L.V.Beethoven :Piano Concertos No 1,No 3

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Mέ αφορμή τήν παρουσίαση τού Δαμιανού για δύο απο τα τελευταία κοντσέρτα για πιάνο τού Mozart,σκέφτηκα να γίνει και μία αναφορά σε δύο κοντσέρτα για πιάνο τού Beethoven,πού έχουν τίς ρίζες τους στον Amadeus.
To κοντσέρτο Νο 1,Op.15 γράφτηκε το 1795,και αναθεωρήθηκε το 1801,οπότε και δημοσιεύτηκε.
Το κοντσέρτο είναι γραμμένο πάνω στην δομή τού κοντσέρτου σε Ντό Μείζονα ,kv no 503(Νο 25)τού Mozart.O Beethoven προσθέτει δύο κλαρινέτα στο σύνολο πνευστών τού Μοτσαρτ(φλάουτα,ομποε,φαγκότα,κόρνα,τρομπέτες με τύμπανα).
To πρώτο μέρος είναι χειμαρρώδες και ο ακροατής καταλαβαίνει ότι η υπέρβαση τού Mozart έχει αρχίσει.Η πιανιστική καντέντσα είναι μελωδική,και χρειάζεται πολύ καλή τεχνική.Τά έγχορδα τής ορχήστρας δίνουν μιά μετα-μοτσάρτεια διάσταση στο έργο.Αν καί το φινάλε του πρωτου μέρους πού θυμίζει λίγο στρατιωτικό εμβατήριο υπάρχει και στον Amadeus,όπως και η απρόσμενη είσοδος του πιάνου λίγο μετά.
Στό Largo πέραν τών εγχόρδων χρησιμοποιουνται απο πνευστά,μονον κλαρινετα,κόρνα και φαγκότα.Eιναι μέρος γαλήνιο,αρμονικό ,και τα έγχορδα προετοιμάζουν στο ασυνείδητο τού Beethoven το αντίστοιχο andante con moto στο αξεπέραστο 4ο κοντσέρτο του.
Το τρίτο και τελευταίο μέρος (rondo)είναι φωτεινό ,ρυθμικό,περιπαικτικό,και ανοιξιάτικο.Το φινάλε του τρίτου μέρους είναι μιά ομοβροντία εγχόρδων και πιάνου.
Concerto No 3,Op.37
Tο τρίτο κοντσέρτο γράφτηκε μεταξύ του 1800 και τού 1803.Ειναι γραμμένο σε Ντο Μινόρε,όπως και το πιό δραματικό πιανιστικό κοντσέρτο τού Μοτσαρτ k.491(Νο 24).Θά έλεγα ότι επίσης μοιάζει και όσον αφορά την ´διάθεση´.
Ενδιαφέρον είναι επίσης ότι μετά την εισαγωγή ,στο πρώτο μέρος(Allegro con brio) ο σολίστ δεν ´παιρνει ανάσα´όπως και στο Νο 24.Ειναι μονίμως σε δράση.
Ομως ο Beethoven χρησιμοποιεί τα τύμπανα ,επαναληπτικά,αναφερόμενος στο αρχικό θέμα και αυτό ειναι ενα χαρακτηριστικό τού συνθέτη που θα τον ακολουθήσει και σε άλλα του έργα.Το φινάλε τού πρώτου μέρους είναι fortissimo ,και ειναι συγκλονιστικό .Το πιάνο παιζει χαρακτηριστικό ρόλο.
To δεύτερο μέρος(Largo)ειναι απο τα ωραιότερα αργά μέρη πού έχουν γραφτεί για πιανιστικό κοντσέρτο.Ενα μέρος γεμάτο περισυλλογή,ατμοσφαιρικο,θείο.Περίπου στην μέση τού δευτερου μέρους το πιάνο μπαινει σε δευτερη μοίρα και ακουγεται σαν ντουέτο μεταξύ φλάουτου και φαγκότου.Αυτό ειναι μια πρωτοτυπία τού Beethoven.
Το τρίτο μέρος(Rondo.Allegro)μάς επαναφέρει σε οικείο Μοτσάρτειο έδαφος.Μπορεί να διακρινει κανείς τρία μουσικά επεισόδια.Το δευτερο ειναι σαν να ακούει κανείς σερενάτα πνευστών του Mozart.Ομως το χερι του Beethoven ειναι εδώ.Το πιάνο αλλάζει την διάθεση,μέσω αλλαγής μουσικού κλειδιού για λίγο και προετοιμάζει στην επαναφορά τού αρχικού θέματος ,που είναι Μπετοβενικό χαρακτηριστικό.
Επίσης στο φινάλε που γινεται για λίγο presto ,o Μπετόβεν δίνει την δική του συναισθηματική και μεγαλοπρεπή εκδοχή.
Προτεινόμενες εκτελέσεις(αναφέρονται δίσκοι που´συμπεριλαμβάνουν τα δύο κοντσέρτα.
1)Kovachevich-Colin Davis.B.B.C. Symphony Orchestra.Philips.Iσως οι καλύτερες εκτελέσεις για μένα.
2)Gilels-Szell.Cleveland.EMI. .O Gilels ειναι απο τούς καλυτερους ερμηνευτές τού Beethoven.Aυτό φτάνει.
3)Kempff-Leitner.Berliner.D.G.Ο Κempff ,σταθερή αξία,και ο Leitner συνεργάζεται πάντα πολύ καλά μαζί του.
4)Gould-Golshmann(1o),Bernstein (3ο).Για τούς φίλους τού gould ,οπως ειναι ο γράφων .Παντως το Largo του 3ου το ερμηνευει συγκλονιστικά.
5)Perahia-Haitnik.Concertgebouw.Απο τις καλύτερες που κυκλοφορούν..Sony 1986
6)Klemperer-Barenboim.O μέγας Otto ηταν 82 ετών οταν ηχογράφησε τα κοντσέρτα,το 1967.
7)Kempff-Van Kempen.1953.O Van Kempen ηταν μεγάλος Μπετοβενικός αλλά χάθηκε πρόωρα.Ο συγκεκριμένος δίσκος εθεωρείτο αναφοράς.Αξίζει και για ιστορικούς λόγους.
8)Pollini-Abbado 1992,Berliner.Σπουδαίο τρίτο.

Το τρίτο υπάρχει σε μία σπουδαία εκτέλεση με την Myra Hess,υπο την διευθυνση του Toscanini,του 1946,και έχει εκδοθεί απο την Naxos.
Kαι ο Αrrau επίσης υπο την διεύθυνση του Galliera δινει μιά πολύ σπουδαία εκδοχή του 3ου ,ισως την λιγότερο Μοτσάρτεια απ´όλους.
Καλή Ακρόαση.;) :smile:
Υ.Γ
Στήν πραγματικότητα το 2ο κοντσέρτο ειναι το πρώτο που έγραψε ο Beethoven.
 
Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Σπύρο παρ' όλο που πρόκειται για ξεχωριστούς δίσκους, έχω αδυναμία σε δύο ηχογραφήσεις του Ρίχτερ:
Στο πρώτο, με τη Συμφωνική της Βοστώνης και το Σαρλ Μυνς, στην RCA.
Στο τρίτο, με τη Συμφωνική της Βιέννης και τον Κουρτ Ζάντερλινγκ, στην DG.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Στίς ήδη υπάρχουσες εκτελέσεις τού 3ου,προσθέτω αυτήν που άκουσα πρόσφατα ,πάλι με τον Emil Gilels και την State Symphony Orchestra of the U.S.S.R,υπό τήν διεύθυνση τού Kurt Masur.
Eιναι ζωντανή ηχογράφηση τού 1976 και υπάρχει στο εξαπλό c.d.τής Brilliant Classics,απο τα ρωσικά αρχεία και περιέχει ,όλα τα κοντσέρτα για πιάνο τού Beethoven και 10 σονάτες του για πιάνο.Οι ερμηνείες ,όλες απο τον Gilels.
Η εκτέλεση τού 3ου είναι μαγευτική.
Και επι τη ευκαιρία υπάρχει η καλύτερη live appassionata πού έχω ακούσει ποτέ.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Οχι Δημήτρη.Στην D.G.υπάρχουν όλες οι σονάτες τού Beethoven που προλαβε να ηχογραφήσει ο Gilels,μεχρι το1985 πού πέθανε,μαζί με τίς eroica variations.
Η Brilliant πρέπει ναχει παρει τα δικαιώματα απο τα Ιστορικά Ρωσικά Αρχεία.Εχω αγοράσει και ένα δεκαπλό c.d.με πιανιστικές ηχογραφήσεις τού Gilels,που έχει διαμάντια.
Μπές στο Mdt.co.uk.,για χάζεμα.Εχει πολλά καλούδια.Εμένα μούρθε το χριστουγεννιάτικο δώρο που έκανα στον εαυτό μου προχτες(οχι ομως και το πρωτοχρονιάτικο:flipout: ).Θα τα παρουσιάσω περιληπτικά τίς επόμενες μέρες.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Το τρίτο είναι το αγαπημένο μου. Με συναρπάζει η εισαγωγή του σολίστ στο πρώτο μέρος όπου (βάσει οδηγιών του Λούντβιχ Βαν) το πιάνο στις πρώτες μουσικές φράσεις ''μπαίνει άγαρμπα'', με αβεβαιότητα, λες και παίζει μαθητής, αλλά στην συνέχεια το παίξιμο εκλεπτύνεται και μετουσιώνεται σε ουράνια, θεική μελωδία.......

η αγαπημένη μου εκτέλεση είναι με τον Άλφρεντ Μπέντελ στα νιάτα του, σε πακέτο της VOX με όλα τα κονσέρτι και την Choral.....

επίσης το 1ο το άκουσα στου Δαμιανού με Ρίχτερ και ήταν υπέροχο.....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Παρεπιμπτόντως χθες έπαιζα τις σονάτες με Κεμπφ.

Ο τύπος είναι πράγματι υπέροχος, κρίμα που δεν έχω ακούσει την εκδοχή του στα κονσέρτι.

Μήπως αυτό με τον αδικοχαμένο υπάρχει για ασφάλιση ;
 
17 June 2006
14,350
Re: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

χθες έπαιζα τις σονάτες με Κεμπφ.


ποιά έκδοση; τη stereo που ηχογράφησε στη δεκαετία του '60 ή τη mono από τα 50ς. Αυτή την τελευταία, αν δεν την έχεις ακούσει, σε περιμένουν εκπλήξεις ;)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Οχι Δημήτρη.Στην D.G.υπάρχουν όλες οι σονάτες τού Beethoven που προλαβε να ηχογραφήσει ο Gilels,μεχρι το1985 πού πέθανε,μαζί με τίς eroica variations.

Υπάρχει μια συλλογή 9 cd της DG με τις περισσότερες από τις 32 σονάτες. Μάλλον θα ψάξω να τη βρω, γιατί προχθές κατέβασα σε mp3 τις εκτελέσεις του Gilels των νο.8 και νο. 23 (αγαπημένη μου) και ...συγκλονίστηκα. Ειδικά στην 23. Λίγο αργή σε κάποια σημεία η εκτέλεση (όχι όμως σαν την εκτέλεση του Gould, η οποία δεν μου άρεσε καθόλου) αλλά μεγαλοπρεπής, μόνο αυτό μπορώ να πω. Θα ψάξω να βρω ολόκληρη τη συλλογή.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,453
Re: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Παρεπιμπτόντως χθες έπαιζα τις σονάτες με Κεμπφ.

Ο τύπος είναι πράγματι υπέροχος, κρίμα που δεν έχω ακούσει την εκδοχή του στα κονσέρτι.

Μήπως αυτό με τον αδικοχαμένο υπάρχει για ασφάλιση ;

Οι σονατες του μου αρεσουν περισσοτερο απο τα υπολοιπα εργα του - πιστευω οτι ειναι ολα τα λεφτα. Αληθεια ο Βλαδιμηρος δεν σας αρεσει?
Αρχισα να τις μαζευω, οταν πριν τρια χρονια σε μια χαιεντ, ο αλλος ο Βλαδιμηρος, ο Λαμμ, επαιξε ενα δισκο βυνιλιου της Κολουμπια. Ακουσα ολοκληρη την μια πλευρα και αν δεν τον βαζανε να παιξει dire straits:grinning-smiley-043 δε θα ξεκολλαγα με τιποτα........
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Υπάρχει μια συλλογή 9 cd της DG με τις περισσότερες από τις 32 σονάτες. Μάλλον θα ψάξω να τη βρω, γιατί προχθές κατέβασα σε mp3 τις εκτελέσεις του Gilels των νο.8 και νο. 23 (αγαπημένη μου) και ...συγκλονίστηκα. Ειδικά στην 23. Λίγο αργή σε κάποια σημεία η εκτέλεση (όχι όμως σαν την εκτέλεση του Gould, η οποία δεν μου άρεσε καθόλου) αλλά μεγαλοπρεπής, μόνο αυτό μπορώ να πω. Θα ψάξω να βρω ολόκληρη τη συλλογή.

Ψαξτη στην διευθυνση πού έδωσα στον Δημήτρη τον Ιωάννου.Κυκλοφορεί σε δυο διαφορετικές τιμές.Παρτες στην φτηνή.Δεν εχει διαφορά παρά μονον στο περιτυλιγμα.
Ο Gould ειναι πέραν απο τούς άλλους.Θα πρότεινα να ασχοληθεις μαζί του αργότερα,αφού πρώτα αγοράσεις πιό κλασσικές εκδόσεις.
Ο Gould ειναι η περίπτωση τής ιδιοφυϊας που ψάχνει μονίμως τήν τέχνη του,και πώς να τήν επεκτείνει.Κρατα τον στην δισκοθήκη σου,γιατί είναι σαν φυλακτό.
Ο Gilels ειναι η σταθερότητα.Ο glen ακολουθεί αργότερα:ernaehrung004:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Λύμπε, την στέρεο του 64. Μην μου πεις ότι τις έχει παίξει και καλύτερα το 50' ; Εαν ναι ετοιμάσου για 'ασφάλιση' ......
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Mε αυτά που συζητάμε φαίνεται πόσο σημαντικό είναι το διαρκές ψάξιμο πού γίνεται σε αληθινά μεγάλα έργα τής μουσικής που παραμένουν ολοζώντανα και σήμερα ,επιβιώνοντας στον χρόνο και δείχνοντας κάθε φορά το μεγαλείο τους.
Ο Beethoven μοιάζει να ήταν η μεγάλη τομή τού 18ου και τού πρώτου μισού τού 19ου αιώνα.
Οι σονάτες του,όπως και τα κουαρτέτα του ξεπερνούν το μουσικό μέτρο.Και αυτά μένουν στην ανθρωπότητα σάν δωρεά.
 
18 June 2006
18
Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Για τις σονάτες είναι σπουδαίες και οι ερμηνείες του Wilhelm Backhaus (αγαπημένος μου μαζί τον Kempff και τον Gilels). Πολλή μπετοβενίλα..!
 
Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Αντρέα ο Μπάκχαουζ θεωρείται ένα από τα ιερά τέρατα στον Μπετόβεν, μαζί με τον Κεμπφ. Τις έχω όλες μαζί του, σε Decca. Ειδικά στις τρεις τελευταίες είναι η απόλυτα πρώτη επιλογή μου.

Πολύ ενδιαφέρον, αν και ιδιοσυγκρασικός, είναι στην 23 και ο Υβ Νατ.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Πρόσφατα απέκτησα τά 5 κοντσέρτα για πιάνο τού Beethoven,μέ τον Perahia υπό τούς ήχους τής Concertgebouw (διευθύνει ο Bernard Haitink).Από τήν Sony σέ ηχογραφήσεις μεταξύ 1985-1987...
Ισως το καλύτερο σύγχρονο ´πακέτο´γιά κάποιον πού θέλει να τά έχει σέ ένα τριπλό c.d.αρκετά οικονομικό...
O Perahia που έχει επίσης ηχογραφήσει τήν καλύτερη(κατά τήν γνώμη μου)σειρά τών κοντσέρτων για πιάνο τού Mozart είναι καί στον Beethoven εξ ίσου εντυπωσιακός...
Εξυπακούεται ότι οι ´αγάπες´μου για τό καθένα ξεχωριστά δέν έχουν αλλάξει,αλλά εδώ πρόκειται για μιά συνολική ηχογράφηση,που θά μπορούσε να θεωρηθεί ως βάση για περαιτέρω διερεύνηση....Ο Haitink με μιά κορυφαία ορχήστρα υποστηρίζει επαρκέστατα τό όλον εγχείρημα...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,847
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Πρόσφατα απέκτησα τά 5 κοντσέρτα για πιάνο τού Beethoven,μέ τον Perahia υπό τούς ήχους τής Concertgebouw (διευθύνει ο Bernard Haitink).Από τήν Sony σέ ηχογραφήσεις μεταξύ 1985-1987...
Ισως το καλύτερο σύγχρονο ´πακέτο´γιά κάποιον πού θέλει να τά έχει σέ ένα τριπλό c.d.αρκετά οικονομικό...
O Perahia που έχει επίσης ηχογραφήσει τήν καλύτερη(κατά τήν γνώμη μου)σειρά τών κοντσέρτων για πιάνο τού Mozart είναι καί στον Beethoven εξ ίσου εντυπωσιακός...
Εξυπακούεται ότι οι ´αγάπες´μου για τό καθένα ξεχωριστά δέν έχουν αλλάξει,αλλά εδώ πρόκειται για μιά συνολική ηχογράφηση,που θά μπορούσε να θεωρηθεί ως βάση για περαιτέρω διερεύνηση....Ο Haitink με μιά κορυφαία ορχήστρα υποστηρίζει επαρκέστατα τό όλον εγχείρημα...

Ποιόν μου θυμίζεις,ποιόν μου θυμίζεις.....


Τελικά οι εμμονές που μας χαρακτηρίζουν σε αγαπημένα έργα της κλασσικής είναι η παιδική καταβολή με τα στρατιωτάκια που μαζεύαμε,η προεφηβική με τις άπειρες φωτογραφίες των αγαπημένων μας καλλιτεχνών,η διαρκής αναμόχλευση των συναισθημάτων μας από οικεία , ασφαλή και μαγευτικά λιμάνια.
Δεν θα μεγαλώσουμε ποτέ..:2thumb22sup:


Υ.Γ. Πάω και εγώ για αγορά και ας τα έχω άλλες δυό -τρείς φορές με διαφορετικούς συντελεστές.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: L.V.BEETHOVEN:piano Concertos No 1,No 3

Δημήτρη δέν είναι μόνον εμμονές.....Αλλά καί να είναι ,εδώ πού τα λέμε,μάς είναι απαραίτητες...Προσωπικά έχω ανάγκη να επιστρέφω στίς πηγές...
Υ.Γ
Εάν καταλαβαινω, απ´όσο έχουμε κουβεντιάσει,το ´ποιόν σού θυμίζω´το θεωρώ ιδαίτερα τιμητικό...:grinning-smiley-043