Γνώμη: Ηχεία Yamaha Soavo-01

Eddie

Senior Member
20 December 2007
470
Τα έχει ακούσει κανείς? Πιστεύετε θα ανταποκριθούν και σε Home Cinema χρήση? Τα αξίζουν τα λεφτά τους?
Γενικά είμαι λίγο διστακτικός για ηχεία απο τη συγκεκριμένη μάρκα αλλά άκουσα ότι τα συγκεκριμένα είναι για καλά για τα χρηματά τους. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει αυτό.
Επειδή το σύστημα είναι και για μουσική Θέλω τα ηχεία να ανταποκρίνονται και στα δύο.
Η εναλλακτική είναι τα Kef ta IQ5. Καλά ηχεία και με πολύ λιγότερα χρήματα αλλά αν αξίζει η διαφορά θα πάω προς τα Yamaha.
Ενισχυτής ένας Denon 1909. (Ξέρω, έπρεπε να πάρω καλύτερο τελικά αλλά αυτός είναι τώρα και δεν αλλάζει).
Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά για τις γνώμες σας.
 

matt

New member
10 April 2008
31
Καλησπέρα! Προσωπικά δεν τα έχω ακούσει αλλά σε αυτή την κατηγορία τιμής θα ηταν απο τις πρωτες μου επιλογες. Ενας φιλος πηρε το σαμπ και λεει οτι ειναι φανταστικο. Το σκεφτομαι και για μενα. Ας μην διστάζουμε επειδη η συγκεκριμενη εταιρια δεν εχει παραδοση στον χωρο των ηχειων, γιατι αυτο λειτουργει πολλες φορες ως κινητρο για καλυτερα αποτελεσματα. Πως θα τραβηξει οσους δεν την εμπιστευονται οσο αλλους ανταγωνιστες της? ? Θα δωσει ενα καλυτερο πακετο σε χαμηλοτερη τιμη. Με την προυποθεση οτι εχει την καταλληλη υποδομη. Αναφορικα με το τελευταιο η εταιρια ειναι κολοσσος.:grinning-smiley-043
 

Eddie

Senior Member
20 December 2007
470
Ε...τα ηχεία δεν είναι και το forte της. Δεν λεώ ότι είναι άσχημα αλλά συνήθως έβρισκες αρκετά καλύτερα μοντέλα στην τιμή τους.
 

eretzum33

Established Member
11 April 2007
105
Ηγουμενίτσα
Φίλε Eddie
έχω τα Soavo-1 σχεδόν ένα χρόνο τώρα, αλλά τα "ακούω" σχεδόν ένα μήνα τώρα και από όταν παραμέρισα ένα 6κάναλο yamahaκο (440) και τα σύνδεσα με το γνωστό μπέρυ. Δε λέω, και πριν κουνιόνταν, αλλά χρειάστηκε ο EP1500 για να εκτιμήσω την αξία τους.

Εγώ ήμουν μεταξύ:

1. KEF IQ9
2. Klipsch RF-82
3. Focal Chorus 826
4. Heco Celan 800
5. Roister Status 8
6. CrystalAudio THX-T3

με ταβάνι τα 1500 και μια προτίμηση στο χρώμα wegge, που λόγω της τοποθέτησης στο σαλόνι, είχε μεγάλο waf ;)

Κάποια τα άκουσα άλλα απλά τα περιεργάστηκα, αλλά δεν κατάφερα να κάνω σωστό συγκριτικό μεταξύ έστω και κάποιων από αυτών, για να αποφασίσω... Επέλεξα τα Soavo λόγω της στιβαρότητάς τους, της ποιότητας κατασκευής, της απόκρισης συχνότητας και τελικά της αίσθησης που αποπνέουν στο χώρο μου. Σίγουρα, δεν είναι αυτά τα σωστά κριτήρια επιλογής ενός ηχείου, αλλά τελικά μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος (μπέρυ rules :guitarist:).

O denon σου δε γνωρίζω πώς τα πηγαίνει με τη μουσική, αλλά πιστεύω ότι στις ταινίες δεν θα έχεις πρόβλημα εφόσον κινείσαι σε λογικές εντάσεις. Πάντως δεν έχουν άδικο όσοι υποστηρίζουν ότι θα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία σε κάθε σύστημα, εννοώντας ότι για να εκτιμήσεις τα Soavo θα ήθελες τουλάχιστον τον 3808 σε watt. Πιστεύω τέλος ότι μια επιλογή ηχείων στα 600-700 θα ήταν ιδανική για εσένα. (εκτός και αν παζαρέψεις τα RF82-bye-)
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Τα έχει ακούσει κανείς? Πιστεύετε θα ανταποκριθούν και σε Home Cinema χρήση? Τα αξίζουν τα λεφτά τους?
Γενικά είμαι λίγο διστακτικός για ηχεία απο τη συγκεκριμένη μάρκα αλλά άκουσα ότι τα συγκεκριμένα είναι για καλά για τα χρηματά τους. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει αυτό.
Επειδή το σύστημα είναι και για μουσική Θέλω τα ηχεία να ανταποκρίνονται και στα δύο.
Η εναλλακτική είναι τα Kef ta IQ5. Καλά ηχεία και με πολύ λιγότερα χρήματα αλλά αν αξίζει η διαφορά θα πάω προς τα Yamaha.
Ενισχυτής ένας Denon 1909. (Ξέρω, έπρεπε να πάρω καλύτερο τελικά αλλά αυτός είναι τώρα και δεν αλλάζει).
Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά για τις γνώμες σας.

Τα έχω ακούσει κι εγώ. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα. Ο ποιό σημαντικός κρίκος ενος συστήματος είναι τα ηχεία. Εκεί πρέπει να πέφτουν τα λεφτά. Εμένα τα ηχεία μου είναι δυόμιση φορές ποιό ακριβά από τον ενισχυτή (δικάναλο σύστημα) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τις επιλογές μου. Δεν ξέρω τον ενισχυτή σου, αλλά δεν έχεις να χάσεις τίποτα, να πάρεις ένα τηλ σε ένα μαγαζί του ΝΑΚΑ και να τον πάρεις παραμάσχαλα για να ακούσεις τα SOAVO μ' αυτόν. Πάντως δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα να οδηγήσει τα Yamaha. Ήμουν μια μέρα στο Moll και μπήκα στον ΝΑΚΑ να χαζέψω. Η κοπέλα μου τότε, γυναίκα μου τώρα, δεν ασχολείτε με το αντικείμενο και δεν μπορεί να ξεχωρίσει και τόσο τους ήχους. Εκείνη την ώρα κελαϊδούσαν τα Soavo και μου είπε: "Ρε 'συ τι ήχος είναι αυτός. Κάτσε λίγο να ακούσουμε!!"

Γενικά, μπορεί να επικρατεί η ιδέα ότι τα μηχανήματά της Yamaha δεν έχουν καλό ήχο, αλλά κανένας δεν μπορεί να αμφισβιτήσει, ότι σε σχέση με το κόστος τους, η απόδοσή τους είναι απίστευτη. Τι θέλω να πώ? Πολύ απλά ότι οποιοδήποτε μηχάνημα βγάζει η Yamaha ποτέ μα ποτέ δεν θα κοστολογηθεί παραπάνω από αυτό που αξίζει αντικειμενικά και σε σχέση με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στην αγορά.

Τα Soavo σε αυτή την τιμή, δεν συγκρίνονται με κανένα ηχείο. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αν τώρα κάποιος θέλει να αγοράσει ηχεία των τριών ή των πέντε χιλιάδων ευρώ, η Yamaha δεν τα διαθέτει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα Soavo που στοιχίζουν 1.500 Ευρώ δεν είναι εκπληκτικά ηχεία για τα χρήματά τους.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
η yamaha δεν έχει παράδοση στον χώρο των ηχείων? :hmmmm:

Γιατί έχει μήπως η Advance Acoustic παράδοση στους ενισχυτές? Γιατί όλοι όμως μιλούν για τον MAP 305 DA II?

Τα SOAVO έχουν πάρει και EISA, ο MAP 305 DA II?

H Yamaha φτιάχνει συστήματα ήχου από το '60 ίσως και παλιότερα ενώ η advance acoustic από το '95.

Νομίζω ότι η λέξη "παράδοση" είναι άστοχη.
 

matt

New member
10 April 2008
31
Ας το διατυπώσουμε διαφορετικά: Οταν κάποιος κανει έρευνα αγοράς για ακριβο ηχείο συνηθως δεν απευθυνεται σε προιντα της yamaha..απλα γιατι στο χωρο των ακριβων ηχειων υπαρχουν πολλες άλλες προτασεις..η yamaha δεν απευθυνεται σε αυτο το αγοραστικο κοινο, για τον απλο λογο ότι η εταιρια ειναι αλλου προσανατολισμενη.. στην κατηγορια ομως των 1.500 € τα soavo δεν παιζονται, γιατι η yamaha στοχευει σε αυτους τους υποψηφιους αγοραστες.
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
φιλος συνδιαζει τα soavo με τον z11 και λεει οτι ειναι σουπερ
δεν τα εχω ακουσει αλλα πιστευω συντομα να τα ακουσω
 

Eddie

Senior Member
20 December 2007
470
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Κανείς άλλος που να τα έχει ακούσει σε Home Cinema χρήση να μας πει τη γνώμη του?
 

eretzum33

Established Member
11 April 2007
105
Ηγουμενίτσα
Πιστεύω ότι αυτό που κάνει τη διαφορά σε ένα home cinema - στο θέμα του ήχου - είναι το sub! Οι χαμηλές δηλαδή είναι αυτές που θα σε συγκινήσουν - μιλώντας πάντοτε για ταινίες.
Δε μπορώ δηλαδή να φανταστώ ότι ένα ηχείο που αναπαράγει σωστά τη μουσική θα έχει πρόβλημα στην έκφραση των εφέ μιας ταινίας. Το σίγουρο είναι πάντως ότι όσο καλά κι αν είναι τα κεντρικά L+R, εάν δεν έχεις sub 'χάνεις' πολύ πληροφορία...
 
Απάντηση: Re: Γνώμη: Ηχεία Yamaha Soavo-01

Πιστεύω ότι αυτό που κάνει τη διαφορά σε ένα home cinema - στο θέμα του ήχου - είναι το sub! Οι χαμηλές δηλαδή είναι αυτές που θα σε συγκινήσουν - μιλώντας πάντοτε για ταινίες.
Δε μπορώ δηλαδή να φανταστώ ότι ένα ηχείο που αναπαράγει σωστά τη μουσική θα έχει πρόβλημα στην έκφραση των εφέ μιας ταινίας. Το σίγουρο είναι πάντως ότι όσο καλά κι αν είναι τα κεντρικά L+R, εάν δεν έχεις sub 'χάνεις' πολύ πληροφορία...

+1....sub και κεντρικός ήχος είναι η καρδιά ενός home cinema...
 

Eddie

Senior Member
20 December 2007
470
Και για να μην ανοίγω καινούριο thread...έχει κανείς ακούσει τα Audio Spectrum Artemis ή τα Athena? Προσωπικά τα άκουσα και τα δύο και μου άρεσαν πολύ αλλά προτιμώ να πάρω και γνώμες...μπορεί κάποιο πιο έμπειρο αυτί να έχει προσέξει κάτι που δεν πρόσεξα εγώ. Άλλωστε δύσκολα ακούς ηχείο να μην παίζει καλά σε Show room.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Να πω κι εγω την γνώμη μου....τα συγκεκριμένα audio spectrum τα έχω ακούσει και δεν μου αρέσουν. Πιστεύω ότι τα Soavo είναι πολύ καλύτερα.
 

Eddie

Senior Member
20 December 2007
470
Τί δεν σου άρεσε Γιώργο? εγώ τα βρήκα αρκετά μουσικά και με καλή απόκριση σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων. Αρκετά ξεκούραστα επίσης με καθαρό ήχο.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Δεν έχει σημασία. Αν άρεσαν σε 'σένα η γνώμη μου δεν μετράει. Εσυ θα τ' ακούς όχι εγω.
 

Eddie

Senior Member
20 December 2007
470
Ναι...αλλά οι γνώμες είναι πάντα ευπρόσδεκτες. Όπως είπα σε ένα Show Room όλα καλά ακούγονται. Μπορεί να παρατήρησες κάτι που δεν άκουσα και να το κοιτάξω περισσότερο την επόμενη φορά. Άλλωστε δεν καταλαβαίνει κανείς όλα τα χαρακτηριστικά του ηχείου με ένα άκουσμα.
 

jeimus

New member
28 July 2007
6
Κιάτο
Γειά σας, σκεφτομαι να επενδύσω σε ήχο γνωσεις δεν έχω ιδιαίτερες αλλα θέλω να φτιάξω κάτι για πολύ καιρό, θέλω hifi και home cinema, για ενισχυτή έχω καταλήξει στον cav a8m ηχεία και sub σκεφτομαι τα soavo, πιστέυετε οτι θα δέσει καλά αυτο το σύνολο; σε ηχεία εχω καποια κάλυτερη επιλογή;
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Re: Απάντηση: Re: Γνώμη: Ηχεία Yamaha Soavo-01

+1....sub και κεντρικός ήχος είναι η καρδιά ενός home cinema...

Επιτρέψτε μου να συμπληρώσω και την ισχύ.

Αναρωτιέμαι, μήπως ο Denon 1909 είναι μικρός για ένα τέτοιο ηχείο…
Σκεπτόμενος δε, ότι θα κληθεί στη συνέχεια να οδηγήσει ένα κεντρικό και δύο πίσω ηχεία, μήπως γίνει ακόμα μικρότερος?

Ίσως, το να «κόβεις» από ένα μεγάλο ηχείο τις χαμηλές συχνότητες και να τις στέλνεις στο υπογούφερ -είτε πρόκειται για μουσική είτε πρόκειται για ταινία- για να μη «πεθαίνει» ο ενισχυτής σου, είναι εκτός των «προδιαγραφών» μου και τελικά να είμαι λάθος… :-/