Κουκλάκια , μορφές και σκατζόχοιροι

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Μερικοί δίσκοι που δεν δείχνουν διάθεση να εγκαταλείψουν το player μου τον τελευταίο καιρό . Παρ’ όλο που μεσολάβησε το διάλειμμα των καλοκαιρινών διακοπών , εκείνοι απτόητοι εγκατεστάθησαν ξανά μόλις επέστρεψα .

e34652v60jy.jpg

Holger Czukay – Good morning story ( [1999 ] Revisited records 2006 / CD )

Ηχογραφημένο μέσα σε μια περίοδο οκτώ ετών από το 1991 έως το 1998 , το Good morning Story «φέρνει» τον Holger Czukay , τον ευρηματικό μπασίστα και εξαίρετο μοντέρ ήχου , να ακολουθεί την μόνη οδό που εγγυάται το αισθητικά άρτιο και δημιουργικά πετυχημένο αποτέλεσμα . Βουτά στο παρελθόν , το δικό του και των Can , το οποίο χρησιμοποιεί ως στερεή και ανεξάντλητη πηγή ιστορικής γνώσης , αφουγκράζεται το σήμερα , τείνοντας ευήκοον ους στα σύγχρονα ρεύματα και ενώνει ττις δυο πηγές σε ένα καταρράκτη έμπνευσης και διορατικότητας στην πορεία προς το μέλλον . Μάστορας του editing και των samples , παρασύρεται από την μια προς την οργιαστική funky πολυρυθμία , σαμπλάροντας τα τύμπανα του Liebezeit από το περίφημο Vitamin C , ενώ από την άλλη αφήνεται στις ηλεκτρονικές , χαλαρές μα και επιβλητικές «drone» αβανγκαρντίλες που όμως διακρίνονται για την συνοχή τους και την ατμοσφαιρικότητα τους , ενώ στο τέλος κάνει remix στον εαυτό του , προσθέτοντας beat και κρουστά στο 20λεπτο «Mirage» . ( 8,5/10 )

olgapict04big.gif

thumb_Olga_Kouklaki___Get_A_Life.jpg

Olga Kouklaki – GetALife ( The perfect Kiss recordings 2008 / CD )

Η Οlga Kouklaki -όνομα και πράμα- συμπατριώτισσα , συνθέτιδα , πιανίστρια , DJ και με γαλλικά κοννέ, καταφέρνει να ενώσει με μια σπάνια ευρηματικότητα τον ηλεκτρονικό εστετισμό των Yello με τις πίστες των club , εκλαϊκεύοντας τις glitch ηχητικές παρεμβάσεις του Jan Jellinek , όντας εν τέλει αποδομιστικά ποπ , σκοτεινά ονειρική και ρυθμολογικά σχεδόν χορευτική , κρατώντας για το τέλος την μεγαλειώδη και απολογιστική πιανιστική μπαλλάντα Pick Up Your Pieces . Η Μπουμπουλίνα στο εξώφυλλο ευχάριστη νότα με ενδεχομένως σημειολογικά φεμινιστικό περιεχόμενο ( 7/10 )

j48091lkwgg.jpg

Porcupine Tree – Neil Recurring ( Peaceville Records 2008 / CD )

Εκπληκτική η δημιουργική αναγέννηση των Porcupine Tree τα τελευταία χρόνια μετά την κοιλιά που παρουσίασαν μόλις έσβησε ο απόηχος του Signify . Εχοντας σκληρύνει αρκετά τον ήχο τους , ζηλεύουν τους Dream Theatre και ψάχνουν επιτυχώς το τεχνοκρατικό μεγαλείο των King Crimson , περνώντας κάπου στην μέση κι από τους Ozric Tentacles ( What Happens Now? ) παραμένοντας γοητευτικά λυρικοί . Τεράστιοι συμπαγείς ηχητικοί όγκοι , τεχνοκρατική προσέγγιση των συνθέσεων , ο Robert Fripp , παρών και εδώ στο ομώνυμο κομμάτι και το progressive ζεί και βασιλεύει ( 8/10 )

k88785poo1j.jpg

Beck - Modern Guilt ( XL Recordings 2008 / CD )

Κρατώντας δυό υποσημειώσεις για την αρχή , αφ’ ενός ότι δεν είχα καμμία επαφή με τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη μέχρις σήμερα και αφ’ ετέρου ότι τίποτα εδώ δεν δικαιολογεί τις υπερβολές ότι πρόκειται περί δίσκου που σε 20 χρόνια θα αποκαλείται κλασσικός , έχω να πω ότι το διασκέδασα ακούγοντας τον και συνεχίζω να το κάνω . Η ιδιόρρυθμα μονότονη φωνή του , οι με ρετρό αίσθημα συνθέσεις του που παραπέμπουν ακόμα και Floyd εποχής Barrett , φτιάχνουν μια ωραία uptempo δουλειά που και ροκ είναι και απόλυτα σύγχρονη . Παραγωγός ο Danger Mouse.( 7/10 )


ACT_9468-2.jpg

Wolfgang Haffner - Acoustic Shapes ( Act 2008 /CD)

To Αcoustic Shapes είναι αυτό ακριβώς που υποδηλώνει και ο τίτλος του , η ακουστική δηλαδή εκδοχή του Shapes που είχε παρουσιάσει ο Haffner πριν από 3-4 χρόνια αν θυμάμαι καλά . Είναι όμως και κάτι παραπάνω καθ’ ότι η αισθητική του αρτιότητα και ο μελωδικός του πλούτος είναι δυο κλάσεις ανώτερες από το σχεδόν ηλεκτρονικό προκάτοχο του . Εκεί που το τελευταίο στόχευε στα ηχοτοπία και στην ατμόσφαιρα με αποτελέσματα που πρόδιναν όμως αυτές τις στοχεύσεις , πλησιάζοντας την ηλεκτρονική ραστώνη ενός πολυτελούς εστιατορίου , το Acoustic Shapes επιστρατεύει τον εξαιρετικό πιανίστα Hubert Nuss , με επιρροές που θα τολμούσα να τις διακρίνω να φτάνουν μέχρι τον McCoyTyner , ξεπερνά τον σκόπελο της ατμοσφαιρικής lounge , ηλεκτρονικής τζαζ και αφηνεται σε μια ακουστική κλασσική ανάγνωση της τζαζ ιστορίας με σύγχρονο τρόπο , ξεφευγοντας στον επίλογο σε έναν φάνκ δυναμίτη με το τρομπόνι του Nils Landgren ( 8 /10 )
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τον Czukai μού τόν ´παρουσίασε´ο ξάδελφος ´πάνω´.
Οντως εξαιρετικός δίσκος.Οπως μάς τον περιγράφει.

Η Kouklaki έχει καμιά σχέση μέ την Pyrgaki???:stupido::smile:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Ο Τσουκάι δαγκωτός...
Εκτός από ένα κομματάκι.

Τα υπόλοιπα όμως, ιδίως ό,τι σαμπλάρισε από το γεμάτο πιθάρι των Καν, τα άλλαξε τα φώτα και τα πετρέλαια προς το καλύτερο....

Γιά τα άλλα....δεν προλάβαμε να ακούσουμε...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
τους σκατζοχοιρους τους αγορασαμε για συναισθηματικους λογους αλλα
δεν μας ενθουσιασαν....μας εμεινε μονο το stars die που θα μας
εμενε οπως και να χει...

τον beck τον κατεβασαμε (γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε ...και δεν μας
ενθουσιασε οποτε...)
τα υπολοιπα αγρον...


Σπυρο καλο χειμωνα
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Κουκλάκια , μορφές και σκατζόχοιροι

τους σκατζοχοιρους τους αγορασαμε για συναισθηματικους λογους αλλα
δεν μας ενθουσιασαν....μας εμεινε μονο το stars die που θα μας
εμενε οπως και να χει...

Απ' αυτό το κομμάτι έχω κολλήσει στους Porcupine Tree.Μεγαλείο. Περασμένο.

τον beck τον κατεβασαμε (γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε ...και δεν μας
ενθουσιασε οποτε...)
τα υπολοιπα αγρον...

Ισως το πιό ενοχλητικό σημείο είναι ο απότομος τρόπος με τον οποίο τελειώνουν τα περισσότερα κομμάτια . Στην αρχή σκεφτόμουν συνέχεια :" Αμαν τι έπαθε το δισκάκι ;"
Σπυρο καλο χειμωνα

-bye-
 
19 June 2006
8,661
Bλέπω έντονη δραστηριότητα και χαίρομαι.
Με τον Beck ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη. Πανέξυπνο το αποτέλεσμα ,ο άνθρωπος είναι μορφή αλλά ακόμη δεν με έχει κερδίσει οριστικά η νέα του δουλειά.
Τους tree ακόμη δεν τους έχω ακούσει. Θα το κάνω βέβαια.
Την Κουκλάκη τη γουστάρω αλλά μου φάνηκε ότι κάτι της λείπει.
Θα περιμένω επόμενη δουλειά.
Τα άλλα θα τσεκαριστούν.
Μήτσο thanks για την ενημέρωση.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κουκλάκια , μορφές και σκατζόχοιροι

καλο χειμωνα Δημητρη...-bye-

επίσης . Και μην νομίζεις ότι δεν είδα τις αναφορές σου στους kayo Dot . Τους ξέρω , είχα αγοράσει και έναν cd τους , αλλά δεν μούκατσε . Αν βρώ αυτό για το οποίο μιλάς θα τους δώσω μιά δεύτερη ευκαιρία . ( Στο κάτω κάτω δεν είναι και Beach boys):flipout::flipout::flipout:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
j48091lkwgg.jpg

Porcupine Tree – Neil Recurring ( Peaceville Records 2008 / CD )

Εκπληκτική η δημιουργική αναγέννηση των Porcupine Tree τα τελευταία χρόνια μετά την κοιλιά που παρουσίασαν μόλις έσβησε ο απόηχος του Signify . Εχοντας σκληρύνει αρκετά τον ήχο τους , ζηλεύουν τους Dream Theatre και ψάχνουν επιτυχώς το τεχνοκρατικό μεγαλείο των King Crimson , περνώντας κάπου στην μέση κι από τους Ozric Tentacles ( What Happens Now? ) παραμένοντας γοητευτικά λυρικοί . Τεράστιοι συμπαγείς ηχητικοί όγκοι , τεχνοκρατική προσέγγιση των συνθέσεων , ο Robert Fripp , παρών και εδώ στο ομώνυμο κομμάτι και το progressive ζεί και βασιλεύει ( 8/10 )

Για να μην λες....δηλαδη!!!!

Ρωτα τον προεδρο ποσο καιρο το εχω αγορασμενο!!!
Δισκαρα!!!!-bye-
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
να με συμπαθατε μαγκες...εγω το We Lost The Skyline εννοουσα....με τα ακουστικα κομματια..
με τις χθεσινες κρεπαλες ολα ιδια τα εβλεπα...
το neil δεν το εχω αγγιξει ακομα
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Για να μην λες....δηλαδη!!!!

Ρωτα τον προεδρο ποσο καιρο το εχω αγορασμενο!!!
Δισκαρα!!!!-bye-

γιά τουλάχιστον 15 μέρες η πρωϊνή μου συντροφιά στο αυτοκίνητο.
Αλλά πού να ακούσει αυτός...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κουκλάκια , μορφές και σκατζόχοιροι

επίσης . Και μην νομίζεις ότι δεν είδα τις αναφορές σου στους kayo Dot . Τους ξέρω , είχα αγοράσει και έναν cd τους , αλλά δεν μούκατσε . Αν βρώ αυτό για το οποίο μιλάς θα τους δώσω μιά δεύτερη ευκαιρία . ( Στο κάτω κάτω δεν είναι και Beach boys):flipout::flipout::flipout:

το τελευταιο τους δεν εχει τις εξαρσεις που ειχαν τα παλια...
κυλαει πολυ πιο ομαλα σε σημειο να νομιζεις οτι ακους ενα concept
album του ενος κομματιου η ενα soundtrack απο καποια ταινια..
beach boys δεν ειναι σιγουρα
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
γιά τουλάχιστον 15 μέρες η πρωϊνή μου συντροφιά στο αυτοκίνητο.
Αλλά πού να ακούσει αυτός...

Μηπως του ειπες οτι ηταν δικη μου επιλογη????

Αν ναι....τοτε καλα εκανε ο χριστιανος:flipout:
Εχει φοβηθει το ..αυτι του του με εμενα!!!!