Sony α 300. Τι λεει;;

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Θα μπορουσατε να μου πειτε τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο κιτ; Αξιζει ή να παω στη λυση Νikon D60 που σχεδον εχω καταληξει.
Μου αρεσε πολυ η αισθηση, το πιασιμο και μου φαινεται σαν στιβαρη κατασκευη. Αλλα μεχρι εκει. Για τα υπολοιπα ολα που κρυβονται πισω τι γινεται;
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Να κανω μηπως διαφορετικα την ερωτηση; Sony α300 ή nikon d60 και γιατι να επιλεξω τη μια ή την αλλη;

Η προσωπική μου γνώμη ειναι Nikon..

Για να γινεις ονομα δεν αρκεί να εξαγοράσεις ενα αλλο brand name οπως έκανε η Sony αλλα πρέπει να το εξελιξεις και να ενσωματώσεις την κουλτουρα του "φωτογραφίζειν".. Και αυτό θέλει χρόνο

Επισης νομιζω οτι η nikon ειναι πολύ μπροστά σε θέματα υποστήριξης του πελάτη-φωτογραφου και σε γκαμα αξεσουάρ
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Την αίσθηση που έχει η nikon σαν κατασκευή, δεν την συνάντησα ούτε στην Minolta dynax που είχα για χρόνια...

Η sony έχει να διανύσει πολύ δρόμο ακόμα για να φτάσει τις nikon-canon

Δεν αρκούν τα πολλά mp...
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Μαλλον στη nikon θα καταληξω αλλα καπως μου φανηκε καλη η αισθηση κατα την αφη, αλλα δεν γνωριζω τι κρυβεται πισω οπως service, αξεσουαρ ταχυτητα ληψεων, εστιασης, βραδυνες ληψεις κλπ.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Αντί της α300 θα κοιτούσα την α200. Έχει τουλάχιστον μεγαλύτερο σκόπευτρο. α300 και α350 έχουν τα μικρότερα σκόπευτρα σε dslr (0.74 μεγέθυνση μόλις!).

Η α200 είναι και πολύ φθηνή (420 το κιτ!).

Σίγουρα Canon-Nikon έχουν πιο εκτεταμένα συστήματα, δεν το συζητάμε.

Επίσης, αυτό το "αγοράζεις Μινόλτα" το συζητάμε πλέον. Οκ, θα ταιριάζουν οι φακοί μινόλτα που τυχόν έχει κανείς. Και? Το ίδιο θα ταιριάζουν οι ακόμη καλύτερης φήμης Nikkor εάν πάρεις Nikon. Κατά τα λοιπά, οι μηχανές είναι πλέον περισσότερο Sony, με ό,τι και εάν σημαίνει αυτό. Η α100 ήταν όντως Minolta. Το καταλαβαίνει κανείς (πέρα από το σύστημα σταθεροποίησης κλπ) και μόνο από το σκόπευτρο (0.83x, pentamirror). Ίδιο με της ΚΜ 5D. Ίδιο κρατάει και η α200. Το πήρε η Sony και το "εξέλιξε". Και έβγαλε το αισχρό σκόπευτρο των α300/350!
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Αντί της α300 θα κοιτούσα την α200. Έχει τουλάχιστον μεγαλύτερο σκόπευτρο. α300 και α350 έχουν τα μικρότερα σκόπευτρα σε dslr (0.74 μεγέθυνση μόλις!).

Η α200 είναι και πολύ φθηνή (420 το κιτ!).

Σίγουρα Canon-Nikon έχουν πιο εκτεταμένα συστήματα, δεν το συζητάμε.

Επίσης, αυτό το "αγοράζεις Μινόλτα" το συζητάμε πλέον. Οκ, θα ταιριάζουν οι φακοί μινόλτα που τυχόν έχει κανείς. Και? Το ίδιο θα ταιριάζουν οι ακόμη καλύτερης φήμης Nikkor εάν πάρεις Nikon. Κατά τα λοιπά, οι μηχανές είναι πλέον περισσότερο Sony, με ό,τι και εάν σημαίνει αυτό. Η α100 ήταν όντως Minolta. Το καταλαβαίνει κανείς (πέρα από το σύστημα σταθεροποίησης κλπ) και μόνο από το σκόπευτρο (0.83x, pentamirror). Ίδιο με της ΚΜ 5D. Ίδιο κρατάει και η α200. Το πήρε η Sony και το "εξέλιξε". Και έβγαλε το αισχρό σκόπευτρο των α300/350!
Τωρα δεν μπορω να πω τιποτα. Αυτα ηθελα να ακουσω. Αν δηλαδη ειναι ετσι αρα προτεινεις την α200 αντι για την 300. Αλλα η 200 ειναι στα πλαισια της d60. Και μαλλον υπερεχει η νικον. Ειναι καπου που ξεχωριζει η α200 εναντι της d60; Αρα μαλλον καλυτερα να παρω τη nikon. Σωστα;
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Αντί της α300 θα κοιτούσα την α200. Έχει τουλάχιστον μεγαλύτερο σκόπευτρο. α300 και α350 έχουν τα μικρότερα σκόπευτρα σε dslr (0.74 μεγέθυνση μόλις!).

Η α200 είναι και πολύ φθηνή (420 το κιτ!).

Σίγουρα Canon-Nikon έχουν πιο εκτεταμένα συστήματα, δεν το συζητάμε.

Επίσης, αυτό το "αγοράζεις Μινόλτα" το συζητάμε πλέον. Οκ, θα ταιριάζουν οι φακοί μινόλτα που τυχόν έχει κανείς. Και? Το ίδιο θα ταιριάζουν οι ακόμη καλύτερης φήμης Nikkor εάν πάρεις Nikon. Κατά τα λοιπά, οι μηχανές είναι πλέον περισσότερο Sony, με ό,τι και εάν σημαίνει αυτό. Η α100 ήταν όντως Minolta. Το καταλαβαίνει κανείς (πέρα από το σύστημα σταθεροποίησης κλπ) και μόνο από το σκόπευτρο (0.83x, pentamirror). Ίδιο με της ΚΜ 5D. Ίδιο κρατάει και η α200. Το πήρε η Sony και το "εξέλιξε". Και έβγαλε το αισχρό σκόπευτρο των α300/350!

415 έχει και η d60 με εγγύηση Δαμκαλίδη.
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
παντως ευχαριστω για τις απαντησεις και που ξεκαθαριζετε τοσο αναλυτικα το τοπιο. Ετσι τουλαχιστον οταν ερθει η ωρα για αγορά θα εχουν λυθει σχεδον ολες οι αποριες και δεν θα υπαρχει η σκεψη ''μηπως να επαιρνα καλυτερα την αλλη;''
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Δεν είπα ότι είναι καλύτερη έναντι της D60 (εκτός μάλλον από AF), είπα ότι θα την προτιμούσα έναντι της α300.

Αλλά και σε σύγκριση με την D60, μια χαρά νομίζω στέκεται. Όχι ό,τι καλύτερο πάνω από 800iso, αλλά και η Nikon δεν είναι και καμία πρωταθλήτρια εκεί (δεν είναι όλες D300). H a200 έχει ενσωματωμένη σταθεροποίηση, εννοείται μοτέρ για το AF των φακών (απίστευτη τσιγγουνιά/καθοδόγηση της Νικον). Πιο μεγάλη, παίζει κοντά με την Pentax K200D (πολύ καλή επιλογή στο χαμηλό τμήμα της βασικής κατηγορίας νομίζω).

Να πω τη γνώμη μου, δεν νομίζω ότι ξεκινούν πολλοί από την εντελώς βασική κατηγορία σκοπεύοντας να χτίσουν εκτεταμένο σύστημα, για να τους περιορίζει η επιλογή της εταιρίας. Έναν καλό all around και έναν στάνταρ ζουμ προσφέρουν πια όλες οι εταιρίες. Ίσα-ίσα ο κάτοχος Sony μπορεί να είναι και καλύτερα από τον κάτοχο Canon (πχ μπορεί να πάρει τον Zeiss 16-80 που είναι σαφώς καλύτερος του 17-85is)
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Δηλαδη send η α200 υπερεχει στα σημεια της ΝΙΚΟΝ; Εκτος τη σταθεροποιηση που ειναι καλυτερα στο σωμα ας πουμε, στην ταχυτητα ληψεων ειναι ιδιες; Στις νυχτερινες ληψεις; Η sony νομιζω εχει πιο πολλα σημεια εστιασης.
Ενταξει δεν θα γινω και επαγγελματιας, ισως να μεινω και πολυ καιρο με το φακο του κιτ αλλα τουλαχιστον να παρω το κιτ που ειναι πιο πληρες και ισως περισσοτερων δυνατοτητων. Σαν κιτ ποια τα μειον της καθεμιας;
Απλα με τη sony εχω μια φοβια με τα service.
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Δηλαδη αν επιλεξω sony 200 οποσδηποτε με αλλο φακο. Υπαρχει καποιος φακος καλος αντιστοιχος της νικον ωστε να κρατηθει η τιμη κοντα στην τιμη της d60; Αν οχι τοτε μαλλον για μενα η λυση d60 ειναι ισως η καλυτερη.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ούτως ή άλλως ο φακός είναι για να αρχίσεις. Μην νομίζεις ότι θα χτίσεις σύστημα γύρω από τον 18-55 της Nikon.

Στα χρήματα αυτά υπόψιν παίζει να βρεις και κοψοχρονιά (ξεστοκάρισμα) καμία Canon 400D. Νομίζω καλύτερη ποιότητα εικόνας στα ψηλά iso από αμφότερες τις ανωτέρω. Αλλιώς η 450D ξεφεύγει σε τιμή, η δε 1000D όντως φαίνεται για πλαστικούρα. Όχι ότι δρέπει καμία από την εισαγωγική κατηγορία και δαφνες για τα υλικά της, αλλά η Canon μάλλον το παραξεφτύλισε.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
η δε 1000D όντως φαίνεται για πλαστικούρα. Όχι ότι δρέπει καμία από την εισαγωγική κατηγορία και δαφνες για τα υλικά της, αλλά η Canon μάλλον το παραξεφτύλισε.

Την είδες και εσύ Τάσο? Δεν μας είχε συνηθήσει η Canon έτσι. Άσε που κρέμοταν τα δύο δάκτυλα έξω.

Η Κ200 είναι σε καλή μοίρα (αν θυμάμαι καλά) από ποιότητα κατασκευής. Αν και η D60 είναι η καλύτερη επιλογή.
 
Last edited: