Canon 5D MkII

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Η EOS ιστορία συνεχίζεται ...

Φήμες στο διαδίκτυο υπάρχουν πως σήμερα παρουσιάζει η Canon την καινούρια της ναυαρχίδα.

Ήδη από το πρωί το επίσημο Αγγλικό site της Canon μας προετοιμάζει για την μεγάλη πρεμιέρα με ένα teaser που αναγράφει "The EOS Story Continues...".

http://www.canon.co.uk/

Επίσης το επίσημο Αμερικάνικο site μας προετοιμάζει να υποδεχθούμε την σιλουέτα μιας καλλίγραμμης κυρίας.

http://www.canon.com/moon/en/index.html

Αυριο ξημερώνει για την Canon μια καινούρια μέρα με ένα μοντέλο που θα κάνει τη διαφορά, και φυσικά κάνει όλους εμάς να τρίβουμε τα χέρια μας!
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Canon 5D.

Eξαιρετική μηχανή μπορεί να είναι , αλλά ναυαρχίδα θα παραμείνει η CANON 1DS MKIII. Mια μηχανή που έστειλε (όπως και οι προηγουμενες γενιές το μεσαίο φορμά, φιλμ και ψηφιακό) στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Re: Νέα Canon 5D.

Eξαιρετική μηχανή μπορεί να είναι , αλλά ναυαρχίδα θα παραμείνει η CANON 1DS MKIII. Mια μηχανή που έστειλε (όπως και οι προηγουμενες γενιές το μεσαίο φορμά, φιλμ και ψηφιακό) στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.


Σόρρυ, λάθος διατύπωση.

Ναυαρχίδα εννοούσα ότι θα είναι σημείο αιχμής, και αναφοράς για τον ανταγωνισμό και όχι το καλύτερο μοντέλο της εταιρείας.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Canon 5D.

Μάλλον θα βγουν 2 νέες μηχανές Βλάση, από ό,τι δείχνουν τα πράγματα, στο μέγεθος της 5D (ας μην ξεχνάμε πως η 1Ds είναι ναυαρχίδα μεν, γαϊδούρι δε). Η μία θα είναι με "μεγάλο" αισθητήρα 21mp, "επαγγελματικό" AF και πιο δυνατά ηλεκτρονικά, η οποία μάλλον θα τιμολογηθεί πάνω από από τα επίπεδα της 5D -μάλλον και της D3-, και μία με λιγότερα mp (ακούγονται τα 16 ως πιθανότερα), απλούστερο AF και πιθανότατα ενσωματωμένο φλασάκι, σαν φθηνό ff. Εννοείται liveview και όλα τα καινούργια καλούδια θα τα έχουν αμφότερες. Ας μην ξεχνάμε πως το προηγούμενο σκαλοπάτι για την Canon είναι η 50D των 1100-1200 ευρώ (εννοώ τιμή κυκλοφορίας στην αγορά, τόσο είχε βγει πέρισυ και η 40D και τώρα πάει 800 ευρώ), οπότε η Canon έχει όλα τα περιθώρια να βγάλει μία ff κάτω από 2χίλιαρο.

FF σώμα με 16 mp, αν έχει βελτιωθεί ας πούμε 2 στοπ στα ψηλά iso σε σχέση με την 5D (καθόλου δύσκολο, μιλάμε για αισθητήρα 3ετίας), θα μιλάμε για ένα πολύ δυνατό μοντέλο.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Νέα Canon 5D.

Πάντως ότι κι αν είναι θα πουλήσει. Και θα πουλήσει καλά γιατί σκοπεύει και στους προχωρημένους ερασιτέχνες αλλά και στους επαγγελματίες.
Η 5D ήταν η πιό καλοπουλημένη dSLR κατά τη γνώμη μου.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Re: Απάντηση: Νέα Canon 5D.

Πάντως ότι κι αν είναι θα πουλήσει. Και θα πουλήσει καλά γιατί σκοπεύει και στους προχωρημένους ερασιτέχνες αλλά και στους επαγγελματίες.
Η 5D ήταν η πιό καλοπουλημένη dSLR κατά τη γνώμη μου.


Έτσι είναι Βασίλη. Σε όσους γάμους και βαφτήσια έχω πάει, όλοι 5D είχαν.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Canon 5D.

Μπα.... από Canon σε τέτοιες εκδηλώσεις έχω δει περισσότερο κάποιες της σειράς 1D (Μκ ΙΙ, ΙΙΙ) λόγω ταχύτητας και AF προφανώς, ακόμη και 30 και 40D, Nikon D200/300, Sony Α700, αυτά. 5D δεν θυμάμαι να έχω πετύχει σε γάμο ποτέ.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Νέα Canon 5D.

Μπα.... από Canon σε τέτοιες εκδηλώσεις έχω δει περισσότερο κάποιες της σειράς 1D (Μκ ΙΙ, ΙΙΙ) λόγω ταχύτητας και AF προφανώς, ακόμη και 30 και 40D, Nikon D200/300, Sony Α700, αυτά. 5D δεν θυμάμαι να έχω πετύχει σε γάμο ποτέ.

Το να κουβαλάς την 1D σε μυστήριο θεωρείται περισσότερο pulmuration...τουλαχιστον:driver:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Canon 5D.

ΣΕ βάφτιση πέρισυ, είδα είχαν δύο 1D, ο ένας με 24-70/2.8L, ο άλλος με 70-200/2.8Lis... τσ καλά ε!

Μην τους πει κανείς και παρακατιανούς!
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Νέα Canon 5D.

ΣΕ βάφτιση πέρισυ, είδα είχαν δύο 1D, ο ένας με 24-70/2.8L, ο άλλος με 70-200/2.8Lis... τσ καλά ε!

Μην τους πει κανείς και παρακατιανούς!

Kαι τυπώνουν στην απίστευτη διάσταση 13χ18cm άντε 15χ21cm, οπότε χρειάζονται ρε παιδί μου τα 16mp:flipout::flipout:
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Απάντηση: Νέα Canon 5D.

Μια παρατήρηση για τα μυστήρια:

Αν ένας φωτογράφος έρθει με την D60 τα σχόλια που θα πάρει θα είναι του τύπου "μα τι φωτογραφίες να βγάλει αυτή η μηχανούλα"

Όλοι όσοι τραβούν μυστήρια και θέλουν να λέγονται φωτογράφοι, παίρνουν "τέρατα" μηχανές για να κερδίσουν τις εντυπώσεις.

Άσχετα αν ούτε καν ξέρουν να τραβούν φωτογραφίες πέρα από το auto

Κατά τα άλλα, συμφωνώ μαζί σας!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Canon 5D.

Είπα 1D, όχι 1Ds... πιθανότατα τις 1D mkII (η ΙΙΙ μόλις είχε κυκλοφορήσει) με τα 8 mp (1.3χ fov crop).

Στο γάμο μου -2000- οι φωτογράφοι (άριστη δουλειά αλλά κανείς δεν είναι τέλειος -νομίζω είχαν Nikon) είχαν και μία από τις πρώτες ψηφιακές slr, 2,5mp (λογικώς, την D1). Να σας πω ότι πήρα από αυτήν εκτύπωση 50x70?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,155
Εκεί ψηλά.....
Re: Νέα Canon 5D.

στο θεμα μας παρακαλω !!!


εχει κανεις φωτογραφιες του νεου κτηνους η μονο την σιλουετα εχουμε ?
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Απάντηση: Νέα Canon 5D.

Μια παρατήρηση για τα μυστήρια:

Αν ένας φωτογράφος έρθει με την D60 τα σχόλια που θα πάρει θα είναι του τύπου "μα τι φωτογραφίες να βγάλει αυτή η μηχανούλα"

Σχολια απο ποιον?

Απο τους καλεσμενους με τις κομπακτ που θα τραβουν στο σκοταδι με φλας στα 20 μετρα και κοντρα στους σταθερους προβολεις?