετικοί όλοι τους.
 
Last edited:

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

ερωτηση που πιστευω να μην παρεξηγηθει...επειδη εχω ακουσει μονο το παραπανω κομματι ...το μπασο μπαινει στο παιχνιδι του αυτοσχεδιασμου η απλα κραταει την μπαντα σε "βασεις"
σε ολο το δισκο??

παντως ο Ken Vandermark μου θυμιζει αρκετα Τζιμακο...

με την λογικη οτι η καθε επομενη νοτα ειναι απλα η απολυτη προεκταση της προυγουμενης
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

χαχαχα, μάλλον όχι τον Πανούση .....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

ωραίο εξώφυλλο.
μινιμαλ...
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

ωραίο εξώφυλλο.
μινιμαλ...

Μάλλον αναφέρεται στο συμπαγές και άρρηκτο κάθε είδους προοδευτικών σχολών που συνυπάρχουν στον δίσκο. Αυτό πρέπει να εννοεί και ο Κώστας πιό πάνω.

... Eχει πλήρη συνείδηση της ιστορίας της και μοιάζει να έχει αποστάξει και αφομοιώσει με τον καλύτερο τρόπο οτιδήποτε έχει προηγηθεί από αυτή. ...

Εμένα πιό πολύ μου έκανε εντύπωση το κόκκινο του εξώφυλου, κάτι σαν λάβα μου φέρνει
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

ναι αλλά το λουκέτο που παραπέμπει ?
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

α τον Ηλεκτρικό Γύφτο λές :idea:
Καλός...αλλά μπροστά στον Ken Vandermark μου θυμίζει τουριστική ατραξιόν :cool:

αφού δεν τσιμπάνε πιά με εμένα , ούτε εμείς τσιμπάμε μ´εσένα -bye-
 
27 June 2006
7,771
Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

Εμένα με τσίμπησε κουνούπι και θα το ψάξω το δισκίο:BDGBGDB55:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

αφού δεν τσιμπάνε πιά με εμένα , ούτε εμείς τσιμπάμε μ´εσένα -bye-

Α δεν παίζω :angry:
άμα είναι να μην τσιμπάτε θα ανοίξω διπλό "λογ/σμό" και θα μπαίνω και με ψευδώνυμο
αν και εσύ θα με γνωρίσεις αμέσως :icon15:
 
17 June 2006
14,350
Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέλλον.

...πάντως, μεταξύ μας :listen:, ούτε εμένα μου αρέσουν οι Cocteau

μαλλον φταίει που άρεσαν πολύ στα κορίτσια :D
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στο μέ

Α δεν παίζω :angry:
άμα είναι να μην τσιμπάτε θα ανοίξω διπλό "λογ/σμό" και θα μπαίνω και με ψευδώνυμο
αν και εσύ θα με γνωρίσεις αμέσως :icon15:

είσαι να ανοίξουμε κι άλλο λογ/μό και μετά να κάνουμε ένα τζερτζελέ για το prog rock και το punk ; :violent-smiley-030::slapface::BDGBGDB55::grandpa::a0210:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υφολογικά στοιμεία. Και, μαζί, κάποιες προεκτάσεις στ

είσαι να ανοίξουμε κι άλλο λογ/μό και μετά να κάνουμε ένα τζερτζελέ για το prog rock και το punk ;

καλή ιδέα - υπό τον όρο να υπερασπίζομαι εγώ το prog και εσύ το punk.
Να διασκεδάσουμε και λιγάκι.

Χωρίς πλάκα τώρα: Μπορώ να το κάνω για όλους τους "δικούς" σου.
Με εξαίρεση τους Floyd: εκεί θα προδοθώ γιατί θα γυαλίζει το μάτι μου :D